ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 239-72-81
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" липня 2014 р. Справа № 911/2169/14
Господарський суд Київської області у складі судді Черногуза А.Ф., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ 2012» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВОРЕЦЬ» про визнання права власності,
представники:
позивача : Циркунов В.В. (дов. б/н від 21.07.2014);
відповідача: не з'явилися.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У провадженні господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ 2012» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВОРЕЦЬ» про визнання права власності.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач, в порушення умов договору купівлі-продажу вуличних газопроводів середнього тиску, що знаходяться за адресою: Київська область, Вишгородський район, Сувідська свільська рада, урочище Ровжі № 18/06-2012 від 18.06.2012 безпідставно відмовляється передати позивачу газопровід за актом приймання-передачі та не визнає права власності на останній.
Ухвалою господарського суду Київської області від 05.06.2014 порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 22.07.2014.
16.07.2014 через канцелярію господарського суду Київської області надійшло клопотання відповідача про розгляд справи без участі його представника.
В судовому засіданні 22.07.2014 суд заслухав пояснення представника позивача, він підтримав позовні вимоги у повному обсязі. Відповідач в судове засідання не з'явився.
Враховуючи, що сторони були належним чином повідомлені про судове засідання та те, що реалізація норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом у сторін документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб'єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права подавати та витребовувати через суд докази, а також враховуючи положення п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, який визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом в межах наданих повноважень створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.
В судовому засіданні 22.07.2014 суд, після виходу з нарадчої кімнати в порядку ст. 82-1 Господарського процесуального кодексу України, проголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд
Установив:
18.06.2012 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТВОРЕЦЬ» (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ 2012» (покупець) було укладено договір купівлі-продажу вуличних газопроводів середнього тиску, що знаходяться за адресою: Київська область, Вишгородський район, Сувідська сільська рада, урочище Ровжі № 18/06-2012, відповідно до п.п. 1.1., 1.2., 1.3. якого в порядку та на умовах, визначених у цьому договорі, продавець зобов'язується передати у власність покупця, а покупець зобов'язується прийняти у свою власність та оплатити товар. Товар - газопроводи середнього тиску згідно специфікації, яка є невід'ємним додатком № 1 до цього договору. Місцезнаходження товару: Київська обл., Вишгородський район, Сувідська сільська рада, урочище Ровжі.
Згідно додатку № 1 - специфікації до договору передачі підлягають наступні газопроводи середнього тиску: 1) диаметр 32 - 4787 м.п.; 2) диаметр 40 - 22196 м.п.; 3) диаметр 50 - 3420 м.п.; 4) диаметр 63 - 6500 м.п.; 5) диаметр 110 - 3497 м.п.
Передача товару у власність покупця здійснюється продавцем разом з технічною та проектною документацією на товар протягом двох робочих днів з моменту оплати. Моментом переходу права власності на товар від продавця до покупця вважається дата підписання сторонами вищевказаного акта прийому-передачі товару (п.п. 2.1, 2.3. договору).
Ціна (вартість) товару, згідно експертної оцінки станом на 18.06.2012, складає 404560,00 грн. Експертна оцінка товару додається до договору і є його невід'ємною частиною. Оплата ціни (вартості) товару здійснюється покупцем в національній валюті України безготівково шляхом банківського переказу грошових коштів на поточний рахунок продавця в строк до 28.02.2013 (п.п. 3.1., 3.2., 3.3. договору).
Належність товару продавцю підтверджується актами приймання закінченого будівництвом об'єкта системи газопостачання, робочими проектами складеними Відкритим акціонерним товариством «УкрНДІінжпроект» на замовлення продавця (копії вказаних документів містяться в матеріалах справи).
Відповідно до ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав і обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини. Однією з підстав виникнення господарського зобов'язання згідно ст. 174 Господарського кодексу України, є господарський договір.
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно ст.ст. 655, 656 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Статтями 662, 663 Цивільного кодексу України встановлено, що продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства. Продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень ст. 530 цього Кодексу.
Згідно ст. 693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до ст. 530 цього Кодексу.
Так, судом встановлено, що позивачем було сплачено відповідачу згідно платіжних доручень № 1 від 22.06.2012, № 2 від 25.06.2012, № 5 від 19.07.2012, № 26 від 21.11.2012, № 34 від 13.03.2013 грошові кошти у сумі 404560,00 грн, тобто оплатив вартість товару у повному обсязі.
Водночас, відповідач свого договірного обов'язку з передачі товару позивачу не виконав.
У своєму відзиві, що надійшов через канцелярію господарського суду Київської області 16.07.2014, відповідач мотивував свою відмову від передачі товару тим, що позивачем було порушено строк оплати товару, а саме в п. 3.3. договору сторони встановили кінцевий термін розрахунку - 28.02.2013, тоді як позивачем було здійснено останню оплату за договором відповідно до платіжного доручення № 34 від 13.03.2013. Відтак, на думку відповідача, ним не було порушено умов договору щодо обов'язку із передачі товару.
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Так, оскільки відповідач не відмовлявся від договору у зв'язку із простроченням оплати позивачем, договір сторонами не розривався, а грошові кошти за договором були прийняті відповідачем, у останнього виник обов'язок із передачі товару відповідно до п. 2.1. договору.
Так, відповідно ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України).
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ст. 316 Цивільного кодексу України).
Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (ст. 328 Цивільного кодексу України).
Право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 334 Цивільного кодексу України).
Як встановлено п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його прав власності.
Отже, оскільки судом встановлено, що позивачем виконано обов'язок із оплати товару, договір купівлі-продажу вуличних газопроводів середнього тиску, що знаходяться за адресою: Київська область, Вишгородський район, Сувідська свільська рада, урочище Ровжі № 18/06-2012 від 18.06.2012 є чинним та обов'язковим для виконання сторонами, а відповідач безпідставно ухиляється від виконання свого обов'язку із передачі майна, суд вважає вимогу позивача про визнання за ним права власності на газопроводи середнього тиску: 1) диаметр 32 - 4787 м.п.; 2) диаметр 40 - 22196 м.п.; 3) диаметр 50 - 3420 м.п.; 4) диаметр 63 - 6500 м.п.; 5) диаметр 110 - 3497 м.п., що знаходяться у Київській області, Вишгородському районі, Сувідська сільська рада, урочище Ровжі обґрунтованою, підтвердженою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 38 Господарського процесуального кодексу України сторонами доказів.
В порядку ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ 2012» (код ЄДРПОУ 38193926) право власності на газопроводи середнього тиску: 1) диаметр 32 - 4787 м.п.; 2) диаметр 40 - 22196 м.п.; 3) диаметр 50 - 3420 м.п.; 4) диаметр 63 - 6500 м.п.; 5) диаметр 110 - 3497 м.п., що знаходяться у Київській області, Вишгородському районі, Сувідська сільська рада, урочище Ровжі.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ТВОРЕЦЬ» (код ЄДРПОУ 32426729) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМЕТЕЙ 2012» (код ЄДРПОУ 38193926) 8091,20 грн судового збору.
4. Видати наказ.
Повний текст рішення складено 28.07.2014.
Суддя А.Ф. Черногуз
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2014 |
Оприлюднено | 30.07.2014 |
Номер документу | 39951095 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Черногуз А.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні