ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 липня 2014 рокуСправа № 912/2068/14 Господарський суд Кіровоградської області Л. С. Вавренюк, розглянув у відкритому судовому засіданні у справі № 912/2068/14
за позовом: Регіональної служби охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури, м. Кіровоград
до відповідача: фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, м. Кіровоград
про розірвання договору, стягнення 39125,25 грн., зобов'язання звільнити приміщення
Представники:
від позивача - Стахнюк О.Л., довіреність б/н від 27.05.14 р.;
від відповідача - участі не брали.
Регіональна служба охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури звернулася до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, що містить наступні вимоги:
- розірвати орендний договір № 50 на користування пам'яткою архітектури, укладений 17.04.12 р. між регіональною службою охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2;
- стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на користь Регіональної служби охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури заборгованість в сумі 39 125, 25 грн., з яких: 33 362,75 грн. - основний борг; 105,84 грн. - 3 % річних, 559,28 грн. - пеня, 175,28 грн. - заборгованість по відшкодуванню плати за користування земельною ділянкою (відшкодування земельного податку), 4 922,10 грн. - заборгованість по відшкодуванню комунальних послуг (а саме послуг з електропостачання);
- зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 звільнити орендоване нерухоме майно загальною площею 129,30 кв.м., розміщене на земельній ділянці площею 8,70 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 на підвальному поверсі, орендоване за орендним договором № 50 від 17.04.2012 року на користування пам'яткою архітектури та повернути його регіональній службі охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури за актом приймання-передачі майна у стані не гіршому ніж на момент передачі в оренду, з урахуванням нормального зносу.
У судовому засіданні 09.07.14 р. представник позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач участі в судовому засіданні не брав, вимог суду не виконав, письмових заперечень або будь-яких пояснень по суті спору суду не надав.
08.07.14 р. конверт, яким на адресу відповідача, зазначену позивачем у позові, а саме: 25006, АДРЕСА_1, направлялась ухвала суду про порушення провадження у даній справі від 01.07.14 р., повернувся до суду з поштовою відміткою про невручення, у зв'язку з закінченням терміну зберігання (а.с. 115-116).
Як вбачається з п.п. 3.9.1., 3.9.2. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", за змістом ст. 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, господарським судом дотримано вимог процесуального закону щодо належного повідомлення відповідача про дату, час та місце судового засідання.
У зв'язку з викладеним, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд встановив наступне.
17.04.12 р. між регіональною службою охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури (далі - Орендодавець) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (далі - Орендар) укладено орендний договір № 50 на користування пам'яткою архітектури (далі - Договір, а.с. 13 - 14).
Відповідно до умов Договору, Орендодавець на підставі наказу Регіональної служби ОРПМА від 16.04.12 р. № 15-ОД, рішення постійної комісії Кіровоградської обласної ради з питань власності, ефективного використання майна та приватизації від 28.03.12 р. № 346 передає, а Орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно (далі- майно), загальною площею 129,30 кв.м., розміщене на земельній ділянці площею 8,70 кв.м. за адресою: АДРЕСА_3 на підвальному поверсі, балансова вартість якого становить 95435,04 грн. Майно передається в оренду з метою використання під розміщення суб'єктів господарювання, діяльність яких спрямована на організацію та проведення занять різними видами спорту (п. 1.1. Договору).
Згідно п.п. 2.1. - 2.3. Договору, Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у Договорі, але не раніше дати підписання акта приймання - передачі майна; передача майна в оренду здійснюється за актом приймання-передачі орендованого майна. Обов'язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає майно іншій стороні Договору; передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в Орендаря права власності на це майно. Власником майна залишаються територіальні громади сіл, селищ і міст області, а Орендар користується ним протягом строку оренди.
Пункт 2.5. Договору визначає, що Орендар відшкодовує Орендодавцю плату за користування земельною ділянкою, на якій розташоване майно у розмірі, необхідному для досягнення мети оренди. Відшкодування плати за користування земельною ділянкою визначається в розмірі пропорційному площі частини майна, що орендується.
У розділі 3 Договору сторони погодили орендну плату за Договором.
Так, згідно п.п. 3.1 - 3.4. Договору, орендна плата визначається на підставі належної оцінки та рішення постійної комісії Кіровоградської обласної ради з питань власності, ефективного використання майна та приватизації від 28.03.12 р. № 346 і за перший місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з початку поточного року до дати укладення договору оренди або перегляду розміру орендної плати та на індекс інфляції за перший місяць оренди. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством; до орендної плати не входить відшкодування плати за користування земельною ділянкою. Нарахування ПДВ на суму відшкодування плати за користування земельною ділянкою здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством; орендна плата за кожен наступний місяць змінюється шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендар (крім бюджетних організацій) зобов'язаний сплатити орендну плату у вигляді авансового платежу в розмірі не менше ніж орендна плата за попередній місяць з урахуванням індексу інфляції та відшкодуванням плати за користування земельною ділянкою не пізніше 5 числа поточного місяця; орендна плата перераховується Орендодавцю до 20 числа наступного місяця, після місяця, за який здійснюється платіж.
У відповідності до п.п. 3.7, 3.8 Договору, орендна плата всього за місяць складає - 2566,56 грн. з ПДВ (без врахування індексу інфляції); відшкодування плати за користування земельною ділянкою всього за місяць складає - 12,52 грн.
Цей Договір діє з 17.04.12 р. по 10.04.15 р. (п. 10.1 Договору).
Договір підписаний Орендодавцем та Орендарем, скріплений круглою печаткою позивача.
Укладений між сторонами Договір є договором оренди, правовідносини за яким регулюються Главою 58 Цивільного кодексу України, параграфом 5 Глави 29 Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Так, стаття 759 Цивільного кодексу України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується переди наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з копії акту прийому-передачі (приміщень) пам'ятки архітектури від 01.10.12 р., позивач свої зобов'язання за Договором виконав в повному обсязі, передавши в користування Орендарю підвальне приміщення в будівлі пам'ятки архітектури по АДРЕСА_3, загальною площею 129.30 кв.м. (а.с. 15).
На виконання умов Договору сторонами підписувались акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) та з метою своєчасної та в повному обсязі сплати орендної плати та відшкодування інших передбачених Договором платежів, Орендодавцем виставлялись Орендарю відповідні рахунки - фактури (а.с. 19 - 98).
У відповідності до вимог ч. 1 ст. 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч. 1 ст. 284, ч. 3 ст. 285 Господарського кодексу України, п.п. 5.2. Договору, Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі відповідно виставлених рахунків сплачувати орендну плату, крім того, згідно умов Договору, - відшкодування за користування земельною ділянкою, комунальні послуги, телекомунікаційні послуги та витрати за утримання, охорону орендованого майна, а також щомісячно, відповідно укладених договорів, проводити платежі за електроенергію, воду, каналізацію, теплопостачання, газ, послуги санстанції та інші платежі.
Стаття 525 Цивільного кодексу України передбачає, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Однак, Орендар свої зобов'язання за Договором виконує не належним чином, в результаті чого за період з квітня 2013 року по квітень 2014 року утворилась заборгованість по орендній платі в сумі 33 362,75 грн. з ПДВ та урахуванням індексу інфляції (а.с. 16).
Крім того, за Орендарем існує заборгованість по відшкодуванню плати за користування земельною ділянкою (відшкодування земельного податку) за період з квітня 2013 року по травень 2014 року в сумі 175,28 грн. з ПДВ, а також заборгованість по відшкодуванню комунальних послуг (а саме послуг з електропостачання) за період з квітня 2013 року по травень 2014 року в сумі 4922,10 грн. з ПДВ, що підтверджується виставленими та неоплаченими рахунками на відшкодування комунальних послуг № СФ-0000504 від 16.04.13 р. на суму 650,22 грн., № СФ-0000658 від 22.05.13 р. на суму 369,25 грн., № СФ-0000803 від 19.06.13 р. на суму 155,47 грн., № СФ-00000944 від 16.07.13 р. на суму 75,31 грн., № СФ-0001268 від 17.09.13 р. на суму 183,36 грн., № СФ-0001501 від 18.10.13 р. на суму 221,76 грн., № СФ-0001674 від 18.11.13 р. на суму 128,84 грн., № СФ-0001848 від 17.12.13 р. на суму 439,80 грн., № СФ-00000083 від 17.01.14 р. на суму 379,09 грн., № СФ-0000206 від 18.02.14 р. на суму 908,10 грн., № СФ-0000411 від 20.03.14р. на суму 500,51 грн., № СФ-0000563 від 16.04.14 р. на суму 509,18 грн. та № СФ-0000658 від 16.05.14 р. на суму 401,21 грн., а також відповідними розрахунками заборгованості (а.с. 17-18).
Оскільки доказів сплати заборгованості з орендної плати в сумі 33 362,75 грн. (з урахуванням індексу інфляції), заборгованості по відшкодуванню плати за користування земельною ділянкою (відшкодування земельного податку) в сумі 175,28 грн. та заборгованості по відшкодуванню послуг електропостачання в сумі 4 922,10 грн. відповідачем до суду не подано, в матеріалах справи такі докази відсутні, господарський суд вважає цілком обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню вимогу про стягнення з Орендаря основної заборгованості за Договором.
Крім суми основного боргу з урахуванням індексу інфляції, позивач також просить стягнути з відповідача пеню в розмірі 559,28 грн. та 3 % річних в розмірі 105,84 грн.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Статтею 549 Цивільного кодексу України встановлено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до вимог ст. 29 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України встановлено обов'язок учасників господарських відносин сплатити штрафні санкції у разі порушення ними правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п. 3.6. Договору, орендна плата та відшкодування плати за користування земельною ділянкою, перераховані несвоєчасно або не в повному обсязі, перераховуються Орендодавцю з урахуванням пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми заборгованості за кожний прострочений календарний день оплати відповідно до чинного законодавства України.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлено договором або законом.
Враховуючи фактичні обставини справи, позивачем нараховано відповідачу пеню в розмірі 559,28 грн. та 3 % річних в розмірі 105,84 грн. у відповідності до вимог чинного законодавства та умов Договору (а.с. 2-3) , а тому зазначені вимоги також слід задовольнити.
Щодо вимог позивача про розірвання Договору та повернення орендованого майна, господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
У відповідності до приписів ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ч. 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", за договором оренди орендаря може бути зобов'язано використовувати об'єкт оренди за цільовим призначенням відповідно до профілю виробничої діяльності підприємства, майно якого передано в оренду, та виробляти продукцію в обсягах, необхідних для задоволення потреб регіону; орендар зобов'язаний використовувати та зберігати орендоване майно відповідно до умов договору, запобігати його пошкодженню, псуванню; орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
З пункту 5.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.13 р. № 12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" вбачається, що Законом (ч. 3 ст. 291 Господарського кодексу України, ч. 2 ст. 651, ст. 783 Цивільного кодексу України) передбачено можливість розірвання договору найму (оренди) за рішенням суду на вимогу однієї з сторін, а ст. 782 Цивільного кодексу України - право наймодавця на односторонню відмову від такого договору у разі невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд. Відповідне право наймодавця на відмову від договору найму не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою щодо розірвання договору в разі несплати наймачем (орендарем) платежів, якщо має місце істотне порушення умов договору.
Відповідно до пп. 10.5.7. Договору, чинність цього Договору припиняється у разі відмови Орендодавця від Договору у зв'язку з несплатою протягом трьох місяців орендної плати, плати за користування земельною ділянкою, комунальних та інших послуг, наданих Орендодавцем за відповідними договорами.
Як встановлено господарським судом та повністю підтверджено матеріалами справи, Орендарем допущено значне (більше року) прострочення виконання зобов'язання зі сплати орендної плати, відшкодування земельного податку та послуг електропостачання.
Крім того, у відповідності до п. 5.7. Договору, Орендар зобов'язався протягом місяця після укладання цього Договору застрахувати на термін дії відповідного договору орендоване майно від ризику випадкової загибелі чи пошкодження об'єкта оренди (зокрема, обов'язково вогневих ризиків та дії води) не менше ніж на його балансову вартість на користь Орендодавця в порядку, визначеному законодавством, з наданням копії страхового полісу Орендодавцю; постійно поновлювати договір страхування таким чином, щоб увесь строк оренди майно було застрахованим.
Однак, в супереч умовам Договору, Орендар не застрахував орендоване майно та не надав Орендодавцю відповідного страхового полісу.
Згідно направлених на адресу Орендаря претензії № 115 від 22.04.14 р., листів № 203 від 27.05.13 р. та № 121 від 23.04.14 р., Орендодавець наголошував на необхідності виконання відповідачем своїх зобов'язань за Договором (а.с. 99-102, 119-121), однак, зазначені письмові звернення позивача відповідачем проігноровано.
Враховуючи викладене вище, позовні вимоги позивача про розірвання Договору є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди. Якщо орендар допустив погіршення стану орендованого майна або його загибель, він повинен відшкодувати орендодавцеві збитки, якщо не доведе, що погіршення або загибель майна сталися не з його вини.
Згідно п.п. 2.4., 5.8. Договору, у разі припинення цього Договору, майно повертається Орендарем Орендодавцю згідно акту приймання-передачі. Майно вважається поверненим Орендодавцю з дати підписання сторонами акта приймання-передачі, з якої припиняється нарахування орендної плати; Орендар зобов'язався у разі припинення або розірвання Договору повернути Орендодавцеві орендоване майно у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу.
Таким чином, вимоги позивача в частині звільнення об'єкта оренди та повернення його Орендодавцю за актом приймання-передачі ґрунтуються на нормах чинного законодавства та умовах Договору і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Отже, позов слід задовольнити в повному обсязі.
Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 49, 75, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Розірвати орендний договір № 50 на користування пам'яткою архітектури, укладений 17.04.12 р. між регіональною службою охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2.
Зобов'язати фізичну особу - підприємця ОСОБА_2 (25006, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, банківський рахунок не відомий) звільнити орендоване нерухоме майно загальною площею 129,30 кв.м., розміщене на земельній ділянці площею 8,70 кв.м., за адресою: АДРЕСА_3 на підвальному поверсі, орендоване за орендним договором № 50 від 17.04.12 р. на користування пам'яткою архітектури та повернути його регіональній службі охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури (25022, м. Кіровоград, вул. Гоголя, 44, код 24716565, п/р 26005171619 Райффайзен Банк Аваль м. Києва, МФО 380805) за актом приймання-передачі майна у стані не гіршому ніж на момент передачі в оренду, з врахуванням нормального зносу.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (25006, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, банківський рахунок не відомий) на користь регіональної служби охорони і реставрації пам'яток містобудування та архітектури (25022, м. Кіровоград, вул. Гоголя, 44, код 24716565, п/р 26005171619 Райффайзен Банк Аваль м. Києва, МФО 380805) заборгованість в сумі 39 125, 25 грн., з яких: 33 362,75 грн. - основний борг; 105,84 грн. - 3 % річних, 559,28 грн. - пеня, 175,28 грн. - заборгованість по відшкодуванню плати за користування земельною ділянкою (відшкодування земельного податку), 4 922,10 грн. - заборгованість по відшкодуванню комунальних послуг (а саме послуг з електропостачання), а також витрати по сплаті судового збору в сумі 4 263,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання повного рішення.
Копію рішення направити відповідачу за адресою: 25006, АДРЕСА_2.
Повне рішення складено 14.07.2014 р.
Суддя Л.С. Вавренюк
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2014 |
Оприлюднено | 17.07.2014 |
Номер документу | 39727298 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Вавренюк Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні