Рішення
від 04.12.2006 по справі 11340-2006
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

11340-2006

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 318

РІШЕННЯ

Іменем України

04.12.2006Справа №2-22/11340-2006

За позовом - ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000”, смт. Гурзуф

До відповідачів    1) Гурзуфської селищної ради , смт. Гурзуф

                              2) Міжнародного молодіжного центру  “Гурзуф” Санаторно-курортного об'єднання  всеукраїнської  профспілки  працівників  органів державної податкової  служби, смт.Гурзуф

Третя особа – Благодійна організація  Всеукраїнський благодійний фонд “Гарант”, м.Київ

Про спонукання до виконання певних дій.

                                                                                          Суддя           Яковлєв С.В.

П Р Е Д С Т А В Н И К И:

Від позивача: Матвійчук Г.Б. – директор, паспорт ЕС 6154008.

Від відповідачів: 1) не з'явився

                                2) не з'явився

Третя особа - не з'явився

Сутність спору : ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000” (далі позивач)  звернулась до суду з  позовом , в якому просило встановити земельний сервітут на право проходу, проїзду на велосипеді, право проїзду на  транспортному засобі по території земельної ділянки , яка була надана ДП ММЦ “Гурзуф”, загальною площею 6,4350 га, кадастровий номер 4341956800 на набережну ім. Пушкіна в смт. Гурзуф, зобов'язати Гурзуфську селищну раду протягом 10 днів після вступу рішення в силу укласти з ним  договір про встановлення земельного  сервітуту на право проходу, проїзду на велосипеді, право проїзду на  транспортному засобі по території земельної ділянки , яка була надана ДП ММЦ “Гурзуф”, загальною площею 6,4350 га, кадастровий номер 4341956800 на набережну ім. Пушкіна в смт. Гурзуф. Вимоги мотивовані тим, що позивач  має  право тимчасового користування  на умовах оренди  земельною ділянкою  площею 0,1911 га  для обслуговування  набережної та пляжної зони, організації оздоровлення  та відпочинку громадян. На підставі Державного акту   II-КМ № 001513 від 11.10.97 р. позивач користується  земельною ділянкою  площею 1,1540 га , для  оздоровчих цілей на вказаній земельній ділянці розташовані корпуса  пансіонату. Зазначені земельні ділянки , якими користується позивач,  розташовані таким чином, що для проходу  з одної із них, на який розташовані  корпуса, до іншої, де знаходиться пляж,  необхідно проходити  по території земельної ділянки  кадастровий номер 4341956800, яка раніше була надана ДП ММЦ “Гурзуф”. Керуючись  ст. 401 ЦК України. ст. 100 ЗК України, позивач неодноразово звертався до Гурзуфської селищної ради з заявами про вирішення питання щодо встановлення земельного сервітуту на право проходу, проїзду на велосипеді, право проїзду на  транспортному засобі по території земельної ділянки , яка була надана ДП ММЦ “Гурзуф , але вказані заяви залишені без відповіді.

Під час судового засідання, яке відбулось 21.11.2006 р., позивач уточнив позовні вимоги, просив встановити на його користь постійний земельний сервітут на право  проходу, проїзду на велосипеді, право проїзду на  транспортному засобі по території земельної ділянки , яка знаходиться  за адресою : смт. Гурзуф, вул. Набережна, 7 (  яка раніше була надана  ДП ММЦ “Гурзуф” загальною площею 6,4350 га кадастровий номер 4341956800). Прохід працівників та відпочиваючих  здійснювати від калитки  у проїздний  частині по сходах , які проходять повз танцювального майданчику,  клубу-їдальні, корпуса №1 ГП ММЦ «Гурзуф» в обох напрямках. Проїзд працівників та відпочиваючих здійснювати від головних воріт по проїзний частині до набережної ім.О.С.Пушкіна в обох напрямках, зобов'язати Гурзуфську селищну раду протягом 10 днів після вступу рішення в силу укласти з ним  договір про встановлення земельного  сервітуту на право проходу, проїзду на велосипеді, право проїзду на  транспортному засобі по території земельної ділянки , яка була надана ДП ММЦ “Гурзуф”, загальною площею 6,4350 га, кадастровий номер 4341956800 на набережну ім. Пушкіна в смт. Гурзуф.

Гурзуфська селищна рада відзив на позов до суду не надіслала, явку своїх представників у судові засідання не забезпечила. Про час та дні їх проведення була сповіщена належним чином.

Суд, ухвалою від 14.07.2006 р. залучив до участі у справі другим відповідачем Міжнародний  молодіжний центр “Гурзуф” Санаторно-курортного об'єднання  всеукраїнської  профспілки  працівників  органів державної податкової  служби ( далі ММЦ “Гурзуф” СКО ВПСРО ДПС) , який  надав відзив на позов ( вих. № 162 від 11.07.2006 р.) , вказавши , що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

ММЦ “Гурзуф” СКО ВПСРО ДПС надіслав до суду зустрічну позовну заяву , в якій просив  зобов'язати  позивача  укласти  договір про  встановлення земельного сервітуту  на право  проходу на набережну ,  на пляж відпочиваючих та працівників  ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000”, право  проїзду на транспортному засобі   по території ММЦ “Гурзуф” на умовах, запропонованих останнім.

Суд ухвалою від 14.07.2006 р.  зустрічну заяву прийняв до розгляду.

Представник ММЦ “Гурзуф” СКО ВПСРО ДПС під час судових засідань, які відбулись 14.07.2006 р. та 27.07.2006 р. наполягав на вимогах, викладених у зустрічному позові.

Ухвалою від 27.07.2006 р. провадження по справі було  припинено,  призначена експертиза.

Після повернення матеріалів справи до суду ухвалою від 17.10.2006 р. провадження по справі  було поновлено.

ММЦ “Гурзуф” СКО ВПСРО ДПС після поновлення провадження по справі пояснення до суду не надіслав, явку своїх працівників у судові засідання не забезпечив, про час та дні їх проведення був сповіщений належним чином.

Суд ухвалою від 30.10.2006 р.  залучив для участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет  спору на боці відповідача  за первісним позовом Благодійну організацію  Всеукраїнський благодійний фонд “Гарант” (далі третя особа).

Третя особа пояснення по позову до суду не надіслала, явку свого представника у судові засідання не забезпечила, про час та дні їх проведення була сповіщена належним чином.

            Суд, керуючись ст. 75 ГПК України,  вважає можливим продовжити розгляд справи по наявним у ній матеріалам.

 Розглянувши матеріали справи, дослідивши представлені докази, вислухавши представників сторін , суд

в с т а н о в и в:

   Між позивачем та Гурзуфською селищною радою 29.11.2002 р. укладений договір на право тимчасового користування земельною ділянкою. Відповідно до умов якого  першому була  надана  у тимчасове  користування  терміном на 10 років земельна ділянка  загальною площею 0,1911 га для  обслуговування набережної та  пляжної зони , організації оздоровлення  та відпочинку громадян ( п. 1.1., 1.2).

   Крім того, відповідно до рішення  18 сесії 21 скликання Ялтинської міської ради  народних депутатів  від 29.10.92 р. будинку відпочинку “Молодіжний” , правонаступником якого є  позивач,   у постійне користування була надана земельна ділянка  площею 1.1540 га , виданий  11.10.97 р. Державний акт на право постійного користування землею серія   II-КМ № 001513.

             Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається  і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

             Відповідно до ст. 116 Земельного кодексу України ( далі ЗК України) громадяни та юридичні особи  набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель  державної  або комунальної власності за рішенням органів  виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом  передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Серед передбачених ст. 12 цього  Кодексу повноважень сільських, селищних , міських рад в області земельних відношень є передача земельних ділянок у власність або користування  громадянам та суб'єктам господарської діяльності.

            Ст. 83 ЗК  України визначає, що  у комунальній власності знаходяться всі землі  в межах населених пунктах, окрім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розміщені об'єкти комунальної власності. При цьому п.3 ст. 84 ЗК  України дає вичерпний перелік земель,  які не можуть   передаватись в комунальну власність.

            Згідно зі  ст. ст. 123, 124 ЗК  України  передача в оренду земельних ділянок, які знаходяться у державній або комунальній власності , здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди  земельної ділянки за проектами відводу цих ділянок , за умови звернення у відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який розглядає заяву та у місячний термін дає відповідь на цю заяву. Рішення органу місцевого самоврядування  або органу виконавчої влади про відмову у наданні земельної ділянки у  користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів , затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою.

             Право на оренду  земельної ділянки  виникає після укладення  договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі, одержання документа, що посвідчує  право на неї , та державної реєстрації забороняється ( ст. 125 ЗК України).

 Право земельного сервітуту – це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою .Земельні  сервітути можуть бути постійними і строковими. Земельний сервітут здійснюється  способом, найменш обтяжливим для власника земельної ділянки ( ст. 98 ЗК України).

 Ст.100 ЗК України встановлює, що  земельний сервітут встановлюється за домовленістю між власниками  сусідніх  земельних ділянок на підставі договору або за рішенням суду.         

            Ст. 140 Конституції України визначає, що  місцеве самоврядування  є  правом територіальної громади – мешканців села, селища, міста -  самостійно вирішувати  питання місцевого значення в рамках Конституції і законів України. Місцеве  самоврядування здійснюється  територіальною громадою  у порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради і їх органи.

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами (ст. 10 ).

До виключної компетенції  селищних рад, передбачених ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відноситься вирішення  відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Позивачем надані документи, які свідчать про те, що він користується земельними жілянками, які розташовані таким чином, що для проходу  з одної із них, на який розташовані  корпуса, до іншої, де знаходиться пляж,  необхідно проходити  по території земельної ділянки  кадастровий номер 4341956800, яка раніше була надана ДП ММЦ “Гурзуф”.

Матеріали справи свідчать про те, що позивач 19.05.2004 р, 01.06.2004 р. , 12.07.2004р. , діючи відповідно до ст. 98, 100 ЗК України , звертався до Гурзуфської селищної ради з заявами про вирішення питання щодо встановлення земельного сервітуту на право проходу, проїзд через земельну ділянку, яка раніше була надана у користування ДП ММЦ “Гурзуф”, надсилаючи договори земельного сервітуту.

Гурзуфська селищна рада залишала вказані заяви без відповіді або вимагала від позивача отримання згоди на встановлення сервітуту від ММЦ “Гурзуф” СКО ВПСРО ДПС.

У матеріалах справи є рішення 4 сесії 5 скликання Гурзуфської селищної ради № 35 від 10.08.2006 р. Про розгляд рішення Господарського суду АРК від 14.07.2006 р. по справі № 2-27/11333-2006 А , відповідно до якого  третій особі терміном на 50 років надана в  оренду земельна ділянка  загальною площею  5,8503 га , розташована за адресою :м.Ялта, вул.Набережна ім. Пушкіна 7 в, у тому числі  під цілісним майновим комплексом ММЦ “Гурзуф” .

Позивачем надана довідка  Ялтинського міського управління  земельних ресурсів № 15909-2/10-25 від 17.11.2006 р.,  відповідно до якої  рішенням № 25 8 сесії 5 скликання Гурзуфської селищної ради анульований Державний акт II-КМ № 002902 від 11.04.2001 р., виданий ДП ММЦ “Гурзуф” на земельну ділянку , площею 5,8503 га, розташовану за адресою : смт.Гурзуф,  вул.Набережна ім. Пушкіна 7, вказана земельна ділянка рішенням № 7 від 10.11.2006 р.  надана у оренду третій особі, на час розгляду спору  документи на право землекористування не оформлені.

За таких обставин, приймаючи до уваги неодноразові звернення позивача до Гурзуфської селищної ради, до виключної компетенції  якої згідно з ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відноситься вирішення  регулювання земельних відносин ,  підтвердження матеріалами справи знаходження між земельними ділянками , які використовує ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000”,земельної ділянки, яка знаходиться  за адресою : смт Гурзуф, вул. Набережна 7, суд, керуючись ст. 98, 100 ЗК України, вважає, що підлягають задоволенню вимоги щодо встановлення на  користь позивача  постійного земельного  сервітуту на право  проходу, проїзду на велосипеді, право проїзду на  транспортному засобі по території вказаної земельної ділянки.

При цьому суд бере до уваги те, що  Гурзуфська селищна ради в порядку. передбаченому ст. 33 ГПК України,  не надала доказів наявності шляхів використання позивачем наданих йому земельних ділянок без проходу, проїзду через земельну ділянку,  розташовану за адресою : смт.Гурзуф,  вул.Набережна ім. Пушкіна 7.

В матеріалах справи також відсутні докази оформлення третьою особою згідно з ЗК України право користування  цією земельною ділянкою.

У матеріалах справи є  висновок судової економічно-техничної експертизи від 10.10.2006 р., в якому  експерти визначили, що для проходу ( проїзду на велосипеді, транспортному засобі) працівників і відпочиваючих позивача  на набережну ім. Пушкіна  та  пляж смт. Гурзуф, оптимальним режимом використання земельної ділянки, яка раніше  була у постійному користуванні у ММЦ “Гурзуф” СКО СКО ВПСРО ДПС, є прохід мимо танцювального майданчика, клубу-їдальні, корпусу №1  ДП ММЦ «Гурзуф» в обох напрямах, а проїзд краще  здійснювати  від головних воріт по проїзній частині  дорогі до набережній  ім. О.С.Пушкина в обох напрямах. При цьому  розмір плати  за користування  земельною ділянкою  для проходу ( проїзду) працівників і відпочиваючих  на набережну ім. Пушкіна і пляж смт. Гурзуф складає 0,49 грн. на 1 люд./день.

  Представлені позивачем  матеріали свідчать про те, що їм направлені на  адресу Гурзуфської селищної ради підписані з його боку  проекти договорів земельного сервітуту.

 Вивчивши вказані проекти, суд дійшов до висновку , що ці договори складені відповідно до ЗК України, з дотриманням звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.

 В силу викладеного, зважаючи на експертний висновок,  в якому зроблений розрахунок розміру плати за користування земельною ділянкою, суд вважає , що первісний  позов підлягає задоволенню.

                ММЦ “Гурзуф” СКО ВПСРО ДПС обгрунтував вимоги , викладені у зустрічній  позовній заяві, тим, що  відповідно до Державного акту на право постійного користування землею II-КМ № 002902 від 11.04.2001 р., він має в постійному користуванні земельну  ділянку  площею 5, 8503 га. Як вказувалось вище            рішенням № 25 8 сесії 5 скликання Гурзуфської селищної ради вказаний Державний акт анульований.

  За таких обставин , приймаючи до уваги відсутність у матеріалах справи інших доказів вимог ММЦ “Гурзуф” СКО ВПСРО ДПС, суд вважає що  зустрічний позов не підлягає задоволенню.

     Судові витрати підлягають віднесенню на Гурзуфську селіщну раду  відповідно до ст. 49 ХПК України.

                 У ході судового засідання, яке відбулось 04.12.2006 р., за згодою представника позивача були оголошені вступна і резолютивна частини рішення. У відповідності зі ст. 84 ХПК України, рішення оформлене і підписане 18.12.2006р.

                      Керуючись ст.ст. 49,   82- 85 ХПК України,  

ВИРІШИВ:

1.          Первисний позов задовольнити .

2.          Встановити на користь ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000” (смт.Гурзуф, вул.Набережна, 9 ЗКПО 25138679) постійний платний земельний сервітут на право  проходу, проїзду на велосипеді, право проїзду на  транспортному засобі по території земельної ділянки , яка знаходиться  за адресою : смт Гурзуф, вул. Набережна 7 (  яка раніше була надана  ДП ММЦ “Гурзуф” загальною площею 6,4350 га кадастровий номер 4341956800), прохід працівників та відпочивающих ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000” ( смт.Гурзуф, вул.Набережна, 9 ЗКПО 25138679) здійснювати від калитки  по проїзний частині  по сходах , які проходять мимо танцювального майданчику , клубу-їдальні , корпусу №1 ГП ММЦ «Гурзуф» в обох напрямках , проїзд  працівників та відпочиваючих ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000” (  смт.Гурзуф, вул.Набережна, 9 ЗКПО 25138679) здійснювати від головних воріт по проїздний частині дороги до набережної ім. О.С. Пушкина в обох напрямках, при цьому, розмір   плати  за користування земельною ділянкою  для проходу ( проїзду) працівників та відпочиваючих  ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000” (смт.Гурзуф, вул.Набережна, 9 ЗКПО 25138679)  на набережну ім. О.С. Пушкина  та  пляж смт. Гурзуф складає  0,49 грн. на 1 люд./день.

3.          Зобов'язати Гурзуфську селищну раду ( смт Гурзуф, вул. Подвойського, 9) протягом 10 днів після вступу рішення в силу ускласти з ТОВ Пансіонатом  з лікуванням “Молодіжний-2000” (  смт.Гурзуф, вул.Набережна, 9 ЗКПО 25138679)  договір про встановлення земельного  сервітуту на право проходу, проїзду на велосипеді, право проїзду на  транспортному засобі по території земельної ділянки , яка була надана ДП ММЦ “Гурзуф”, загальною площею 6,4350 га, кадастровий номер 4341956800 на набережну ім. Пушкіна в смт. Гурзуф, визначивши плату  у розмірі 0,49 грн. на 1 люд./день. , у разі неукладення договору у вказаний термін вважати його укладеним в редакції ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000” від 31.10.06 р.

4.          Стягнути з Гурзуфської селищної ради ( смт Гурзуф, вул. Подвойського, 9, банківські реквізити невідомі) на користь ТОВ Пансіонат з лікуванням “Молодіжний-2000” ( смт.Гурзуф, вул.Набережна, 9 ЗКПО 25138679, банківські реквізити невідомі) 85 грн. – держмита, 118  грн. – витрат на ведення процесу.

5.          У задоволені зустрічного позову відмовити.

Накази видати після вступу рішення в силу

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Яковлєв С.В.

СудГосподарський суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення04.12.2006
Оприлюднено20.08.2007
Номер документу399993
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11340-2006

Рішення від 04.12.2006

Господарське

Господарський суд Автономної Республіки Крим

Яковлєв С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні