ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 липня 2014 року Справа № 925/1008/14
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., при секретарі Олексенко Т.В. за участю прокурора Єлисєєвої О.О., представників сторін: першого позивача - не з"явився, другого позивача - Німича О.В. за довіреністю, відповідача - не з"явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Черкаського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі фонду державного майна України та публічного акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод" до приватного підприємства „Ремпобуттехніка-Черкаси" про стягнення 10158, 82 грн.
ВСТАНОВИВ:
Черкаський прокурор з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави звернувся до суду із позовом у якому просив стягнути з відповідача 10158,82 грн. з яких 9295,70 грн. основного боргу, 158,30 грн. 3% річних та 704,82 грн. пені.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор послався на те, що на виконання укладеного 26.12.2008р. між публічним акціонерним товариством „Черкаський приладобудівний завод" (другий позивач) та приватним підприємство „Ремпобуттехніка-Черкаси" (відповідач) договору оренди №05/09-66, другий позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування 80,0 кв.м. нежитлового приміщення, що розташоване за адресою: вул. 30 років Перемоги, 5/1 в м. Черкаси. Однак відповідач не виконує належним чином умови укладеного сторонами договору оренди в частині перерахування орендної плати у встановлені строки.
Перший позивач та відповідач були належним чином повідомлені про час та місце проведення судового засідання, однак в судове засідання повторно не з'явилися. Про причини неявки суд не повідомили. Відповідач відзиву на позов суду не надав.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю першого позивача та відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Прокурор та представник другого позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених у позові.
Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника другого позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
26.12.2008р. між публічним акціонерним товариством „Черкаський приладобудівний завод" та приватним підприємством „Ремпобуттехніка-Черкаси" було укладено договір оренди №05/09-66.
На виконання умов договору між другим позивачем та відповідачем були укладені додаткові договори №5 від 26.12.2011р., №6 від 26.12.2012р. та №7 від 17.12.2013р.
Відповідно до ст.. 1 договору предметом договору є оренда не житлового приміщення загальною площею 80 кв.м., яке належить орендодавцю, для використання його під магазин орендаря за адресою , м. Черкаси, вул.. 30 років Перемоги ,5/1.
Статтею 2 договору сторони дійшли згоди, що орендодавець зобов"язується протягом 2-ох діб з моменту підписання акту приймання- передачі об"єкту оренди передати об'єкт оренди у розпорядження орендаря для використання із зазначеною вище метою та на термін, обумовлений у договорі оренди.
Актом приймання - передачі об"єкту оренди від 02.01.2009р. до договору №05/09-66 від 26.12.2008р. орендар прийняв об"єкт оренди за договором, а орендодавець здав об'єкт оренди за договором. Акт приймання - передачі підписаний уповноваженими представниками та скріплений печатками.
Обумовлена у даному договорі оренди вартість оренди сплачується шляхом перерахування коштів на банківський рахунок.
Вартість оренди: за місяць - 951,20 грн., ПДВ - 190,40 грн., всього 1141,60 грн. (одна тисяча сто сорок одна гривня 60 коп.) з ПДВ (ст.. 3 договору).
Згідно ст.. 4 договору щомісячна оплата за оренду, яка є предметом даного договору, здійснюється не пізніше 5 числа наступного за орендним місяцем. Орендна плата також може здійснюватися орендарем за декілька місяців наперед.
Відповідно до ст.. 16 договору сторони несуть відповідальність за порушення виконання умов договору, орендар - у вигляді пені за несвоєчасну орендну плату в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення оплати.
Однак відповідач умови договору не виконував та не сплачував орендну плату, заборгувавши позивачу на день розгляду справи - 9295,70 грн.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. ст.ст. 525, 526, 530, 546, 549, 625, 759, 762 ЦК України містять такі положення:
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочки, а також три відсотки річних від простроченої суми.
Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов'язання між публічним акціонерним товариством „Черкаський приладобудівний завод" та приватним підприємство „Ремпобуттехніка-Черкаси" договору оренди №05/09-66 від 26.12.2008 р.
Другий позивач умови вказаного договору виконав належним чином передавши відповідачу в оренду передбачене договором майно.
Свої зобов'язання за цим договором щодо своєчасного та повного розрахунку за орендоване майно відповідач належним чином не виконував. Таким чином, у відповідача виникло зобов'язання оплати за оренду майна на умовах договору.
За використання орендованого майна відповідач орендну плату за нього сплачував частково, заборгувавши позивачу на час розгляду справи 9295,70 грн. які підлягають стягненню з відповідача. Доказів оплати вказаного боргу відповідач суду не подав. Розрахунок боргу проведений вірно.
Крім того обґрунтованими є вимоги позивача про стягнення з відповідача нарахованих в порядку ст. 549, 625 ЦК України та ст.. 16 договору 704,82 грн. пені та 158,30 грн. 3% річних. Розрахунок зроблено вірно, а тому він підлягає до стягнення у заявлених сумах.
Також, з відповідача в доход державного бюджету підлягає до стягнення судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємства „Ремпобуттехніка - Черкаси", вул.. 30 років Перемоги, 15/1, м. Черкаси, 18029, код 34725990 на користь публічного акціонерного товариства „Черкаський приладобудівний завод" , вул. 30 років Перемоги, 5/1, м. Черкаси, 18000, код 14309572 - 9295,70 грн. боргу, 704,82 грн. пені, 158,30 грн. 3% річних.
Стягнути з приватного підприємства „Ремпобуттехніка - Черкаси", вул.. 30 років Перемоги, 15/1, м. Черкаси, 18029, код 34725990 в доход державного бюджету через ДПІ у м. Черкаси Головного управління Міндоходів судовий збір в сумі 1827, 00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 04.08.2014 р.
Суддя К.І.Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2014 |
Оприлюднено | 06.08.2014 |
Номер документу | 40015604 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні