ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"01" липня 2014 р.Справа № 916/1871/14
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Птахокомплекс Дніпровський"
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Вікторія+"
про стягнення 240262,39 грн.
Суддя Демешин О. А.
Представники:
від позивача: Чайка Н.С. - довіреність від 01.01.2014 р.;
від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ : Товариство з обмеженою відповідальністю „Птахокомплекс Дніпровський" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Вікторія+" (далі - відповідач) про стягнення 240262,39 грн., з яких: 235423,03 грн. - заборгованість за поставлений товар та 4839,36 грн. - пені.
01.07.2014р. у судовому засіданні представник позивача надав суду Платіжне доручення № 155 від 29.05.2014р. про сплату відповідачем 50 000 грн. боргу.
Відповідач відзиву на позов не надав, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами, відповідно ст. 75 ГПК України.
В С Т А Н О В И В :
04.01.2013 року між відповідачем та позивачем був укладений договір поставки № П55/Д7 на постачання м'яса птиці та продуктів його переробки (товар).
Відповідно до п. 1.1. Договору, визначено, що Позивач зобов'язаний в порядку та в строки, визначені договором, передати у власність Відповідача товар, а Відповідач зобов'язаний прийняти товар та сплатити за нього Позивачу, на умовах визначених Договором.
Згідно п. 3.3. Договору Відповідач зобов'язаний здійснювати оплату на умовах відстрочки платежу 3 календарних дні з моменту поставки товару.
Позивач, належним чином виконав умови Договору, передав у власність Відповідача товар у визначеній кількості та ціною, що оформлювалось відповідними видатковими накладними.
Так, згідно наданих позивачем до позову копій видаткових накладних Відповідачу було поставлено товар на суму 296142,90 грн .
В обумовлені договором строки (протягом трьох днів) Товар Відповідачем був сплачений частково, що призвело до виникнення заборгованості відповідача перед позивачем.
Позивач з Відповідачем підписав Акт звірки взаєморозрахунків, яким Відповідач визнав за собою існуючу заборгованість, але не погасив заборгованість у повному обсязі.
Так, заборгованість Відповідача за поставлений товар, на момент звернення Позивача до господарського суду, становить 235 423, 03 грн.
Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1,2 ст. 673 ЦК продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого
відповідає умовам договору купівлі-продажу. У разі відсутності в договорі купівлі-продажу умов щодо якості товару продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, придатний для мети, з якою товар такого роду звичайно використовується.
Відповідно до ст. 712 ЦК України, з врахуванням змісту Договору, відносини, що виникли між сторонами, регулюються нормами законодавства, передбаченими для врегулювання договорів поставки.
Відтак, згідно ч. 1 ст. 712 ЦК за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно ч. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Частиною 1 статті 229 ГК України встановлено, що учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Згідно ст. 549 ЦК України Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Пунктом 5.1 Договору передбачено, що у разі несвоєчасної оплати Покупцем отриманого товару в строки вказані у п. 3.3-даного Договору, Покупець сплачує Продавцю пеню з розмірі 0,3% в день, від вартості не сплаченого (невчасно сплаченого) товару за кожен день прострочки платежу. Нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну оплату товару проводиться за весь час поки зобов'язання Покупця по сплаті залишається простроченим.
З урахуванням положень договору та наведених норм Закону позивачем нарахована пеня за несвоєчасну оплату товару. Її розм. ір становить 4839, 36 грн.
01.07.2014р. у судовому засіданні представник позивача надав суду платіжне доручення № 155 від 29.05.2014р. про сплату відповідачем 50000 грн. боргу.
Отже, на цей час, між сторонами в частині стягнення 50000 грн. боргу - відсутній предмет спору.
Пунктом 1-1 частини 1 статті 80 ГПК України передбачено, що господарський суд припиняє провадження у справі в разі відсутності спору.
Пунктом 4.10. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" встановлено, що питання припинення провадження у справі в частині позовних вимог, а так само про залишення позовних вимог у певній частині без розгляду господарський суд вирішує у резолютивній частині рішення, яке приймається по суті справи.
Суд враховую, що відповідачем було частково погашено борг на суму 50000 грн. після звернення позивача до суду - 20.05.2014р., а тому суму пені та понесених позивачем судових витрат слід стягнути з відповідача у повному обсязі.
На підставі викладеного, провадження по справі в частині стягнення 50000 грн. слід припинити, позов в частині стягнення 185423,03 грн. боргу та 4839,36 грн. пені слід задовольнити у повному обсязі, з покладанням на відповідача витрат по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85, п. 1-1, ч. 1 ст. 80 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Вікторія+" (65007, Одеська обл., м. Одеса, вул. Генерала Цвєтаєва, буд. 3/5, код - 37607180) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Птахокомплекс Дніпровський" (Дніпропетровська обл., Нікопольський район, с. Першотравневе, вул. Калініна, 15, код - 36020648): 185423 гривень 03 коп. боргу; 4839 гривень 36 коп. пені та 4805,24 грн. судового збору.
3 Провадження по справі в частині стягнення 50000 грн. боргу - припинити
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Демешин О.А.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.07.2014 |
Оприлюднено | 07.07.2014 |
Номер документу | 39573095 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Демешин О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні