Ухвала
від 16.07.2014 по справі 382/211/14
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 382/211/14 Головуючий у І інстанції Бурзель Ю.В. Провадження № 22-ц/780/3604/14 Доповідач у 2 інстанції Кулішенко Категорія 46 16.07.2014

УХВАЛА

Іменем України

16 липня 2014 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:

головуючого судді Кулішенка Ю.М.,

суддів: Лащенка В.Д., Сушко Л.П.,

при секретарі: Горошук І.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали цивільної справи за апеляційною скаргою Фермерського господарства "Юнако" на рішення Яготинського районного суду Київської області від 11 квітня 2014 року за позовом дочірнього підприємства "Богданівське" товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Інвест Україна" до ОСОБА_2, Фермерського господарства "Юнако", реєстраційної служби Яготинського районного управління юстиції у Київській області про визнання договору недійсним,-

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2014 року дочірнє підприємство "Богданівське" товариства з обмеженою відповідальністю "Агро Інвест Україна" (далі - ДП "Богданівське" ТОВ "Агро Інвест Україна") звернулось до суду із вказаним позовом.

Зазначало, що 20 вересня 2006 року між ним та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі, за умовами якого ОСОБА_3 передав ДП "Богданівське" у строкове платне користування належну йому на праві власності земельну ділянку, загальною площею 3,1060 га, що розташована на території Богданівської сільської ради Яготинського району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (кадастровий номер 3225580900:01:001:0040).

Згідно п. 8 цього договору строк його дії визначено до 31 серпня 2009 року з наступною автоматичною пролонгацією до 31 серпня 2021 року.

Після смерті ОСОБА_3 право власності на земельну ділянку перейшло до ОСОБА_2, яка у порушення вимог Закону України «Про оренду землі» передала земельну ділянку у строкове платне користування ФГ «Юнако». Позивач просив визнати недійсним договір оренди землі, укладений між ОСОБА_2 та ФГ "Юнако", скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, кадастровий номер 3225580900:01:001:0040, що належить на праві власності ОСОБА_2.

Рішенням Яготинського районного суду Київської області від 11 квітня 2014 року позов задоволено. Договір оренди земельної ділянки №667, укладений 10 вересня 2013 року між ОСОБА_2 та фермерським господарством "Юнако" визнано недійсним.

Скасовано державну реєстрацію зареєстрованого за Фермерським господарством "Юнако" права оренди земельної ділянки, кадастровий номер 3225580900:01:001:0040, що належить на праві власності ОСОБА_2.

Фермерське господарство "Юнако", не погоджуючись із рішенням суду, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення та неправильне застосування судом норм матеріального права, просило скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до відхилення з таких підстав.

Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Рішення суду першої інстанції відповідає вказаним вимогам закону.

Судом установлено, що 20 вересня 2006 року між ДП "Богданівське" ВАТ "Яготинський маслозавод", правонаступником якого є ДП "Богданівське" ТОВ "Агро Інвест Україна" (а.с. 15), та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі (а.с. 6-10), за умовами якого ОСОБА_3 передав ДП "Богданівське" у строкове платне користування належну йому на праві власності земельну ділянку (а.с. 48), загальною площею 3,1060 га, що розташована на території Богданівської сільської ради Яготинського району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 3225580900:01:001:0040.

Указаний договір зареєстрований 29 вересня 2006 року за № 040633500406 в Яготинському районному відділі Київської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" при Держкомземі України в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Богданівської сільської ради Яготинського району Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис.

Відповідно до пп. 1, 2 договору оренди землі ОСОБА_3 передав, а ДП "Богданівське" ВАТ "Яготинський маслозавод" прийняло у строкове, платне користування земельну ділянку № 667, загальною площею 3,1060 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно із п. 8 договору оренди землі договір укладено на строк до 31 серпня 2009 року з його наступною автоматичною пролонгацією до 31 серпня 2021 року на тах самих умовах, у випадку відсутності заяви орендодавця не меше як за 180 днів про наміри змінити умови договору, або припинити його з 31 серпня 2009 року.

Відповідно до акта приймання-передачі від 29 вересня 2006 року ОСОБА_3 передав, а ДП "Богданівське" ВАТ "Яготинський маслозавод" прийняло в строкове платне користування вищевказану земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с. 10). З цього часу земельна ділянка перебуває у користуванні позивача.

Сторони договору мали намір його продовжити, однак ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_3 помер.

Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла ОСОБА_2, яка 10 вересня 2013 року на підставі договору оренди земельної ділянки (а.с. 41-43) передала ФГ «Юнако» у строкове платне користування належну їй на праві власності у порядку спадкування земельну ділянку, загальною площею 3,1060 га, що розташована на території Богданівської сільської ради Яготинського району Київської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського товариства, кадастровий номер 3225580900:01:001:0040, відповідне речове право оренди зареєстровано за ФГ «Юнако».

Таким чином з 2006 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 року між ОСОБА_3 і ДП "Богданівське" ВАТ "Яготинський маслозавод", правонаступником якого є ДП "Богданівське" ТОВ "Агро Інвест Україна", існували правовідносини щодо оренди земельної ділянки, які врегульовані ЦК України, ЗК України, Законом України «Про оренду землі» та договором оренди землі.

З часу укладення договору оренди землі і по час смерті ОСОБА_3 не звертався до орендаря із заявою про зміну умов договору або припинення дії договору.

На час укладення договору оренди землі між ОСОБА_3 і ДП "Богданівське" ВАТ "Яготинський маслозавод", правонаступником якого є ДП "Богданівське" ТОВ "Агро Інвест Україна", сторонами було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов договору, такий договір пройшов державну реєстрацію 29 вересня 2006 року, з моменту якої позивач і набув права оренди на земельну ділянку.

Таким чином зі смертю ОСОБА_3 зобов'язання за договором оренди землі, укладеним 20 вересня 2006 року між ДП "Богданівське" ВАТ "Яготинський маслозавод", правонаступником якого є ДП "Богданівське" ТОВ "Агро Інвест Україна", та ОСОБА_3, не припинились. Крім того, зобов'язання за вказаним договором оренди землі ДП "Богданівське" ВАТ "Яготинський маслозавод", правонаступником якого є ДП "Богданівське" ТОВ "Агро Інвест Україна", виконувались належним чином як перед ОСОБА_3, так і перед його правонаступником ОСОБА_2.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За таких обставин ОСОБА_2 10 вересня 2013 року за договором оренди земельної ділянки передала ФГ «Юнако» у строкове платне користування земельну ділянку, яка вже перебувала у строковому платному користуванні ДП "Богданівське" ВАТ "Яготинський маслозавод", правонаступником якого є ДП "Богданівське" ТОВ "Агро Інвест Україна", на підставі договору оренди землі від 20 вересня 2006 року, який діє, не був змінений або розірваний, що суперечить вимогам Закону України «Про оренду землі», зокрема, ст. 13 цього Закону.

Вказані обставини підтверджуються наявними в справі доказами.

Згідно ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 212 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Приписами ч. 1 ст. 638 ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ч. 1 ст. 792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оренду землі" в редакції, що діяла станом на 20 вересня 2006 року та 31 серпня 2009 року (час укладення і продовження строку дії договору оренди від 20 вересня 2006 року відповідно), після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.

Законом України від 17 лютого 2011 року до даної статті внесено зміни, згідно яких, орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

Відповідно до ст. 31 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.

Відповідно до ст. 152 ЗК України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання угоди недійсною.

Оскільки договір оренди від 20 вересня 2006 року розірвано або припинено не було, а укладення нового договору оренди від 10 вересня 2013 року порушує права законного орендаря, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про необхідність визнання його недійсним і відповідно скасування державної реєстрації права за ФГ "Юнако" щодо оренди земельної ділянки.

Суд правомірно взяв до уваги та дав правильну оцінку тому, що існування правовідносин між сторонами щодо оренди спірної земельної ділянки також підтверджується вільним користуванням позивачем вказаною земельною ділянкою протягом 2009-2013 років, тим, що орендодавець жодного разу не звертався з приводу повернення земельної ділянки чи з приводу неправомірного користування земельною ділянкою протягом цього періоду. Судом було досліджено та взято до уваги, що додатковим доказом існування правовідносин між сторонами є виплата з боку орендаря та отримання з боку орендодавця орендної плати протягом всього строку дії договору, в тому числі і за весь 2013 рік.

Крім того, судом встановлено та правомірно прийнято до уваги, що ДП Богданівське ТОВ "Агро Інвест Україна" не повертало зі свого законного користування земельну ділянку, такої вимоги від відповідача не надходило, в той же час землевласник передав по акту приймання-передачі земельну ділянку, яка фактично та юридично знаходиться у користуванні позивача.

Відповідно до п. 17 «Порядку державної реєстрації договорів оренди землі», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року № 2073, у разі внесення змін до договору оренди він підлягає перереєстрації. Перереєстрація, а також поновлення договорів оренди проводиться в порядку, встановленому для їх державної реєстрації.

Роз'яснення з цього приводу надані у листі Державного комітету України по земельних ресурсах від 13 квітня 2005 року за № 14-11-11/2770, а саме, що відповідно до статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється у такій самій формі, що й договір, який змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом. Отже, слід зазначити, що у випадку, якщо договір оренди був укладений із додержанням усіх вимог, передбачених земельним законодавствам, і у договорі передбачалося його поновлення, то він поновлюється на той самий строк і на тих самих умовах, які були ним передбачені. У такому випадку орендарю слід звернутися за місцем державної реєстрації договору оренди земельної ділянки та зареєструвати зміни і доповнення.

Задовольняючи позов про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, суд першої інстанції виходив із того, що договір оренди землі від 10 вересня 2013 року укладений під час дії договору оренди цієї ж земельної ділянки від 20 вересня 2006 року. Відтак суд першої інстанції прийшов до висновку, що даний договір оренди землі від 10 вересня 2013 року необхідно визнати недійсним, а реєстрацію договору оренди необхідно скасувати.

Колегія суддів погоджується із вказаними висновками суду першої інстанції, так як вони є обґрунтованими, відповідають обставинам справи і вимогам закону.

Посилання апелянта на те, що ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню, і що згідно п. 17 «Порядку державної реєстрації договорів оренди землі» мав бути перереєстрованим - безпідставні, оскільки змін та доповнень до договору оренди від 20 вересня 2006 року не вносилося, а тому державній реєстрації вони не підлягали.

Інші доводи апеляційної скарги не ґрунтується на доказах та законі і не спростовують висновків суду першої інстанції.

Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що п. 8 договору оренди від 20 вересня 2006 року, яким передбачалася автоматична пролонгація його дії, відповідав попередній редакції ст. 33 Закону України "Про оренду землі", яка не вимагала підписання додаткової угоди між сторони в разі відсутності заперечень з боку орендодавця, і що сторони після 31 серпня 2009 року шляхом мовчазної згоди визнали, що строк дії договору продовжено до 31 серпня 2021 року.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідає обставинам справи, ухвалене з дотриманням норм матеріального і процесуального права і не може бути скасоване з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства "Юнако" - відхилити.

Рішення Яготинського районного суду Київської області від 11 квітня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий суддя

Судді:

СудАпеляційний суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.07.2014
Оприлюднено25.07.2014
Номер документу39843044
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —382/211/14

Ухвала від 16.05.2014

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Кулішенко Ю. М.

Ухвала від 16.07.2014

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Кулішенко Ю. М.

Ухвала від 16.05.2014

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Кулішенко Ю. М.

Рішення від 11.04.2014

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Бурзель Ю. В.

Рішення від 11.04.2014

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Бурзель Ю. В.

Ухвала від 31.01.2014

Цивільне

Яготинський районний суд Київської області

Бурзель Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні