АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 548/549/14-ц
Номер провадження 22-ц/786/2363/14
Головуючий у 1-й інстанції Личковаха О. О.
Доповідач Акопян В. І.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2014 року м. Полтава Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого судді: Акопян В.І.,
Суддів: Омельченко Л.М., Петренка В.М.,
При секретарі: Фадєйкіній Н.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хорольського районного суду Полтавської області від 18 червня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ТОВ Агрокомпанія "Перше травня" за участю третьої особи Відділу Держземагенства у Хорольському районі Полтавської області про визнання договору оренди землі недійсним,-
В С Т А Н О В И Л А :
Рішенням Хорольського районного суду Полтавської області від 18 червня 2014 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 до ТОВ Агрокомпанія "Перше травня" за участю третьої особи Відділу Держземагенства у Хорольському районі Полтавської області про визнання договору оренди землі недійсним за безпідставнісю позовних вимог.
З вказаним рішенням суду не погодилася ОСОБА_1 та подала апеляційну скаргу, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення районного суду.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічного з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судом першої інстанції вірно встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивачу ОСОБА_1 належать земельна ділянка площею 2,91 га, розташована на території Березняківської сільської ради Хорольського району Полтавської області; кадастровий № 5324880600:00:006:0009.
Вказану земельну ділянку позивач прийняла у спадщину після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом зареєстрованого в реєстрі за № 558 та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
10 червня 2011 року між спадкодавцем ОСОБА_2 та ТОВ Агро компанія «Перше травня» був укладений договір оренди землі № 3, строком на п'ять років. Предметом вказаного договору є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Березняківської сільської ради Хорольського району Полтавської області; кадастровий № 5324880600:00:006:0009, площею 2,91 га. Договір зареєстровано у Відділі Держкомзему у Хорольському р-ні, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21 лютого 2012 року за № 532480004001910.
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав, а ст. 126 цього Кодексу встановлюється порядок оформлення речових прав на земельну ділянку відповідно до Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
16 березня 2010 року набрав чинності Закон України від 11 лютого 2010 року № 1878-VІ «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України», яким статті 18 та 20 Закону № 161-XIV виключені, а ст. 6 доповнена ч. 5, згідно з якою право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про оренду землі» (чинної на час укладення договору) істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
Невід'ємною частиною договору оренди землі від 10.06.2011 року є акт приймання-передачі земельної ділянки в оренду укладений 23.02.2012 року, збірний кадастровий план суміжних землевласників та землекористувачів, акт визначення, встановлення та погодження меж земельних ділянок в натурі переданої в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; схема меж та розмірів земельної ділянки, що передається у користування в розмірі земельної частки (паю).
Судом першої інстанції вірно встановлено, що при укладенні договору оренди землі № 3 від 10.06.2011 року між орендарем та орендодавцем були дотримані всі істотні умови передбачені законом.
Посилання апелянта на недотримання відповідачем та третіми особами процедури державної реєстрації договорів оренди землі та вимог визначених п. 23 «Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», є помилковими, оскільки без формування поземельної книги та внесення в автоматизовану систему відповідних відомостей неможливо провести процедуру реєстрації договору. Спірний договір зареєстровано у Відділі Держкомзему у Хорольському р-ні, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21 лютого 2012 року за № 532480004001910.
Учасники правочину, в належній формі уклали спірний договір, дійшовши згоди щодо всіх його істотних умов, склали та підписали його.
Згідно ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), в даному випадку у зв'язку зі смертю ОСОБА_2 право на земельну ділянку перейшло до спадкоємця ОСОБА_1
Відповідно до ст. 32 ч. 4 ЗУ «Про оренду» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не ж підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно пункту 39 Договору оренди від 10 червня 2011 року перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не ж підставою для зміни умов або розірвання договору.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду постановлено у відповідності з вимогами закону та не має підстав для його скасування, і доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст. 303, ст. 307 ч. 1 п. 1, ст. 308 ч. 1, ст. 314 ч. 1 п. 1, ст. 315 ЦПК України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - відхилити.
Рішення Хорольського районного суду Полтавської області від 18 червня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий суддя: Акопян В.І.
Судді: Омельченко Л.М.
Петренко В.М.
Суд | Апеляційний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 25.07.2014 |
Оприлюднено | 04.08.2014 |
Номер документу | 40000951 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Полтавської області
Акопян В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні