ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
23.06.2014 Справа № 905/1949/14
Суддя господарського суду Донецької області Філімонова О.Ю., розглянувши матеріали
за позовом Приватного акціонерного товариства "Горлівськтепломережа" м. Горлівка, Донецька область
до Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 Горлівської міської ради Донецької області
за участю, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Централізованої бухгалтерії при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради м. Горлівка, Донецька область
про стягнення суми основного боргу у розмірі 248697,83 грн., пені у розмірі 6297,49 грн., 3% річних у розмірі 1453,28 грн., інфляційних витрат у розмірі 729,45 грн.
Представники сторін:
від позивача : Удачина Е.А. - за довіреністю №06/4814 від 16.04.2013р.
від відповідача : не з'явився
від третьої особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ :
Приватне акціонерне товариство "Горлівськтепломережа" м. Горлівка, Донецька область звернулось до господарського суду Донецької області з позовними вимогами до Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 Горлівської міської ради Донецької області за участю, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Централізованої бухгалтерії при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради м. Горлівка, Донецька область про стягнення суми основного боргу у розмірі 248697,83 грн., пені у розмірі 6297,49 грн., 3% річних у розмірі 1453,28 грн., інфляційних витрат у розмірі 729,45 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідно до умов укладеного договору про закупівлю послуг з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) №51454 від 08.01.2013р., позивач зобов'язався надавати відповідачу теплову енергію для теплопостачання об'єктів, відповідач прийняти теплову енергію, а третя особа оплатити теплову енергію за встановленими тарифами у строк, передбачений цим договором.
Оскільки третя особа не виконала взяті на себе обов`язки щодо здійснення бухгалтерського обслуговування відповідача, тому у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 248697,83 грн.
Нормативно свої вимоги Позивач обґрунтовує ст.ст. 525, 526, 528, 530, 625, 629 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 47, 54 Господарського процесуального кодексу України, ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України.
Публічне акціонерне товариство "Горлівськтепломережа" було перейменовано у Приватне акціонерне товариство "Горлівськтепломережа", у зв'язку з необхідністю приведення діяльності товариства у відповідності з положеннями Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008р. №517-VI. Дані зміни зареєстровані у Виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Серія АБ №194209 від 09.04.2013р.
29.04.2014р. відповідач та третя особа через канцелярію суду надали відзив №69 від 18.04.2014р. на позовну заяву, в якому позовні вимоги визнають в повному обсязі.
05.05.2014р. представник позивача через канцелярію суду надав пояснення по справі №06/8398 від 30.04.2014р.
Розпорядженням голови господарського суду Донецької області від 14.05.2014р. справу №905/1949/14 передано на розгляд судді Ю.В. Макарової, у зв'язку з находженням судді О.Ю. Філімонової у відрядженні.
Розпорядженням в.о. голови господарського суду Донецької області від 26.05.2014р. справу №905/1949/14 передано на розгляд судді О.Ю. Філімонової, у зв'язку із поверненням з відрядження.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позові та просив суд позов задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Представник позивача клопотання щодо фіксації судового процесу не заявляв, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосування засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані сторонами документи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
08.01.2013р. між Горлівською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів №8 Горлівської міської ради Донецької області (Споживач) та ПАТ "Горлівськтепломережа" (Постачальник) з другої сторони, Централізованою бухгалтерією при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради (Платник) з третьої сторони, укладено договір про закупівлю послуг з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) №51454.
Відповідно до п. 1.1 Договору, постачальник зобов'язується надавати споживачу теплову енергію для теплопостачання об'єктів, загальної площі - 3282,95 кв.м. з максимальним тепловим навантаженням на опалення 0,346 Гкал/год, згідно додаткам №1,2, споживач - прийняти теплову енергію, платник - оплатити теплову енергію за встановленими тарифами у строки, передбачені цим договором.
Згідно з п. 2.1 Договору, період поставки теплової енергії: січень - грудень 2013року. (за умови наявності лімітів на паливно - енергетичні ресурси у постачальника).
Пунктом 3.1 Договору передбачено, що ціна цього договору становить: 892395,73 грн., у тому числі: 20% ПДВ в сумі: 148732,62 грн.
Відповідно до п. 3.2 Договору, ціна цього договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін.
Згідно з п. 4.2 Договору, перерахунок оплати за спожиту теплову енергію здійснюється за показниками приладів обліку теплової енергії до 20 числа розрахункового місяця, і відображається в платіжній вимозі - дорученні. Оплату даної платіжної вимоги - доручення споживач здійснює протягом 15-ти днів з моменту її отримання від постачальника.
Пунктом 4.3 Договору передбачено, що розрахунковим періодом є календарний місяць.
Відповідно до п. 4.7 Договору, платіжна вимога - доручення постачальника вважається пред'явленою платнику з моменту її вручення його керівнику, відповідальному представнику, бухгалтеру та іншому представнику платника. У разі неможливості вручення особисто - з моменту відправки поштою рекомендованим листом за юридичною адресою, вказаною в договорі, з урахуванням строку поштового пробігу.
Згідно з п. 4.8 Договору, виконання по оплаті грошових зобов'язань споживача за цим договором покладається на платника. У разі невиконання або неналежного виконання платником грошових зобов'язань споживача за цим договором, цей обов'язок споживач повинен виконати самостійно.
Пунктом 6.5.1 Договору передбачено, що платник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати відпущену теплову енергію та інші платежі відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п. 10.1 Договору, цей договір набуває чинності з дати підписання та скріплений печатками сторін, але не раніше ніж через 5 робочих днів з дня опублікування у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівль повідомлення про акцент пропозиції за результатами застосування процедури закупівлі в одного учасника, поширює дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.01.2013 року і діє до 31.12.2013 року включно, а у частині фінансових зобов'язань - до їх повного виконання.
31.10.2011р. між Централізованою бухгалтерією при Департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради (Виконавець) та Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 Горлівської міської ради Донецької області (Замовник), укладено договір на надання послуг за бухгалтерським обслуговуванням №5.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим ( ст.43 Господарського процесуального кодексу України).
Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно до ч. 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Правовідносини у сфері теплопостачання регулюються Цивільним та Господарським кодексами України, Законом України "Про теплопостачання", Законом України "Про житлово-комунальні послуги", Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ від 21.07.05 №630.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про теплопостачання" постачання теплової енергії, теплопостачання, - господарська діяльність, пов'язана з наданням теплової енергії, теплоносія, споживачам за допомогою технічних засобів транспортування та розподілом теплової енергії на підставі договору; споживачем теплової енергії є фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.
Статтею 714 Цивільного кодексу України унормовано, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона, постачальник, зобов'язується надавати другій стороні, споживачеві, абонентові, енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за оплату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Статтею 275 Господарського кодексу України унормовано, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство, енергопостачальник, відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду, енергію, споживачеві, абоненту, який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Згідно з ч. 6, 7 статті 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
За приписами статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Отже, виходячи з наведених норм законодавства постачання теплової енергії здійснюється лише на підставі договору
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За приписами статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов'язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про теплопостачання", у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Позивач виконав свої зобов'язання за договором про закупівлю послуг з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) №51454 від 08.01.2013р., про що свідчить акт на включення опалення від 03.10.2013р. за адресою: пр. Перемоги, б. 61 (а.с. 13)
На виконання умов договору про закупівлю послуг з постачання водяної пари і гарячої води (включно з холодоагентами) №51454 від 08.01.2013р., позивач виставив відповідачу для оплати платіжні вимоги - доручення: №51454 від 08.11.2013р. на суму 81078,28 грн.; №51454 від 03.12.2013р. на суму 80949,67 грн.; №51454 від 23.12.2013р. на суму 104112,59 грн., всього на суму 266140,54 (а.с. 15, 17, 19)
Платіжна вимога - доручення №51454 від 08.11.2013р. отримана представником відповідача 12.11.2013р. (а.с. 14)
Платіжна вимога - доручення №51454 від 03.12.2013р. отримана представником відповідача 03.12.2013р. (а.с. 16)
Платіжна вимога - доручення №51454 від 23.12.2013р. отримана представником відповідача 23.12.2013р. (а.с. 18)
Також, позивачем було зроблено перерахунок заборгованості за теплову енергію, що підтверджується розшифровкою на перерахунок від 09.01.2014р. на суму -17442,71 грн. (а.с. 21)
Дана розшифровка на перерахунок була отримана представником відповідача 16.01.2014р. (а.с. 20)
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем з урахуванням перерахунку заборгованості за теплову енергію складає 248697,83 грн.
Відповідно до ст.610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
За змістом ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Відповідно до ст. 202 Господарського кодексу України та ст.599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином
Відповідач доказів погашення суми боргу у розмірі 248697,83 грн. до матеріалів справи не надав, тому суд вважає позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Горлівськтепломережа" м.Горлівка, Донецька область доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Також, позивач просить стягнути с відповідача пеню у розмірі 6297,49 грн., 3% річних у розмірі 1453,28 грн., інфляційних витрат у розмірі 729,45 грн.
Відповідно до п. 7.3 Договору, за весь період несвоєчасної оплати теплової енергії споживач оплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, діючої в період за який стягається пеня (згідно Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р.)
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки, відшкодування збитків та моральної шкоди.
Аналогічні положення закріплені і в ст.ст. 216, 217 Господарського кодексу України. При цьому, несвоєчасне виконання грошових зобов'язань є належною підставою у розумінні ст. 218 Господарського кодексу України для застосування заходів господарсько-правової відповідальності.
Як встановлено ст. 549 Цивільного кодексу України пенею є вид неустойки, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Перевіривши арифметичний розрахунок пені, наданий позивачем, суд зазначає, що позивачем були допущені арифметичні помилки при розрахунку пені: за період з 27.11.2013р. по 09.03.2014р., на суму заборгованості 81078,28 грн., пеня у розмірі 2974,35 грн.; за період з 18.12.2013р. по 09.03.2014р., на суму заборгованості 80949,67 грн., пеня у розмірі 2364,17 грн.; за період з 07.01.2014р. по 09.03.2014р., на суму заборгованості 86669,88 грн., пеня у розмірі 1913,86 грн., всього у розмірі 7252,38 грн.
Але, оскільки суд не може виходити за межі заявлених позовних вимог, тому пеня підлягає стягненню у розмірі 6297,49 грн.
Згідно п. 7.4 Договору, при простроченні оплати теплової енергії споживач на вимогу постачальника зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотка річних від простроченої суми.
Відповідно до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд, перевіривши арифметичний розрахунок 3% річних, наданий позивачем, зазначає, що позивачем були допущені арифметичні помилки при розрахунку 3% річних: за період з 27.11.2013р. по 09.03.2014р., на суму заборгованості 81078,28 грн., 3% річних у розмірі 686,39 грн.; за період з 18.12.2013р. по 09.03.2014р., на суму заборгованості 80949,67 грн., 3% річних у розмірі 545,58 грн.; за період з 07.01.2014р. по 09.03.2014р., на суму заборгованості 86669,88 грн., 3% річних у розмірі 441,66 грн., всього у розмірі 1673,63 грн.
Але, оскільки суд не може виходити за межі заявлених позовних вимог, тому 3% річних підлягають стягненню у розмірі 1453,28 грн.
Також, перевіривши арифметичний розрахунок інфляційних витрат, наданий позивачем, суд зазначає, що позивачем були допущені арифметичні помилки при розрахунку інфляційних витрат: за період з грудня 2013р. по лютий 2014р., на суму заборгованості 81078,28 грн., інфляційних витрат у розмірі 1058,24 грн.; за період з грудня 2013р. по лютий 2014р., на суму заборгованості 80949,67 грн., інфляційних витрат у розмірі 1056,56 грн.; за період з січня 2014р. по лютий 2014р., на суму заборгованості 86669,88 грн., інфляційних витрат у розмірі 694,40 грн., всього у розмірі 2809,20 грн.
Але, оскільки суд не може виходити за межі заявлених позовних вимог, тому інфляційні витрати підлягають стягненню у розмірі 729,45 грн.
Згідно зі ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 32-34, 36, 43, 49, 82-85, 115, 116, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Горлівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 Горлівської міської ради Донецької області (84626, Донецька область, м. Горлівка, пр. Перемоги, б. 61, ЄДРПОУ 25710369), платник Централізована бухгалтерія при департаменті освіти, молоді та спорту Горлівської міської ради (84646, Донецька область, м. Горлівка, бул. Димитрова, б. 41, ЄДРПОУ 26288688) на користь Приватного акціонерного товариства "Горлівськтепломережа" (84601, Донецька область, м. Горлівка, вул. Ак. Павлова, б. 13, ЄДРПОУ 03337007) суму основного боргу у розмірі 248697 (двісті сорок вісім тисяч шістсот дев'яносто сім) грн. 83 коп., пеню у розмірі 6297 (шість тисяч двісті дев'яносто сім) грн. 49 коп., 3% річних у розмірі 1453 (одна тисяча чотириста п'ятдесят три) грн. 28 коп., інфляційні витрати у розмірі 729 (сімсот двадцять дев'ять) грн. 45 коп., судовий збір у розмірі 5143 (п'ять тисяч сто сорок три) грн. 56 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення повного рішення та може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.Ю. Філімонова
Дата складання та підписання повного тексту рішення 01.07.2014р.
Надруковано 4 примірника:
1-до справи;
1-позивачу;
1-відповідачу
1-третій особі
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 23.06.2014 |
Оприлюднено | 08.07.2014 |
Номер документу | 39587861 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.Ю. Філімонова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні