УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2014 р.Справа № 820/7213/14 Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бартош Н.С., Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання - Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові справу за апеляційною скаргою Харківського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України радника юстиції Глумакова А.С. на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 травня 2014 року по справі за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові до Державного Підприємства Міністерства оборони України «Харківське управління механізації та будівництва» про стягнення капіталізованих платежів, -
У с т а н о в и л а:
У квітні 2014 року Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України у м. Харкові (далі по тексту - ВВД ФССНВПЗУ у м. Харкові, позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з відповідача - Державного Підприємства Міністерства оборони України «Харківське управління механізації та будівництва» (далі - ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва») (ЄДРПОУ 24975516) капіталізованих платежів в сумі 367.090,67 грн. на розрахунковий рахунок № 37178400900002 в ГУДКСУ у Харківській області, МФО 85111.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців було внесено запис щодо припинення юридичної особи ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва», у зв'язку з чим відповідач має здійснити капіталізацію платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну здоров'ю громадян, що працювали на цьому підприємстві.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26 травня 2014 року адміністративний позов ВВД ФССНВПЗУ у м. Харкові задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі Харківський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України радник юстиції Глумаков А.С., посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, на недоведеність обставин справи, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, на не відповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволені позовних вимог ВВД ФССНВПЗУ у м. Харкові у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, представників позивача, відповідача та апелянта, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України ( далі - КАС України) задоволенню не підлягає, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва» перебуває на обліку у ВВД ФССНВПЗУ у м. Харкові та є платником страхових внесків.
На ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва» 16.10.1976 року та 19.07.1978 року з працівником підприємства ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, стались нещасні випадки, пов'язані з трудовим каліцтвом. Дані обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи копіями актів про нещасний випадок на виробництві (а.с. 9-12), дублікатом витягу з акту о огляду № 97 від 28.11.1983 року (а.с. 7), рішеннями Ленінського районного суду м. Харкова від 10.12.2002 року (справа № 2-4356/02, а.с. 13) та від 20.08.2003 року (справа № 2-6309/03, а.с. 14), які набрали законної сили.
Постановою ВВД ФСНВВПЗУ у м. Харкові від 02.07.2013 року №2026/50432/50432/35 потерпілому ОСОБА_2 призначено перераховану щомісячну страхову виплату з 01.07.2013 р. безстроково (а.с. 6).
19 грудня 2013 року Державним реєстратором проведено реєстрацію щодо ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва» (код ЄДРПОУ 24975516), а саме: внесення рішення щодо припинення юридичної особи.
З матеріалів справи вбачається, що ВВД ФСНВВПЗУ м. Харкові у лютому 2014 року на направлено на ім'я голови ліквідаційної комісії ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва» Пашиніна Р.П. письмову заяву від 04.02.2014 року № 497/06-05 з грошовими вимогами на суму 367.090 грн. 67 коп. у межах ліквідаційної процедури щодо капіталізованих платежів, а також документи, що їх підтверджують (а.с. 16-17).
Згідно розрахунків ВВД ФСНВВПЗУ м. Харкові (а.с. 5) загальна сума потреби в капіталізації коштів складає 367.090,67 грн.
Судом встановлено, що вищезазначені кредиторські вимоги до ліквідаційної комісії, згідно повідомлення про вручення поштового відправлення було отримано 11.02.2014 року представником підприємства, однак відповідь щодо результатів розгляду заяви про майнові вимоги не надійшло.
Задовольняючі позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, відповідно до приписів ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та п. 5-1 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765, ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва» має заборгованість по капіталізованим платежам у розмірі 367.090,67 грн., яка не сплачена, та підлягає стягненню як законна та обґрунтована, оскільки обов'язок страхувальника, який ліквідується, проводити капіталізацію страхових виплат не залежить від порядку та підстав проведення ліквідації юридичної особи.
Погоджуючись з загальним висновком суду першої інстанції колегія суддів зазначає, що згідно ч. 9 ст.111 Цивільного кодексу України виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Положеннями ч. 2 ст. 1205 Цивільного кодексу України визначено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов'язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 23.09.1999 №1105-XIV.
Основними принципами страхування від нещасного випадку, зокрема, є: своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком; обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю, а також добровільність такого страхування для осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян-суб'єктів підприємницької діяльності.
За змістом статей 15,46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.
Відповідно до ч.2 ст.46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» фінансування Фонду здійснюється, у тому числі за рахунок внесків роботодавців та капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, вірним є висновок суду стосовно того, що наведеною нормою страхувальника зобов'язано проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства-банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України №765 від 6 травня 2000 року «Про порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю».
Для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані, кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року № 765 (далі - Порядок).
Відповідно п.1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно п. 3 Порядку капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Положеннями п. 51 цього Порядку передбачено, що у вимогах відповідного Фонду до боржника, щодо якого порушено справу про банкрутство, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації.
Судом встановлено, що в лютому 2014 року головою ліквідаційної комісії ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва» отриманий розрахунок потреби в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим ОСОБА_2, народження ІНФОРМАЦІЯ_1, ступень втрати працездатності - 70%, згідно із яким загальна сума потреби в капіталізації складає 367.090,67 грн., з яких: потреба в розмірі 292.602,62 грн., яка складає розмір щомісячних виплат = 1641,99 грн. при середньо очікуваній тривалості життя потерпілого при досягненні 61-річного віку = 14,85 ; 26.730 грн. - розмір щомісячних виплат пенсії по інвалідності; потреба в розмірі 47.758,05 - розмір витрат на оздоровлення (протезування).
З пояснень представника позивача, наданих в суді апеляційної інстанції, встановлено, що капіталізація платежів розраховується на період, що визначається за таблицями середньої очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок та їх віком на момент здійснення капіталізації, наданих управлінням статистики. Між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та Державною службою статистики України було укладено Угоду від 09 вересня 2013 року № 14/30909-1 щодо взаємообміну інформаційними ресурсами. Відповідно до пункту 2.2 Угоди Держстат України щорічно на центральному рівні надає Фонду інформацію, зокрема, Таблицю смертності та середньої очікуваної тривалості життя чоловіків та жінок в Україні, у термін до 30 липня року наступного за звітним. При розрахунку капіталізації ВВД ФССНВПЗУ у м. Харкові керувалось саме цими таблицями. Згідно згаданої таблиці середня очікувана тривалість життя при досягненні віку 61 рік складає 14,85.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи представника апелянта з посиланням на лист Головного управління статистики у Харківській області від 20.06.2014 року за № 12.1-37/138 щодо необхідності застосування, в даному випадку, даних про середню очікувану тривалість життя чоловіків в Україні в 2013 року, що дорівнює 66,3 роки, оскільки даний показник застосовується лише у випадку народження такого чоловіка у 2013 році.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта, які стосуються питання санаторно-курортного лікування, оскільки встановлено, що в складових потреби витрат на оздоровлення інваліда ОСОБА_2 відсутні витрати на санаторно-курортної лікування.
Доказів на підтвердження погашення суми капіталізованих платежів відповідачем не надано.
Таким чином, враховуючи те, що ДП МОУ «Харківське управління механізації та будівництва» має заборгованість по капіталізованим платежам у розмірі 367.090,67 грн., яка не сплачена та відповідно до вищенаведених положень, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Виходячи з наведеного, колегія суддів не вбачає підстав, передбачених ст. 202 КАС України для скасування судового рішення та приходить до висновку про необхідність залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного судового рішення, відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 198 та ст. 200 КАС України, - без змін.
Інші доводи апеляційної скарги та осіб, які беруть участь у справі, висновків суду не спростовують.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, 200, 205, 206,
209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Харківського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Центрального регіону України радника юстиції Глумакова А.С. залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26 травня 2014 року - без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова
Судді (підпис) Н.С. Бартош
(підпис) Л.О. Донець
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 11 липня 2014 року.
Суд | Харківський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 08.07.2014 |
Оприлюднено | 15.07.2014 |
Номер документу | 39715347 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський апеляційний адміністративний суд
Мельнікова Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні