номер провадження справи 30/42/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.06.2014 Справа № 908/1906/14
про стягнення 87512,44 грн.
Суддя Кагітіна Л.П.
За участю представників сторін:
від позивача: Гайдай О.І., довіреність № 05/007 від 03.10.2014 р.;
від відповідача: не з'явився;
Комунальне підприємство „Дніпрорудненські теплові мережі" звернулося до господарського суду Запорізької області з позовом про стягнення з Комунального закладу „Дніпрорудненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів „Талант" Василівської районної ради Запорізької області 87512,44 грн. заборгованості за договором № 04/137-Т/13 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти від 03.01.2013 р.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на приписи ст.ст. 525, 526, 530, 612 та 714 Цивільного кодексу України, та умови укладеного між сторонами договору. Вказує, що поставлена ним на виконання умов договору теплова енергія у грудні 2013 року на суму 163738,70 грн. оплачена відповідачем лише частково, що призвело до утворення у останнього заборгованості перед позивачем в сумі 87512,44 грн.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 04.06.2014 р. порушено провадження у справі № 908/1906/14, присвоєно справі номер провадження № 30/42/14, розгляд якої призначено на 26.06.2014 р.
До судового засідання від відповідача надійшли пояснення на позовну заяву, в яких він вказав, що виділених бюджетних коштів на оплату послуг теплопостачання не вистачило, у зв'язку з чим він підтверджує заборгованість перед позивачем в сумі 87512,44 грн., визнає позовні вимоги у повному обсязі.
Також, до судового засідання від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника комунального закладу, за наявними у справі матеріалами.
Клопотання відповідача задовольняється судом, оскільки подано у відповідності до вимог ст. 22 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України).
За клопотанням представника позивача розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у позовній заяві.
В судовому засіданні 26.06.2014 р. справу розглянуто за наявними матеріалами в межах встановленого строку, прийнято і оголошено на підставі ст. 85 ГПК України вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
03.01.2013 р. між Комунальним закладом „Дніпрорудненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів „Талант" Василівської районної ради Запорізької області (замовник за договором, відповідач у справі) та Комунальним підприємством „Дніпрорудненські теплові мережі" (учасник за договором, позивач у справі) укладено Договір № 04/137-Т/13 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти (надалі - Договір).
За умовами п. 1.1 Договору позивач зобов'язується протягом 2013 року поставити відповідачу послуги, зазначені в ДК 016-97 під кодом 40.30.1, як послуги з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) (надалі - послуги з постачання теплової енергії), а відповідач - прийняти і оплатити такі послуги.
В пункті 5.1 договору строк поставки послуг - з 01 січня 2013 року по 31 грудня 2013 року.
Пунктом 4.1 договору передбачено, що розрахунки проводяться у безготівковій формі, за умови наявності у відповідача відповідного бюджетного призначення, шляхом оплати відповідачем на розрахунковій рахунок позивача № 26033301001981 у філії Запорізького обласного управління АТ «Державний ощадний банк України» м. Запоріжжя МФО 313957, згідно актів виконаних робіт на відпуск теплової енергії, протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту отримання рахунку відповідачем.
Згідно п. 4.2 договору до рахунку додається Акт виконання робіт на відпуск теплової енергії.
Як вказує позивач і підтверджується наданими до матеріалів справи актом № 137/12 про надання комунальних послуг від 31.12.2013р., рахунком від 31.12.2013р., відпущено відповідачу теплову енергію на загальну суму 163738,70 грн. Отримання вказаних документів підтверджується виписками з книги доставки вихідної кореспонденції.
За доводами позивача, всупереч умов договору отримана теплова енергія відповідачем не сплачена, що призвело до утворення у останнього заборгованості перед позивачем в сумі 87512,44 грн.
Позовні вимоги про стягнення з Комунального закладу „Дніпрорудненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів „Талант" Василівської районної ради Запорізької області 87512,44 грн. заборгованості за Договором № 04/137-Т/13 про закупівлю товарів (робіт або послуг) за державні кошти від 03.01.2013 року, є предметом судового розгляду у даній справі.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали та фактичні обставини справи, оцінивши надані письмові докази у їх сукупності, вислухавши представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України), зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини… Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади або органів місцевого самоврядування. Аналогічні положення містить ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України), згідно з якою господарські зобов'язання між суб'єктами господарювання виникають, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом.
Статтею 629 ЦК України закріплено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Матеріали справи свідчать, що між сторонами склалися господарські відносини на підставі укладеного між сторонами договору, які породили взаємні обов'язки: обов'язком позивача стало постачання відповідачу теплової енергії у вигляді гарячої води, а обов'язком відповідача - оплата вартості теплової енергії в порядку та на умовах, визначених Договором.
Суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч.1 статті 193 Господарського кодексу України).
За приписами статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами. (ст. 714 ЦК України).
Судом встановлено, що свої зобов'язання за Договором позивачем виконано у повному обсязі, а саме, відповідачу у грудні 2013 року надавались послуги з теплопостачання.
Відповідачу було вручено 13.01.2014 року Акт № 137/12 про надання комунальних послуг від 31.12.2013 року та рахунок від 31.12.2013 року на суму 163738,70 грн., що підтверджується витяг з Книги № 11 доставки вихідної кореспонденції від 18.09.2013р.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Пунктом 4.1 договору передбачено, що розрахунки проводяться у безготівковій формі, за умови наявності у відповідача відповідного бюджетного призначення, шляхом оплати відповідачем на розрахунковій рахунок позивача № 26033301001981 у філії Запорізького обласного управління АТ «Державний ощадний банк України» м. Запоріжжя МФО 313957, згідно актів виконаних робіт на відпуск теплової енергії, протягом 5 (п'яти) банківських днів з моменту отримання рахунку відповідачем.
За умовами п. 6.1.1 договору, відповідач взяв на себе зобов'язання своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлені послуги.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач свої зобов'язання щодо своєчасної оплати теплової енергії, всупереч умов Договору та вимог закону, в обумовлений Договором строк і в повному обсязі не виконав.
Відповідачем надані послуги з теплопостачання були оплачені частково, в сумі 76226,26 грн., що підтверджується наданими суду копіями банківських виписок.
Заборгованість в сумі 87512,44 грн. не була сплачена відповідачем.
Згідно зі ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову.
Статтями 4 2 , 4 3 ГПК України встановлено, що господарський судовий процес здійснюється на засадах змагальності та рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом. При цьому принцип змагальності передбачає покладання тягаря доказування на сторони, покладання на них відповідальності за доведеність їхніх вимог чи заперечень; вимагає від сторін ініціативи та активності в реалізації їхніх процесуальних прав.
Статтею 22 ГПК України встановлено загальний обов'язок сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 35 ГПК України, обставини, які визнаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, можуть не доказуватися перед судом, якщо в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
В даному випадку, суду не було надано доказів сплати відповідачем на користь позивача 87512,44 грн.
При цьому, суд звертає увагу відповідача на те, що відсутність бюджетних коштів не є підставою для невиконання умов договору з оплати та не звільняє від відповідальності.
Така ж правова позиція викладена в п. 2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-06/908/2012 від 13.07.2012р. та постанові Верховного суду України № 13/110-11 від 27.04.2012р. .
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовна вимога про стягнення з відповідача заборгованості за отриману теплову енергію в сумі 87512,44 грн. заявлена обґрунтовано і підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до приписів ст. 49 ГПК витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4 5 , 33, 34, 44, 49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства "Дніпрорудненські теплові мережі" (м.Дніпрорудне Василівського району Запорізької області) задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального закладу "Дніпрорудненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів "Талант" Василівської районної ради Запорізької області (71630, м. Дніпрорудне Василівського району, Запорізької області, вул. Комсомольська, 25; код ЄДРПОУ 19278264, розрахункові рахунки в установах банку не відомі) на користь Комунального підприємства "Дніпрорудненські теплові мережі" (71630, м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області, вул. Комсомольська, 11; код ЄДРПОУ 32597943; р/р № 26009059270001 в АКБ „Індустріалбанк", МФО 313849) 87512 (вісімдесят сім тисяч п'ятсот дванадцять) грн. 44 коп. основного боргу та 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя Л.П. Кагітіна
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання. Рішення оформлене у повному обсязі та підписане згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 01.07 . 2014 р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2014 |
Оприлюднено | 04.07.2014 |
Номер документу | 39544561 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Кагітіна Л.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні