ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/7107/14-ц
пр. № 2/759/3344/14
09 липня 2014 року Святошинський районний суд м. Києва
в складі: головуючого Морозова М.О.
при секретарі Прохоренко К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «М І К О» про захист прав споживача,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ТОВ "Н І К О" про зобов'язання надати належним чином засвідчену інформацію про реалізовану 24.03.2014 р. та 27.03.2014 р. Ляльку під назвою «Машенька и друзья», в поліетиленовій упаковці, яка є персонажем «Маша» з аудіовізуального серіалу «Маша і Медвєдь», а саме:
1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;
2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;
3) дату виготовлення;
8) відомості про умови зберігання;
9) гарантійні зобов'язання виробника (виконавця);
10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;
11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування;
- надати належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують належну якість продукції (сертифікат якості з додатками, сертифікат відповідності з додатками, висновок Державної санітарно-епідеміологічної експертизи, тощо).
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 24.03.2014 р. та 27.03.2014 р. в належному ТОВ «М І К О» магазині «Укрмаркет», що знаходиться за адресою: м. Київ, пр-т Перемоги, буд.125, він придбав шляхом укладання договору роздрібної купівлі-продажу наступні товари: ляльки під назвою «Машенька и друзья», в поліетиленовій упаковці, яка є персонажем «Маша» з аудіовізуального твору-мультиплікаційного серіалу «Маша і Мєдвєдь», а саме: лялька з усмішкою, у бузковому сарафані і хусточці, в самій ляльці вшито динамік з аудіозаписами фраз персонажу «Маша» і музичного супроводу з серій аудіовізуального твору мультиплікаційного серіалу «Маша і Мєдвєдь»; на упаковці розміщена картонна етикетка, на якій розміщено: Напис-«Машенька и друзья»; цінник-«код 132073; 57-00»; Написи-«Внимание Товар не рекомендован детям младше 3-х лет. Содержит мелкие детали», «Страна изготовитель: Китай». Реалізація вказаного товару підтверджується таким розрахунковим документом як фіскальним (касовим) чеком відповідно від 24.03.2014 р. та від 27.03.2014 р. Він, як споживач, не отримав під час укладання роздрібного договору купівлі-проажу від відповідача необхідну, доступну інформацію та документи щодо товару, тому вважає, що відповідачем порушені його права споживача, передбачені Законом України, «Про захист прав споживачів», що спричинило використання ним законного права на звернення до суду з позовними вимогами для захисту своїх прав.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримав.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, відповідачу судові повістки з зазначенням часу, місця слухання справи направлялися належним чином, вони повертаються назад до суду без вручення з позначками поштового відділення, що обслуговує державну реєстрацію товариства,-«за закінченням встановленого строку зберігання», тому суд, враховуючи думку позивача, матеріали та обставини справи, згідно ст.ст. 74, 76, 169, 224 ЦПК України, вважає за можливе винести заочне рішення по справі без участі представника відповідача.
Суд, вислухавши пояснення позивача, з'ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази по справі, оглянувши речові докази, прийшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав.
Судом встановлено, що 24.03.2014 р. та 27.03.2014 р. відповідно в належному ТОВ «М І К О» магазині «Укрмаркет», що знаходиться за адресою: м. Київ, пр-т Перемоги, буд.125, ОСОБА_1 придбав шляхом укладання договорів роздрібної купівлі-продажу наступні товари: по одній ляльці кожного разу під назвою «Машенька и друзья», в поліетиленовій упаковці, а саме: лялька з усмішкою, у бузковому сарафані і хусточці, в самій ляльці вшито динамік; на упаковці розміщена картонна етикетка, на якій розміщено: Напис-«Машенька и друзья»; цінник-«код 132073; 57-00»; Написи-«Внимание Товар не рекомендован детям младше 3-х лет. Содержит мелкие детали», «Страна изготовитель: Китай». Реалізація вказаного товару підтверджується таким розрахунковим документом як фіскальним (касовим) чеком відповідно від 24.03.2014 р. та від 27.03.2014 р. ОСОБА_1, як споживач, не отримав під час укладання роздрібного договору купівлі-продажу від відповідача необхідну, доступну інформацію та документи щодо товару (а.с.4-7).
Згідно ч.1 ст. 700 ЦК України продавець зобов'язаний надати покупцеві необхідну і достовірну інформацію про товар, що пропонується до продажу. Інформація має відповідати вимогам закону та правилам роздрібної торгівлі щодо її змісту і способів надання.
Згідно п.4 ч.1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця).
Згідно ч.1 ст. 6 Закону України «Про захист прав споживачів» продавець (виробник, виконавець) зобов'язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також надати інформацію про цю продукцію.
Згідно ч.1 ст. 15 Закону України «Про захист прав спожичів» споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.
Інформація про продукцію повинна містити:
1) назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;
2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;
3) дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об'єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;
4) відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;
5) позначку про наявність або відсутність у складі продуктів харчування генетично модифікованих компонентів;
6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;
6-1) виробник (продавець) у разі виявлення недостовірної інформації про продукцію (якщо вона не шкодить життю, здоров'ю або майну споживача) протягом тижня вилучає цю продукцію з продажу та приводить інформацію про неї до відповідності;
7) дату виготовлення;
8) відомості про умови зберігання;
9) гарантійні зобов'язання виробника (виконавця);
10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;
11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.
Згідно ч.2 ст. 15 Закону України «Про захист прав спожичів» інформація, передбачена частиною першою цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.
Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку.
Відповідно до п.7 ПРАВИЛ роздрібної торгівлі непродовольчими товарами , затверджених Наказом Міністерства економіки України 19.04.2007 р. N 104, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2007 р. за N 1257/14524, суб'єкт господарювання повинен реалізовувати непродовольчі товари, які підлягають обов'язковій сертифікації, за наявності в документах на товари реєстраційних номерів сертифіката відповідності чи свідоцтва про визнання відповідності та/або декларації про відповідність, якщо це встановлено технічним регламентом.
Відповідно до п.14 вказаних Правил у торговельному (демонстраційному) залі мають бути виставлені наявні в суб'єкта господарювання товари або їх зразки в повному асортименті. Забороняється продаж товарів, що не мають відповідного маркування, належного товарного вигляду, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, строк придатності яких минув, а також тих, що надійшли без документів, передбачених законодавством, зокрема, які засвідчують їх якість та безпеку.
Відлповідно до п.15 вказаних Правил суб'єкт господарювання позначає роздрібні ціни на ярликах (цінниках) або в покажчиках цін товарів, що надходять до продажу.
Відповідно до п. 16 вказаних Правил здійснюючи продаж непродовольчих товарів вітчизняного та іноземного виробництва, працівники суб'єкта господарювання зобов'язані надати споживачам необхідну, достовірну та своєчасну інформацію про товари в супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також маркуванням чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для окремих видів товарів, яка має містити:
назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;
найменування нормативних документів, вимогам яких повинні відповідати вітчизняні товари;
дані про основні властивості товару;
відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремих товарів, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;
дані про ціну (тариф), умови та правила придбання товару;
дату виготовлення;
відомості про умови зберігання;
гарантійні зобов'язання виробника (виконавця);
правила та умови ефективного і безпечного використання товару;
строк придатності (строк служби) товару, відомості про необхідні дії споживача після його закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.
Стосовно товарів, які підлягають обов'язковій сертифікації, споживачу повинна надаватись інформація про їх сертифікацію.
Стосовно товарів, які за певних умов можуть бути небезпечними
для життя, здоров'я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов'язаний довести до відома споживача інформацію про такі товари і можливі наслідки їх споживання (використання).
Відповідно до ч.3 ст.10, ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу.
Суд згідно ч.1 ст.11 ЦПК України розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Вищевказана інформація в комплексному вигляді про продукцію у вигляді ляльок не була надана позивачу по справі до її продажу ні на етикетці, ні у супроводній документації, що додається до продукції, чи іншим доступним способом, як то передбачено ч.1 ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів» та Правилами роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, затвердженими Наказом Міністерства економіки України 19.04.2007 р. N 104, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2007 р. за N 1257/14524.
Етікетка на поліетиленових упаковках ляльок та написи на ній не містять необхідної та повної інформації про товар, який продається, що є порушенням вищевказаних нормативних актів.
Тому, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача надати належним чином засвідчену офіційну інформацію про реалізовану продукцію у вигляді ляльок є обґрунтовані та підлягають задоволенню.
При цьому, суд відмічає, що задовольняючи дану позовну вимогу, не можна зобов'язувати відповідача надавати інформацію, вказуючи ляльку такою, яка є персонажем «Маша» з аудіовізуального твору-мультиплікаційного серіалу «Маша і Мєдвєдь», тому як зазначення ляльки вказаним персонажем є версією подавача позову, однак достовірним не являється, бо спір не йде про авторські чи інші сумісні права, і суд виходить з наявного товару у вигляді ляльки, не визначаючи творчу природу походження.
Не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача надати належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують належну якість продукції.
Так, згідно ч.1 ст. 6 Закону України «Про захист прав споживачів» продавець (виробник, виконавець) зобов'язаний передати споживачеві продукцію належної якості, а також надати інформацію про цю продукцію.
Однак, ч.2 даної норми Закону передбачено, що продавець (виробник, виконавець) на вимогу споживача зобов'язаний надати йому документи, які підтверджують належну якість продукції.
Згідно ч.2 ст. 700 ЦК України покупець має право до укладення договору купівлі-продажу оглянути товар, вимагати проведення в його присутності перевірки властивостей товару або демонстрації користування товаром, якщо це не виключено характером товару і не суперечить правилам роздрібної торгівлі.
Відповідно до п.13. Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами, затверджених Наказом Міністерства економіки України 19.04.2007 р. N 104, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 8 листопада 2007 р. за N 1257/14524, суб'єкт господарювання зобов'язаний усіляко сприяти споживачу у вільному виборі товарів і додаткових послуг, на його вимогу провести перевірку якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни товарів з наданням йому контрольно-вимірювальних приладів, документів, які підтверджують якість, безпеку, ціну
товарів. Продавець зобов'язаний перевірити справність виробу, продемонструвати по змозі його роботу та ознайомити споживача з правилами користування.
Не довів позивач по справі, що він вимагав від відповідача документи у підтвердження належної якості придбаної ним продукції, а саме ляльок у кількості двух штук. Не вбачається цього факту і з відтвореного та дослідженого судом диску відеозапису, наданого позивачем, про подію придбання продукції, де не зафіксовано прохання чи вимоги ОСОБА_1 до продавців чи інших працівників магазину «Укрмаркет», який належить ТОВ «М І К О «, про надання йому документів з інформацією про якість продукції, що ним була придбана.
Згідно ст.88 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судові витрати по справі в розмірі 243 грн. 60 коп., бо позивач по закону був звільнений від сплати судового збору при подачі позову до суду.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 698, 700 ЦК України, ст.ст. 4, 6, 15 Закону України «Про захист прав споживачів», ст. ст. 10, 11, 60, 88, 74, 76, 169, 212, 213, 214, 215, 224-226 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «М І К О» про захист прав споживача задовольнити частково.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «М І К О» (ідентифікаційний код 38406247) надати ОСОБА_1 належним чином засвідчену інформацію про реалізовану 24.03.2014 р. та 27.03.2014 р. Ляльку під назвою «Машенька и друзья», в поліетиленовій упаковці, а саме:
- назву товару, найменування або відтворення знака для товарів і послуг, за якими вони реалізуються;
- найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;
-дату виготовлення;
- відомості про умови зберігання;
- гарантійні зобов'язання виробника (виконавця);
- правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;
- строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
- найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «М І К О» (код ЄДРПОУ 38406247, ІПН 384062426599) на користь держави судові витрати по справі в розмірі 243 гривні 60 копійок.
Заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду м. Києва через районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особа, яка брала участь у справі, але не була присутня в судовому засіданні під час проголошення рішення, може подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2014 |
Оприлюднено | 16.07.2014 |
Номер документу | 39759147 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Морозов М. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні