ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.08.2014 р. Справа № 914/1837/14
За позовом: Прокурора Бродівського району Львівської області в інтересах держави, в особі Бродівської районної державної адміністрації, м.Броди Львівської обл.,
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Броди Львівської обл.,
про: розірвання договору оренди землі від 05.06.2008 р.
Суддя Яворський Б.І.
при секретарі Гелеш Г.
Прокурор: Клак Ю.
Представники :
від позивача: Дерин М.,
від відповідача: не з'явився.
На розгляд господарського суду Львівської області Прокурором Бродівського району Львівської області в інтересах держави в особі Бродівської районної державної адміністрації подано позов до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про розірвання договору оренди землі від 05.06.2008 р.
Ухвалою суду від 28.05.2014 р. порушено провадження у справі, яку призначено до розгляду на 08.07.2014 р. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду. Ухвалою суду від 21.07.2014 р. строк розгляду справи продовжувався на 15 днів.
У судовому засіданні 04.08.2014р. прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, просили розірвати договір оренди землі від 05.06.2008 р., укладений між Бродівською районною державною адміністрацією та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, у зв'язку зі систематичною несплатою орендної плати.
У судові засідання 08.07.2014р, 21.07.2014 р. та 04.08.2014р. відповідач не з'явився, хоча був належно повідомлений про час і місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, долученими до матеріалів справи, вимог ухвал суду не виконав, відзиву на позовну заяву не подав.
Зважаючи на наведене, а також враховуючи закінчення встановленого законом строку розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача та відзиву на позов, в порядку статті 75 ГПК України, за наявними у справі доказами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, повно, всебічно і об'єктивно з'ясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
Розпорядженням голови Бродівської районної державної адміністрації від 30.05.2008 р. №228 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для укладення договору оренди землі підприємцю ОСОБА_1 для обслуговування викупленого комплексу за межами населених пунктів Смільнівської сільської ради та надано в оренду земельну ділянку площею 3,1704 га для обслуговування комплексу терміном на 49 років.
05.06.2008 р. між Бродівською районною державною адміністрацією та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі. Відповідно до п.1 договору орендодавець (Бродівська районна державна адміністрація, позивач у справі) надає, а орендар (ФОП ОСОБА_1, відповідач у справі) приймає в строкове платне користування на умовах оренди земельну ділянку, для обслуговування викупленого комплексу, яка знаходиться за межами населених пунктів Смільнівської сільської ради Бродівського району Львівської області, згідно з планом земельної ділянки, який додається. В оренду передається земельна ділянка, кадастровий №4620386400:07:001:0003, загальною площею 3,1704 га. На земельній ділянці, яка передається в оренду, знаходяться викуплені приміщення (адміністративний будинок, тарний склад, склад вторинної сировини, склад будматеріалів, овочевий склад, 2 гаражі), які належпть ОСОБА_1 на праві приватної власності на нерухоме майно згідно витягу про реєстрацію права приватної власності на нерухоме майно, виданого Золочівським МБТІ №15234042 від 13.07.2007 р. Договір укладено на 49 років (п. 8 договору).
Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлена в розмірі 3 відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 35'042,40 грн. Розмір орендної плати індексується кожного року відповідно до чинного законодавства.
06.06.2008 р. сторони підписали додаток №1 до договору оренди землі - Акт передачі-прийому земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) в оренду.
Листом №1822/10/15-30/581 від 15.11.2013 р. Бродівське відділення Буської об'єднаної ДПІ Головного управління Міністерства доходів і зборів у Львівській області звернулося до голови Бродівської РДА та голови Смільнівської сільської ради з пропозицією розірвати договір оренди землі від 05.06.2008 р. у зв'язку з систематичною несплатою орендної плати ФОП ОСОБА_1
Листом № 04.37-7/2994-1-2 від 09.12.2013 р. Бродівська райдержадміністрація повідомила відповідача про існуючу заборгованість по орендній платі за земельну ділянку в розмірі 39' 030,69 грн. станом на 15.11.2013 р. та необхідність її погашення.
26.03.2014 р. Бродівська РДА звернулася до прокурора Бродівського району з проханням вжити до ОСОБА_1 заходів прокурорського реагування у зв'язку з систематичною несплатою орендної плати за земельну ділянку.
Як підтверджується довідкою Бродівського відділення Буської об'єднаної ДПІ Головного управління Міністерства доходів і зборів у Львівській області від 15.07.2014 р. №1918/9/13-14-25-00/120 заборгованість по орендній платі за землю ФОП ОСОБА_1 за період з 01.11.2012р. по 01.07.2014 р. становить 67' 620,05 грн.
Доказів відсутності заборгованості з орендної плати станом на дату прийняття рішення відповідачем не надано.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ч.1 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави (ч.3 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Формами представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб (ч.2 ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»).
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. у справі № 1-1/99 з урахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону, гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.
Даний позов заявлено Прокурором Бродівського району Львівської області в інтересах держави в особі Бродівської районної державної адміністрації в межах наданих їй законодавством повноважень для захисту її прав, передбачених Земельним кодексом України, а тому суд вважає, що прокурором доведено підставність звернення з відповідним позовом.
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Статтею 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно зі ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У п.31 спірного договору сторони погодили обов'язок орендаря своєчасно за умовами договору сплачувати орендну плату та відповідний кореспондуючий обов'язок орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Пленум Вищого господарського суду України у п.2.23 постанови №6 від 17.05.2011р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» відзначає, що розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України «Про оренду землі» основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.
Як підтверджується матеріалами справи, зокрема, довідкою ДПІ від 15.07.2014р., відповідач не сплачував орендної плати і станом на 01.07.2014 р. існує заборгованість в розмірі 67' 620,05 грн. Таким чином вимога позивача та прокурора про розірвання договору оренди землі є підставною та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.4-3 та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ст.43 ГПК України).
Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
У силу вимог ст.49 ГПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.31 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.11, 651 Цивільного кодексу України та ст.ст. 3, 12, 29, 33, 34, 44, 49, 75, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задоволити повністю.
2. Розірвати договір оренди землі від 05.06.2008 р., укладений між Бродівською районною державною адміністрацією Львівської області (адреса: 80600, Львівська обл., Бродівський район, м. Броди, площа Ринок, буд. 1, ідентифікаційний код 04056440 ) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (адреса:АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (адреса:АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України 1' 218,00 грн. судового збору.
4. Накази видати відповідно до ст.116 ГПК України.
У судовому засіданні.04.08.2014р. судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення, повний текст складений та підписаний 05.08.2014 р.
Суддя Яворський Б.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.08.2014 |
Оприлюднено | 06.08.2014 |
Номер документу | 40032187 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Яворський Б.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні