Справа №2-4104/14 (760/11847/14-ц)
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 липня 2014 року Солом'янський районний суд м. Києва у складі:
головуючого - судді Кізюн Л.І.,
при секретарі: Слепусі О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3, про зобов'язання вчинити дії та визнання права власності на нерухоме майно, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3, в якому просив визнати за ним право власності на: нежитлові приміщення групи приміщень АДРЕСА_2, загальною площею 81,0 кв.м. та житловий будинок незавершений будівництвом (готовністю 81%), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3222484001:01:022:0029.
Також, позивач просив зобов'язати приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 (свідоцтво номер НОМЕР_2) провести державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на нежитлові приміщення групи приміщень АДРЕСА_2, загальною площею 81,0 кв.м. та житловий будинок незавершений будівництвом (готовністю 81%), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3222484001:01:022:0029.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив, що він та відповідач ОСОБА_2 20 травня 2014 року уклали попередній договір купівлі-продажу нежитлових приміщень та житлового будинку незавершеного будівництвом, який було посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та на виконання договірних відносин ним було здійснено повну оплату за предмети майбутніх договорів купівлі-продажу, проте відповідач, всупереч умовам попереднього договору ухиляється від нотаріального посвідчення основних договорів купівлі-продажу, чим порушує умови попереднього договору.
Позивач підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав викладених в позовній заяві, а розгляд справи провести за його відсутності.
Представник відповідача ОСОБА_2 просив розгляд справи провести за його відсутності та ухвалити рішення на підставі матеріалів наявних у справі.
Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, від неї до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності за наявними в матеріалах справи доказами.
Суд, врахувавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Так судом встановлено, що 20 травня 2014 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено Попередній договір купівлі-продажу нежитлових приміщень та житлового будинку незавершеного будівництвом, відповідно до умов якого сторони зобов'язалися не пізніше 09 (дев'ятої) години 00 хвилин 21 травня 2014 року укласти і належним чином оформити Договір купівлі-продажу нежитлових приміщень групи приміщень АДРЕСА_2, а також укласти і належним чином оформити договір купівлі-продажу житлового будинку незавершеного будівництвом (готовністю 81%), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3.
Даний Попередній договір був укладений у письмовій формі та посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 та зареєстрований в реєстрі за №3792.
Відповідно до п. 1.2 Попереднього договору предметом майбутніх договорів купівлі-продажу є: нежитлові приміщення грипи приміщень АДРЕСА_2, загальною площею 81,0 кв.м. та житловий будинок незавершений будівництвом (готовністю 81% ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3222484001:01:022:0029.
Відповідно до п. 1.2.2 Попереднього договору Вартість кожного з об'єктів продажу буде визначена на момент укладання Сторонами Основних договорів. Сторони погодили, що загальна вартість Об'єктів продажу становитиме 2 000 000 (два мільйони) гривень 00 коп.
Таким чином, підписавши Попередній договір сторони досягли усіх істотних умов договору.
Як встановлено судом та письмово підтверджено у тексті Попереднього договору, сторони погодили усі істотні умови Основних договорів.
Також, судом було встановлено, що позивачем були вчинені реальні дії щодо виконання умов Основних договорів, а саме 21 травня 2014 року позивачем була здійснена повна оплата вартості об'єктів в розмірі 2 000 000 (два мільйони) гривень 00 коп., що підтверджується розпискою, перед укладенням Основних договорів, яка є повною оплатою за предмет майбутніх договорів купівлі-продажу.
Проте, у визначений в Попередньому договорі час відповідач ОСОБА_2 не з'явилася до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 для посвідчення договорів купівлі-продажу вищезазначеного нерухомого майна, таким чином порушила умови п.1.1. та п.2.6 Попереднього договору, про що була складена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії від « 21» травня 2014 року.
Відповідно до умов Попереднього договору, у разі якщо одна сторона ухиляється від виконання зобов'язань за цим договором (тобто ухиляється від укладення Основного договору), інша сторона вправі звернутися до суду з вимогою про примушення укласти Основні договори, на умовах, визначених Попереднім договором.
Відповідно до статті 41 Конституції України право власності набувається у порядку, визначеному законом.
Частиною 5 ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права можуть виникати зокрема, з рішення суду.
Згідно ст. 635 ЦК України, попереднім є договір, сторони якого зобов'язуються протягом певного строку (у певний термін) укласти договір в майбутньому (основний договір) на умовах, встановлених попереднім договором. Законом може бути встановлено обмеження щодо строку (терміну), в який має бути укладений основний договір на підставі попереднього договору. Істотні умови основного договору, що не встановлені попереднім договором, погоджуються у порядку, встановленому сторонами у попередньому договорі, якщо такий порядок не встановлений актами цивільного законодавства. Попередній договір укладається у формі, встановленій для основного договору, а якщо форма основного договору не встановлена,- у письмовій формі. Сторона, яка необґрунтовано ухиляється від укладення договору, передбаченого попереднім договором, повинна відшкодувати другій стороні збитки, завдані простроченням, якщо інше не встановлено попереднім договором або актами цивільного законодавства.
Згідно ч.1 ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема і правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття право власності не встановлено судом.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Судом встановлено, що всупереч положенням Попереднього договору, жодних дій направлених на повернення грошових коштів від ОСОБА_2 не надходило.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_2 не виконала зобов'язань за Попереднім договором, у зв'язку з чим позивач набув права вимагати належного виконання зобов'язання в судовому порядку.
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (у редакції Закону України від 11.02.2010 № 1878-VI із змінами, внесеними згідно із Законом України від 04.07.2012 № 5037-VI) державна реєстрація прав на нерухоме майно та їх обтяжень з 01.01.2013 року проводиться державним реєстратором прав на нерухоме майно органу державної реєстрації, а також нотаріусами як спеціальними суб'єктами, на яких покладаються функції державного реєстратора.
До передбачених статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» підстав для державної реєстрації прав та їх обтяжень віднесено в тому числі рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» нотаріус, який вчинив нотаріальну дію з нерухомим майном, проводить державну реєстрацію речового права, що виникло у результаті вчинення такої дії.
Згідно ст. 10 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач надав суду належні та допустимі докази, довів суду їх переконливість, а також довів обставини, на які посилався як на підставу своїх вимог. Відповідачем доводів позивача не спростовано.
Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність i взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, а також те, що відповідачами вимоги позивача фактично не заперечувались, то суд вважає, що позов підлягає задоволенню в частині визнання права власності за ОСОБА_1 на житловий будинок незавершений будівництвом (готовністю 81%), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3222484001:01:022:0029 та зобов'язання приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 (свідоцтво номер НОМЕР_2) провести державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на зазначений будинок.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, судовий збір у розмірі 3654,00 грн. підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача.
Керуючись ст. 3, 10, 27, 31, 60, 88, 209, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 11, 328, 509, 525, 526, 530, 626, 628 ЦК України, суд -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3, про зобов'язання вчинити дії та визнання права власності на нерухоме майно - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце реєстрації: 03191, АДРЕСА_1) право власності на житловий будинок незавершений будівництвом (готовністю 81%), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3222484001:01:022:0029.
Зобов'язати приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 (свідоцтво номер НОМЕР_2) провести державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_4) на житловий будинок незавершений будівництвом (готовністю 81% ), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на земельній ділянці цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3222484001:01:022:0029.
Стягнути частково, в рівних долях з ОСОБА_2, приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_3 користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3654 (три тисячі шістсот п'ятдесят чотири) грн. 00 коп.
В решті позовних вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через районний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Л.І. Кізюн
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2014 |
Оприлюднено | 25.07.2014 |
Номер документу | 39885204 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Солом'янський районний суд міста Києва
Кізюн Л. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні