Рішення
від 29.07.2014 по справі 927/1068/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Господарський суд Чернігівської області

Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua

========================================================================================================================================================================

Іменем України

РІШЕННЯ

« 29» липня 2014 року справа № 927/1068/14

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі",

вул. Глібова, 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600

Відповідач: Комунальне підприємство "Агенція з туризму та нерухомості",

вул. Овдіївська, 2, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600

Предмет спору: про стягнення 1194,58 грн.

Суддя Н.О. Скорик

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН :

від позивача: Кіфік О.М. довіреність №01-07/1841 від 04.12.2013 представник

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариством з обмеженою відповідальністю "НіжинТеплоМережі" подано позов до комунального підприємства "Агенція з туризму та нерухомості" про стягнення 598,03 грн. боргу за поставлену теплову енергію, 573,82 грн. пені; 3% річних в розмірі 05,30 грн., 17,43 грн інфляційних нарахувань, згідно договору № 222 від 12.12.2013 р. на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на опалення та виробництво гарячої води.

Відповідач відзиву на позов не надав, проти позовних вимог не заперечив.

Ухвала суду про порушення провадження у справі від 16.07.2014, направлена за юридичною адресою відповідача: вул. Овдіївська, 2, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, яка зазначена у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, повернулися на адресу суду не врученими, з відміткою відділення зв'язку „за даною адресою не знаходиться".

Згідно ст. 64 Господарського процесуального кодексу України у разі відсутності сторін за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, вважається, що ухвала вручена належним чином.

В п. 3.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 N 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції зазначено, що місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (стаття 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

У випадку не з'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. ( п.3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 N 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»).

Зважаючи на те, що згідно до ст.. 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, неявка представника відповідача у судове засідання , неподання відповідачем відзиву на позов не є перешкодами для розгляду справи за наявними доказами у порядку ст.. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача , суд

Встановив:

У відповідності до положень ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

12.12.2013 року між сторонами було укладено договір № 222 на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії на опалення та виробництво та надання послуги постачання гарячої води.

Відповідно до п. 1.2. та 1.3. Договору тарифи на комунальні послуги змінюються за поданням теплопостачальної організації (позивач) до органів державної влади (місцевого самоврядування) за умови їх затвердження (погодження) в установленому діючим законодавством України порядку. Нові тарифи є обов'язковими до застосування та набувають чинності для сторін без укладення додаткових угод. Ціна цього договору включає вартість виробництва, транспортування та постачання за цим договором теплової енергії. Вартість виробництва, транспортування та постачання за цим договором теплової енергії визначається на підставі встановлених тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії та кількості спожитої теплової енергії, визначеної згідно з умовами цього договору.

Відповідно до п. 11.1. договору, цей договір діє до 31.12.2014 включно, набирає чинності з дня його підписання та вважається щорічно пролонгованим з дня збігу попереднього строку його дії на наступний річний строк, якщо протягом останнього місяця строку дії договору від жодної зі сторін не надійшло заяви про відмову від нього.

Рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради № 37 від 27.01.2011 р. Про тарифи на послуги теплопостачання визначено, що тарифи на послуги теплопостачання (централізоване опалення) для населення та бюджетних установ для ТОВ „НіжинТеплоМережі" встановлюються у розмірі тарифів, що затверджені Національною комісією регулювання електроенергетики України на теплову енергію (виробництво, транспортування та постачання) для населення та бюджетних установ та вводяться в дію з моменту набрання чинності постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України №1731 від 14.12.2010 року.

Згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг №50 від 03.02.2012 року "Про встановлення тарифів на теплову енергію ТОВ „НіжинТеплоМережі", тарифи ТОВ „НіжинТеплоМережі" на теплову енергію: для потреб бюджетних установ - 834,47 грн. за 1 Гкал (без ПДВ); для потреб інших споживачів - 873,40 грн. за 1 Гкал (без ПДВ).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг №411 від 31.12.2013 року "Про встановлення тарифів на теплову енергію для потреб бюджетних установ та інших споживачів (крім населення) ТОВ „НіжинТеплоМережі", установлено ТОВ „НіжинТеплоМережі" тарифи на теплову енергію: для потреб бюджетних установ - 634,97 грн. за 1 Гкал (без ПДВ); для потреб інших споживачів (крім населення) - 791,92 грн. за 1 Гкал (без ПДВ).

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з ч.ч. 2,3 ст.193 Господарського кодексу України кожна сторона має вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. За ч.1 ст.193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених цим Кодексом.

Так, відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обігу або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов?язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.. 525 Цивільного кодексу України).

Позивач на виконання умов договору поставив відповідачу за період з 01.12.2013 року по 31.01.2014 року теплової енергії на загальну суму 598 грн. 03 коп., що підтверджується рахунками № 222 від 31.12.2013 року на суму 295,45 грн.; від 31.01.2014 року на суму 302,58 грн., копії яких додано до матеріалів справи.

Відповідно до пунктів 6.1. договору розрахунки за надану теплову енергію для опалення та гаряче водопостачання, відповідач здійснює щомісячно у грошовій формі шляхом перерахування на розрахунковий рахунок позивача у відповідності до всіх платежів/ставок та порядку оплати, що передбачені затвердженим в установленому порядку тарифом та згідно з умовами цього договору. За письмовою згодою сторін можливі інші форми розрахунків, які не заборонені чинним законодавством.

Пунктом 6.3 договору сторони погодили, що розрахунки відповідача з позивачем за надану теплову енергію для опалення та гарячого водопостачання здійснюються щомісячно згідно з показаннями засобів (приладів) обліку або, у випадках передбачених цим договором, розрахунковим методом, що передбачений цим договором, у відповідності та з урахуванням всіх платежів/ставок та порядку оплати, що передбачені затвердженим тарифом та згідно з умовами цього договору. Розрахунковим періодом є період часу, що розпочинається 21 числа попереднього місяця і триває до 20 числа звітного місяця.

Згідно пункту 6.4.договору, розрахунки за надану теплову енергію для опалення та гарячу воду відповідач здійснює згідно умов цього договору щомісячно до 1-го числа місяця наступного за розрахунковим, незалежно від того на який день тижня припадає 1-ше число місяця. Якщо 1-ше число місяця припадає на вихідний день, то розрахунок за надані послуги здійснюється в останній робочий день звітного місяця.

Відповідач порушив умови договору, заборгованість на надані послуги не сплатив.

На день розгляду справи в суді заборгованість відповідача склала 598,03 грн., доказів сплати якої відповідач не надав.

Таким чином, вимоги позивача по стягненню 598,03 грн. боргу є правомірними, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором, або законом, у тому числі сплата неустойки (штрафу, пені) та відшкодування збитків.

Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності є вчинене учасником господарських відносин правопорушення у сфері господарювання. Аналогічні положення містить стаття 610 Цивільного кодексу України.

За визначенням статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

За приписами статті 550 Цивільного кодексу України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання.

Частиною 3 ст. 1 Закону України „Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій" передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують нежилі будинки і приміщення, належні їм на праві власності або орендовані ними на підставі договору, для провадження своєї діяльності за несвоєчасні розрахунки за спожиті комунальні послуги сплачують пеню в розмірі 1% від суми простроченого платежу за кожен день прострочення, якщо інший розмір пені не встановлено угодою сторін, але не більше 100% загальної суми боргу.

Пунктом 6.5 договору передбачено, що у випадку порушення відповідачем строків оплати, визначених п. 6.4 цього договору, останньому нараховується пеня згідно п. 7.3.3 цього договору.

За порушення порядку розрахунків, передбаченого пунктом 6.4 цього договору - сплачується на користь позивача пеня у розмірі 1% від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, а також борг з урахуванням індексу інфляції за весь період прострочення та і 3% річних від простроченої суми (п. 7.3.3. договору).

Позивачем нараховано та пред'явлено до стягнення пеню в сумі 573,82 грн. за прострочення платежу в період з 02.01.2014р. по 05.05.2014 р. Нарахування пені проведено з врахуванням вимог ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України.

Відповідно до ст. 3 та ч. 3 ст. 509 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства та, водночас, засадами на яких має ґрунтуватися зобов'язання між сторонами є добросовісність, розумність і справедливість.

Статтею 233 Господарського кодексу України, передбачено, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно зі збитками, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому береться до уваги ступінь виконання зобов'язання, майновий стан боржника та інші інтереси, які заслуговують на увагу.

Судом враховано надмірно великий в порівнянні з заборгованістю відповідача розмір пені, невелику суму боргу та не підтвердження наявності збитків спричинених несплатою.

Таким чином, керуючись ст. 233 Господарського кодексу України, ст. 551 Цивільного кодексу України та ч.1 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про доцільність зменшення розміру пені на 50%. Належна до стягнення пеня становить 286,91 грн. за період прострочення виконання грошового зобов'язання з 02.01.2014р. по 05.05.2014р.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем нараховано та пред'явлено до стягнення 17,43 грн. інфляційних за період прострочення виконання грошового зобов'язання з січня 2014 р. по травень 2014 р., та 5,30 грн. 3% річних за період прострочення виконання грошового зобов'язання з 02.01.2014 р. по 05.05.2014 р.

Відповідач не надав доказів сплати даних сум нарахувань.

Вимоги позивача по стягненню 17,43 грн. інфляційних та 5,30 грн. річних є правомірними, підтверджуються матеріалами справи і підлягають задоволенню.

Судові витрати у вигляді судового збору покладаються на відповідача згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 525, 526, 549, 550, 611, 625, Цивільного кодексу України; ст.ст. 193, 218, 233, 275 Господарського кодексу України; ст. 1 Закону України „Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій"; ст.ст. 49, 75, ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "АГЕНЦІЯ З ТУРИЗМУ ТА НЕРУХОМОСТІ", код 33373542, вул. Овдіївська, 2, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600 (р/р 26007059995998 АКБ „Приватбанк" м. Чернігів, МФО 353586) на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "НІЖИНТЕПЛОМЕРЕЖІ", код 32750668, вул. Глібова, 1, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600 (р/р 26006300001650, ПАТ „Банк „Демарк" м. Чернігів, МФО 353575) 598,03 грн. боргу, 286,91 грн. пені, 3% річних в розмірі 05,30 грн., 17,43 інфляційних нарахувань та 1827,00 грн. судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням суду законної сили.

2. В решті позову відмовити.

Повне рішення складено 01.08.2014.

Суддя Н.О. Скорик

.

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.07.2014
Оприлюднено04.08.2014
Номер документу39991170
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/1068/14

Рішення від 29.07.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Скорик Н.О.

Ухвала від 16.07.2014

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Скорик Н.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні