Рішення
від 04.07.2014 по справі 628/1866/14-ц
КУП'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №628/1866/14-ц

Провадження №2/628/870/14

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2014 року Куп»янський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого - судді Сєлютіної Н.М., при секретарі Дюковій Г.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Куп»янську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області , 3-а особа ОСОБА_2 про тлумачення заповіту та про визнання права власності на спадщину за заповітом

Встановив:

Позивачка звернулася до суду з зазначеним позовом, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер її та третьої особи у справі батько ОСОБА_3, який проживав один в АДРЕСА_1.

За життя ОСОБА_3 залишив заповіт, який був посвідчений 10 жовтня 2005 року за реєстровим № 52 секретарем виконкому Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області ОСОБА_4 Відповідно до заповіту батько зробив розпорядження, що право на земельну частку ( пай) , який знаходиться в фермерському господарстві ОСОБА_5 і підтверджується сертифікатом ХР № 0222872, виданим КСП ім. Ватутіна Куп'янського району Харківської області, та грошові вклади заповідав позивачці. Цей заповіт не відмінявся та не змінювався.

Позивачка та третя особа у справі - рідний син спадкодавця спадщину після смерті батька прийняли, подавши заяви про прийняття спадщини до Куп'янської державної нотаріальної контори Харківської області.

Спадкоємців, які б мали право на обов'язкову частку після смерті ОСОБА_3 , немає.

На момент відкриття спадщини батькові позивачки належала на праві власності земельна ділянка площею 5,8133 га, кадастровий № 6323781500:03:000:0122 , розташована та території Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області , зем. частка ( пай) , діл. № 152 ( за меж.н.п.) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на землю, виданого 01 червня 2012 року Куп'янською районною державною адміністрацією Харківської області згідно з розпорядженням Куп'янської районного державної адміністрації Харківської області від 16 грудня 2010 року № 500, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 632378131000987.

Право власності на вказану земельну ділянку після виділення земельної частки (паю) в натурі набув батько ОСОБА_3 Підставою для виникнення права власності на вказану земельну ділянку і було право на земельну частку (пай) , яке заповідав позивачці її батько за заповітом. Роблячи розпорядження на випадок своєї смерті батько мав на увазі саме заповідання об'єкту спадкового майна - земельної ділянки, право на земельну частку (пай) який він мав станом на час нотаріального посвідчення заповіту.

Постановою від 19 грудня 2013 року державний нотаріус Куп'янської державної нотаріальної контори Харківської області відмовила позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну ділянку після смерті батька, посилаючись на відсутність майна, вказаного в заповіті, відсутність ідентифікаційного номеру спадкодавця, адреси його проживання, що не дає можливості ідентифікувати особу заповідача та встановити факт належності заповіту саме спадкодавцю, та роз'яснила позивачці право звернутися до суду з позовом про тлумачення заповіту і визнання права власності на спадкове майно.

На час складання заповіту батько мав право на земельну частку ( пай) члена колишнього КСП Куп'янського району Харківської області розміром 7,72 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості) на підставі сертифікату на право на земельну частку ( пай) серії ХР № 0222872 , виданого 22 вересня 1997 року головою Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області на підставі розпорядження Куп'янської райдержадміністрації від 11 серпня 1997 року № 380. Дані сертифікату на право на земельну частку (пай) вказані в заповіті.

Позивачка вважає, що при складанні заповіту батько мав волю заповідати їй саме право на земельну частку (пай) землі , яка перебуває в колективній власності КСП ім. Ватутіна та після виділення цієї частки в натурі набуде статус земельної ділянки.

Саме ця земельна ділянка знаходиться на території Гусинськоі сільської ради Куп'янського району Харківської області , зем. частка ( пай) , діл. № 152 ( за меж.н.п.) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на землю, виданого 01 червня 2012 року Куп'янською районною державної адміністрацією Харківської області згідно з розпорядженням Куп'янської районного державної адміністрації Харківської області від 16 грудня 2010 року № 500.

Позивачка просила тлумачити зміст заповіту , складеного батьком як заповіт , яким він заповідав їй належну йому на праві власності земельну ділянку площею 5,8133 га , кадастровий № 6323781500:03:000:0122, розташовану та території Гусинськоі сільської ради Куп'янського району Харківської області , зем. частка ( пай) , діл. № 152 ( за меж.н.п.) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на землю, виданого 01 червня 2012 року Куп'янською районною державної адміністрацією Харківської області згідно з розпорядженням Куп'янської районного державної адміністрації Харківської області від 16 грудня 2010 року № 500, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 632378131000987 та грошові вклади, а також просила визнати за нею право особистої приватної власності в порядку спадкування за заповітом після смерті батька на вказану вище земельну ділянку.

У судове засідання позивачка та її представник - адвокат ОСОБА_8 не з»явилися, направили заяву, у якій просили справу розглянути у їх відсутність та задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання не з»явився, направив заяву, у якій просив справу розглянути у його відсутність, у вирішенні спору покладається на розсуд суду.

3-а особа ОСОБА_2 у судове засідання також не з»явився, направив заяву, у якій просив справу розглянути у його відсутність, заперечень проти позову не має.

Суд, вивчивши матеріали справи,вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер батько позивачки ОСОБА_3. Ці обставини підтверджуються копіями свідоцтв: про смерть ОСОБА_3, про народження позивачки та про укладення нею шлюбу з ОСОБА_9, (а.с.9-11).

На день смерті спадкодавець проживав один в АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою № 145 від 18 грудня 2013 року, виданою виконкомом Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області (а.с.16).

За життя ОСОБА_3 залишив заповіт, який був посвідчений 10 жовтня 2005 року за реєстровим № 52 секретарем виконкому Гусинськоі сільської ради Куп'янського району Харківської області ОСОБА_4(а.с.12)

За текстом цього заповіту на випадок своєї смерті ОСОБА_3 зробив розпорядження, що право на земельну частку ( пай) , який знаходиться в фермерському господарстві ОСОБА_5 і підтверджується сертифікатом ХР № 0222872 , виданим КСП ім. Ватутіна Куп'янського району Харківської області, та грошові вклади він заповідав позивачці ОСОБА_1.

Цей заповіт не відмінявся та не змінювався.

Позивачка прийняла спадщину після смерті батька , подавши заяву про прийняття спадщини до Куп'янської державної нотаріальної контори Харківської області. Крім неї , спадщину прийняв за заявою, поданою до нотаріальної контори , третя особа у справі - рідний син спадкодавця ОСОБА_2 Спадкоємців, які б мали право на обов'язкову частку після смерті ОСОБА_3 , немає (а.с.8).

На момент відкриття спадщини ОСОБА_3 належала на праві власності земельна ділянка площею 5,8133 га , кадастровий № 6323781500:03:000:0122 , розташована та території Гусинськоі сільської ради Куп'янського району Харківської області , зем. частка (пай), діл. № 152 ( за меж.н.п.) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на землю, виданого 01 червня 2012 року Куп'янською районною державної адміністрацією Харківської області згідно з розпорядженням Куп'янської районного державної адміністрації Харківської області від 16 грудня 2010 року № 500, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 632378131000987, що підтверджується копією державного акту на а.с.14.

Право власності на вказану земельну ділянку після виділення земельної частки (паю) в натурі набув ОСОБА_3

Постановою від 19 грудня 2013 року державний нотаріус Куп'янської державної нотаріальної контори Харківської області відмовила позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на право на земельну ділянку після смерті батька ОСОБА_3, посилаючись на відсутність майна, вказаного в заповіті, відсутність ідентифікаційного номеру спадкодавця , адреси його проживання , що не дає можливості ідентифікувати особу заповідача та встановити факт належності заповіту саме спадкодавцю, роз'яснила їй право звернутися до суду з позовом про тлумачення заповіту та визнання права власності на спадкове майно (а.с.8).

Згідно зі статтею 1256 ЦК України тлумачення заповіту здійснюється судом відповідно до статті 213 ЦК України.

Згідно за статтею 213 ЦК України на вимогу однієї або обох сторін суд може постановити рішення про тлумачення змісту правочину.

При тлумаченні змісту правочину беруться до уваги однакове для всього змісту правочину значення слів і понять , а також загальноприйняте у відповідній сфері відносин значення термінів.

Якщо за правилами, встановленими частиною 3 цієї статті, немає можливості визначити справжню волю особи яка вчинила правочин, до уваги беруться мета правочину, зміст попередніх переговорів, установлена практика відносин між сторонами , звичаї ділового обороту, подальша поведінка сторін, текст типового договору та інші обставини, що мають істотне значення.

На час складання заповіту ОСОБА_3 мав право на земельну частку ( пай) члена колишнього КСП Куп'янського району Харківської області розміром 7,72 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі ( на місцевості) на підставі сертифікату на право на земельну частку ( пай) серії ХР № 0222872 , виданого 22 вересня 1997 року головою Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області на підставі розпорядження Куп'янської райдержадміністрації від 11 серпня 1997 року № 380.

Дані сертифікату на право на земельну частку (пай) вказані в заповіті (а.с.12,13).

ОСОБА_3 при складанні заповіту мав волю заповідати позивачці саме право на земельну частку (пай) землі , яка перебуває в колективній власності КСП ім. Ватутіна та після виділення цієї частки в натурі набуде статус земельної ділянки.

Саме ця земельна ділянка знаходиться на території Гусинськоі сільської ради Куп'янського району Харківської області , зем. частка ( пай) , діл. № 152 ( за меж.н.п.) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на землю, виданого 01 червня 2012 року Куп'янською районною державної адміністрацією Харківської області згідно з розпорядженням Куп'янської районного державної адміністрації Харківської області від 16 грудня 2010 року № 500.

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків ( спадщина) від фізичної особи , яка померла ( спадкодавця) , до інших осіб ( спадкоємців).

Оскільки спадкодавцю ОСОБА_3 належало право власності на земельну ділянку на підставі Державного акту то його права ( спадщина) переходять до позивачки у порядку спадкування за заповітом.

Згідно з частиною 1 статті 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами.

Відповідно до частини 1 статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини..

Згідно зі статтею 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину.

Згідно зі статтею 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має право подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно зі статтею 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно , зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до частини1 пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 „ Про судову практику у справах про спадкування „ згідно зі статтею 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальним правилами спадкування ( зі збереженням іі цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Заповіт ОСОБА_3 посвідчений 10 жовтня 2005 року за реєстровим № 52 секретарем виконкому Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області ОСОБА_4 На заповіті є напис про встановлення особи заповідача, перевірки його дієздатності.

Таким чином, підстав для сумніву щодо особи заповідача ОСОБА_3 немає.

Підставою для виникнення права власності на вказану вище земельну ділянку і було право на земельну частку (пай) , яке заповідав позивачці її батько ОСОБА_3 за заповітом, на який вона посилається у позові. Роблячи розпорядження на випадок своєї смерті ОСОБА_3 мав на увазі саме заповідання об'єкту спадкового майна - земельної ділянки, право на земельну частку (пай) який він мав станом на час нотаріального посвідчення заповіту. У разі тлумачення заповіту судом позивачка має право на спадкування земельної ділянки за заповітом в цілій частині земельної ділянки.

На підставі ст.ст. 16, 213, 1256 ЦК України, ст.ст.16, 1216,1217, 1225, 1233 , 1268, 1269,1270, Цивільного кодексу України, ст.ст.126, 152 ЗК України, ст.10, 11, 60, 212, 214-215, 218, ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Тлумачити зміст заповіту, складеного ОСОБА_3 та посвідченого 10 жовтня 2005року секретарем виконавчого комітету Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області за реєстровим номером 52 , яким ОСОБА_3 заповідав ОСОБА_1 , право на земельну частку ( пай), який знаходиться в фермерському господарстві ОСОБА_5 і підтверджується сертифікатом ХР № 0222872, виданим КСП ім. Ватутіна Куп'янського району Харківської області, та грошові вклади, як заповіт, яким ОСОБА_3 заповідав ОСОБА_1 належну йому на праві власності земельну ділянку площею 5,8133 га , кадастровий № 6323781500:03:000:0122 , розташовану та території Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області , зем. частка ( пай) , діл. № 152 ( за меж.н.п.) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на землю, виданого 01 червня 2012 року Куп'янською районною державної адміністрацією Харківської області згідно з розпорядженням Куп'янської районного державної адміністрації Харківської області від 16 грудня 2010 року № 500, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 632378131000987, та грошові вклади.

Визнати право особистої приватної власності за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за заповітом, посвідченим 10 жовтня 2005 року за реєстровим № 52 секретарем виконкому Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, на земельну ділянку площею 5,8133 га, кадастровий № 6323781500:03:000:0122, розташовану та території Гусинської сільської ради Куп'янського району Харківської області , зем. частка ( пай) , діл. № 152 (за меж.н.п.) з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі Державного акту на право власності на землю, виданого 01 червня 2012 року Куп'янською районною державної адміністрацією Харківської області згідно з розпорядженням Куп'янської районного державної адміністрації Харківської області від 16 грудня 2010 року № 500, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 632378131000987.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Харківської області протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Куп»янського міськрайонного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, мають право оскаржити його у той же строк з дня отримання копії рішення.

Головуючий:

СудКуп'янський міськрайонний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення04.07.2014
Оприлюднено10.07.2014
Номер документу39663172
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —628/1866/14-ц

Ухвала від 14.08.2014

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Сєлютіна Н. М.

Ухвала від 14.08.2014

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Сєлютіна Н. М.

Рішення від 04.07.2014

Цивільне

Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Сєлютіна Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні