ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" червня 2014 р. Справа № 911/1664/14
Розглянувши матеріали справи за позовом Заступника прокурора Вишгородського району в інтересах держави в особі Вишгородської районної державної адміністрації, м. Вишгород
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Меридіан», м. Вишгород
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Управління Держземагенства у Вишгородському районі.
про розірвання договору
Суддя А.Ю.Кошик
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Від прокуратури: Івашин О.Є.
Від 3-ї особи: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Заступника прокурора Вишгородського району в інтересах держави в особі Вишгородської районної державної адміністрації (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Меридіан» (далі - відповідач) про розірвання договору оренди землі.
Провадження у справі №911/1664/14 порушено відповідно до ухвали суду від 05.05.2014 року та призначено справу до розгляду на 22.05.2014 року.
Сторони, належним чином повідомлені про час і місце розгляду спору, у судове засідання 22.05.2014 року без поважних причин не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, вимоги ухвали суду не виконали. Розгляд справи відкладався до 10.06.2014 року.
Також, ухвалою від 22.05.2014 року залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Управління Держземагенства у Вишгородському районі.
Представник прокуратури у судовому засіданні 10.06.2014 року позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
У судове засідання 10.06.2014 року відповідач повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не надав, проти позову не заперечив.
За таких обставин, суд у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши надані докази, суд встановив.
Прокуратурою Вишгородського району Київської області проведено перевірку щодо своєчасності і повноти внесення плати за землю та законності використання суб'єктами господарської діяльності земельних ділянок на території Вишгородського району Київської області.
В ході проведення перевірки встановлено, що 25.02.2005 року між Вишгородською районною державною адміністрацією ( Орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Меридіан» (Орендар, відповідач) було укладено Договір оренди земельної ділянки, за умовами якого Орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку під розміщення садівницького товариства, яка знаходиться на території Лебедівської сільської ради Вишгородського району Київської області (далі - Договір).
В оренду було передано земельну ділянку загальною площею 7,9169 га, з яких із земель запасу Лебедівської сільської ради 5,9942 га та із земель Вищедубечанського ДЛГ - 1,9227 га, вартістю 357543,03 грн. на 49 років.
Договір оренди земельної ділянки 28.02.2005 року зареєстрований в Київській регіональній філії № 11 Центру ДЗК в книзі державної реєстрації договорів оренди за № 040534200002.
Пунктом 6 вказаного Договору оренди земельної ділянки встановлено, що річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 35754,30 грн.
Згідно пункту 8 Договору визначено, що орендна плата вноситься один раз на рік в січні місяці.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а оренда зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користу вання земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Відповідно до ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.
Згідно довідки-розрахунку № 404/9/10-08-25-00 від 18.03.2014 року Вишгородської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Київській області, відповідач має заборгованість зі сплати орендної плати за земельну ділянку у сумі 12027,20грн., яка виникла ще в 2007 році.
Підтвердженням наявності заборгованості у відповідача за оренду земельної ділянки та неможливості його в подальшому здійснювати сплату орендної плати є постанова Господарського суду Київської області від 25.08.2010 у справі №Б22/157- 10, якою визнано банкрутом ТОВ «Меридіан» та визнано кредиторські вимоги ДПІ у Вишгородському районі в сумі 9298,08 грн.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч.1 ст. 202 Господарського кодексу України, ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання, зокрема, припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених законом або договором.
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не виконав його в строк, встановлений договором або законом.
Частиною 1 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачає, що договір може бути розірвано за рішенням суду па вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом.
Згідно з ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно п. 25 Договору оренди земельної ділянки дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.
Статтею 782 Цивільного кодексу України передбачено, що наймодавець має право відмовитись від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
Статтею 141 Земельного кодексу України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Таким чином, судом в ході розгляду спору встановлено наявність підстав для розірвання договору оренди у зв'язку з істотним порушенням його умов щодо внесення орендної плати. Відповідні обставини відповідачем не заперечені та не спростовані.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.
У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про оренду землі» спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, позивачем доведені, відповідачем не спростовані, тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Сплата судового збору покладається на відповідача в повному обсязі в розмірі, як за вимогу немайнового характеру.
Керуючись ст.ст. 33, 49, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
вирішив:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Розірвати Договір оренди земельної ділянки площею 7,9169 га, від 25.02.2005 року, укладений між Вишгородською районною державною адміністрацією (код 23569369) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Меридіан» (код 32700114) терміном на 49 років та скасувати його державну реєстрацію.
3. Припинити право користування Товариства з обмеженою відповідальністю «Меридіан» земельною ділянкою, що перебуває у державній власності, загальною площею 7,9169 га, розташованою на території Лебедівської сільської ради Вишгородською району Київської області за межами населеного пункту.
4. Стягнути з Товариством з обмеженою відповідальністю «Меридіан» (07300, Київська обл., м. Вишгород, вул. Набережна, 1, код ЄДРПОУ 32700114) в доход державного бюджету 1218 грн. судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Суддя Кошик А.Ю.
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 10.06.2014 |
Оприлюднено | 02.07.2014 |
Номер документу | 39470566 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Кошик А.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні