Рішення
від 11.07.2014 по справі 353/730/14-ц
ТЛУМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 353/730/14-ц

Провадження № 2/353/334/14

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2014 року м.Тлумач

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області у складі:

головуючого - судді Луковкіна У.Ю.

з участю секретаря - Бойко В.Я.

відповідачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Тлумач цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_1, ОСОБА_2, Хотимирської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області про визнання права власності на селянське (фермерське) господарство «Зоря»,-

В С Т А Н О В И В:

17.06.2014 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовною заявою, в якій вказав, що його батько ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, являвся засновником селянського (фермерського) господарства «Зоря» (далі - СФГ), що знаходиться по вул. Осередок, 262, в с. Хотимир Тлумацького району Івано-Франківської області. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 (батько позивача) помер. Ще за життя 24.10.2007 року батько відчужив 57/100 частин нежитлових будівель, які були передані до складеного капіталу ТзОВ «МВМ - Груп» (м. Київ, вул. Гарматна, 8). На день смерті батька селянське (фермерське) господарство складається з 43/100 частини нежитлових будівель (ремонтна майстерня, станція технічного обслуговування, їдальня), які входять до складеного капіталу СФГ. Після смерті батька відкрилась спадщина на все належне йому майно, включаючи всі права на селянське (фермерське) господарство «Зоря». Спадкоємцями першої черги є: ОСОБА_3 (позивач), ОСОБА_5 (сестра позивача, відповідачка) та ОСОБА_1 (мати позивача, відповідачка). Однак, ОСОБА_5 (сестра позивача, відповідачка) та ОСОБА_1 (мати позивача, відповідачка) відмовляються від спадкування належного спадкодавцю селянського (фермерського) господарства на користь позивача. В зв'язку зі смертю батька виникла необхідність у внесенні змін до статутних документів селянського (фермерського) господарства «Зоря», які реєстратор може внести лише на підставі свідоцтва про право на спадщину. Однак, в нотаріальному порядку позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на селянське (фермерське) господарство «Зоря», оскільки СФГ повинно успадковуватись як цілісний майновий комплекс.

У зв'язку з вищевказаним, ОСОБА_3 (позивач) не може продовжити діяльність СФГ, а тому просить суд визнати за ним право власності на селянське (фермерське) господарство «Зоря», що розташоване за адресою: вул. Осередок, 262, с. Хотимир Тлумацького району Івано-Франківської області.

Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, однак на адресу суду направив письмову заяву, в якій вказує, що позов підтримує, просить справу розглядати без його участі.

Представник відповідача - Хотимирської сільської ради Тлумацького району Івано-Франківської області в судове засідання не з'явився. До суду подав заяву, у якій не заперечує щодо задоволення позову, просить справу розглядати у його відсутність.

Відповідачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позов визнала, не заперечувала проти його задоволення. Додатково повідомила, що після смерті її чоловіка ОСОБА_4 вона відмовляється від спадкування прав на СФГ «Зоря».

Відповідачка ОСОБА_2 в судовому засіданні повідомила, що у зв'язку з реєстрацією шлюбу вона змінила прізвище з «Трачук» на «Федорчак». Після смерті батька ОСОБА_4 вона відмовляється від спадкування прав на СФГ «Зоря». Вказала, що позов визнає та не заперечує щодо його задоволення позову.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з таких підстав:

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 553438, 04.02.2000 року було проведено державну реєстрацію селянського (фермерського) господарства «Зоря», про що були внесені відомості до ЄДР за № 1 117 120 0000 000234 (а.с. 13). Відповідно до статуту селянського (фермерського) господарства «Зоря», зареєстрованого Тлумацькою райдержадміністрацією 04.02.2000 року згідно розпорядження № 60 за реєстраційним номером 23803078Ю0010046, власником (засновником) селянського (фермерського) господарства «Зоря» є ОСОБА_4 (батько позивача) (а.с. 7-12), що також підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців серії АГ № 166601 від 04.04.2014 року (а.с. 37-38). Хотимирською сільською радою Тлумацького району Івано-Франківської області на підставі рішення 7 сесії 5-го демократичного скликання № 42-7/2007 від 13.07.2007 року було видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно серії САВ № 347620, зокрема нежитлові будівлі (зокрема: будівля ваги - А, навіс - Б, навіс - В, склад № 1 - Д, склад № 2 - Д, склад № 3 - Ж, навіс - Е, ремонтна майстерня - Є, станція технічного обслуговування - К, їдальня - Л, огорожа № 1- З, замощення (тік) - І), які належали селянському (фермерському) господарству «Зоря», що розташовані за адресою: вул. Осередок, 262, с. Хотимир Тлумацького району Івано-Франківської області (а.с. 5, 6). За договором купівлі-продажу, посвідченим приватним нотаріусом Тлумацького районного нотаріального округу Івано-Франківської області ОСОБА_6 24.10.2007 року за реєстровим № 3093, селянське (фермерське) господарство «Зоря» продало ТзОВ «МВМ-ГРУП» 57/100 частки нежитлових будівель, зокрема: будівлю ваги - А, навіс - Б, навіс - В, склад № 1 - Д, склад № 2 - Д, склад № 3 - Ж, навіс - Е, огорожа № 1- З, замощення (тік) - І, що розташовані за адресою: вул. Осередок, 262, с. Хотимир Тлумацького району Івано-Франківської області, що підтверджується нотаріально засвідченим записом від 24.10.2007 року у свідоцтві про право власності на нерухоме майно серії САВ № 347620 (а.с. 5), а також уточненою інформаційною довідкою Обласного комунального підприємства «Коломийське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» № 41329 від 25.03.2010 року (а.с. 35-36, 80).

Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 (батько позивача) помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 25.04.2008 року (а.с. 34).

Як визначено ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про фермерське господарство», успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється, відповідно до закону.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

В силу ст. 1268 ЦК України (в редакції 2003 р.), спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або її не прийняти. Відповідно до ст.ст. 1268, 1269 ЦК України (в редакції 2003р.), діями, які свідчать про прийняття спадщини вважається: постійне проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подача спадкоємцем у шестимісячний термін заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори. Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_4 (батько позивача) є його син ОСОБА_3 (позивач), донька ОСОБА_2 (сестра позивача, відповідачка) та дружина ОСОБА_1 (мати позивача, відповідачка). ОСОБА_2 (сестра позивача, відповідачка) та ОСОБА_1 (мати позивача, відповідачка) відмовились від спадкування належної їм частки спадкового майна (селянського (фермерського) господарства «Зоря») після смерті ОСОБА_4 (батько позивача) на користь ОСОБА_3 (позивач), про що ствердили в судовому засіданні. ОСОБА_3 (позивач) прийняв спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_4, оскільки до дня смерті батька (спадкодавця) проживав разом з ним та вів з ним спільне господарство.

Згідно відповідей державного нотаріуса Тлумацької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області № 354/01-16 від 23.06.2014 року (а.с. 59) та приватного нотаріуса Тлумацького районного нотаріального округу ОСОБА_7 № 01-16/307 від 20.06.2014 року (а.с. 58) спадкова справа після смерті ОСОБА_4 (батько позивача) не заводилась.

Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України, поняттям спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ст. 32 ЗУ «Про фермерське господарство» Держава гарантує дотримання і захист майнових та інших прав і законних інтересів фермерського господарства. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють контроль за діяльністю фермерського господарства у випадках, передбачених законом. Незаконне втручання в господарську діяльність фермерського господарства органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб забороняється. Збитки, заподіяні фермерському господарству неправомірним втручанням в його діяльність, підлягають відшкодуванню відповідно до закону. Ст. 5 цього ж закону передбачає, що Право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та виявив бажання створити фермерське господарство. А у відповідності до ст. 35 ЗУ «Про фермерське господарство» підставами для припинення діяльності фермерського господарства є реорганізації фермерського господарства, ліквідації фермерського господарства, визнання фермерського господарства неплатоспроможним (банкрутом), або якщо не залишається жодного члена фермерського господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства.

Отже, на момент звернення до суду позивач є спадкоємцем, який бажає продовжити діяльність селянського (фермерського) господарства «Зоря», та він правомірно претендує на спадкове майно - СФГ «Зоря», що розташоване по вул. Осередок, 262, с. Хотимир Тлумацького району Івано-Франківської області, в порядку спадкування за законом після померлого батька ОСОБА_4

Однак, позивачу в нотаріальному порядку відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на селянське (фермерське) господарство «Зоря», оскільки спадкодавець-власник СФГ не встановив розміру статутного фонду (статутного або складеного капіталу), а також СФГ повинно успадковуватись як цілісний майновий комплекс. Крім цього фермерське господарство пройшло державну реєстрацію як суб'єкт підприємницької діяльності, але воно не має правовстановлюючого документа як об'єкт нерухомості, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданою державним нотаріусом Тлумацької державної нотаріальної контори Івано-Франківської області № 225/02-31 від 04.04.2014 року (а.с. 39, 79).

В даному випадку відмова нотаріуса у оформленні спадкових прав позивача після смерті його батька на селянське (фермерське) господарство «Зоря», в порядку спадкування за законом, порушує права позивача, які підлягають поновленню шляхом задоволення позовних вимог в цій частині.

У відповідності до ст. 61 ЦПК України, обставини, визнані сторонами, не підлягають доказуванню. Оскільки таке становище має місце по даній справі, суд вважає встановленими обставини, викладені позивачем в позовній заяві на обґрунтування своїх вимог.

У відповідності із п. 4 ст. 174 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

За встановлених судом обставин, позов слід задовольнити.

На підставі ст.ст. 316-319, 391, 392, 1216 - 1222, 1261, 1268 ЦК України (в редакції 2003 р.), ст.ст. 1, 5, 23, 32, 35 ЗУ «Про фермерське господарство», керуючись ст. ст. 61, 174, 209, 212, 213-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати за ОСОБА_3 право власності на селянське (фермерське) господарство «Зоря» (ідентифікаційний код юридичної особи - 30796386), зареєстроване у

Тлумацькій районній державній адміністрації Івано-Франківської області 04.02.2000 року за № 1 117 120 0000 000234, що розташоване за адресою: Івано-Франківська область, Тлумацький район, с. Хотимир, вул. Осередок, 262, в порядку спадкування за законом після померлого батька ОСОБА_4.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення , якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня його проголошення через Тлумацький районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуюча У.Ю. Луковкіна

СудТлумацький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення11.07.2014
Оприлюднено16.07.2014
Номер документу39712280
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —353/730/14-ц

Рішення від 11.07.2014

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Луковкіна У.Ю. У. Ю.

Рішення від 11.07.2014

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Луковкіна У.Ю. У. Ю.

Ухвала від 02.07.2014

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Луковкіна У.Ю. У. Ю.

Ухвала від 18.06.2014

Цивільне

Тлумацький районний суд Івано-Франківської області

Луковкіна У.Ю. У. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні