Єдиний унікальний номер: 448/773/14-ц
Провадження № 2/448/250/14
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
09.07.2014 року Мостиський районний суд Львівської області в особі:
головуючого - судді Борисенко В.В.
при секретарі - Мриц Н.І.,
за участю прокурора - Білозір О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мостиська цивільну справу за позовом прокурора Мостиського району Львівської області в інтересах Державної інспекції сільського господарства у Львівській області до ОСОБА_1 з участю третьої особи на стороні позивача - Судововишнянської міської ради Мостиського району Львівської області про відшкодування шкоди, заподіяної самовільним зайняттям земельної ділянки, та звільнення земельної ділянки -
В С Т А Н О В И В:
06.06.2014 року прокурор Мостиського району звернувся до суду з зазначеним позовом, покликаючись на те, що ОСОБА_1 - відповідач у справі, в порушення вимог земельного законодавства, самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,65 га (землі не надані у власність та користування сільськогосподарського призначення) та здійснив зняття родючого шару ґрунту на площі 0,1575 га, в результаті проведення робіт по облаштуванню ставка в м. Судова Вишня по вул. Сагайдачного Мостиського району Львівської області.
З огляду на наведене та те, що ОСОБА_1 відмовляється добровільно звільнити самовільно зайняту земельну ділянку, просив суд стягнути з нього шкоду, заподіяну внаслідок самовільного заняття земельної ділянки в розмірі 501 грн. 29 коп. та внаслідок знаття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу в розмірі 2416 грн. 28 коп. на рахунок одержувача: Судововишнянська міська рада, МФО: 825014, р/р: 31412544700254, ЄДРПОУ: 23968201; ідент. код. - 24062200, банк - УДКС у Мостиському районі; постановити рішення про звільнення ОСОБА_1 самовільно зайнятої земельної ділянки площею 0,65 га на території Судововишнянської міської ради, зобов'язавши його привести у придатний для використання за цільовим призначенням стан самовільно зайняту земельну ділянку та повернути її в розпорядження Судововишнянської міської ради; судові витрати покласти на відповідача.
В судовому засіданні прокурором зменшено позовні вимоги, а саме - в частині стягнення шкоди, так як відповідачем відшкодовано всю суму збитків. В решті позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити.
Представник Судововишнянської міської ради уточнені позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав та підтвердив, що жодних правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку у нього немає.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з аналогічних між собою положень ст.14 Конституції України та ст.373 ЦК України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
У відповідності до ст.116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно положень ст.ст.125,126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», де вбачається, що право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, і цільового призначення, посвідчується: цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; свідоцтвом про право на спадщину. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Судом встановлено, що відповідач у справі, в порушення вимог земельного законодавства, самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,65 га (землі не надані у власність та користування сільськогосподарського призначення) та в результаті проведення робіт по облаштуванню ставка здійснив зняття родючого шару ґрунту на площі 0,1575 га в м. Судова Вишня по вул. Сагайдачного Мостиського району Львівської області.
Згідно ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» № 963-IV від 19.06.2003 року (з наступними змінами та доповненнями), будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними, вважається самовільним зайняттям земельної ділянки.
Пунктом "б" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України передбачено, що за самовільне зайняття земельної ділянки громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
У зв'язку з виявленням порушення вимог ст.ст.125, 126, п."б" ч.1 ст.211 Земельного кодексу України державним інспектором відділу оперативного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства Державної інспекції сільського господарства у Львівській області Собіль С.Л., відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за вказане порушення та видано приписи, якими заявлено вимогу у місячний термін привести самовільно захоплену спірну земельну ділянку у придатний стан для використання її за цільовим призначенням, повернувши таку в розпорядження Судововишнянської міської ради Мостиського району Львівської області.
Даних приписів відповідачем у визначений терміни не виконано.
Вказане підтверджується: поясненнями сторін; копіями актів перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 119 від 18.02.2014 року та № 204 від 11.04.2014 року; копіями актів обстеження земельної ділянки № 22 від 18.02.2014 року та № 31 від 11.04.2014 року; копіями протоколів адміністративні правопорушення № 000105 від 18.02.2014 року, № 000108 та № 000109 від 11.04.2014 року; копіями постанов про накладення адміністративного стягнення № 42 від 25.02.2014 року та № 73 від 23.04.2014 року; копіями приписів № 215 від 18.02.2014 року, № 270 та № 271 від 11.04.2014 року; а також іншими матеріалами справи.
Спірна земельна ділянка являється власністю територіальної громади м. Судова Вишня Мостиського району Львівської області та розпорядження нею відповідно відноситься до компетенції Судововишнянської міської ради.
Згідно ч.2 ст.152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю і відшкодування завданих збитків.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач своїми протиправними діями внаслідок самовільного заняття земельної ділянки завдав збитків в розмірі 501 грн. 29 коп. та внаслідок знаття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу - в розмірі 2416 грн. 28 коп., які на час розгляду справи в суді в повному обсязі відшкодував, а тому прокурором в судовому засіданні зменшено позовні вимоги.
Таким чином, враховуючи, що відповідач самовільно зайняв земельну ділянку площею 0,65 га, що знаходиться на території Судововишнянської міської ради Мостиського району Львівської області (по вул. Сагайдачного), та не маючи жодних законних підстав розпочав зняття родючого шару ґрунту для облаштування ставка, чим порушив право законного власника розпоряджатися земельною ділянкою та використовувати її за цільовим призначенням, чим завдав істотної шкоди державним інтересам, беручи до уваги, що завдані ним збитки відшкодовано в повному обсязі, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст.14 Конституції України, ст.373 ЦК України, ст.ст. 116, 125,125, 152, 211 Земельного кодексу України, ст.ст.11, 209, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Зобов'язати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,65 га, що знаходиться на території Судововишнянської міської ради Мостиського району Львівської області, та привести вказану земельну ділянку у придатний для використання за цільовим призначенням стан, передавши її в розпорядження Судововишнянської міської ради.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Львівської області через Мостиський районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СуддяВ.В. Борисенко
Суд | Мостиський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2014 |
Оприлюднено | 17.07.2014 |
Номер документу | 39739759 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мостиський районний суд Львівської області
Борисенко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні