Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" червня 2014 р. Справа № 608/1223/14-ц
Номер провадження2/608/424/2014
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Квятковської Л. Й.
з участю секретаря Маришевій Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, Чортківської районної державної нотаріальної контори, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача:ОСОБА_2, відділ Держземагенства в Чортківському районі про визнання недійсним та скасування свідоцтва про право на спадщину за законом, скасування державного акта на право власності на земельну ділянку та визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, Чортківської районної державної нотаріальної контори, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача: ОСОБА_2, відділ Держземагенства в Чортківському районі про визнання недійсним та скасування свідоцтва про право на спадщину за законом, скасування державного акта на право власності на земельну ділянку та визнання права власності на спадкове майно. В позовній заяві вона вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_3. Після його смерті залишилося спадкове майно у виді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2, 34 га. на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області. Через помилку у відповідному державному акті прізвище власника зазначеної ділянки вказано «ОСОБА_3», а не «ОСОБА_3». З даного приводу позивачка зверталася до суду із заявою в порядку окремого провадження про встановлення факту правовстановлюючого документа.
27 травня 2008 року позивачка оформила свої спадкові права та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом. 09 грудня 2008 року нею отримано державний акт на право власності на дану земельну ділянку.
30 квітня 2014 року з листа відділу Держземагенства у Чортківському районі Тернопільської області їй стало відомо, що на одну і ту ж земельну ділянку існує два державних акти з двома різними власниками. Іншим власником є односельчанин позивачки та однофамілець спадкодавця ОСОБА_2 -третя особа по справі. Таким чином, під час виготовлення державних актів було допущено грубу помилку, яка полягає в тому, що спадкодавцю оформлено право власності на іншу земельну ділянку ніж це було передбачено у процесі розпаювання, оскільки спадкодавцю ОСОБА_3 було оформлено право власності на земельну ділянку площею 1, 70 га., а не 2, 34 га. Таким чином, спадковим майном після смерті ОСОБА_3 є земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2, 34 га. на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області.
В ході судового розгляду справи позивачка подала заяву про збільшення позовних вимог шляхом скасування свідоцтва про право на спадщину за законом від 27 травня 2008 року серії ВКО № 505825 витдане на ім'я ОСОБА_1 з огляду на те, що вказане свідоцтво оформлено на земельну ділянку площею 1, 70 га, що спадкодавцю не належала, отже й не може бути успадкованою.
Позивачка ОСОБА_1 подала суду заяву, в якій просить розглядати справу без її участі в судовому засіданні, позов підтримує.
Представник позивачки адвокат ОСОБА_6 позов підтримує з огляду на зміст викладеного в позовній заяві.
Відповідач- сільський голова Малочорнокінецької сільської ради, вважає позов підставним, таким що підлягає до задоволення, оскільки при виготовленні документації »Галицькі землі» допустили помилку вказавши неправильний розмір земельної частки(паю), який належав покійному чоловіку позивачки. Помилку необхідно усунути, шляхом задоволення позовних вимог, іншого шляху не має.
Представник Чортківської державної нотаріальної контори, вважає що нею при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом дотримано вимог цивільного законодавства. Однак помилка була допущена не нею, то щоб її виправити можливий тільки варіант шляхом задоволення позовних вимог.
Третя особа без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_2 не заперечує проти задоволення позовних вимог.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши письмові докази по справі у їхній сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів:
З архівного витягу з Розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації № 277 від 25 травня 2005 року про передачу у власність земельних ділянок та виготовлення державних актів на право власності на землю вбачається, що ОСОБА_2 передано у власність земельну частку ( пай ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області загальною площею 1, 70 га., номер ділянки - НОМЕР_1. ОСОБА_3 виділено земельну частку ( пай ) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області загальною площею 2, 34 га., номер ділянки - НОМЕР_2.
ОСОБА_3 на підставі рішення Чортківської райдержадміністрації від 16 січня 1997 року № 10 видано Сертифікат на право на земельну частку (пай), у землі, яка перебуває в колективній власності Колективного сільськогосподарського підприємства «Мир» в с. Малі Чорнокінці Чортківського району Тернопільської області розміром 2, 33 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки ( паю ) в натурі ( на місцевості ).
Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА №783873 виданий на підставі розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 277 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1.70 га на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області видано на ім'я ОСОБА_2.
Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА №783983 виданий на підставі розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 277 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1.70 га на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області видано на ім'я ОСОБА_3.
20 липня 2007 року рішенням Чортківського районного суду Тернопільської області встановлено факт належності Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 783383 від 04 грудня 2006 року виданого на ім'я ОСОБА_3 - ОСОБА_3.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Малі Чорнокінці Чортківського району.
Згідно свідоцтва про право на спадщину за законом серії ВКО № 505825 від 27 травня 2008 року ОСОБА_1 є спадкоємцем майна ОСОБА_3. Спадкове майно на яке видано свідоцтво складається з земельної ділянки, цільове призначення якої - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1, 70 га. у межах згідно з планом, що розташована на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, що належала померлому громадянину ОСОБА_3 на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 783983 виданого 04 грудня 2006 року Чортківською районною державною адміністрацією відповідно до розпорядження голови Чортківської РДА № 277 від 25 травня 2005 року та зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010665407792, кадастровий номер земельної ділянки 6125585600:01:001:0264.
На підставі вищезгаданого свідоцтва про право на спадщину за законом видано Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №052953 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1.70 га на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області видано на ім'я ОСОБА_1.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Із змісту процитованих вище правових норм вбачається, що до складу спадщини не можуть входити права ( в тому числі на майно ), що не належали спадкодавцю на день його смерті.
Згідно до ст. 1301 ЦК України свідоцтво про право на спадщину визнається недійсним за рішенням суду, якщо буде встановлено, що особа, якій воно видане, не мала права на спадкування, а також в інших випадках встановленим законом.
З наведеного вище випливає, що ОСОБА_3 належала на праві приватної власності земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області площею 2, 34 га., а Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА №783983 виданий на підставі розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації від 25 травня 2005 року № 277 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1.70 га на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області виданий на ім'я ОСОБА_3 помилково. Тому земельна ділянка площею 1.70 га на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області не може входити до складу спадщини ОСОБА_3
Отже, ОСОБА_1 безпідставно набула у власність земельну ділянку площею 1.70 га на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, оскільки дана ділянка не належала на праві власності спадкодавцю і не могла входити до складу спадщини.
За таких обставин, Свідоцтво про право на спадщину за законом серії ВКО № 505825 від 27 травня 2008 року видане на ім'я ОСОБА_1 підлягає до скасування.
Чинними нормативно-правовими актами не передбачено внесення виправлень до державного акта про право власності на земельну ділянку, в разі невідповідності державного акту, він визнається недійсним та виготовляється новий державний акт.
Частиною 1 ст. 155 Земельного кодексу України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування державного акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною земельною ділянкою, такий акт визнається недійним.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 Земельного кодексу України земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, а також спори щодо розмежування території сіл, районів та областей вирішуються виключно судом.
Отже, Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №052953 виданий на підставі розпорядження голови Чортківської районної державної адміністрації від 27 травня 2085 року № 1456 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1.70 га на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області виданий на ім'я ОСОБА_1 слід визнати недійсним.
Крім того, спадкодавцю ОСОБА_3 належав Сертифікат на право на земельну частку ( пай ), у землі, яка перебуває в колективній власності Колективного сільськогосподарського підприємства «Мир» в с. Малі Чорнокінці Чортківського району Тернопільської області розміром 2, 33 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки ( паю ) в натурі ( на місцевості ), який є об'єктом спадкування позивачкою ОСОБА_1
Відповідно до абзацу 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації, виходячи з ст. ст. 25, 30 ЦК України мати та набути цивільне право (право власності на нерухоме майно) може лише жива та дієздатна особа. Виходячи із змісту ст. ст. 391, 392 ЦК України у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватись у судовому порядку.
Відповідно до ст. ст. 1222, 1223, 1235 ЦК України ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3, котрий помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Спадщина належить ОСОБА_1 з часу її відкриття.
Оскільки правовстановлюючий документ на майно, що входить до складу спадщини не видавався - позов про визнання права власності на спадкове майно за законом підлягає до задоволення.
Керуючись ч. 1 ст. 155, ч. 2 ст. 158 Земельного кодексу України ст. 25, 30, 391, 392, 1216, 1218, 1222, 1223, 1235, 1301 Цивільного кодексу України, ст. ст. 10, 57, 60, 61, 130, 174, 213, 215 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати Свідоцтво про право на спадщину за законом від 27 травня 2008 року серії ВКО № 505825 за реєстром № 1456, видане державним нотаріусом Чортківської районної державної нотаріалшьної контори Долібою О.В. на ім'я ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_3 котрий помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на спадкове майно майно, яке складається із земельної ділянки з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 1, 70 га, що розташована на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області.
Визнати недійсним та скасувати Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЗ № 052953 від 09 грудня 2008 року виданий громадянці ОСОБА_1 на земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 1, 70 га., що розташована на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, кадастровий № 6125585600:01:001:0264 та скасувати його державну реєстрацію за № 010865403920.
Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, котрий помер ІНФОРМАЦІЯ_1, на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2, 34 га. на території Малочорнокінецької сільської ради Чортківського району Тернопільської області, за кадастровим № 6125585600:01:001:0357.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги апеляційному суду Тернопільської області через Чортківський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Л Й Квятковська
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2014 |
Оприлюднено | 24.07.2014 |
Номер документу | 39832494 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Квятковська Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні