ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.07.14р. Справа № 904/3637/14
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕТРОЛІУМ ОІЛ ГРУП"
до Відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАСС-М"
Відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРЕМ'ЄР ОІЛ"
про стягнення солідарно 108 391,22 грн. за договором поставки нафтопродуктів
Суддя Юзіков С.Г.
Представники:
позивача - Яковлєва А.В., за довіреністю №20/05-14 від 20.05.14р.
відповідача 1 - не з'явився (про час і місце засідання суду сповіщений належно)
відповідача 2 - не з'явився (про час і місце засідання суду сповіщений належно)
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути солідарно з Відповідачів 108 391,22 грн. за договором поставки нафтопродуктів, з яких: 81 320,19 грн. - основного боргу, 8 917,70 грн. - збитків від інфляції, 2 731,31 грн. - 3 % річних, 15 422,02 грн. - штрафу. Позовні вимоги мотивовані порушенням зобов'язань у частині розрахунків.
Відповідач -2 позов заперечував, мотивуючи тим, що Позивач не звертався до нього з вимогою про виконання обов'язку Відповідачем -1 та не повідомив про невиконання обов'язку Відповідачем -1 на підставі п.10 Договору відступлення права вимоги (цесії), у зв'язку з чим, право вимоги у Позивача не виникло.
Відповідачі - 1, 2 у судове засідання 02.07.14р. не з'явились.
Від Відповідача -2 надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника.
Представник Позивача не заперечував проти клопотання Відповідача-2 та повідомив, що Відповідач -1 після порушення провадження у справі 904/3637/14 сплатив суму основного боргу за договором поставки нафтопродуктів.
Стаття 22 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.
Статтею 77 ГПК України передбачено, що господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.
Оскільки явка у судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Справа, згідно зі ст. 75 ГПК України, розглядається за наявними у ній матеріалами.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника Позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
14.04.2014р. сторонами укладено Договір відступлення права вимоги (цесії) №14/14/2014 (далі - Договір цесії), за п. 1 якого Відповідач -2 відступає Позивачеві, а Позивач набуває право вимоги сплати заборгованості у розмірі 81 320,19 грн. за Договором поставки нафтопродуктів № ПРД130127 від 01.02.2013р. (далі - Договір), укладеного Відповідачем -2 з Відповідачем -1.
Згідно з п. 2 Договору цесії, Позивач набуває право вимагати від Відповідача -1 належного виконання обов'язку щодо сплати заборгованості за Договором у розмірі 81 320,19 грн. та штрафних санкцій, передбачених Договором. До Позивача переходить зазначене вище право вимоги Відповідача -2 в обсязі та на умовах, передбачених Договором.
01.02.2013р. Відповідачем -2 з Відповідачем -1 укладено договір поставки нафтопродуктів № ПРД130127, за п. 1.1 якого Відповідач -2 зобов'язався передати в погоджені строки, а Відповідач -1 прийняти і оплатити на умовах, викладених у Договорі, нафтопродукти, іменовані далі за текстом - Товар, найменування, кількість, ціна яких вказується у накладних документах на Товар, які оформлюються на кожну окрему партію Товару.
Згідно з п. 1.2. Договору, номенклатура Товару, його кількість, ціна, встановлюються Сторонами за обопільною згодою на основі заявки Відповідача -1 й зазначаються в розрахункових документах (рахунках-фактури) та/чи у відвантажувальних документах (видаткових накладних) на Товар, котрі являються специфікацією в розумінні ст. 266 ГК України та складають невід'ємну частину Договору.
Відповідно до п. 2.1. Договору, постачання Товару підтверджується накладними документами на Товар (видатковими накладними та/або актами приймання-передачі), підписаними представниками обох сторін.
Відповідно до Договору, Відповідачем -2 поставлено Відповідачеві -1 дизельне пальне Євро: на суму 156 320,19 грн., що підтверджується видатковою накладною № ПРД-24093 від 24.09.2013р.
Згідно з п. 3.1. Договору, загальна ціна Договору визначається кількістю отриманого та оплаченого Товару Відповідачем -1 протягом всього строку дії Договору. Вартість кожної окремої партії Товару визначається Відповідачем -2 в рахунках - фактури та видаткових накладних.
За п. 3.2. Договору Відповідач -1 зобов'язався оплатити повну вартість (в розмірі 100 %) Товару (з ПДВ), відображену в рахунках-фактури, протягом 3 (трьох) робочих днів з дати поставки Товару. Платіжні документи за цим Договором оформлюються згідно з умовами чинного законодавства України, з дотриманням усіх вимог, які зазвичай ставляться до змісту та форми таких документів, з обов'язковим зазначенням номеру та дати укладання Договору, згідно з яким здійснюється оплата грошових коштів, а також номер та дату відповідного рахунку-фактури.
За Договором Відповідач -1 повинен був сплатити вартість поставленого Товару у сумі 156 320,19 грн., однак, до звернення Позивачем з позовом, за поставлений товар Відповідач -1 сплатив лише 75 000,00 грн., що підтверджується банківськими виписками від 19.11.2013р., 13.12.2013р., 11.04.2014р.
Станом на 22.05.2014р. борг Відповідача-1 за Договором становив 81 320, 19 грн.
Відповідно до п. 4.2. Договору, у випадку прострочення оплати поставленого Товару Відповідач -1 зобов'язується на вимогу Позивача сплатити йому штраф у розмірі:
- 1,5 % від суми неоплаченого Товару при простроченні оплати від одного до
десяти календарних днів;
- 3 % від суми неоплаченого Товару при простроченні оплати від одинадцяти до
шестидесяти календарних днів;
- 10 % від суми неоплаченого Товару при простроченні оплати від шестидесяти
одного календарного дня.
Також, відповідно до п. 10 Договору цесії, Відповідач - 2 відповідає перед Позивачем за невиконання Відповідачем - 1 свого обов'язку, якщо протягом 10 (десяти) робочих днів з моменту невиконання обов'язків Відповідача - 1, Позивач письмово повідомить про це Відповідача -2.
За розрахунками Позивача, станом на 22.05.2014р., загальна сума позову становила 108 391, 22 грн., у тому числі:
- основний борг - 81 320,19 грн.;
- інфляційне збільшення суми боргу - 8 917,70 грн.;
- 3% річних за неправомірне користування коштами - 2 731,31 грн.;
- штраф - 15 422,02 грн.
Наведене стало причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 265 ГК України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання. Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 216-217, 230-231 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання, шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Первісний кредитор у зобов'язанні відповідає перед новим кредитором за недійсність переданої йому вимоги, але не відповідає за невиконання боржником свого обов'язку, крім випадків, коли первісний кредитор поручився за боржника перед новим кредитором (ст. 519 ЦК України).
Відповідно до ст. 541 ЦК України солідарний обов'язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов'язання.
Згідно з ч. 1 ст. 543 ЦК України у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідно до ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Представник Позивача повідомив, що Відповідач -1 після порушення провадження у справі 904/3637/14 сплатив суму основного боргу за Договором - 81 320,19 грн., у зв'язку з чим, провадження у цій частині вимог підлягає припиненню за відсутністю предмету спору на підставі п. 1-1 ч. 1 ст.80 ГПК України.
Відповідачі не надали суду доказів відсутності боргу в частині вимог про стягнення: 8 917,70 грн. - збитків від інфляції, 2 731,31 грн. - 3 % річних, 15 422,02 грн. - штрафу, чи контррозрахунку стягуваної суми.
Перевіривши розрахунки Позивача у частині нарахованих збитків від інфляції, 3% річних, штрафу, господарський суд визнає їх обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у частині: 8 917,70 грн. - збитків від інфляції, 2 731,31 грн. - 3 % річних, 15 422,02 грн. - штрафу; провадження у частині вимог про стягнення з Відповідачів 81 320,19 грн. - основного боргу, підлягає припиненню за відсутністю предмету спору на підставі п. 1-1 ч. 1 ст.80 ГПК України.
Згідно зі ст. 49 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Відповідачів солідарно.
Керуючись ст. 33, 34, 44, 49, 75, п. 1-1 ч. 1 ст. 80, 82-84, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Провадження у справі у частині вимог про стягнення з Відповідачів 81 320,19 грн. основного боргу - припинити.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАСС-М", 83001, м.Донецьк, вул. Пушкіна, буд.2А (код 23981164) та з Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРЕМ'ЄР ОІЛ", 49000, м.Дніпропетровськ, вул. Свєтлова, буд.34 (код 38433972) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЕТРОЛІУМ ОІЛ ГРУП", 49000, м.Дніпропетровськ, вул. Чичеріна, буд.21, офіс 603 (код 39115922) 8 917,70 грн. - збитків від інфляції, 2 731,31 грн. - 3 % річних, 15 422,02 грн. - штрафу, 2 167,82 грн. - судового збору, про що видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту.
Суддя С.Г. Юзіков
Рішення підписане
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2014 |
Оприлюднено | 09.07.2014 |
Номер документу | 39617169 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні