Копія
Справа № 822/3036/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 липня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Фелонюк Д.Л. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Шепетівського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 1681,91 грн., -
ВСТАНОВИВ :
Шепетівський міськрайонний центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Шепетівський МРЦЗ, позивач) звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1.) про стягнення 1681,91 грн. допомоги по безробіттю, одержаної шляхом подання недостовірних даних (з вини особи). В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Шепетівському МРЦЗ як безробітний в період з 25.12.2012 по 04.07.2013. Відповідно до ст.34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та пп.18 п.2 ст.22 Закону України "Про зайнятість населення", керуючись Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України №60/62 від 13.02.2009 та постанови Правління Пенсійного фонду України №7-1 від 13.02.2009, між Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України здійснюється міжвідомчий інформаційний обмін даними за узгодженими протоколами, що встановлюють формат, структуру, механізм обміну інформацією. За результатами проведеного обміну інформацією з ДПА встановлено, що гр.ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з ПП "Вітгал-В" (прийнятий на роботу 01.04.2013). В цей період з 01.04.2013 по 04.07.2013 він перебував на обліку в Шепетівському МРЦЗ, як безробітний, що суперечить ст.1 Закону України "Про зайнятість населення", оскільки відповідач не відносився до незайнятого населення і тому не мав права на одержання допомоги на випадок безробіття, а кошти, які він отримав шляхом приховування факту працевлаштування, підлягають поверненню відповідно до п.3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати особі забезпечення та надання соціальних послуг.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. 29.07.2014 подав до суду заяву (вх.№23477 від 29.07.2014), відповідно до якої просить справу розглянути без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі разом з інформацією про процесуальні права та обов'язки сторін та копією адміністративного позову надіслані на адресу відповідача згідно реєстрації та отримані 22.07.2014, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу.
Згідно частин 4, 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що позивач та відповідач були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, зважаючи на відсутність визначених ст.128 КАС України перешкод для розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.6 ст.12 та ч.1 ст.41 КАС України фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги належать до задоволення на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що 25.12.2012 ОСОБА_1 звернувся з заявою до Шепетівського МРЦЗ з метою отримання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві ОСОБА_1 повідомив позивача про те, що не має постійного або тимчасового заробітку, в т.ч. за договорами цивільно-правового характеру, права на пенсію за віком, у тому числі на пільгових умовах, на пенсію за вислугу років або інших передбачених законодавством доходів, не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом сім'ї фермера, що бере участь у виробництві, не зареєстрований як фізична особа-підприємець, не належить до громадян, які забезпечують себе роботою самостійно, не призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку. Згідно вказаної заяви, позивач ознайомився з пам'яткою "Ваші права - Ваші обов'язки".
Згідно відомостей акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 26.05.2014 №109, встановлено, що гр.ОСОБА_1 01.04.2013 прийнятий на роботу на приватне підприємство "Вітгал-В" під час перебування на обліку в Шепетівському МРЦЗ як безробітний з 25.12.2012 по 04.07.2013.
Перебування ОСОБА_1 в період часу з 01.04.2013 у трудових відносинах з ПП "Вітгал-В" підтверджується також довідкою ПП "Вітгал-В" від 14.05.2014 №58, наказом директора ПП "Вітгал-В" від 01.04.2013 №20 "Про призначення відповідальної особи на посаду економіста приватного підприємства "Вітгал-В", копії яких містяться в матеріалах справи.
Наказом директора Шепетівського МРЦЗ "Про повернення незаконно отриманих коштів ОСОБА_1." від 29.05.2014 №137 наказано ОСОБА_1 повернути незаконно отримані ним кошти в сумі 1681,91 грн. протягом 15 днів з дня ознайомлення з цим наказом та направити копію наказу з листом про повернення коштів ОСОБА_1. На виконання вимог зазначеного наказу 29.05.2014 за №20-06/1251 на адресу відповідача направлена претензія (отримана 31.05.2014, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу), якою ОСОБА_1 проінформовано про необхідність повернення коштів в сумі 1681,91 грн. відповідно до ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст.43 Закону України "Про зайнятість населення", Положення про порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 №198.
У зв'язку з тим, що відповідач не повернув отримані кошти, позивач звернувся з позовом до суду.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно. Безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т.ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначений Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 за №915/5136 (далі - Порядок).
Пунктом 1.2 Порядку визначено, що допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними.
Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи (п.1.3 Порядку).
Згідно п.6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 №60/62, постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 №7-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009 за №232/16248 (далі - Порядок №60/62), у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи особи, на підставі яких призначено матеріальне забезпечення, є недостовірними з вини роботодавця, центри зайнятості проводять перерахунок страхових виплат з дня їх призначення. Суми незаконно виплачених коштів повертаються роботодавцем. Виплата коштів, недоотриманих особою внаслідок зниження суми страхових виплат, здійснюється за рахунок коштів Фонду. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
Так, п.7 Порядку №60/62 визначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1, внаслідок умисного невиконання законодавчо визначених зобов'язань, що виразилось в неподанні відомостей до Шепетівського МРЦЗ, безпідставно отримано соціальні послуги.
Відповідно до абз.5 п.1 розділу 3 Пам'ятки "Ваші права - ваші обов'язки", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України 03.11.2010 №351, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.11.2010 за №1176/18471, особи, зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, зобов'язані своєчасно повідомляти спеціаліста центру зайнятості про всі зміни своїх даних, внесених до персональної картки (зміна прізвища, місця проживання, переоформлення паспорта, вступ до навчального закладу тощо).
Отже, суд встановив, що ОСОБА_1, перебуваючи на обліку в Шепетівському МРЦЗ в період часу з 25.12.2012 по 04.07.2013 належав до зайнятого населення (01.04.2013) і не мав права на одержання допомоги по безробіттю в період 01.04.2013, яку отримував внаслідок не подання відомостей, що впливають на умови її виплати.
Відповідно до п.6.14. Порядку, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку. Сума виплаченої допомоги по безробіттю підтверджується відповідною довідкою центру зайнятості, що підписується керівником, головним бухгалтером та скріплюється печаткою.
Згідно ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
У відповідача наявна заборгованість в розмірі 1681,91 грн., що підтверджується довідкою Шепетівського МРЦЗ від 17.06.2014, актом від 26.05.2014 №109, наказом від 29.05.2014 №137, претензією від 29.05.2014 №20-06/1251, копії яких додані до матеріалів справи.
За таких обставин позов заявлений обґрунтовано, підтверджений належними доказами, відповідає чинному законодавству та підлягає задоволенню.
Згідно ч.4 ст.94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 41, 71, 86, 94, 104, 128, 158-163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Шепетівського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення 1681,91 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (30400, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на користь Шепетівського міськрайонного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (30400, Хмельницька обл., м.Шепетівка, вул.К.Маркса 63, код ЄДРПОУ 22986817, р/р 37178300901006, ГУДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення: повернення коштів) 1681,91 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 91 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя /підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя Д.Л. Фелонюк
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.07.2014 |
Оприлюднено | 04.08.2014 |
Номер документу | 39993851 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Фелонюк Д.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні