ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" липня 2014 р.Справа № 921/572/14-г/14 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Руденка О.В.
розглянув справу
за позовом Приватного підприємства "Консалтингова компанія "Капітал", вул.Микулинецька,3а оф.1005, м. Тернопіль, 46000
до Колективного підприємства Микулинецька фабрика "Медобори", вул. Л. Українки, 4, смт. Микулинці, Теребовлянський район, Тернопільська область, 48120
про стягнення заборгованості в сумі 23 100 грн.
за участю представника позивача: Королевич Р.О. - довіреність від 14.07.2014р.
Суть справи:
Приватне підприємство "Консалтингова компанія "Капітал" звернулось в господарський суд Тернопільської області з позовом до колективного підприємства Микулинецька фабрика "Медобори" про стягнення заборгованості в сумі 23 100 грн.
В обґрунтування заявлених вимог, підтриманих в судовому засіданні його повноважним представником, позивач посилається на неналежне виконання відповідачем договірних зобов'язань щодо своєчасної та повної оплати вартості виконаних робіт, зважаючи на що в останнього виникла заборгованість, суму якої просить стягнути в примусовому порядку.
Відповідач явку повноважного представника у судове засідання не забезпечив, причин цього не повідомив, витребуваних документів не надав, хоча про час і місце слухання справи повідомлявся належним чином, в порядку ст.ст. 64, 87 ГПК України та п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. Зокрема, ухвала про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи направлялась на адресу відповідача, яка зазначена у позовній заяві, зважаючи на що, за приписами п.3.9.1. вище названої постанови, вважається, що адресат повідомлений про час і місце вирішення спору судом.
Більше того, як вбачається із долучених до матеріалів справи засвідчених копій реєстру поштових відправлень суду, які в розумінні коментованої постанови Пленуму ВГСУ №18, вважаються належним доказом на підтвердження повідомлення сторони про дату, час та місце судового розгляду, у разі, зокрема, неповернення ухвали підприємством зв'язку, судові акти направлені на адресу відповідача у відповідності із вимогами чинного законодавства.
За таких обставин, враховуючи неподання відповідачем витребуваних судом документів, судовий розгляд здійснюється за правилами ст.75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами.
При цьому, розгляд справи відкладався, з підстав, викладених у відповідній ухвалі.
Учаснику судового процесу належні йому права та обов'язки, передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України, роз'яснено.
Згідно до приписів ст. 81-1 ГПК України, технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи представника позивача, оцінивши зібрані у справі докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією їх породжують. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
15 березня 2011р. між КП Микулинецька фабрика "Медобори" (Замовник) та ПП "Консалтингова компанія "Капітал" (Оцінювач) було укладено Генеральний договір на проведення незалежної оцінки (Генеральний договір), згідно п.1.1. якого Оцінювач за дорученням Замовника виконує роботи щодо незалежної оцінки майна (рухомого та нерухомого), що належить КП Микулинецька фабрика "Медобори" та розташоване за адресою: вул.Л.Українки,4, смт.Микулинці, Теребовлянський р-н, Тернопільська область.
Термін виконання та вартість робіт за Генеральним договором визначатиметься додатковими договорами по кожному об'єкту окремо.
Так, 02.06.2011р. між КП Микулинецька фабрика "Медобори" (Замовник) та ПП "Консалтингова компанія "Капітал" (Оцінювач) було укладено Додатковий договір на проведення незалежної оцінки (Договір №02/06), згідно п.1.1. якого Оцінювач за дорученням Замовника виконує роботи щодо незалежної оцінки будівель та споруд (в кількості 17 шт.), що належить КП Микулинецька фабрика "Медобори" та розташоване за адресою: вул.Л.Українки,4, смт.Микулинці, Теребовлянський р-н, Тернопільська область.
Згідно п.2.1. Договору №02/06 вартість робіт становить 19800 грн. без ПДВ.
Оплата за надані послуги здійснюється Замовником шляхом перерахунку грошових коштів на банківський рахунок Оцінювача не пізніше трьох банківських днів з моменту підписання даного Договору (п.2.4. вказаного правочину).
Відповідно до п.3.1. угоди, Оцінювач зобов'язаний виконати оцінку станом на останній день попереднього місяця року, при цьому, останній приступає до роботи після перерахуванням Замовником суми коштів, передбачених в п.2.1. (п.7.1. Договору №02/06).
Крім того, 21.01.2014р. між КП Микулинецька фабрика "Медобори" (Замовник) та ПП "Консалтингова компанія "Капітал" (Оцінювач) було укладено договір на проведення незалежної оцінки (Договір №21/01), згідно п.1.1. якого Оцінювач за дорученням Замовника виконує роботи щодо незалежної оцінки столярно-мебельного цеху, що належить КП Микулинецька фабрика "Медобори" та розташований за адресою: вул.Л.Українки,4а, смт.Микулинці, Теребовлянський р-н, Тернопільська область.
Строк виконання робіт за даним правочином становить 5 робочих днів з моменту інспектування об'єкта оцінки та отримання від Замовника всіх документів, необхідних для проведення оцінки (копія документа про власність на нерухоме майно, технічний паспорт (інвентаризаційна справа) на нерухоме майно, договір на право тимчасового довгострокового користування землею, свідоцтво про реєстрацію юридичної особи, довідка статистики) (п.1.3.).
Згідно п.2.1. угоди, вартість робіт, вказаних у п.1.1. Договору визначається у розмірі 4000 грн. без ПДВ.
При цьому, оплата за виконані роботи проводиться Замовником шляхом перерахунку грошових коштів на банківський рахунок Оцінювача не пізніше 3-х банківських днів з моменту підписання даного Договору та отримання Замовником від Оцінювача оригіналу рахунку, що є підставою для здійснення платежу (п.2.2., 2.4. правочину).
У відповідністю із п.7.2. вказаного договору, Оцінювач приступає до роботи після перерахування Замовником суми коштів, передбачених в п.2.1.
Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами.
Як слідує із матеріалів справи, позивачем на виконання умов укладеного Договору від 02.06.2011р. виконано та передано Замовнику по акту прийому-передачі виконаних робіт від 06.06.2011р. (підписаний сторонами без будь-яких заперечень та зауважень) Звіт з незалежної оцінки будівель та споруд (в кількості 17 шт.), що належать КП Микулинецька фабрика "Медобори". Водночас, контрагентами визначено, що на момент підписання даного Акту виконавцю сплачено 0 грн. за виконані роботи.
Крім цього, на виконання зобов'язань по Договору від 21.01.2014р. позивачем виконано та передано Замовнику по акту прийому-передачі виконаних робіт від 19.02.2014р. (підписаний сторонами без будь-яких заперечень та зауважень), Звіт про незалежну оцінку столярно-мебельного цеху, що належить відповідачу. При цьому, сторони вказали, що на момент підписання даного акту виконавцю сплачено лише 700 грн. за виконані роботи, що підтверджується наявною у матеріалах справи випискою із банківського рахунку позивача.
Таким чином, відповідачем договірні зобов'язання щодо своєчасної та повної оплати вартості виконаних робіт здійснені не були, внаслідок чого в останнього виникла заборгованість у розмірі 23 100 грн., яка станом на час розгляду справи суді у встановленому чинним законодавством порядку не сплачена.
У відповідності до ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Аналогічні за змістом норми містяться і в ст.ст. 509, 526 ЦК України.
Взаємовідносини, що склалися між учасниками спору суд кваліфікує як правовідносини, що випливають із договору підряду, згідно якого та в силу ст. 837 ЦК України, одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
До вимог господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з врахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Однак, як вбачається із матеріалів справи, відповідачем зобов'язання щодо оплати вартості виконаних робіт у встановлені Договором терміни не здійснено, зважаючи на що в останнього виникла заборгованість перед контрагентом в сумі 23 100 грн.
Відповідно до ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Так, умовами укладених правочинів (п.2.4. Додаткового договору від 02.06.2011р. та п.2.2. Договору від 21.01.2014р.), контрагентами узгоджено перерахування Замовником грошових коштів на банківський рахунок Оцінювача не пізніше 3-х банківських днів з моменту підписання вказаних договорів. Водночас, із аналізу п.7.1. Додаткового договору від 02.06.2011р. та п.7.2. Договору від 21.01.2014р., слідує, що сторонами передбачена попередня оплата за виконані роботи, а саме, Оцінювач приступає до роботи після перерахування Замовником визначених угодами коштів.
Матеріали справи вказують на те, що суми попередньої оплати на користь позивача перераховані не були. Незважаючи на це, ним були виконанні передбачені договором роботи повністю. У такому разі , законодавець пунктом 4 ст. 538 ЦК України поклав на відповідача обов'язок оплатити вартість робіт в повному обсязі, після їх виконання.
При цьому, приписи ч. 7 ст. 193 ГК України та ст. 525 ЦК України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 ЦК України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.
Згідно із ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
У відповідності до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За таких обставин, сума основної заборгованості перед позивачем станом на день звернення із позовом та вирішення спору становить 23 100,00 грн., яка відповідачем у встановленому процесуальним законодавством порядку не спростована, а тому позовні вимоги, які заявлені 05.06.2014 року в межах позовної давності (опис вкладення в цінний лист, що направлений до суду у матеріалах справи) підлягають до задоволення як заявлені обґрунтовано та правомірно.
У відповідності до вимог ст.ст. 44,49 ГПК України, судові витрати відшкодовуються позивачу за рахунок відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 20, 22, 32-34, 43, 44, 49, 69, 82-84 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Колективного підприємства Микулинецької фабрики "Медобори" (48120, Тернопільська обл., Теребовлянський р-н, смт.Микулинці, вул.Л.Українки,4, код ЄДРПОУ 02971854) на користь Приватного підприємства "Консалтингова компанія "Капітал" (46000, м. Тернопіль, вул.Микулинецька, 3а/1005, код ЄДРПОУ 33768215) - 23 100 (двадцять три тисячі сто) грн. основної заборгованості та 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.
Суддя О.В. Руденко
Повний текс рішення
підписано 21.07.2014р.
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.07.2014 |
Оприлюднено | 28.07.2014 |
Номер документу | 39876142 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Руденко О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні