Рішення
від 29.07.2014 по справі 902/678/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29 липня 2014 р. Справа № 902/678/14

за позовом: Заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері (вул. Червоноармійська, 105, м. Вінниця, 21007) в інтересах держави в особі: Міністерства оборони України (проспект Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168), Квартирно- експлуатаційного відділу м. Вінниці (вул. Червоноармійська, 87, м. Вінниця, 21007)

до : Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області (вул. Леніна, 45, смт. Муровані Курилівці, Вінницька обл.)

третя особа без самостійних вимог на стороні позивача - Вінницький обласний військовий комісаріат (21016, м.Вінниця, 40-річчя Перемоги,31)

третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Могилів-Подільська об'єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів у Вінницькій області (24000, Вінницька область, м. Могилів-Подільський, вул. Василя Стуса, 54/7-а)

про скасування пункту 1.6 рішення Мурованокуриловецької селищної ради від 25.06.2007р. № 295 "Про вилучення земельних ділянок"

Суд:

Суддя Кожухар М.С.

Секретар судового засідання Матущак О.В.

Представники :

прокурор: Сопівник А.В.

позивача 1: Літвін С.М. - за дорученням

позивача 2: Ткачук О.С. - за дорученням

відповідача: не з'явився

третьої особи на стороні позивача без самостійних вимог: Кушнір А.Л. - за дорученням

третьої особи на стороні відповідача: Ліщина О.В. - за дорученням

ВСТАНОВИВ :

Заступник Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері звернувся до господарського суду Вінницької області в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці до Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області з позовом про скасування пункту 1.6 рішення 10 сесії 5 скликання Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області від 25.06.2007 року № 295 "Про вилучення земельних ділянок".

Позовні вимоги мотивовано наступним.

25 червня 2007 року 10 сесією 5 скликання Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області прийнято рішення про вилучення земельних ділянок за №295. Пунктом 1.6 рішення радою на підставі п. а. ст. 141 Земельного кодексу України вилучено земельну ділянку площею 0,06 га по вул. Леніна, 115 у Барсько-Мурованокуриловецького об'єднаного районного військового комісаріату із переведенням ділянки до земель не наданих у власність та користування.

Вказане рішення Вінницької міської ради суперечить вимогам чинного законодавства, прийняте радою із перевищенням своїх повноважень та порушує право землекористування Міністерства оборони України в особі КЕВ м. Вінниці.

17 травня 2005 року Барсько-Мурованокуриловецькому ОРВК, на підставі рішення Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області № 407 від 29.12.2004, для потреб оборони видано державний акт серія ЯЯ №015120 на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,2574 га по вул. Леніна, 115 в селищі Муровані Курилівці Вінницької області.

Відповідно до пункту 45 наказу Міністра оборони України № 483 від 22.12.1997 передача земель оборони місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.

В той же час, згідно матеріалів проведеної перевірки, вилучення оспорюваним рішенням земельної ділянки площею 0,06 га здійснено за відсутності дозволу уповноваженої на це особи - Міністра оборони України, а лише на підставі листа Військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького ОРВК вих. № 7/616 від 20.06.2007.

Вилучена земельна ділянка площею 0,06 га по даний час входить до складу військового містечка № 123, перебуває на обліку КЕВ м. Вінниці та використовується для потреб оборони.

Враховуючи те, що вилучена земельна ділянка до моменту винесення спірного рішення мала статус земель оборони, що підтверджується державним актом на право постійного користування землею за серією ЯЯ №015120, вказані землі підлягають поверненню Міністерству оборони України, оскільки їхнє вилучення порушує право землекористування Позивача, унеможливлює їх використання для виконання військовими формуваннями покладених на них функцій та завдань, що порушує правовий режим земель оборони згідно ст. 2 ЗУ "Про використання земель оборони".

Ухвалою від 23.05.2014р. порушено провадження у даній справі з призначенням судового засідання на 19.06.2014р.

19.06.2014р. до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву № 02-13/333 від 17.06.2014р., в якому він позовні вимоги не визнає з огляду на наступне.

Відповідно до розпорядження Мурованокуриловецької районної державної адміністрації "Про передачу до сфери державної власності в управління ДПА України на баланс Барської міжрайонної державної податкової інспекції приміщення" від 24.01.2007 року № 15 та розпорядження № 105 від 13.03.2007 року, передано в управління ДПА України на баланс Барської міжрайонної державної податкової інспекції для розміщення Мурованокуриловецького відділення Барської міжрайонної державної податкової інспекції частини нежитлового приміщення, яке знаходиться за адресою вул. Леніна - 115, смт. Муровані Курилівці Вінницької області, в кількості 14 кімнат площею 167,9 кв.м., коридор площею 66,5 кв.м. та підвал площею 28.8 кв.м.

24.01.2007р., на підставі акта приймання-передачі, вказані об'єкти нерухомості балансоутримувачем, тобто Мурованокуриловецькою райдержадміністрацією, передано до державної власності, сфери управління ДПА України на баланс Барської міжрайонної державної податкової інспекції для розташування Мурованокуриловецького відділення.

В зв'язку з цим, Мурованокуриловецьке відділення Барської МДПІ звернулось до органу місцевого самоврядування про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки Мурованокуриловецькому відділенню Барської МДПІ.

Рішенням 10 сесії Мурованокуриловецької селищної ради 5 скликання від 25.06.2007 року № 310 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою. У зв'язку із зволіканням виконання рішення, на засіданні 24 сесії 5 скликання від 26.12.2008 року було прийнято рішення № 690 про продовження терміну дії рішення 10 сесії Мурованокуриловецької селищної ради 5 скликання від 25.06.2008 року №310.

Дані рішення прийнятті у відповідності до ч.2 ст. 120 ЗК України, де передбачено, якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, наданій у користування, то в разі їх відчуження до набувача переходить право користування тією частиною земельної ділянка яка необхідна для їх обслуговування. Вищезазначене регламентує і ст. 377 ЦК України.

Вказане зазначив у поданій заяві до селищної ради і військовий комісар об'єднаного районного військового комісаріату від 20.06.2007 року.

На даний час право користування спірною земельною ділянкою не оформлено. Право, користування частиною майна (споруд), набуте ДПІ на умовах зазначених вище. Документи на підставі яких позивач користується іншою частиною споруд, відсутні.

Ухвалою суду від 19.06.2014р. залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Могилів-Подільську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ Міндоходів у Вінницькій області і в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Вінницький обласний військовий комісаріат та відкладено розгляд справи на 15.07.2014р.

Ухвалою суду від 15.07.2014р. розгляд справи відкладено на 29.07.2014р.

28.07.2014р. до суду від першого позивача надійшли пояснення по справі б/н від 28.07.2014р., де зазначено наступне.

Барсько-Мурованокуриловецький об'єднаний районний військовий комісаріат створений 31.07.2004 на підставі Директиви Міністра оборони України № Д-115/1/011 від 02.12.2002, згідно довідки ЄДРПОУ № 924/12 проводить діяльність у сфері оборони, організаційно-правова форма - відокремлений підрозділ, правовий статус - без права юридичної особи, головне підприємство - Міністерство оборони України. Згідно реєстраційної картки земельної ділянки серія ААБ № 817952 форма власності спірної земельної ділянки - державна.

Частина 1 ст. 77 Земельного кодексу України, визначає, що землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

У ч. 3 ст. 84 Земельного кодексу України зазначено, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать зокрема землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально- культурного, виробничого та житлового призначення.

Ст. 14 ЗУ "Про Збройні Сили України" визначено, що земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

Щодо вилучення спірної земельної ділянки, яке відбулося згідно рішення Мурованокуріловецької селищної ради Вінницької області № 295 від 25.06.2007 року на підставі п. а ст. 141 Земельного кодексу України, тобто листа військового комісара Барсько-Мурованокуриловецького об'єднаного районного військового комісаріату вих. № 7/616 від 20.06.2007 року, то таке вилучення проведене в порушення чинного законодавства України, а саме ч.ч. 3,4 ст. 142 ЗК України, п. 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22.12.1997 року № 483.

Як встановлено прокурорською перевіркою, згода на передачу спірної земельної ділянки Міністром оборони України не надавалася.

29.07.2014р. від представника другого позивача надійшли пояснення б/н від 29.07.2014р., в яких, зокрема, зазначено таке.

Відповідно до п. 45 наказу Міністра оборони України від 22.12.1997 року №483 "Про затвердження положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями" передача земель оборони місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних сил України.

Відповідно до Наказу Міністра оборони України від 03.10.2006 року № 570 щодо надання згоди на припинення права користування землями оборони виключно за рішенням Міністра оборони України та доручення Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №4889/3/1-07 зупинено операції з реалізації та передачі земель оборони (у тому числі під об'єктами нерухомості), крім безоплатної передачі у комунальну власність земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного та житлового призначення разом з цими об'єктами, до прийняття окремого рішення. На час розгляду справи такого рішення не прийнято.

При прийнятті оскаржуваного рішення Мурованокуриловецькою селищною радою Вінницької області були проігноровані вимоги статті 77 ЗК України, ст.ст. 1,2 ЗУ "Про використання земель оборони".

Відповідно до листа ГУ Держземагентства у Вінницькій області від 28.07.2014 №10-2-0.21-6679/14 та даних Відділу Держземагенства у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області, на даний момент згідно Національної кадастрової системи за кадастровим номером 0522855100:02:002:0040 рахується земельна ділянка комунальної форми власності, а землекористувачем є Барсько-Мурованокуриловецький об'єднаний військовий комісаріат. На вказану земельну ділянку з кадастровим номером 0522855100:02:002:0040, що знаходиться за адресою - Вінницька область, сел. Муровані Курилівці, вул. Леніна 115 площею 0, 2574 га на підставі проекту землеустрою видано Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №015120 Барсько-Мурованокуриловецькому об'єднаному районному військовому комісаріату, цільове призначення - для оборони.

Відповідно до інформації з Реєстру прав власності на нерухоме майно №24791551 станом на 28.27.2014 відсутні відомості щодо об'єкта нерухомого майна за кадастровим номером 0522855100:02:002:0040.

На балансі КЕВ м. Вінниці перебуває адміністративна будівля №1, яка розташована по вул. Леніна 115 в селищі Муровані-Курилівці Вінницької області.

Адміністративна будівля №1 площею 617 кв.м. входить до складу військового містечка №123, розташована на земельній ділянці земель оборони (державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ №015120, виданого на підставі рішення Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області від 29.12.2004, кадастровий номер 0522855100020020040) та використовується з 1961 року для розміщення Барсько-Мурованокуриловецького об'єднаного районного військового комісаріату, тобто являється військовим майном.

14.11.2006р. Мурованокуриловецькою РДА видано розпорядження №376 "Про утворення комісії для прийняття до сфери державної власності в управління частини приміщення Барсько-Мурованокуриловецького об'єднаного районного військового комісаріату", пунктом 2 якого вказано комісії до 17.11.2006р. здійснити прийом-передачу частину приміщення Барсько-Мурованокуриловецького об'єднаного районного військового комісаріату.

24.01.2007р. Мурованокуриловецькою РДА видано розпорядження № 15 "Про передачу до сфери державної власності в управління ДПА України на баланс Барської міжрайонної державної податкової інспекції приміщення".

Таким чином, на даний час частину адміністративної будівлі №1 площею 226,8 кв.м. використовує Могилів-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Вінницькій області відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, серія та номер 23719061 від 02.07.2014 року. Іншу частину будівлі використовує Барсько-Мурованокуриловецький об'єднаний районний військовий комісаріат, свідоцтво про право власності не виготовлялось.

Треті особи письмових пояснень по суті спору не надали. В судовому засіданні представник Вінницького обласного комісаріату позов підтримала, представники Мог-Подільської ОДПІ проти позову заперечили.

В судове засідання 29.07.2014р. з"явились прокурор, представники позивачів та третіх осіб.

Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу 18.07.2014р. за № 2340055083544.

Відсутність представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті.

За таких обставин, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу та дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідно до наданої представником першого позивача інформаційної довідки № КПР/1490 від 18.07.2014р., згідно п.7 Постанови КМУ № 389 від 03.06.13 "Про затвердження Положення про військові комісаріати", обласний військовий комісаріат є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Барсько-Мурованокуриловецький об'єднанний районний військовий комісаріат є відокремленим структурним підрозділом Вінницького обласного військового комісаріату та був створений 31.07.2004р. на підставі Директиви Міністра оборони України № Д-115/1/011 від 02.12.2002р. На даний час функціонує відповідно до штату 03/701, затвердженого 29.04.2014 начальником Генерального штабу-Головнокомандувачем Збройних Сил України.

29.12.2004р. Мурованокуриловецька селищна рада прийняла рішення № 407 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування на земельну ділянку Барсько-Мурованокуриловецькому об'єднаному районному військовому комісаріату", пунктом першим якого затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування на земельну ділянку площею 0,2574 га по вул. Леніна, 115 Барсько-Мурованокуриловецькому об"єднаному районному військовому комісаріату, роз роблену Вінницькою регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру" при Держкомземі України (а.с. 21).

17.05.2005р., на підставі рішення Мурованокуриловецької селищної ради № 407 від 29.12.2004р.,Барсько-Мурованокуриловецькому об"єднаному районному військовому комісаріату видано державний акт № 0151120 на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,2574 га, що знаходиться за адресою: селище Муровані Курилівці, вул. Леніна, 125 (а.с. 22).

Учасники процесу у судовому засіданні підтвердили, що земельна ділянка площею 0,2574 га, що знаходиться за адресою: селище Муровані Курилівці, вул. Леніна, 125 на яку видано вказаний державний акт № 0151120 є тією ж земельною ділянкою, стосовно якої прийнято оскаржуване рішення селищної ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Цивільного кодексу України (ЦК України), обставини, які визнаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, можуть не доказуватися перед судом, якщо у суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання

24.01.2007р. Мурованокуриловецькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 15 про зняття з балансового обліку приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Леніна 115, смт. Муровані Курилівці Вінницької області (9 кімнат площею 155,58 кв.м. та коридор площею 54,9 кв.м.) згідно інвентарної справи, та передачу його безоплатно до сфери державної власності в управління ДПА України на баланс Барської міжрайонної державної податкової інспекції для розміщення Мурованокуриловецького відділення Барської міжрайонної державної податкової інспекції (а.с. 108).

13.03.2007р. Мурованокуриловецькою районною державною адміністрацією прийнято розпорядження № 105 "Про внесення змін до розпорядження голови райдержадміністрації від 24.01.2007р. №15 "Про передачу до сфери державної власності в управління ДПА України на баланс Барської міжрайонної державної податкової інспекції приміщення", яким підпункт 1.1 розпорядження викладено в новій редакції: "1.1 Зняти з балансового обліку приміщення, що знаходиться за адресою: вул. Леніна 115, смт. Муровані Курилівці Вінницької області (14 кімнат площею 167,9 кв.м., коридор площею 66,5 кв.м. та підвал площею 28.8 кв.м.) згідно інвентарної справи (а.с. 109).

Військовий комісар Барсько-Мурованокуриловецького об'єднаного районного військового комісаріату звернувся до селищного голови смт. Муровані Курилівці з листом № 7/616 від 20.06.2007р., в якому просив вилучити з користування комісаріату земельну ділянку під будівлею площею 0,6 га , у зв"язку з передачею приміщення по вул.Леніна, 115 смт. Муровані Курилівці площею 263,2 кв.м до сфери державної власності в управління ДПА України на баланс Барської МДПІ (а.с. 129).

25.06.2007р. Мурованокуриловецька селищна рада прийняла рішення № 295 "Про вилучення земельних ділянок", підпуенктом 1.6. п. 1 якого, на підставі ст. 141 (а) Земельного кодексу України (добровільна відмова від права користування земельною ділянкою) вилучено земельну ділянку Барсько -Мурованокуриловецького об'єднаного районного військового комісаріату - площею 0,06 га по вул. Леніна, 115 та переведено її до земель, не наданих у власність та користування (а.с. 26-27).

25.06.2007р. Мурованокуриловецька селищна рада прийняла рішення № 310, п. 1 якого надано дозвіл Мурованокуриловецькому відділенню Барської МДПІ на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки під приміщенням по вул. Леніна, 115 в смт. Муровані Курилівці в розмірі 0,06 га (а.с. 116).

26.12.2008р. Мурованокуриловецька селищна рада прийняла рішення № 690, яким продовжено термін дії рішення 10 сесії Мурованокуриловецької селищної ради 5 скликання від 25.06.2007 р. № 310 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки під приміщенням Мурованокуриловецького відділення Барської МДПІ по вул Леніна, 115 в смт. Муровані Курилівці" (а.с. 115).

Згідно з даними реєстраційної картки земельної ділянки за Барсько-Мурованокуриловецьким об"єднаним районним військовим комісаріатом рахується земельна ділянка площею 0,2574 (кадастровий номер земельної ділянки 0522855100020020040), що передана на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою (а.с. 24).

Заслухавши надані у судових засіданнях пояснення учасників процесу, дослідивши і оцінивши обставини та докази по справі, суд дійшов такого висновку.

В силу ст. ст. 4-3, 33 ГПК України, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст. 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 ГПК України, обставини, які визнаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, можуть не доказуватися перед судом, якщо в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Відповідно до ст. 77 Земельного кодексу України, далі - ЗК України (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.

Відповідно до ст. 14 ЗУ "Про Збройні Сили України" (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), Збройні Сили України можуть здійснювати господарську діяльність згідно із законом. Земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю , належить їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків. Особливості правового режиму майна Збройних Сил України визначаються відповідним законом.

Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - військові частини). До військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.

Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про використання земель оборони" (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України.

Вирішення питань щодо забезпечення Збройних Сил України військовим майном, а також визначення порядку вилучення і передачі його до сфери управління центральних або місцевих органів виконавчої влади, інших органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядним установам і організаціям та у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст або у їх спільну власність (за згодою відповідних органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності") належить до компетенції Кабінету Міністрів України з урахуванням того, що озброєння та бойова техніка можуть передаватися лише до військових формувань, існування яких передбачено законом (ч. 1 ст. 2 ЗУ "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення).

Відповідно до ч. 1 ст. 84 ЗК України (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Згідно з п. б ч. 3 ст. 84 ЗК України (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення.

Згідно зі ст.5 ЗУ "Про розмежування земель державної та комунальної власності" (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), суб'єктом права власності на землі державної власності є держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади. Суб'єктами права власності на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

При розмежуванні земель державної та комунальної власності не можуть передаватися до земель комунальної власності землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення (ст. 6 ЗУ "Про розмежування земель державної та комунальної власності" (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення).

Виходячи з наведеного та з матеріалів справи, земельна ділянка, про вилучення якої прийнято спірне рішення, відносилась до земель оборони та перебувала у державній власності, що зокрема підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 015120, виданим Барсько-Мурованокуриловецькому об"єднаному районному військовому комісаріату на підставі рішення № 407 Мурованокуриловецької селищної ради від 29.12.2004 р. (а.с. 120), і на даний час статус її як землі оборони не змінений, що стверджується зокрема листом Відділу Держземагенства у Мурованокуриловецькому районі Вінницької області від 24.07.2014 р. (а.с.188-189) та реєстраційною карткою жемельної ділянки серії ААБ № 817952 (а.с. 182).

Пунктом 12Перехідних положень ЗК України встановлено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Як випливає з вищенаведеного та оспорюваного рішення Мурованокуриловецької селищної ради № 295 від 25.06.2007 р., земельну ділянку 0,06 га по вул. Леніна,115 у м. Муровані Курилівці державної форми власності, що відносилась і відноситься до земель оборони, вилучено у Барсько- Мурованокуриловецького об"єднаного районного вйськового комісаріату на підставі п. а ст. 141 Земельного кодексу України.

В силу положень ст. 141 ЗК України (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), підставами припинення права користування земельною ділянкою є: а) добровільна відмова від права користування земельною ділянкою; б) вилучення земельної ділянки у випадках, передбачених цим Кодексом; в) припинення діяльності державних чи комунальних підприємств, установ та організацій; г) використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; ґ) використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; д) систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Відповідно до ч. 2. ст. 149 ЗК України (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.

Згідно зі с. 142 ЗК України (у редакції, що діяла на час прийняття спірного рішення), припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.

Згідно з п. 45 Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні правила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22.12.1997р. N 483, передача земель місцевим органам влади проводиться лише за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного, управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України.

Таким чином, в структурі Міністерства оборони України та Збройних Сил України правом прийняття рішення про відчуження земельних ділянок чи припинення права користування володіє лише Міністр оборони України, а у окремих випадках (якщо це потребує передислокація військової частини) за рішенням Кабінету Міністрів України та Президента України. Інші посадові особи -командири військових частин, з'єднань тощо, позбавлені права прийняття рішень стосовно земель та стосовно майна Збройних сил України.

Також в січні 2007 року Кабінет Міністрів України надіслав до Міністерства оборони, Держкомзему, Фонду державного майна, Міністерства економіки, Міністерства фінансів лист, яким зупинив операції з реалізації та передачі земель оборони (у тому числі під об"єктами нерухомості).

На цьому зокрема наголошено у постановах Вищого господарського суду України від 18.06.2009 р. у справі № 2/187, від 22 грудня 2010 р. у справі № 2-7/3131-2009.

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, згода на передачу спірної земельної ділянки відповідною повноважною особою не надавалась.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, п.3 ст. 24 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з положень ст.ст. 141, 149 ЗК України, припинення права постійного користування земельною ділянкою державної власності може бути здійснено відповідним державним органом виконавчої влади, а не органом місцевого самоврядування, при цьому не має значення, чи знаходилась спірна земельна ділянка в межах міста або за його межами.

На цьому зокрема наголошено у постанові Верховного Суду України від 26.03.2012р. (реєстраційний номер в ЄДР судових рішень- 23740278), прийнятій за наслідками перегляду постанови Вищого господарського суду України з мотивів неоднакового застосування одних і тих самих норм матеріального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 111-28 ГПК України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.

Виходячи з викладеного, Мурованокуриловецька селищна рада Вінницької області не мала повноважень на припинення користування земельною ділянкою державної форми власності.

Як зазначалось раніше, оскаржуване рішення Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області "Про вилучення земельних ділянок" прийнято на підставі пункту "а" ст. 141 ЗК України. Разом з тим цією нормою закону передбачено припинення права користування земельною ділянкою у випадку добровільної відмови від права користування земельною ділянкою, що не тотожне вилученню земельної ділянки (про що прийнято рішення), яке здійснюється на підставі пункту "б" ст. 141 та ст. 149 ЗК України для суспільних та інших потреб.

Відповідно до ч. 1 ст. 155 ЗК України, у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Заперечення відповідача проти позову з посиланням на ч. 2 ст. 120 ЗК України не приймаються судом, оскільки даною нормою Закону (у редакції станом на час прийняття оспорюваного рішення, передбачено, що при відчуженні будівель та споруд, які розташовані на орендованій земельній ділянці, право на земельну ділянку визначається згідно з договором оренди земельної ділянки. Вказані положення не стосуються спірних правовідносин, що розглядаються у справі № 902/678/14. Не розповсюджуються на ці правовідносини і інші положення зазначеної статті кодексу, оскільки відчуження майна, тобто частини будівлі, не було, а мала місце зміна балансоутримувача.

Визначення "скасування рішення" є ідентичним "визнанню його недійсним".

Виходячи з наведеного, ст. 16 (ч. 2 п. 10) Цивільного кодексу України, ст. 20 (ч. 2, абз. 2) Господарського кодексу України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги заступника Вінницького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Вінниці до Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області про скасування пункту 1.6 рішення 10 сесії 5 скликання Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області від 25.06.2007 року № 295 "Про вилучення земельних ділянок" - підлягають задоволенню, а рішення селищної ради у оскаржуваній частині підлягає визнанню недійсним.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 4-3, 33, 43, 49, 82, 84, 115, 116 ГПК України, -

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним пункт 1.6 рішення 10 сесії 5 скликання Мурованокуриловецької селищної ради Вінницької області від 25.06.2007 року № 295 "Про вилучення земельних ділянок".

3. Стягнути з Мурованокуриловецької селищної ради (23400, Вінницька область, смт. Муровані Курилівці, вул. Леніна, 45, код ЄДРПОУ 04325974) до державного бюджету України 1218 грн. (одну тисячу двісті вісімнадцять грн.) судового збору.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 04 серпня 2014 р.

Суддя Кожухар М.С.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2- Мурованокуриловецькій селищній раді Вінницької області (вул. Леніна, 45, смт. Муровані Курилівці, Вінницька обл.)

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення29.07.2014
Оприлюднено05.08.2014
Номер документу40017354
СудочинствоГосподарське