Ухвала
від 24.07.2014 по справі 700/688/14-ц
ЛИСЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 700/688/14

Провадження № 2/700/249/14

24 липня 2014 року Лисянський районний суд Черкаської області

в складі: головуючого - судді Бесараб Н.В.

за участю секретаря Мельніченко Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Федюківська сільська рада Лисянського району про визнання договору купівлі-продажу дійсним,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Федюківська сільська рада Лисянського району про визнання договору купівлі-продажу дійсним.

У позовній заяві позивач вказала, що весною 2013 року між нею та ОСОБА_2 було досягнуто домовленості про купівлю-продаж житлового будинку, який розташований на приватизованій земельній ділянці площею 0,4132 га., яка відповідно до державного акту серії ЯК №367400, розташована в АДРЕСА_1. ОСОБА_2 отримав суму в розмірі 20 000 грн., що підтверджується відповідною розпискою та передав їй державний акт на земельну ділянку на якій розташований житловий будинок з надвірними спорудами. Проте, правовстановлюючих документів на житловий будинок не передав в зв'язку з їх відсутністю, що позбавило її права оформити даний договір купівлі-продажу через нотаріальну контору і до цього часу необхідних документів для посвідчення договору не виготовив, питання оформлення договору купівлі-продажу не цікавиться, що позбавляє її можливості оформити даний договір відповідно до вимог чинного законодавства. Так як між ними було досягнуто домовленості щодо всіх істотних умов договору, зокрема істотними умовами договору купівлі-продажу є предмет і ціна. Із вказаних обставин, предметом договору є будинок, який фактично продав відповідач за ціною, узгодженою сторонами. Це свідчить про те, що відбулося повне виконання договору сторонами. Оскільки вона позбавлена права зареєструвати договір купівлі-продажу у нотаріуса та зареєструвати свої права на куплене майно, тому змушена звернутися до суду про визнання даного договору дійсним та визнання права власності.

В судове засідання позивач не з'явилась, але надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала, просила задовольнити вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - представник Федюківської сільської ради Лисянського району заперечень проти позову не має.

Відповідач в судове засідання не з'явився, але просив суд розглянути справу без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Вислухавши пояснення третьої особи, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Весною 2013 року між позивачем та відповідачем було досягнуто домовленості про купівлю-продаж житлового будинку, який розташований на приватизованій земельній ділянці площею 0,4132 га., яка відповідно до державного акту серії ЯК №367400, розташована у АДРЕСА_1. Відповідач отримав суму в розмірі 20 000 грн., що підтверджується відповідною розпискою та передав позивачеві державний акт на земельну ділянку на якій розташований житловий будинок з надвірними спорудами. Проте, правовстановлюючих документів на житловий будинок не передав в зв'язку з їх відсутністю, що позбавило позивача права оформити даний договір купівлі-продажу через нотаріальну контору і до цього часу необхідних документів для посвідчення договору не виготовив, питання оформлення договору купівлі-продажу не цікавиться, що позбавляє можливості позивача оформити даний договір відповідно до вимог чинного законодавства. Так як між ними було досягнуто домовленості щодо всіх істотних умов договору, зокрема істотними умовами договору купівлі-продажу є предмет і ціна. Із вказаних обставин, предметом договору є будинок, який фактично продав відповідач за ціною, узгодженою сторонами. Це свідчить про те, що відбулося повне виконання договору сторонами. Проте відповідач відмовився від нотаріального посвідчення договору мотивуючи тим, що у нього відсутні кошти, потрібні для нотаріального оформлення даного договору.

Оскільки між сторонами фактично укладено договір купівлі-продажу житлового будинку, але у зв'язку з відсутністю волі відповідача договір не був посвідчений нотаріально, тоді як - добросовісний набувач і покупець за договором свої зобов'язання виконав повністю, тобто сплатив кошти у повному обсязі, отримав домоволодіння, почав працювати над його благоустроєм, то необхідно визнати договір купівлі-продажу будинку дійсним та встановити за позивачем право власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 377 ЦК України, до особи, яка набула права власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Враховуючи вищевикладене, за позивачем необхідно визнати право користування земельних ділянок, на яких розміщений будинок без зміни їх цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).

Згідно зі ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ст. 656 цього кодексу предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. Предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав. Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру.

Відповідно до ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.

Правові наслідки недодержання вимог закону про нотаріальне посвідчення договору визначені в ст. 220 ЦК України, згідно вимог якої такий договір є нікчемним. Згідно з ч.2 вказаної статті ЦК, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документу, який засвідчує його право власності.

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 у зв'язку з відмовою ОСОБА_2 від нотаріального посвідчення укладеного між ними договору позбавлена права зареєструвати договір купівлі-продажу у нотаріуса та зареєструвати свої права на куплене майно. Проте, між сторонами відбулося повне виконання умов договору, зміст договору відповідає дійсній волі сторін, даний договір не порушує прав та інтересів інших осіб.

Визнання позову також самим відповідачем не суперечить закону та не порушує право інших осіб, а тому суд може прийняти визнання позову відповідачем.

На підставі викладеного та керуючись 220, 638, 655, 656, 657 ЦК України, ст. 10, 60, 212-215 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Федюківська сільська рада Лисянського району про визнання договору купівлі-продажу дійсним - задовольнити.

Визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку з надвірними спорудами, який знаходиться по АДРЕСА_1, укладений між продавцем ОСОБА_2 та покупцем ОСОБА_1.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними спорудами, який знаходиться по АДРЕСА_1.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на присадибну земельну ділянку площею 0,4132 га. (кадастровий номер 7122887200:01:000:0063) по АДРЕСА_1, на якій розташований вказаний житловий будинок з надвірними спорудами.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Головуючий суддя - Н. В. Бесараб

СудЛисянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення24.07.2014
Оприлюднено07.08.2014
Номер документу40039261
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —700/688/14-ц

Ухвала від 30.06.2014

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

Ухвала від 24.07.2014

Цивільне

Лисянський районний суд Черкаської області

Бесараб Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні