ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.07.14р. Справа № 904/3902/14
За позовом: Прокурора Амур - Нижньодніпровського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради, м. Дніпропетровськ
До: Приватного акціонерного товариства «Багін-Центр», м. Дніпропетровськ
Третя особа: Державна податкова інспекція в Амур-Нижньодніпровському районі Дніпропетровської області Державної податкової служби м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ
Про: внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Васильєв О.Ю.
ПРЕДСТАВНИКИ:
Від прокурора: Каюк М.С. (сл.посв.№001456);
Від позивача: не з'явився;
Від відповідача: Марухно Л.В. ( дов. №18 від 16.06.14р.);
Від третьої особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор АНД району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради ( позивач ) з урахування уточнень позовних вимог (а.с.30-35) звернувся з позовом до ПРАТ «Багін-Центр» ( відповідач ) про внесення змін до п.1.3, п.3.1. та п.3.2. договору оренди земельної ділянки від 03.09.2003р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та АТЗТ «Багін-центр», посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованого в реєстрі за №7073,шляхом викладення п.1.3. в наступній редакції: «п.1.3. Нормативна грошова оцінка частки земельної ділянки станом на 08.02.2014р. становить 19 732 грн. 01 коп.»; шляхом викладення п. 3.1. в наступній редакції: «п.3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 591 грн. 96 коп., не є сталою та може змінюватися у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлюється та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом»; та шляхом, викладення п.3.2. в наступній редакції: «п.3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю , щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця». Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на зміну законодавства, що регламентує порядок та розмір орендної плати за землю, а саме набранням чинності з 01.01.2011р. Податкового кодексу України. Під судового засідання 03.07.14 р. представник прокурора просив викласти п.3.2. договору оренди земельної ділянки в наступній редакції: «п.3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю , щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року ».
Дніпропетровська міська рада ( позивач) та ДПІ в АНД районі Дніпропетровської області ДПІ м. Дніпропетровська (третя особа) письмових поясненнях щодо уточнених позовних вимог прокурора не надали, явку повноважних представників до судових засідань двічі не забезпечили.
ПРАТ «Багін-Центр» ( відповідач ) проти задоволення позовних вимог заперечував , посилаючись на ту обставину , що 02.03.12р. відповідач звернувся до виконкому Дніпропетровської міської ради з проханням про внесення змін в наявний договір оренди та приведення його у відповідність з чинним законодавством; станом на 01.11.12р. проведено обстеження території земельної ділянки , підписані акти обстеження та підготовлено пакет документів на сесію міськради, але до цього часу документи на сесію ( з незалежних від відповідача причин ) не винесені і не підписані.
Заслухавши пояснення представників прокурора та відповідача , дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.09.03р. між Дніпропетровською міською радою ( орендодавець ) та АТЗТ «Багін-Центр» ( правонаступник - ПРАТ «Багін-Центр» , орендар ) укладено договір оренди земельної ділянки , згідно з умовами якого орендодавець на підставі відповідного рішення міської ради від 09.04.03р. №41/8 передав, а орендар прийняв в строкове платне користування строком до 17.08.2015р. частку (3, 3%) земельної ділянки площею 0,0342 га (площа частки складає 0, 0011 га), що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АНД район, вул. Героїв Громадянської війни , 11; для фактичного розміщення магазину; зареєстровану в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом 63194014 згідно з планом земельної ділянки. Відповідно до п.1.3. договору грошова оцінка земельної ділянки складає згідно з довідкою про грошову оцінку земельної ділянки на момент укладення цього договору 7 435, 28 грн.
Однією із істотних умов цього договору є обов'язок орендаря ( відповідача ) сплачувати на користь орендодавця ( позивача ) за користування земельною ділянкою на термін дії договору орендну плату , яка складає 892, 23 грн. (п.3.1. договору). Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується у грошовій формі в розмірі земельного податку за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року. (п.3.2).
Розрахунок орендної плати було здійснено відповідно до вимог Закону України «Про оренду землі» в редакції станом на той час. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками , які знаходяться в державній чи комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України «Про плату за землю». Пунктом 3.3. договору передбачено, що розмір земельного податку переглядається у разі законодавчої зміни ставок земельного податку. ( а.с.12 - 16 )
З 01.01.2011 року набув чинності Податковий кодекс України. Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Згідно з пунктом 288.4., підпунктами 288.5.1., 288.5.2. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; в) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України» від 02.12.2010р. № 2756-VI, який набрав чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України, до частини другої ст. 21 Закону України «Про оренду землі» внесені зміни, в силу яких розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Таким чином, Податковий кодекс України встановлює не конкретний розмір орендної плати за землю, який має бути зазначений у договорі оренди, а лише порядок її визначення та граничні розміри орендної плати.
Приписами ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. У разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за користування земельними ділянками, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку (п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» з подальшими змінами).
На підставі вищезазначених приписів Податкового кодексу України Дніпропетровська міська рада 02.02.11р. прийняла рішення № 216/8 «Про приведення рішень міської ради та деяких проектів рішень міської ради, які погоджено виконавчим комітетом міської ради, у галузі земельних відносин , у відповідність до вимог чинного законодавства» ,яким ( поміж-іншим ) вирішено, що до моменту прийняття міською радою рішення про визначення розміру річної орендної плати за земельні ділянки залежно від їх функціонального використання встановити розмір річної орендної плати за користування земельними ділянками у мінімальному розмірі орендної плати, визначеному Податковим кодексом України, незалежно від мети використання .
Листом від 18.02.2011 р. №7/22-185 «Про приведення договорів оренди землі у відповідність до вимог законодавства» міський голова звернувся до відповідача, як орендаря земельної ділянки комунальної власності у м. Дніпропетровську, з пропозицією привести договір оренди землі у відповідність до вимог Податкового кодексу України та Рішення Дніпропетровської міської ради від 02.02.2011р. №216/8. Пропозиція міського голови була також опублікована в офіційному виданні Дніпропетровської міської ради (газета «Наше Місто» від 22.02.2011р. №26 (3306) в офіційному повідомленні. Відповідно до повідомлення Відповідачу необхідно було у двотижневий строк з моменту опублікування повідомлення (до 08.03.2011р.) звернутися до департаменту корпоративних прав та правового забезпечення Дніпропетровської міської ради для приведення договору оренди до вимог чинного законодавства України в частині орендної плати, шляхом укладання додаткового договору.
Надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору. Відсутність такої згоди відповідача судом встановлена.
Відповідно до витягу від 08.02.14р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ( наданого Управлінням Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області) станом на 08.02.14р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яку займає відповідач за договором оренди земельної ділянки від 03.09.03р., становить 613 486, 33 грн. ( а.с. 25)
Прокурор вважає, що прийняття нового законодавства, яким внесено зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності та наявність рішення Дніпропетровської міської №216/8 від 02.02.11р. є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.10.2003р.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном . Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами спірного договору встановлені підстави для зміни розміру земельного податку , у разі зміні розмірів ставок земельного податку (п.3.3. договору).
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України «Про оренду землі»). Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Згідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Враховуючи ту обставину , що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею в трикратному розмірі земельного податку та прийняття Дніпропетровською міськрадою рішення №216/8 від 02.02.11р. ; суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню уточнені позовні вимоги прокурора про внесення змін до пунктів 1.3. , 3.1. та 3.2. договору оренди земельної ділянки. З цих же підстав заперечення відповідач суд вважає не обґрунтованими.
На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами ст.288 Податкового кодексу України; ст.ст.651,653 ЦК України; ст.ст. 33, 49, 82 -85 ГПК України , господарський суд ,-
ВИРІШИВ :
1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2. Внести зміни до п.1.3. договору оренди земельної ділянки від 03.09.2003р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та АТЗТ «Багін-центр» , посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованого в реєстрі за №7073, шляхом викладення його в наступній редакції: « 1.3. Нормативна грошова оцінка частки земельної ділянки станом на 08.02.2014р. становить 19 732 грн. 01 коп.».
3. Внести зміни до п.3.1. договору оренди земельної ділянки від 03.09.2003р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та АТЗТ «Багін-центр» , посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованого в реєстрі за №7073, шляхом викладення його в наступній редакції: «п.3.1. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у грошовій формі (у гривнях) у розмірі 591 грн. 96 коп., не є сталою та може змінюватися у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановлюється та обчислюється відповідно до Податкового кодексу України у мінімальному розмірі, що встановлюється цим кодексом».
4. Внести зміни до п.3.2. договору оренди земельної ділянки від 03.09.2003р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та АТЗТ «Багін-центр» , посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу ОСОБА_2, зареєстрованого в реєстрі за №7073, шляхом викладення його в наступній редакції: «п.3.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою сплачується рівними частками за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю , щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту і на майбутній період вноситься на термін не більше одного календарного року ».
5. Стягнути з відповідача - Приватного акціонерного товариства «Багін-Центр» (49125, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Громадянської війни , 11; код ЄДРПОУ 01558164) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, ідентифікаційний код 37989269, рахунок 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області (Головне управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області, код банку за ЄДРПОУ 37988155), МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Дніпропетровської області 03499891, КБКД 22030001): 1 218, 00 грн. - судового збору.
Видати відповідний наказ після набрання рішенням чинності
Суддя Васильєв О.Ю.
03.07.14р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2014 |
Оприлюднено | 08.07.2014 |
Номер документу | 39578560 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Васильєв Олег Юрійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні