ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 910/6935/14 24.06.14
За позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк"
до товариства з обмеженою відповідальністю "Кей Стоун"
про стягнення 40 658,78 грн.
Суддя Шкурдова Л.М.
при секретарі судового засідання Іващенко М.М.
представники:
від позивача - Діденко І.В., дов. № 453-О від 12.02.2013,
від відповідача - Михайловська Н.А., дов. б/н від 20.05.2014;
СУТЬ СПОРУ:
Господарський суд м. Києва розглядає справу за позовом публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" до товариства з обмеженою відповідальністю "Кей Стоун" про стягнення 40 658,78 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в порушення умов договору б/н від 21.02.2011 відповідачем у строки, передбачені умовами цього договору, не погашена заборгованість за кредитом у сумі 39 423,46 грн, не сплачені проценти за користування кредитними коштами у сумі 683,34 грн та комісія у сумі 364.16 грн, а також за неналежне виконання відповідачем умов кредитного договору позивачем нараховано пеню в сумі 187,82 грн, всього - 40 658,78 грн.
Ухвалою суду від 27.05.2014 розгляд справи відкладено на 24.06.2014.
У судовому засіданні 24.06.2014 представник позивача підтримав позов.
Представник відповідача надав суду докази часткового погашення заборгованості, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як підтверджено матеріалами справи, 21.02.2011 між ПАТ КБ "Приватбанк" (далі - позивач, банк) та ТОВ "Кей Стоун" (далі - відповідач, клієнт), шляхом подачі відповідачем заяви про відкриття поточного банківського рахунку та приєднання до розміщених в мережі Інтернет "Умов та правил надання банківських послуг" (далі - Умови), було укладено Договір банківського обслуговування, за умовами якого відповідачеві встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок № 26004060716946 в електронному вигляді через засоби електронного зв'язку.
Пунктом 3.18.6.1 Умов зазначено, що обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта здійснюється з моменту подачі клієнтом до банку заяви на приєднання до "Умов та Правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою чи електронною інформацією, або в будь-якій іншій формі) і/або з моменту надання клієнтом розрахункових документів на використання коштів у рамках кредитного ліміту в межах зазначених у них сум, і діє в обсязі перерахованих засобів до повного виконання зобов'язання сторонами.
Згідно з ч. 1 ст. 1066 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов'язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам (ч.ч. 1, 2 ст. 1067 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1069 ЦК України якщо відповідно до договору банківського рахунка банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу.
Пунктами 3.18.1.1, 3.18.1.3 Умов визначено, що кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів відповідача, в межах кредитного ліміту. Кредит надається в обмін на зобов'язання відповідача щодо його повернення, сплаті відсотків та винагороди.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
На виконання умов договору б/н від 21.02.2011 позивачем надано відповідачу кредит в межах кредитної лінії в розмірі 65 000,00 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з банківського рахунку відповідача.
Відповідно до розділу Умов 3.18.4, яким затверджений порядок розрахунків, за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт виплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка).
За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця, розрахунок процентів здійснюється за процентною ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
При необнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, клієнт виплачує банку за користування кредитом проценти в розмірі 24 % річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню.
У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 48 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У випадку порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку на встановлення іншого строку повернення кредиту, передбаченого Умовами і правилами надання банківських послуг, клієнт сплачує банку пеню у розмірі 0,1315 % від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.
Під "непогашенням кредиту" мається на увазі невиникнення на поточному рахунку нульового дебетового сальдо при закритті банківського дня.
Розрахунок відсотків за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360 днів у році. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування відсотків не включається. Нарахування відсотків здійснюється в дату сплати.
При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Відповідно до п. 3.18.2.3.4 Умов банк має право при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого "Умовами", змінити умови кредитування - вимагати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом направлення повідомлення.
У порушення умов договору б/н від 21.02.2011 та приписів чинного законодавства у строки, визначені умовами цього договору, відповідачем не повернуто позивачу кредитні кошти у розмірі 39 423,46 грн, не сплачено проценти за користування кредитними коштами у сумі 683,34 грн та комісію у сумі 364,16 грн.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічна норма міститься і в ст. 193 Господарського кодексу України, яка регламентує, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Також позивачем за прострочення виконання зобов'язання за договором б/н від 21.02.2011 з повернення кредиту, сплати відсотків за користування кредитними коштами та комісії нараховано відповідачу пеню в розмірі 187,82 грн.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п. 3.18.5.1 Умов при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених Умовами п.п. 3.18.2.2.2, 3.18.4.1, 3.18.4.2, 3.18.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.18.1.8, 3.18.2.2.3, 3.18.2.3.4, винагороди, передбаченого п.п. 3.18.2.2.5, 3.18.4.4, 3.18.4.5, 3.18.4.6 клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А у випадку реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному в п. 3.18.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняться через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Пунктом 3.18.5.4 Умов передбачено, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.18.0.5.1, 3.18.5.2, 3.18.5.3, здійснюється протягом 3 років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.
Позивачем направлено відповідачу претензію № 10221К5РАS04G від 27.02.2014 з вимогою погасити прострочену заборгованість за договором банківського рахунку б/н від 21.02.2011.
Відповідачем надано суду докази часткової оплати боргу на загальну суму 26 571,41 грн, а саме:
- платіжне доручення № 1QNY від 21.05.2014 на суму 17 625,02 грн з призначенням платежу - погашення заборгованості за договором банківського обслуговування;
- платіжне доручення № 1QNХ від 21.05.2014 на суму 4 678,25 грн з призначенням платежу - погашення відсотків за договором банківського обслуговування;
- платіжне доручення № HS021B1QNV від 21.05.2014 на суму 1 622,95 грн з призначенням платежу - погашення пені за договором банківського обслуговування;
- платіжне доручення № 0HLV від 13.06.2014 на суму 1 706,33 грн з призначенням платежу - погашення заборгованості за договором банківського обслуговування;
- платіжне доручення № HS023B0HLS від 13.06.2014 на суму 270,37 грн з призначенням платежу - погашення пені за договором банківського обслуговування;
- платіжне доручення № 0HLU від 13.06.2014 на суму 668,49 грн з призначенням платежу - погашення відсотків за договором банківського обслуговування.
Отже, враховуючи часткову оплату відповідачем суми боргу в розмірі 26 571,41 грн, а саме: 683,34 грн - заборгованості за відсотками, 364,16 грн - заборгованості по комісії, 187,82 грн - заборгованості по пені та 25 381,09 грн - заборгованості за кредитом, у відповідача на момент винесення рішення наявна перед позивачем заборгованість по кредиту в розмірі 14 087,37 грн.
Порушенням зобов'язання, згідно зі ст. 610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (п. 1 ст. 612 ЦК України).
Враховуючи викладене вище, оскільки на момент винесення рішення у відповідача наявна заборгованість перед відповідачем по кредиту в розмірі 14 087,37 грн позов в цій частині підлягає задоволенню.
Відповідачем під час розгляду справи частково сплачено суму боргу в розмірі 26 571,41 грн, а саме: 683,34 грн - заборгованості за відсотками, 364,16 грн - заборгованості по комісії, 187,82 грн - заборгованості по пені та 25 381,09 грн - заборгованості за кредитом, у зв'язку з чим провадження у справі в цій частині позову підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Отже, з огляду на наведене з відповідача на корить позивача підлягає стягненню 14 087,37 грн заборгованості за кредитом.
Судові витрати відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись статтею 124 Конституції України, ст. 49, п. 1 ч. 1 ст. 80, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кей Стоун" (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе 12, код ЄДРПОУ 35310568) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги 50, код ЄДРПОУ 14360570) 14 087,37 грн (чотирнадцять тисяч вісімдесят сім грн 37 коп.) заборгованості по кредиту, 1827,00 грн (одну тисячу вісімсот двадцять сім грн 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
3. В іншій частині позову провадження у справі припинити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 27.06.2014.
Суддя Л.М. Шкурдова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.06.2014 |
Оприлюднено | 03.07.2014 |
Номер документу | 39564389 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Шкурдова Л.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні