ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2014 року Справа № 925/868/14
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Гури І.І., при секретарі - Голуб Є.О., за участю представника позивача - Запорощука С.В. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси справу за позовом публічного акціонерного товариства "Ічнянський молочно-консервний комбінат", м. Ічня Чернігівська обл. до дочірнього підприємства "Оптімал-С", м. Черкаси про стягнення 17725,88 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Подано позов, у якому позивач просить суд стягнути з відповідача: суму боргу у розмірі 9893,76 грн., пеню - 1531,77 грн., річні - 3301,07 грн., штраф - 2999,28 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач порушив взяті на себе зобов'язання щодо оплати отриманого від позивача товару згідно дистриб'юторського договору №9/13-Д від 18.01.2013.
Ухвалами суду від 10.06.2014 та 08.07.2014 розгляд справи відкладався.
10 липня 2014 року до суду від позивача факсовим зв'язком надійшли уточнення розрахунку штрафних санкцій, відповідно до якого загальна сума штрафу складає 2999,29 грн.
08 липня 2014 року представником позивача подано до суду клопотання про продовження строку розгляду спору на 15 днів.
Подане клопотання представником позивача відповідає його праву відповідно до ст. 69 ГПК України.
Представник відповідача в судові засідання не з'являвся, відзиву на позовну заяву не подав, ухвали суду, які направлялися відповідачу на адресу, яка вказана в ЄДР поверталися до суду з відмітками пошти : «за закінченням терміну зберігання».
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.
Згідно ст. 75 ГПК України справа розглянута за наявними матеріалами.
Згідно ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено наступне.
18 січня 2013 року між публічним акціонерним товариством "Ічнянський молочно-консервний комбінат" (позивач у справі, постачальник за договором) та дочірнім підприємством "Оптімал-С" (відповідач у справі, дистриб'ютор за договором) укладено дистриб'юторський договір № 9/13-Д (далі - Договір), за умовами якого позивач зобов'язався постачати відповідачу товар, який відповідач зобов'язався своєчасно оплачувати на умовах визначених Договором.
Договір, містить, зокрема, такі умови:
- постачальник на умовах, визначених даним договором, постачає товар дистриб'ютору, а дистриб'ютор здійснює його пряму дистриб'юцію за цінами та націнками, які вказані у праліс-листах постачальника, що є невід'ємними додатками до цього договору (згідно п. 7.9. та п. 7.10. ), та здійснює своєчасну оплату отриманого від постачальника товару (п.2.1. Договору);
- постачання здійснюється окремим партіями, що відпускаються постачальнику дистриб'ютора, який має при собі довіреність на отримання товарно-матеріальних цінностей на його ім'я та документ, що підтверджує особу (паспорт) (п.3.2. Договору );
- доставка товару на склад дистриб'ютора здійснюється за рахунок постачальника транспортом постачальника. Датою постачання вважається дата передачі товару дистриб'ютору, зазначена у супровідних документах, підписаних представниками сторін (п.3.3. Договору );
- оплата за кожну отриману партію товару здійснюється дистриб'ютором у безготівковій формі протягом 21 (двадцяти одного) календарного дня з моменту отримання товару (п.4.2. Договору );
- сторона, яка порушила умови договору, відшкодовує у повному обсязі стороні, яка постраждала, збитки, що підтверджені документально (п.7.2.);
- у разі затримки оплати за товар, дистриб'ютор сплачує постачальнику пеню у розмірі діючої подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми за кожен день прострочення. У разі прострочення платежу більше ніж на 20 (двадцять) календарних днів дистриб'ютор, окрім пені, сплачує постачальнику також штраф у розмірі 20 % від суми простроченого платежу. Нарахування пені та штрафу здійснюється до повного виконання дистриб'ютором свого грошового зобов'язання. Збитки стягуються в повному обсязі понад суму неустойки (п.7.3. Договору);
- у разі невиконання дистриб'ютором грошових зобов'язань, окрім відповідальності передбаченої п. 7.3 даного договору, дистриб'ютор зобов'язаний оплатити постачальнику суму невиконаного зобов'язання з врахуванням установленого індексу інфляції за весь строк прострочення зобов'язання, а також 30 % річних від простроченої суми невиконаного чи несвоєчасно виконаного зобов'язання (п.7.4. Договору).
На виконання умов Договору позивач поставив, а відповідач прийняв товар на загальну суму 14 996,40 грн., що підтверджується видатковими накладними № МК-0000512 від 26 березня 2013 року на суму 9154,50грн., довіреність № 438 від 22 березня 2013 року, видатковою накладною № МК-0000657 від 15 квітня 2013 року, довіреність № 451від 15 квітня 2013 року.
03.06.2014 по видатковій накладній МК-0000011 відповідачем було проведено повернення товару на суму 5102,64 грн.
Тому станом на час подання позову до суду заборгованість відповідача перед позивачем становить 9893,76 грн.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, враховуючи пояснення представника позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.
Сторони за договором є суб'єктами господарювання та самостійними юридичними особами, що підтверджено витягами з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відносини, що виникли між сторонами є господарськими, договірними. Загальні положення поставки врегульовані параграфом 1 глави 30 Господарського кодексу України (далі - ГК України).
Відповідно до ст. 265 ГК України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Загальні умови виконання господарських зобов'язань визначені главою 22 ГК України.
Згідно зі статтями 193, 202 ГК України та статтями 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства; одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
Відповідно до п. 4.2 Договору оплата за кожну отриману партію товару здійснюється дистриб'ютором у безготівковій формі протягом 21 (двадцяти одного) календарного дня з моменту отримання товару. Згідно з п. 3.3. Договору датою постачання вважається дата передачі товару дистриб'ютору, зазначена у супровідних документах, підписаних представниками сторін.
Товар отриманий відповідачем, що підтверджується матеріали справи.
Строк оплати за поставлений товар згідно п. 4.2. Договору настав.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту.
Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ч. 1 ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Стаття 903 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Позивачем нараховано до стягнення з відповідача 30 % річних в сумі 3301,07 грн., вони нараховані позивачем у відповідності з фактичними обставинами виконання відповідачем грошових зобов'язань за Договором, умовами цього Договору та вимогами законодавства.
Позивачем також відповідно до п. 7.3. Договору нарахована до стягнення з відповідача сума пені 1531,77 грн., яка нарахована у відповідності з фактичними обставинами виконання відповідачем грошових зобов'язань за Договором, умовами цього договору та вимогами законодавства.
Позивачем відповідно до п. 7.3. Договору нараховано штраф у розмірі 20% від суми простроченого платежу в сумі 2999,28 грн., нарахування проведено вірно, відповідно до умов Договору та чинного законодавства.
За таких обставин позивач має право на стягнення з відповідача 9893,76 грн. основного боргу, 1531,77 грн. пені, 3301,07 грн. 30 % річних та 2999,28 грн. штрафу.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідача повністю та стягнути на користь позивача 1827,00 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з дочірнього підприємства "Оптімал-С" (18000, вул. Смілянська, 118, м. Черкаси, ідентифікаційний код 36430875) на користь публічного акціонерного товариства "Ічнянський молочно-консервний комбінат" (16700, вул. Вишнева, 4, м. Ічня, Чернігівська область, ідентифікаційний код 00381152) - 9893,76 грн. заборгованості, 1531,77 грн. пені, 3301,07 грн. 3 % річних, 2999,28 грн. штрафу та 1827,00 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного господарського суду через господарський суд Черкаської області протягом 10 днів з дня складення повного рішення.
Повне рішення складно 31 липня 2014 року.
Суддя І.І. Гура
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2014 |
Оприлюднено | 01.08.2014 |
Номер документу | 39968703 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Гура І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні