КУЙБИШЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 319/518/14-ц
Провадження №2/319/167/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 червня 2014 року смт Куйбишеве
Куйбишевський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Скляра С.Ю.,
при секретарі судового засідання Поньці Н.А.,
з участю представників позивача Хайла І.А., Зікія В.Г.,
представника відповідачів ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Куйбишевського районного суду Запорізької області цивільну справу за позовною заявою селянського (фермерського) господарства «Світоч» (далі - С(Ф)Г «Світоч») до ОСОБА_4 в особі законного представника ОСОБА_5, фермерського господарства «Агробуд 2008» (далі - ФГ «Агробуд 2008»), треті особи - служба у справах дітей Куйбишевської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - ССД Куйбишевської РДА), реєстраційна служба Куйбишевського районного управління юстиції Запорізької області (далі - реєстраційна служба) про визнання договору оренди землі недійсним та скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В :
На підставі частини 3 статті 209 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) в судовому засіданні 18 червня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
У квітні 2014 року С(Ф)Г «Світоч» звернулося до суду із вищевказаним позовом і прохає визнати недійсним договір оренди землі, укладений між ОСОБА_4 і ФГ «Агробуд 2008» від 29 листопада 2012 року з підстав, передбачених стст.203,215 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). В обґрунтування своїх вимог господарство зазначило, що з січня 2004 року на підставі договору, укладеного у відповідності з вимогами цивільного і земельного законодавства, орендує у ОСОБА_6 належну йому земельну ділянку площею 26,1 га, яка розташована на території Мар'янівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області. Після смерті ОСОБА_6 земельну ділянку успадкував його малолітній син ОСОБА_4, який передав її в оренду ФГ «Агробуд 2008», уклавши з ним договір оренди землі від 29 листопада 2012 року. Позивач С(Ф)Г «Світоч» вважає, що спірний договір укладено з порушенням чинного законодавства, оскільки, відповідач ОСОБА_4 є малолітньою особою і на час укладання договору його мати ОСОБА_7, як законний представник, всупереч вимогам ст.177 Сімейного кодексу України (далі - СК України) не отримувала дозволу органу опіки та піклування на укладення цього договору. Посилаючи на зазначені обставини, С(Ф)Г «Світоч» прохає про задоволення позову.
В судовому засіданні повноважні представники позивача С(Ф)Г «Світоч» підтримали доводи позовної заяви, прохали задовольнити пред'явлені вимоги та надали судові відповідні пояснення.
Повноважний представник відповідачів ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що договір оренди землі між ОСОБА_4 і ФГ «Агробуд 2008» від 29 листопада 2012 року укладено у відповідності з вимогами цивільного і земельного законодавства, здійснена державна реєстрація права оренди земельної ділянки.
Представники третіх осіб - ССД Куйбишевської РДА і реєстраційної служби були повідомлені належним чином про час і місце слухання справи, в судове засідання не з'явилися, однак їх неявка не перешкоджає розгляду справи, що узгоджується з приписами ст.169 ЦПК України.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них докази, вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень статті 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 11 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_6 являвся власником земельної ділянки площею 26,1 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Мар'янівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області (а.с.27).
27 січня 2004 року ОСОБА_6 (орендодавець) передав належну йому земельну ділянку в оренду С(Ф)Г «Світоч» (орендар) терміном на 49 років, про що сторони уклали відповідний договір. Договір оренди зареєстровано у Куйбишевському районному відділі Запорізької регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 14 вересня 2004 року за №36 (а.с.11-12).
ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_6 помер (а.с.28).
Після смерті ОСОБА_6 земельну ділянку успадкував його малолітній син ОСОБА_4, який передав її в оренду ФГ «Агробуд 2008», уклавши з ним договір оренди землі від 29 листопада 2012 року. Державна реєстрація права оренди земельної ділянки здійснена 20 березня 2013 року. (а.с.4-5,6,29,30).
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд виходить з наступного.
Згідно із ч.1 ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені чч.1-3,5 та 6 ст.203 цього Кодексу, а саме, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Відповідно до роз'яснень, викладених у п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України №9 від 06 листопада 2009 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.
Оскільки в установленому законом порядку дія договору оренди від 27 січня 2004 року не припинена, договір не розірвано і не визнано недійсним, С(Ф)Г «Славутич» являється землекористувачем спірної земельної ділянки і має право в установленому законом порядку вимагати захисту свого порушеного права у відповідності з приписами ст.396 ЦК України у обраний ним спосіб.
Частиною першою статті 31 ЦК України визначено, що фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років (малолітня особа), має право: самостійно вчиняти дрібні побутові правочини. Правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість; здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про оренду землі» (в редакції закону на час укладення оспорюваного договору від 29 листопада 2012 року) договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Оспорюваний договір, який не є дрібно побутовим, укладений з порушенням вимог ст.177 СК України, ст.17 Закону України «Про охорону дитинства» без згоди органу опіки та піклування, що не заперечувалося сторонами по справі, а тому це є підставою для визнання недійсним такого договору оренди та скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки.
Доводи представника відповідачів про те, що договір оренди землі між ОСОБА_4 і ФГ «Агробуд 2008» від 29 листопада 2012 року укладено у відповідності з вимогами цивільного і земельного законодавства, у встановленому порядку здійснена державна реєстрація права оренди земельної ділянки, безпідставні та спростовуються доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Оскільки позов С(Ф)Г «Світоч» задоволено, суд в порядку ст.88 ЦПК України має підстави для стягнення пропорційно з відповідачів на користь позивача понесених судових витрат в сумі 243 грн. 60 коп., а саме, в межах суми сплаченого судового збору при пред'явленні позову до суду (а.с.1).
Керуючись ст.17 Закону України «Про охорону дитинства», ст.20 Закону України «Про оренду землі», ст.177 СК України, стст.31,203,215,396 ЦК України, стст.10,11,60,88,209,212-215,218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов селянського (фермерського) господарства «Світоч», - задовольнити.
Договір оренди землі від 29 листопада 2012 року, який був укладений між ОСОБА_4 та фермерським господарством «Агробуд 2008» щодо земельної ділянки площею 26,1 (двадцять шість цілих одна десята) гектарів, кадастровий номер 2322784400:05:002:0053, розташованої на території Мар'янівської сільської ради Куйбишевського району Запорізької області, - визнати недійсним та скасувати державну реєстрацію права оренди зазначеної земельної ділянки .
Стягнути з ОСОБА_4 в особі його законного представника ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає за адресою: 71224 АДРЕСА_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Чернігівським РВ УМВС України в Запорізькій області від 05 січня 2004 року, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) та фермерського господарства «Агробуд 2008» (розрахунковий рахунок №26007172489 в АТ «Райффайзен Банк Аваль» м.Київ, МФО банку 380805, код ЄДРПОУ 36065848, юридична адреса: 71031 Запорізька область, Куйбишевський район, с.Шевченківське, вул.Шевченка, 43) на користь селянського (фермерського) господарства «Світоч» (код ЄДРПОУ 31369927, юридична адреса: 71000 Запорізька область, Куйбишевський район, смт Куйбишеве, вул.Шевченка, 38) суму понесених судових витрат в розмірі 243 (двохсот сорока трьох) гривень 60 (шістдесяти) копійок, пропорційно з кожного, по 121 (сто двадцять одній) гривні 80 (вісімдесят) копійок.
Рішення суду відповідно до частини 1 статті 223 ЦПК України набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції - Куйбишевський районний суд Запорізької області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-денного строку з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: С.Ю.Скляр
Суд | Куйбишевський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 18.06.2014 |
Оприлюднено | 09.07.2014 |
Номер документу | 39584448 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Куйбишевський районний суд Запорізької області
Скляр С. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні