Справа № 676/4673/14-ц
Номер провадження 2/676/1942/14
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2014 року Кам'янець-Подільський міськрайонний суд
Хмельницької області
у складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.
за участю секретаря Глезової М.Г.
представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2
відповідача Барановського С.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кам'янець-Подільському справу за позовом ОСОБА_4 до державного нотаріуса Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Барановського Станіслава Францовича про визнання незаконною постанови державного нотаріуса та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся в інтересах ОСОБА_4 з позовом до державного нотаріуса Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Барановського С.Ф. про визнання незаконною постанови державного нотаріуса та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування вимог представник позивача вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ним були подані заяви в інтересах ОСОБА_4 до Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 р. було видано свідоцтво про право на спадщину по закону на 1/2 частини будинку, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. 14.05.2014 р. державний нотаріус Першої Кам'янець - Подільської державної нотаріальної контори Баранівський С.Ф. видав йому постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії, а саме відмовився видавати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, цільовим призначенням якої є будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Свою відмову нотаріус мотивує тим, що земельна ділянка є спільною сумісною власністю та в неї не визначені частки. Позивач вважає дії нотаріуса неправомірними, такими, що суперечать ст.ст. 1225, 1226 ЦК України, ст.49-50 закону України «Про нотаріат» і просить суд винести рішення яким: визнати незаконною постанову державного нотаріуса Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Баранівського С.Ф. про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 від 14 квітня 2014 р.; зобов'язати державного нотаріуса Першої Кам'янець - Подільської державної нотаріальної контори Баранівського С.Ф. видати ОСОБА_4 свідоцтво про право на спадщину - за законом на Уг земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, згідно державного акту. В суді представники позивача позов підтримали, просять його задоволити.
Відповідач в суді позов не визнав, просить відмовити в його задоволенні, подав письмові заперечення на позов. Суду відповідач пояснив, що ним видано свідоцтво на право на спадщину на 1/2 частку квартири, яка належала ОСОБА_5 та була приватизована нею разом із бувшим чоловіком ОСОБА_1 під час шлюбу. У видачі свідоцтва про право на спадкування земельної ділянки ним було відмовлено оскільки ст.1225 ЦК України передбачено перехід права власності та користування земельною ділянкою для спадкоємців житлового будинку а не квартири; внаслідок смерті спадкодавця неможливе укладання будь-яких договорів щодо поділу або виділення частки належного йому майна, таке виділення частки або поділ майна може бути здійснено тільки за рішенням суду; приватизація земельної ділянки була проведена ОСОБА_7 та його бувшою дружиною після розлучення, а тому вони мали би оформити своє право власності на земельну ділянку або кожний окремо з оформленням відповідного державного акту, або визначивши відповідні частки в отриманому державному акті.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Спадкова справа після смерті 16.11.2012 р. ОСОБА_5 була відкрита 03.05.2013 р. Першою Кам'янець-Подільською державною нотаріальною конторою за заявою ОСОБА_1 03.05.2013 р. державним нотаріусом було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину та запропоновано звернутися до суду із заявою для встановлення факту проживання однією сім'єю з ОСОБА_5 не менш п'яти років на день відкриття спадщини.
06.12.2013 р. до Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори надійшла заява ОСОБА_4 про прийняття нею спадщини після смерті матері - ОСОБА_5 в зв'язку із наданням їй рішенням Кам'янець-Подільського міськрайонного суду від 04.11.2013 р. додаткового строку в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_1, який діяв на підставі доручення ОСОБА_4 від 03.12.2013 р., звернувся в державну нотаріальну контору із заявою про прийняття ОСОБА_8 спадщини після смерті матері на спадкове майно: ? частку квартири АДРЕСА_1; частки земельної ділянки для будівництва і обслуговування даного жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0819 га, яка розташована по АДРЕСА_1.
14.01.2014 р. державним нотаріусом Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Барановським С.Ф, було видано ОСОБА_4 свідоцтво про право на спадщину за законом на ? частку квартири АДРЕСА_1.
14.05.2014 р. державним нотаріусом Першої Кам'янець-Подільської державної нотаріальної контори Барановським С.Ф. було відмовлено ОСОБА_4 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на частку земельної ділянки та винесено постанову про відмову у вчинені нотаріальної дії.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.49 закону України «Про нотаріат» нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо вчинення такої дії суперечить законодавству України.
Ст . 1225 ЦК України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
Ст . 1226 ЦК України передбачено, що частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб'єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.
Ст. 370 ЦК України встановлено, що співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду. Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності, здійснюється у порядку, встановленому статтею 364 цього Кодексу.
Ч.1 та 4 ст. 364 ЦК України передбачено, що співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.
Ч.1 ст. 377 ЦК України визначено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
На думку суду, позов задоволенню не підлягає оскільки оскаржувана постанова винесена державним нотаріусом Барановським С.Ф. правомірно. При цьому суд враховує, що земельна ділянка для будівництва і обслуговування даного жилого будинку, господарських будівель і споруд площею 0,0819 га, яка розташована по АДРЕСА_1, належала ОСОБА_5 та ОСОБА_1 на праві спільної сумісної власності на підставі державного акту на земельну ділянку серії ЯИ № 191251, кадастровий номер 6810400000:01:005:0053, який 12.12.2009 р. був виданий на підставі рішення сесії Кам'янець-Подільської міської ради № 5 від 27.11.2009 р. На той час ОСОБА_5 та ОСОБА_1 в шлюбі не перебували так як розірвали його ще 04.11.2008 р. Оскільки ОСОБА_5 та ОСОБА_1 мали в спільній сумісній власності саме квартиру(яку приватизували під час шлюбу), а не будинок, на час видачі державного акту на земельну ділянку в шлюбі не перебували, до смерті ОСОБА_5 земельна ділянка між нею та ОСОБА_1 не була поділена нотаріально посвідченим договором в порядку встановленому ч.4 ст. 364 ЦК України, а тому державний нотаріус Барановсьий С.Ф. правомірно відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.49 закону України «Про нотаріат» відмовив у вчиненні нотаріальної дії оскільки її вчинення суперечить законодавству України. При цьому суд також враховує, що державний нотаріус запропонував позивачці звернутися до суду для визначення частки померлої у спільному сумісному майні та визнання права власності в порядку спадкування на частку земельної ділянки.
На підставі викладеного, керуючись ст.49 закону України «Про нотаріат», ст.. 16, 364, 370, 377, 1225, 1226 ЦК України, ст.ст. 11, 60, 88, 212-215, 218 ЦПК України,
вирішив:
в задоволенні позову відмовити.
На рішення сторонами може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів до апеляційного суду Хмельницької області через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В
Суд | Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2014 |
Оприлюднено | 30.07.2014 |
Номер документу | 39915173 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Вдовичинський А. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Вдовичинський А. В.
Цивільне
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
Вдовичинський А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні