ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
25.06.14р. Справа № 904/4530/14
Суддя Красота О.І., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробничо-комерціне підприємство "ДІЯ", м. Дніпропетровськ
про скасування оперативно-господарської санкції в сумі 6 836 грн. 14 коп.
ВСТАНОВИВ:
Позовна заява №17/06/14 від 17.06.2014 року, яка надійшла на адресу господарського суду Дніпропетровської області 24.06.2014 року, підлягає поверненню з наступних підстав.
По-перше, до позовної заяви не додано належних доказів сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі.
До позову додана квитанція №0110006 від 18.06.2014 року про сплату судового збору в розмірі 1 218 грн. 00 коп., яка не може вважатись належним доказом сплати судового збору у встановленому порядку та розмірах, враховуючи наступне.
Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" та пунктом 1.3. Правил користування електричною енергією встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.
Відповідно до статті 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Частиною 1 статті 236 ГК встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.
Згідно з частиною 2 вищезазначеної статті перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі також інші оперативно-господарські санкції.
За частиною 2 статті 237 ГК України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди із застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду із заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.
Окрім того, право споживача на оскарження в судовому порядку рішення комісії постачальника передбачено пунктом 6.42. Правил користування електричною енергією.
Відповідно до ст. 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Статтею 4 п. 2 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що за подання до господарського суду: позовної заяви майнового характеру - 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат; позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що предметом позовних вимог є скасування оперативно-господарської санкції в сумі 6 836 грн. 14 коп. і за своєю суттю ця вимога має майновий характер, тому, додана до позовної заяви квитанція №0110006 від 18.06.2014 року про сплату судового збору в розмірі 1 218 грн. 00 коп. (сплачено, як за немайнову вимогу) не свідчить про сплату судового збору у встановленому розмірі та порядку.
Аналогічна правова позиція також викладена в ухвалі Вищого господарського суду України по справі № 32/5005/11272/2011 від 05.04.2012 року.
Таким чином, розмір судового збору при поданні даної позовної заяви, повинен бути сплачений у розмірі 1 827 грн. 00 коп., що становить розмір судового збору при заявлені позову з вимогами майнового характеру та залежить від розміру оперативно-господарської санкції.
На підставі п. 4 ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
По-друге, до позовної заяви не додано належних доказів направлення копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу відокремленого підрозділу Відповідача.
Як зазначено в позовній заяві та підтверджено доданими до неї документами, Договір про постачання електричної енергії №442 від 15.05.2002 року укладений між Відкритим акціонерним товариством "Енергопостачальна компанія "Дніпрообленерго" в особі Дніпропетровських міських електричних мереж та Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-виробничо-комерціне підприємство "ДІЯ".
Відповідачем у справі зазначено Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі 4 району Дніпропетровських міських електричних мереж.
Відповідно до прохальної частини позову Позивач просить скасувати оперативно - господарську санкцію Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці в особі 4 району Дніпропетровських міських електричних мереж.
Отже Відповідачем у справі є Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" в особі структурної одиниці в особі 4 району Дніпропетровських міських електричних мереж.
Відповідно до ч. 1 ст. 56 ГПК України, в редакції змін, внесених Законом України №3382-VІ від 19.05.2011 року, позивач, прокурор чи його заступник зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.
В супереч цьому Позивачем надано докази направлення позовної заяви лише на адресу Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго".
Згідно з п.6 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву та додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до законодавчої техніки, використаної при конструюванні ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, повернення позовної заяви без розгляду у вказаному випадку є не правом, а обов'язком суду .
Крім того, відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Згідно практики Європейського суду з прав людини, яка є джерелом права згідно ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", - право на справедливий суд охоплює не лише стадію розгляду справи по суті, але також дотримання всіх процедур, що передбачені національним законодавством і повинні відбуватися до порушення провадження у справі.
Суд зазначає, що національним законодавством України (ст.56 ГПК України) передбачено забезпечення права відповідача на інформацію про подану позовну заяву та ознайомлення з її змістом і доданими документами, а також передбачено механізм реалізації такого права - шляхом встановлення обов'язку позивача надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів до порушення провадження у справі.
Таким чином, право на справедливий суд, передбачене ст. 6 Конвенції, включає в себе обов'язок позивача належним чином інформувати відповідача про подання позову до суду шляхом направлення на його адресу копії позовної заяви з додатками. При чому, таке інформування повинно бути здійснене позивачем до порушення судом провадження по справі. Отже, порушення провадження у справі до виконання позивачем вказаного обов'язку, не буде відповідати ст. 6 Конвенції.
Також суд зазначає, що згідно правової позиції Вищого господарського суду України, викладеної, зокрема, у Постанові від 04.12.2012 року по справі №5/5005/7237/2012, виконання позивачем вимог процесуального законодавства, які він зобов'язаний вчиняти до подання позову, не може здійснюватися після порушення провадження у справі.
Згідно з ч. 3 ст. 63 ГПК України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Керуючись ст.ст. 56, 57 п. 4, 6 ст.63, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Повернути позовну заяву і додані до неї документи без розгляду.
Згідно з ч. 1 п. 2 ст.7 Закону України "Про судовий збір" повернути з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Науково-виробничо-комерціне підприємство "ДІЯ" (49000, м. Дніпропетровськ, вул. Коксова, 2, ЄДРПОУ 21895708) судовий збір в сумі 1 218 грн. 00 коп. , перерахований платіжним дорученням №0110006 від 18.06.2014 року.
Суддя О.І. Красота
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2014 |
Оприлюднено | 02.07.2014 |
Номер документу | 39470513 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні