ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2014 р. Справа № 804/4048/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Ніколайчук С.В.
при секретарі судового засідання Федуркіній А.В.;
за участю:
представник позивача Ковальчук І.А.;
представник відповідача Костюк М.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області до «Солонянської шляхової пересувної механізованої колони» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
ВСТАНОВИВ:
24.03.14р. Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до «Солонянської шляхової пересувної механізованої колони» (далі ТОВ Солонянська ШПМК), в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просить стягнути з відповідача на його користь заборгованість по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій по списку № 2 у сумі 36170 грн.80коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що внаслідок порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідач має заборгованість зі сплати витрат на покриття і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 25.02.2014 року по 25.03.2014 ріку в сумі 30317грн. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, але жодної сплати від ТОВ «Солонянська ШПМК» не було, тому сума позову збільшилась на 5853,14 грн. таким чином сума позовних вимог по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах на дату розгляду справи у судовому засіданні становить 36170грн. 80коп.
Ухвалою суду від 27.03.14р. відкрито провадження по справі №804/4048/14 та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 11.04.14р.
В подальшому розгляд справи відкладався на 25.04.14р, 13.05.2014р.
Ухвалою суду від 13.05.14р. від позивача витребувано додаткові докази по справі та розгляд справи відкладено на 13.06.14р.; в подальшому розгляд справи відкладено на 11.07.2014р.
11.07.2014р. в судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд адміністративний позов задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача, проти позову заперечував, звертав увагу суду на те, що сума заборгованості є необґрунтованою та непідтвердженою відповідними доказами, відсутній розрахунок з якого вбачається підстави та з чого складається борг, а тому в задоволенні позову просив суд відмовити та відкласти розгляд справи на іншу дату та вдруге витребувати від позивача додаткові докази по справі, оскільки останній не надав їх у повному обсязі.
Заслухавши представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі, виходячи з наступного:
ТОВ «Солонянська ШПМК» є платником збору на обов'язкове державне соціальне пенсійне страхування.
З матеріалів справи вбачається, що Управлінням Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області на адресу ТОВ «Солонянська ШПМК» направлялося повідомлення розрахунок (додаток 6) сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б» ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується копією поштового повідомлення, яке знаходиться в матеріалах справи.
Згідно картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2 сума заборгованості ТОВ «Солонянська ШПМК» по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій по списку № 2 за період з 01.01.2014 по 27.05.2014р. складає 36170,80грн.
Відповідно до ст.ст. 14,15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами) є страхувальниками та платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до абз. 2 п. 2 Розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України ( 36-2003-п ), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Абзацем 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на загально обов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
Відповідно п. 1 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Абзацом 3 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на загально обов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону складає 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до п. «б-з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;
д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
Отже, законодавчо передбачений обов'язок відповідача сплатити до Пенсійного фонду фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, врегульовано розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663.
Відповідно до пп. 6.4 п. 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами та організаціями збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (пп. 6.5 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно пп. 6.8 п. 6 вищезазначеної Інструкції суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-I «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
У випадку несплати витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, вказані витрати є боргом зі сплати страхових внесків, який стягується органами Пенсійного фонду України на підставі пп. 7 п. 5 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/20.
Виходячи з вищевказаних норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення» вбачається, що відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій лише особам, які були зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списками № 1 та № 2 та які набули необхідний стаж роботи після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Законодавством України передбачено відшкодування підприємствам витрат Пенсійного фонду України, пов'язаних з виплатою і доставкою пільгових пенсій, призначених за окремими пунктами статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно пп. 6.2 п. 6 Інструкції «Про порядок обчислення та сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України» №21-1 від 31.12.2003, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до положень Листа Пенсійного фонду України від 21.05.2003 року № 04/3846 «Щодо відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що особі, яка до і після 01.01.1992 працювала на роботах, передбачених списками № 1 та № 2, і на підприємстві проведена атестація робочих місць, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Абзацом статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Аналізуючи спірні правовідносини суд приходить до висновку, що ТОВ «Солонянська ШПМК» не сплачувало кошти, призначені на покриття фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Таким чином, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за період з 01.01.2014 по 27.05.2014р. складає 36170,80грн.
Твердження відповідача, що заборгованість є не обґрунтованою та не підтвердженою відповідними доказами,оскільки позивач не надав суду всі витребувані судом докази, суд не бере до уваги, оскільки розрахунок є належним доказом по справі, а також позивач надав на вимогу ухвали суду про витребування додаткових доказів від 13.05.14р., наявні в нього документи на підтвердження обставин справи, однак не в повному обсязі. Суд не відкладає розгляд справи, оскільки вважає, що розрахунку достатньо для вирішення справи по суті, а позивач виконав вимоги ухвали суду від 13.05.14р. по пенсіонеру по якому відповідачу нарахована заборгованість.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі: стягнути з відповідача заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за період з 01.01.2014 по 27.05.2014р.. складає 36170,80грн.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 158-163, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області до «Солонянської шляхової пересувної механізованої колони» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій - задоволити у повному обсязі.
Стягнути з «Солонянської шляхової пересувної механізованої колони» (52400, смт. Солоне, вул. Радянська, б.1, код ЄДРПОУ 31523687) на користь Управління Пенсійного фонду України в Солонянському районі Дніпропетровської області (52400, смт. Солоне, вул. Строменко, 5а, код ЄДРПОУ 25005754 р/р 25609303013192 в обласному управлінні Ощадбанку м. Дніпропетровська код ЗКПО 25005754, МФО 305482) заборгованість зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій у сумі 36170,80 грн. (тридцять шість тисяч сто сімдесят грн. 80 коп.).
Судові витрати по справі не стягуються.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 16 липня 2014 року
Суддя С.В. Ніколайчук
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2014 |
Оприлюднено | 06.08.2014 |
Номер документу | 40025951 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Ніколайчук Світлана Василівна
Адміністративне
Дніпропетровський окружний адміністративний суд
Ніколайчук Світлана Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні