ЄУН 193/1010/14-ц
Провадження №2/193/329/14
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Р І Ш Е Н Н Я
17 червня 2014 року Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі:
судді Шумської О.В.
при секретарі Мішурі Т.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні смт. Софіївка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Нововасилівської сільської ради, третя особа - Перша слов'янська державна нотаріальна контора, про визнання права на обов'язкову частку у спадщині, -
В С Т А Н О В И В:
02 червня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Софіївського районного суду із вищевказаною позовною заявою. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 - мати позивача, набула право на земельну частку (пай) розміром 10,17 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться в КСП ім. Шевченка с. Жовте на території Нововасилівської сільської ради Софіївського району.
04 лютого 2003 року ОСОБА_2 заповітом, посвідченим приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_3, заповіла, належний їй житловий будинок з надвірними побудовами АДРЕСА_1, ОСОБА_4, а право на земельну частку (пай) - ОСОБА_5.
За життя ОСОБА_2 на вказану земельну частку (пай) отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку. Площа земельної ділянки 9,7921 га і розташована на території Нововасилівської сільської ради Софіївського району.
У зв'язку з державною реєстрацією земельної ділянки у Державному земельному кадастрі земельній ділянці був присвоєний кадастровий номер 1225285200:01:001:0180.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з надвірними побудовами АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 9,7921 га, яка належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку.
Позивач має право на обов'язкову частку у спадщині як повнолітня непрацездатна дитина спадкодавця.
З метою прийняття спадщини, у встановлений законом строк, позивач звернувся до Першої Слов'янської державної нотаріальної контори Донецької області із заявою про прийняття спадщини (обов'язкову частку).
Постановою нотаріуса від 31.10.2012 року йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, посилаючись на те, що позивач не надав вказаний у заповіті правовстановлюючий документ на землю, а саме: сертифікат, який вказано в заповіті.
Однак вищевказаний документ був змінений на Державний акт на право власності на земельну ділянку, а тому надати його нотаріусу немає можливості.
Крім його позивачем була подана до Першої Слов'янської державної нотаріальної контори Донецької області заява про відмову від належної йому за законом обов'язкової частки у спадщині, а саме: 1/8 житлового будинку АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_4.
Рішенням Софіївського районного суду від 18.04.2014 року встановлено факт, що позивач є рідним сином ОСОБА_2.
Іншим спадкоємцем земельної ділянки, крім позивача, спадкоємця на обов'язкову частку у спадщині, яка складається із земельної ділянки,була спадкоємець за заповітом ОСОБА_5, за якою рішенням Софіївського районного суду від 21.01.2014 року було визнано право власності в порядку спадкування за заповітом на 7/8 частин вищевказаної земельної ділянки.
В зв'язку з тим, що сертифікат на право на земельну частку (пай), вказаний в заповіті, був замінений на Державний акт на право власності на земельну ділянку, позивач немає змоги надати його до нотаріальної контори.
Таким чином, виникла ситуація, коли позивач успадкував обов'язкову частку на земельну ділянку відповідно до заповіту, однак позбавлений можливості оформити спадщину на обов'язкову частку на земельну ділянку шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку, а тому позивач змушений звернутись до суду за захистом свого порушеного права і просить визнати за ним, право на обов'язкову частку у спадщині на 1/8 частину земельної ділянки площею 9,7921 га, яка належала спадкодавцю ОСОБА_2.
Позивач - ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує, посилаючись на обставини, викладені у поданій до суду позовній заяві, на задоволенні позову наполягає, просить розглянути справу за його відсутності, про що надав до суду відповідну заяву.
Відповідач - Нововасилівська сільська рада позовні вимоги визнають, проти позову не заперечують, просять розглянути справу за відсутності їхнього представника, про що надали до суду відповідну заяву.
Третя особа - Перш Слов'янська державна нотаріальна контора, будучи, у встановленому чинним законодавством порядку, увідомленими про дату, час і місце проведення судового засідання, в судове засідання свого представника не направили, про причини неявки суд не повідомили, заяв про розгляд справи за відсутності своїх представників не надавали.
В судовому засіданні за матеріалами справи встановлено: відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) ОСОБА_2 - мати позивача (а.с. 6), набула право на земельну частку (пай) розміром 10,17 в умовних кадастрових гектарах, яка знаходиться в КСП ім. Шевченка с. Жовте на території Нововасилівської сільської ради Софіївського району.
04 лютого 2003 року ОСОБА_2 заповітом, посвідченим приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу Донецької області ОСОБА_3, заповіла, належний їй житловий будинок з надвірними побудовами АДРЕСА_1, ОСОБА_4, а право на земельну частку (пай) - ОСОБА_5 (а.с. 10).
За життя ОСОБА_2 на вказану земельну частку (пай) отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку. Площа земельної ділянки 9,7921 га і розташована на території Нововасилівської сільської ради Софіївського району (а.с. 11).
У зв'язку з державною реєстрацією земельної ділянки у Державному земельному кадастрі земельній ділянці був присвоєний кадастровий номер 1225285200:01:001:0180 (а.с. 18-22).
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла (а.с. 13). Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з надвірними побудовами АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 9,7921 га, яка належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку.
Позивач має право на обов'язкову частку у спадщині як повнолітня непрацездатна дитина спадкодавця (а.с. 27).
З метою прийняття спадщини, у встановлений законом строк, позивач звернувся до Першої Слов'янської державної нотаріальної контори Донецької області із заявою про прийняття спадщини (обов'язкову частку).
Постановою нотаріуса від 31.10.2012 року йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, посилаючись на те, що позивач не надав вказаний у заповіті правовстановлюючий документ на землю, а саме: сертифікат, який вказано в заповіті.
Однак вищевказаний документ був змінений на Державний акт на право власності на земельну ділянку, а тому надати його нотаріусу немає можливості.
Крім його позивачем була подана до Першої Слов'янської державної нотаріальної контори Донецької області заява про відмову від належної йому за законом обов'язкової частки у спадщині, а саме: 1/8 житлового будинку АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_4 (а.с. 15).
Рішенням Софіївського районного суду від 18.04.2014 року встановлено факт, що позивач є рідним сином ОСОБА_2 (а.с. 25-26).
Іншим спадкоємцем земельної ділянки, крім позивача, спадкоємця на обов'язкову частку у спадщині, яка складається із земельної ділянки,була спадкоємець за заповітом ОСОБА_5, за якою рішенням Софіївського районного суду від 21.01.2014 року було визнано право власності в порядку спадкування за заповітом на 7/8 частин вищевказаної земельної ділянки (а.с. 23-24).
В зв'язку з тим, що сертифікат на право на земельну частку (пай), вказаний в заповіті, був замінений на Державний акт на право власності на земельну ділянку, позивач немає змоги надати його до нотаріальної контори.
Таким чином, виникла ситуація, коли позивач успадкував обов'язкову частку на земельну ділянку відповідно до заповіту, однак позбавлений можливості оформити спадщину на обов'язкову частку на земельну ділянку шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку.
У зв'язку з виготовленням державного акта, сертифікат є недійсним, а отже виникла ситуація при якій позивач не може оформити свої спадкові права
Для того, щоб позивач міг володіти та користуватися спадковим майном, а саме: земельною часткою, позивачу потрібно набути таке право в порядку спадкування.
Розглянувши в судовому засіданні матеріали справи, беручи до уваги заяви сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню із наступних підстав.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ст.ст. 1236, 1245 ЦК України заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини. Частина спадщини, що не охоплена заповітом, спадкується спадкоємцями за законом на загальних підставах.
За змістом ст. 1241 ЦК України, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Розмір обов'язкової частки у спадщині може бути зменшений судом з урахуванням відносин між цими спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших обставин, які мають істотне значення.
На час смерті ОСОБА_2 її син ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, досяг пенсійного віку та відповідно до вимог ч. 1 ст. 1241 ЦК України має право спадкування, незалежно від змісту заповіту, на половину частки, яка належала б йому у разі спадкування за законом (обов'язкова частка). Всіх спадкоємців за законом 4 (ОСОБА_1 (а.с. 6), ОСОБА_3, ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с. 7-8). ОСОБА_6 (а.с. 12) і ОСОБА_7 (а.с. 9) померли, а їх діти заміщають своїх батьків і мають право на спадкування за законом), тобто ОСОБА_1, обов'язковому спадкоємцю, належала б 1/4 частка, якби мати не залишила заповіт, а обов'язкова частка дорівнює 1/8. 7/8 частин земельної ділянки одержить спадкоємиця за заповітом - ОСОБА_5.
Позивачем була подана до Першої Слов'янської державної нотаріальної контори Донецької області заява про відмову від належної йому за законом обов'язкової частки у спадщині, а саме: 1/8 житлового будинку АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_4.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Також спеціальне визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні правовстановлюючі документи.
Стаття 1225 ч. 1 ЦК України передбачає, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. А спадкодавець за життя отримала такий правовстановлюючий документ - Державний акт на право власності на земельну ділянку, що також підтверджує довідка відділу Держземагентства у Софіївському районі, де відмічено, що площа земельної ділянки становить 9,7921 га (а.с. 14).
За таких обставин і в силу вимог, які містяться в ст. 60 ЦПК України, позивач довів ту обставину, що він має право успадкувати майно після смерті матері.
На підставі вищезазначеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Нововасилівської сільської ради, третя особа - Перша слов'янська державна нотаріальна контора, про визнання права на обов'язкову частку у спадщині задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право на обов'язкову частку у спадщині, яка становить 1/8 частину земельної ділянки площею 9,7921 га, вартістю, вартістю 14046,63 грн., яка розташована на території Нововасилівської сільської ради Софіївського району Дніпропетровської області та належала спадкодавцю ОСОБА_2, померлій ІНФОРМАЦІЯ_3, на підставі Державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії ДП № 029269, виданого 08 червня 2004 року Софіївською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області, кадастровий номер земельної ділянки 1225285200:01:001:0180.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.В. Шумська
Суд | Софіївський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.06.2014 |
Оприлюднено | 02.07.2014 |
Номер документу | 39467347 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Софіївський районний суд Дніпропетровської області
Шумська О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні