Справа № 646/3096/14-ц
№ производства 2/646/806/2014
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.06.2014 року Червонозаводський районний суд міста Харкова в складі:
головуючого судді Міндарьової М.Ю.
за участю секретаря судових засідань Губатюк Х.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Харкові цивільну справу за позовом Харківської міської Ради до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі в обґрунтування якого зазначив, що 16.05.2006 року з відповідачем було укладено договір оренди землі за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний № договору 940667100048 з терміном дії до 01.12.2055 року. Позивач зазначає, що відповідно до п.9 Договору розмір нормативної грошової оцінки землі складає 3013393,00 гривень, розмір орендної плати становить 5650,11 гривень на місяць. Рішенням Харківської міської Ради від 03.07.2013 року № 1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року, згідно даного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у розмірі 291,18 гривень, дане рішення вводиться в дію з 01.01.2014 року (п.2).
Відповідно до Рішення Харківської міської Ради від 25.09.2013 року № 1269/13 «Про затвердження «Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року», встановлено, що плата за землю на підставі даних «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 року» вводиться в дію з 01.01.2014 року, і становить на рік 658951,1 гривень (замість 67801,32 гривень існуючих раніше) різниця складає 591149,78 гривень. Змінидо договорів оренди землі, пов'язані зі зміною розміру орендної плати, оформлюються додатковою угодою до договору оренди землі згідно з порядком оформлення договорів оренди землі у місті Харкові.
На підставі цього Департаментом земельних відносин Харківської міської Ради було підготовлено проект додаткової угоди до договору оренди землі, який разом з листами пропозиціями від 07.12.2013 року було направлено на адресу відповідача, однак відповідачем зазначені листи пропозиції було проігноровано і відповіді на адресу позивача з боку відповідача не надходило. Посилаючись на вказані обставини на положення Цивільного Кодексу України, а також зазначаючи, що ухилення позивача від підписання додаткової угоди до договору оренди землі завдасть значних збитків територіальній громаді міста Харкова, позивач просить суд внести зміни до договору оренди землі від 16.05.2006 року № 940667100048 шляхом визнання укладеною додаткової угодидо договору оренди землі від 16.05.2006 року № 940667100048 в редакції додаткової угодивід 25.11.2013 року та стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати.
Сторони в судове засідання не з'явились, про день та час розгляду справи повідомлялись своєчасно та належним чином про що свідчать матеріали справи.
Виходячи з наведеного, враховуючи положення законодавства України щодо розумних строків розгляду судових справ, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі доказів, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Предметом доказування під час судового розгляду є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення ( ч. 1 ст. 179 ЦПК України).
Відповідно до частини 1 статт1 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нимивимог і напідставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Предметом позову є матеріально-правовавимогапозивача до відповідача, щодоякоївін просить ухвалитирішення.
Матеріально-правовою вимогою позивача у даній справі, відповідно до змісту позовних вимог, є вимога про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди в певній редакції, наводивши зміст додаткової угоди, датованої 25 листопада 2013 року.
Підставоюзазначеного позову є обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та надані ними докази.
Згідно Договору оренди землі від 16.05.2006 року, укладеного між сторонами, розміри орендної плати переглядаються у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів; внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином суд приходить до висновку, що зміна розміру орендної плати за договором оренди землі можлива в разі існування підстав визначених пунктом 13 Договору.
Частиною 2 ст.7 59, ч.3 ст.7 62 ЦК України передбачено, що законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Відповідно до ст.654 ЦК України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 652 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Згідно ст.632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі» , оренда землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За ст.15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Вимогами ст.21 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України ).
Відповідно до ст.21 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до ч.3 ст.653 ЦК України , якою визначено правові наслідки зміни або розірвання договору, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо внесення змін до договору оренди шляхом визнання укладеною додаткової угоди від 25.11.2013 року задоволенню не підлягають.
Дані висновки суду не позбавляють позивача права звернутися до суду з позовом щодо внесення змін до окремих пунктів договору оренди землі, які стосуються розміру орендної плати.
Керуючись статтями 10, 11, 209, 212-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ :
В задоволенні позову Харківської міської Ради до ОСОБА_2 про внесення змін до договору оренди землі шляхом визнання укладеної додаткової угоди від 25.11.2013 року,відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ: М.Ю. Міндарьова
Суд | Червонозаводський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 20.06.2014 |
Оприлюднено | 08.07.2014 |
Номер документу | 39598801 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Червонозаводський районний суд м.Харкова
Міндарьова М. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні