Рішення
від 22.07.2014 по справі 922/2359/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" липня 2014 р.Справа № 922/2359/14

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Інте Т.В.

при секретарі судового засідання

розглянувши справу

за позовом Приватного АТ "Лізингова компанія "Сприяння", м. Харків до Приватного АТ "Страхова компанія "Велтлінер" в особі Харківської обласної дирекції ПрАТ "Страховий компанії "Велтлінер", м. Харків про стягнення коштів за участю представників сторін:

позивача - Новосельцев В.І., дов. б/н від 01.04.14 р.;

відповідача - не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватне акціонерне товариство "Лізингова компанія "Сприяння" звернувся до господарського суду Харківської області з позовом, в якому просить стягнути з відповідача - Приватного акціонерного товариства компанія "Велтлінер" в особі Харківської обласної дирекції ПрАТ "Страховий компанії "Велтлінер" страхову суму в розмірі 41202,80 грн. та судовий збір в сумі 1827,00 грн., мотивуючи свої вимоги неналежним виконанням відповідачем його грошових зобов'язань за договором добровільного страхування майна (експрес) № 4086/930/21/036 від 16.06.11 р.

Представник позивача в судовому засіданні 21.07.14 р. позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити, через канцелярію суду надав додаткові документи.

Суд, дослідивши надані документи, долучив їх до матеріалів справи.

Представник відповідача в судове засідання 21.06.14 р. не з'явився, вимоги суду не виконав, письмовий відзив не надав, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, що підтверджується відповідним повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 33).

Враховуючи те, що норми ст. 65 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку ст. 75 ГПК України.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

Між Приватним акціонерним товариством "Лізингова компанія "Сприяння" (позивач, страхувальник) та Приватним акціонерним товариством "Страховий дім "Європейський світ", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Велтлінер" (відповідач, страховик), було укладено договір добровільного страхування майна (експрес) № 4086/930/21/036 від 16.06.11 р. (далі - договір)(а.с. 10-12), відповідно до умов якого (п. 1.1), предметом страхування є майнові інтереси позивача, що не суперечать чинному законодавству України і пов'язані з володінням, розпорядженням, користуванням застрахованим майном, яким є конструктивні елементи приміщення, внутрішнє оздоблення приміщення, меблі, побутова, комп'ютерна та офісна техніка, що знаходиться всередині приміщень, розташованих по вул. Чубаря, 3/5 в м. Харкові (п. 1.4.2 договору).

Пунктом 1.2 договору передбачено, що страховими випадками є пошкодження або знищення застрахованого майна, що сталися в період дії цього договору внаслідок: пожежі, пошкодження вогнем, удару блискавки; вибуху; стихійного лиха; протиправних дій третіх осіб; аварії водопостачальних, каналізаційних, опалювальних та протипожежних систем; падіння пілотованих літальних апаратів та частин від них.

Пояснення змісту ризиків, страхових випадків, права та обов'язки сторін, умови виплати страхового відшкодування та інші умови страхування викладені у додатку №1 до цього договору "Загальні умови страхування", який є невід'ємною частиною цього договору.

Згідно з п. 2.6 Загальних умов страхування (додатку №1 до договору), до страхових випадків відноситься, зокрема, аварія водопостачальних, каналізаційних, опалювальних та протипожежних систем.

24.03.12 р. у приміщеннях цокольного поверху будинку, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Чубаря, 3/5, в результаті поломки елементів водопостачання відбулося залиття, внаслідок чого у двох приміщеннях, кухні, туалеті та коридорі водою було пошкоджено внутрішнє оздоблення стель, стін та підлоги; система електроживлення та освітлення; система охоронної сигналізації; система пожежної сигналізації; система відео спостереження; меблі; офісна комп'ютерна техніка.

Відповідно до п. 4.2.6.2 додатку № 1 до договору, при настанні страхового випадку позивач зобов'язаний, зокрема, повідомити відповідача про настання страхового випадку протягом 3 днів (за винятком вихідних та святкових днів).

26.03.12 р., на виконання вимог п. 4.2.6.2 додатку № 1 до договору, позивачем було повідомлено відповідача про настання страхового випадку (а.с. 13) та подана заява на виплату страхового відшкодування (а.с. 14).

27.03.12 р. суб'єктом оціночної діяльності, на замовлення позивача, було виконано незалежну оцінку завданої шкоди внаслідок залиття частини нежитлового приміщення за адресою: м. Харків, вул. Чубаря, 3/5, станом на 27.03.2012 року, про що надано відповідний звіт, відповідно до якого, загальна вартість збитку, нанесеного позивачу, з урахуванням ПДВ складає 45537,20 грн., в тому числі 4334,40 грн. витрат на відновлення пожежної сигналізації.

29.05.12 р. позивач передав відповідачу документи (а.с. 15), необхідні для прийняти рішення про виплату страхового відшкодування, які були прийняті директором Харківської обласної філії відповідача Мелекесцевим Г.А., в тому числі акт обстеження та звіт спеціаліста на виявлення вартості майнових збитків.

Згідно п.п. 4.4.3 та п. 4.4 договору добровільного страхування майна (експрес) від 16.06.2011 р. № 4086/930/21/036, відповідач зобов'язаний протягом 14 робочих днів з дня отримання всіх необхідних документів прийняти рішення про виплату страхового відшкодування або відмову у виплаті, про що на протязі 10 робочих днів письмово повідомити страхувальника з обґрунтуванням причин відмови та здійснити виплату страхового відшкодування протягом 30 робочих днів з дня прийняття рішення про його виплату.

Рішення про порядок виплати страхового відшкодування у розмірі 41202,80 грн. (без урахування 4334,40 грн. витрат на відновлення пожежної сигналізації) було прийнято 21.06.2012 року, про що до ПАТ "Лізингова компанія "Сприяння" надійшло повідомлення № 268/12 за підписом голови правління відповідача Акулінічева Є.В. (а.с. 16)

Проте, незважаючи на те, що 07.08.2012 року термін для виплати страхового відшкодування сплив, виплата страхового відшкодування у розмірі 41202,80 грн. до цього часу відповідачем так і не здійснена.

Після чого, позивач звернувся з даним позовом до господарського суду Харківської області.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 11 Цивільного кодексу України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За приписами ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

За договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору (ст. 979 ЦК України).

Відповідно до приписів ст. 988 ЦК України, у разі настання страхового випадку страховик зобов'язаний здійснити страхову виплату у строк, встановлений договором.

В статті 20 Закону України "Про страхування" також зазначено, що страховик зобов'язаний при настанні страхового випадку здійснити страхову виплату або виплату страхового відшкодування у передбачений договором строк.

Згідно зі ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Стаття 525 ЦК України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч.1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

З умов спірного договору вбачається, що відповідач має виплатити страхове відшкодування протягом 30 робочих днів з дня прийняття рішення про його виплату.

Оскільки рішення про виплату було прийнято відповідачем 21.06.12 р., останній мав виплатити страхове відшкодування у розмірі 41202,80 грн. до 08.08.12 р.

Станом на момент розгляду справи, відповідач страхове відшкодування в сумі 41202,80 грн. не сплатив та не надав суду жодних доказів, які б спростовували суму заявленого боргу чи підтверджували б оплату страхового відшкодування.

Отже, враховуючи вищевикладене, відповідач визнається судом таким, що з 08.08.12 р. прострочив виконання зобов'язання з виплати страхового відшкодування в сумі 41202,80 грн. за договором добровільного страхування майна (експрес) від 16.06.11 р. № 4086/930/21/036.

Згідно з ч.1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Враховуючи викладене, а також те, що відповідно до ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, зобов'язання повинні виконуватись належним чином і у встановлений строк відповідно до умов і порядку укладеного між сторонами договору та згідно з вимогами закону, суд визнає вимогу позивача щодо стягнення з відповідача страхового відшкодування у розмірі 41202,80 грн., належно обґрунтованою, доведеною матеріалами справи та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 49 ГПК України, судовий збір відшкодовується за рахунок відповідача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 33, 43, 44-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Велтлінер" (01601, м. Київ, площа Спортивна, 3, оф. 10, код ЄДРПОУ 25285050) в особі Харківської обласної дирекції приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Велтлінер" (61125, м. Харків, Червоношкільна набережна, 24, код ЄДРПОУ 35464751) на користь Приватного акціонерного товариства "Лізингова компанія "Сприяння" (61002, м. Харків, вул. Чубаря, 3/5, код ЄДРПОУ 24347487) страхову суму в розмірі 41202,80 грн. та 1827,00 грн. судового збору

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, оформленого відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 25.07.2014 р.

Суддя Т.В. Інте

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.07.2014
Оприлюднено28.07.2014
Номер документу39893936
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2359/14

Ухвала від 14.07.2014

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

Ухвала від 23.06.2014

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

Рішення від 22.07.2014

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

Ухвала від 13.06.2014

Господарське

Господарський суд Харківської області

Інте Т.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні