Рішення
від 28.05.2014 по справі 921/331/14-г/1
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" травня 2014 р.Справа № 921/331/14-г/1 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Чопко Ю.О.

Розглянув справу:

за позовом Приватного підприємства "ДКС-Моноліт" вул. За Рудкою, 33 оф. 29, м. Тернопіль, 46003

до Приватного підприємства "Авербуд", вул. С.Бандери, 56, м. Чортків, Тернопільська область, 46003

про стягнення заборгованості в сумі 7 907,81 грн.

За участю представників сторін:

позивача: Слободяник Олександр Юрійович, представник, довіреність № б/н від 08.05.2014р.;

відповідача: не з'явився

В судовому засіданні учаснику судового процесу роз'яснено процесуальні права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України.

Технічна фіксація судового процесу не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання.

В судовому засіданні 28 травня 2014р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть справи:

Приватне підприємство "ДКС-Моноліт" вул. За Рудкою, 33 оф.29, м. Тернопіль звернулось до господарського суду Тернопільської області з позовом до Приватного підприємства "Авербуд", вул. С. Бандери, 56, м. Тернопіль про стягнення заборгованості в сумі 7 907грн. 81 коп. з яких: 7 095,00 грн. заборгованість по орендній платі, 185,64 грн. заборгованість за пошкодження орендованого майна, 413,61 грн. пеня за порушення строків виконання грошового зобов'язання, 118,21 грн. інфляційні нарахування, 85,35 грн. 3% річних від суми невиконаного зобов'язання.

Ухвалою господарського суду Тернопільської області від 10.04.2014 року порушено провадження у справі та призначено її розгляд на 12 травня 2014р. на 14 год. 30 хв., який відкладався на 19 травня 2014р. на 15 год. 30 хв. та 28 травня 2014 року на 11 год. 00 хв. з підстав зазначених у відповідних ухвалах.

Позивач в засіданні 12.05.2014р. подав суду заяву про зменшення позовних вимог, а саме у зв'язку з добровільним погашенням відповідачем частини заборгованості в розмірі 2000 грн., просить суд стягнути з відповідача 5 095,00 грн. заборгованості по орендній платі, 185,64 грн. заборгованості за пошкодження орендованого майна, 413,61 грн. пені за порушення строків виконання грошового зобов'язання, 118,21 грн. інфляційних нарахувань та 85,35 грн. 3% річних від суми невиконаного зобов'язання.

Представник позивача в судовому засіданні 28.05.2014р. просить суд повністю задовольнити позовні вимоги, з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог, а також просить суд розглянути спір у відсутності відповідача.

Відповідач явку повноважного представника в жодне судове засідання не забезпечив. Про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог ст. 64 Господарського процесуального кодексу України (повідомлення про вручення поштового відправлення міститься в матеріалах справи).

За таких обставин, а також беручи до уваги, що відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України обов'язок доказування і подання доказів покладено на обидві сторони, суд згідно зі статтею 75 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за відсутності представника відповідача за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши представлені докази в їх сукупності господарський суд встановив:

Згідно ст. 1 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Майново - господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько - договірними зобов'язаннями (ч. 1 ст. 179 ГК України).

Як слідує з матеріалів справи, 15 липня 2013р. між Приватним підприємством "ДКС-Моноліт" (Орендодавець) в особі директора Дерев'янко О.Р., що діяв на підставі Статуту з однієї сторони та Приватним підприємством "Авербуд" (Орендар), в особі директора Лозовського Б.В., що діяв на підставі Статуту, укладено договір оренди обладнання №15-7ОБ, у відповідності до умов якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в тимчасове оплатне користування будівельне обладнання (надалі обладнання), яке є об'єктом власності Орендодавця (п. 1.1. Договору).

Найменування обладнання, його комплектність, технічні характеристики (інші особливості в разі необхідності), відновна вартість, ціна та строк оренди по кожній одиниці обладнання зазначаються в Специфікації, яка є додатком №1 до договору (п. 1.2 Договору).

Згідно п. 2.1. Договору, Орендар використовує орендоване за Договором обладнання за технічним призначення, визначеним виробником - проведення будівельних, монтажних, ремонтних робіт, та інше, а також у відповідності до нормативних вимог безпеки праці, норм законодавства України, положень Договору.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є Договори та інші правочини.

Відповідно до положень ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може укладатися у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договору не вимагалася.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Пунктом 3.1. Договору сторони погодили, що в день отримання Орендодавцем оригіналу Договору та оригіналу довіреності для передачі обладнання, Орендодавець виставляє Орендарю рахунок-фактуру на здійснення попередньої оплати.

При передачі Орендарю кожної одиниці обладнання за цим Договором сторони підписують акт прийому - передачі, який містить наступні необхідні умови: дату підписання, яка засвідчує дату передачі конкретної одиниці обладнання Орендарю; назва обладнання та його опис, відновну вартість переданого в оренду обладнання; орендну плату; строк оренди обладнання, окрім випадків, коли обладнання передається на невизначений строк; інші умови, які сторони вважають необхідним при підписанні акту (п.3.2. Договору).

Початок перебігу строку оренди кожної одиниці обладнання, за який нараховується орендна плата, відраховується з дати підписання акту прийому-передачі такого обладнання (п. 4.1. Договору).

Пунктом 4.2. Договору сторони погодили, що строк оренди визначається в акті прийому-передачі одиниці такого обладнання. За домовленістю сторін, обладнання за цим договором може бути передано в оренду на невизначений строк, при цьому в акті прийому-передачі сторони зазначають тільки дату початку перебігу строку оренди без зазначення дати закінчення перебігу строку оренди. Обладнання вважається переданим в оренду на невизначений строк до моменту отримання Орендарем вимоги Орендодавця про повернення обладнання у визначений Орендодавцем строк, або дату.

Орендар повинен повернути обладнання в день закінчення строку оренди, зазначеного в акті прийому передачі, специфікації або у вимозі Орендодавця про повернення обладнання у визначений строк, у визначених договором випадках, в тому числі у випадку розірвання договору. Якщо обладнання за цим договором було передано в оренду на невизначений строк, Орендар повинен повернути його Орендодавцеві протягом трьох діб після направлення вимоги Орендодавця про повернення обладнання, або в більш тривалий строк, вказаний у такій вимозі (п. 5.1.Договору).

Пунктом 6.2. Договору, сторони погодили, що орендна плата нараховується на основі тарифу Орендодавця за добу оренди обладнання та вказується в специфікації, акті прийому-передачі, який підписується сторонами.

Період розрахунків Орендаря становить місяць, в якому здійснюється оренда обладнання. Орендна плата до кінця першого періоду розрахунків вноситься попередньо: після підписання цього договору на підставі отриманого рахунку Орендодавця. За другий та кожний наступний період розрахунків, орендна плата вноситься попередньо: в строк за 3 робочих дні до дня початку такого періоду розрахунків на підставі рахунку триманого від Орендодавця заздалегідь.

Пунктом 6.6. Договору сторони погодили, що якщо Орендар повертає обладнання раніше дати закінчення чергового періоду розрахунків, сторони діють в такому випадку в наступному порядку: - Орендар повертає обладнання у встановленому договором порядку, та сторони підписують Акт повернення обладнання; - сторони підписують акт виконаних робіт (надання послуг), яким засвідчують кількість днів фактичного користування орендованим обладнанням Орендарем у розрахунковому періоді, протягом якого повертається обладнання; - за даними акту виконаних робіт Орендар направляє Орендодавцю лист з вказанням строку зайво передплаченого орендного користування обладнанням та сумою переплати по орендній платі.

У відповідності до п. 15.1. Договору, термін дії останнього становить з дати укладення до 31.12.2013р.

За домовленості сторін термін дії може бути продовжено, про що сторони складають відповідний додаток до даного Договору, який є його невід'ємною частиною (п. 15.2. Договору).

Специфікаціями №м1507-002 від 15.07.2013р., №м1507-002 від 15.07.2013р., №м2108-001 від 21.08.2013р. сторони дійшли згоди щодо орендованого обладнання, термінів та вартості оренди.

Як вбачається з Договору, між позивачем і відповідачем по справі виникли зобов'язання з договору оренди (найму), за яким згідно ст. 759 ЦК України наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до ст. 761 ЦК України, право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ст. 762 ЦК України).

Відповідно до положень статей 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Як вбачається з матеріалів справи, та про що стверджує позивач, взяті на себе договірні зобов'язання ним виконані належним чином, шляхом надання орендарю обладнання, що підтверджується актами прийому-передачі №м-000031 від 16.07.2013р., №м-000032 від 16.07.2013р., №м-000039 від 21.08.2013р., актами здачі - прийняття робіт (надання послуг) з оренди обладнання №м3107-002 від 31.07.2013р. на суму 4550 грн., №м3108-001 від 31.08.2013р. на суму 8450 грн., №м2908-001 від 29.08.2013р. на суму 960 грн., №м3009-001 від 30.09.2013р. на суму 8125 грн. та №м2210-001 від 22.10.2013р. на суму 6175 грн., а в сього на суму 28 260 грн., однак Відповідачем були порушені договірні зобов'язання щодо здійснення своєчасних орендних платежів, в результаті, як стверджує Позивач, виникла заборгованість на момент подання позову (08.04.2014р.) в сумі 7095 грн.

Актами повернення №м-000055 від 22.10.2013р., №м-000054 від 22.10.2013р., №м-000042 від 29.08.2013р. Орендар повернув з оренди, а Орендодавець прийняв будівельне обладнання.

Водночас як повідомив позивач в судовому засіданні, відповідачем до порушення провадження у справі сплачено 1 000 грн., на підтвердження чого надано платіжне доручення №43 від 31.03.2014р., у зв'язку з чим в цій частині позовних вимог слід відмовити, як безпідставно заявлених.

В процесі розгляду справи, відповідачем частково погашено заборгованість в розмірі 1 000 грн., що підтверджується платіжним дорученням №92 від 15.04.2014р., а тому провадження у справі в цій частині припиняється на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України, за відсутністю предмету спору.

У зв'язку з вищезазначеним, станом на момент розгляду справи (28.05.2014р.) за відповідачем рахується загальна заборгованість за оренду обладнання в розмірі 5095 грн.

Відповідач на день розгляду справи будь-яких доказів, які б свідчили про повну оплату заборгованості не надав, а тому згідно вимог ст.ст. 33, 34 ГПК України слід вважати, що за ним рахується заборгованість в сумі 5 095 грн..

Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2 ст. 193 ГК України).

Доказів погашення заборгованості, станом на день розгляду справи, відповідач не надав, відтак позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми боргу по орендній платі в сумі 5 095 грн. підлягають до задоволення як такі, що підтверджені матеріалами справи та не спростовані відповідачем.

До того ж, як стверджує позивач та не оспорено відповідачем, згідно акту повернення №м-000055 від 22.10.2013р. не було повернуто загородження поперечні 02.1069.00.004, відновна вартість яких, згідно специфікації, становить 185 грн. 64 коп.

У відповідності до п. 5.8. Договору, сторони погодили, що у випадку встановлення фактів пошкодження, витрати (викрадення) орендованого за Договором обладнання чи деталей, Орендар відшкодовує вартість обладнання та його деталей, втрачених під час оренди, на основі додаткового виставленого рахунку Орендодавцем і у відповідності з діючими ринковими цінами на нове обладнання, а також оплачує усі витрати, пов'язані з ремонтними роботами, придбанням нового обладнання, або відшкодовує втрачене обладнання ідентичним, яке придбає сам у безспірному порядку.

Таким чином, позовні вимоги в частині стягнення 185,64 грн. заборгованість за пошкодження орендованого майна підлягають до задоволення.

Згідно ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 229 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.

Частиною 1 ст. 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ст. 526, ст.530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином і у встановлений строк. Відповідачем дані строки порушені, в зв'язку з чим він повинен нести відповідальність, передбачену п. 9.1.1. Договору, за кожен день прострочки внесення орендної плати Орендар сплачує Орендодавцю пеню в розмірі 2% від несвоєчасно сплаченої грошової суми за кожен день прострочення.

Водночас, позивачем нараховано пеню з врахуванням Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення, та становить 413 грн. 61 коп. за період з 22.10.2012р. по 10.03.2013р..

Також, у відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За підрахунками позивача розмір інфляційних нарахувань за період з 22.10.2012р. по 13.03.2013р. складає 118 грн. 21 коп., та 3 % річних за період 22.10.2012р. по 10.03.2013р. становить 85 грн. 35 коп.

Розглянувши надані позивачем розрахунки суми пені інфляційних та річних, суд приймає їх як правомірні та обґрунтовані, а позовні вимоги вважає такими, що доведені матеріалами справи.

За таких обставин справи та у відповідності до вимог ст.ст. 11, 509, 526, 530 ЦК України, ст.ст. 230-232 ГК України та ст.ст. 33, 34 ГПК України позовні вимоги в частині стягнення 5 095 грн. заборгованості по орендній платі, 185,64 грн. заборгованості за пошкодження орендованого майна, 413,61 грн. пені за порушення строків виконання грошового зобов'язання, 118,21 грн. інфляційних нарахувань та 85,35 грн. 3% річних від суми невиконаного зобов'язання підлягають до задоволення як обґрунтовані матеріалами справи, підтверджені позивачем та не заперечені відповідачем.

У відповідності до вимог ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 4 2 -4 7 , 22, 32, 34, 36, 44, 48, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Приватного підприємства "Авербуд", вул. С.Бандери, 56, м. Чортків, Тернопільська область (код 36164626) на користь Приватного підприємства "ДКС-Моноліт" вул. За Рудкою, 33 оф. 29, м. Тернопіль (код 35492223) - 5 095 (п'ять тисяч дев'яносто п'ять) грн. заборгованості по орендній платі, 185 (сто вісімдесят п'ять) грн. 64 коп. заборгованості за пошкодження орендованого майна, 413 (чотириста п'ятнадцять) грн. 61 коп. пені за порушення строків виконання грошового зобов'язання, 118 (сто вісімнадцять) грн. 21 коп. інфляційних нарахувань, 85 (вісімдесят п'ять) грн. 35 коп. 3% річних від суми невиконаного зобов'язання та 1595 (одну тисячу п'ятсот дев'яносто п'ять) грн.96 коп. сплаченого судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3.У задоволенні позову в частині стягнення 1 000 грн. основного боргу - відмовити.

4.Провадження у справі в частині стягнення 1 000 грн. основного боргу - припинити.

Протягом десяти днів з дня складення повного тексту цього рішення сторони мають право подати апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду через цей суд.

Повний текст рішення виготовлено 30 травня 2014р.

Суддя Ю.О. Чопко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.05.2014
Оприлюднено17.07.2014
Номер документу39723569
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/331/14-г/1

Судовий наказ від 11.06.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 19.05.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 12.05.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Рішення від 28.05.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 10.04.2014

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні