Рішення
від 01.08.2014 по справі 724/1117/14-ц
ХОТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Хотинський районний суд Чернівецької області

Справа № 724/1117/14-ц Провадження № 2/724/520/14 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 серпня 2014 року м. Хотин

Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого Єфтеньєва О. Г.

при секретарі Трофа М. В.,

за участі сторін у справі:

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом прокурора Хотинського району Чернівецької області в інтересах держави до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок зняття родючого шару грунту,-

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Хотинського району Чернівецької області в інтересах держави звернувся із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок зняття родючого шару ґрунту без спеціального дозволу.

В обґрунтування якого посилається на те, підставою представництва інтересів держави в суді є наявність порушень економічних, політичних і інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.

Вказав, що на виконання посадових обов'язків та реалізацією наданих повноважень державним інспектором сільського господарства Мензаком В.І. проведено перевірку додержання земельного законодавства в с.Недобоївці Хотинського району Чернівецької області. Вказаною перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 без спеціального дозволу на земельній ділянці загальною площею 0,30 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 зняв ґрунтовий покрив (родючий шар ґрунту) без спеціального дозволу.

Зазначив, що за вказане правопорушення державним інспектором сільського господарства в Чернівецькій області складено протокол про адміністративне правопорушення від 06.06.12 № 00086 за ст.53-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення (зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу) та ч.І ст.211 Земельного кодексу України.

Також вказав, що 06.06.12 державним інспектором сільського господарства Чернівецької області Мензюком В.І. винесена постанова про накладення адміністративного стягнення відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за зняття верхнього родючого шару без спеціального дозволу на земельній ділянці загальною площею 0,30 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 200 (двісті) гривень.

Відповідно до методики визначення розміру шкоди, заподіяної відповідачем внаслідок самовільного заняття ґрунтового покриву( родючого шару ґрунту), використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, без спеціального дозволу, затвердженої постановою КМУ від 25.07.2007 № 963, державним інспектором сільського господарства Чернівецької області, визначено розмір шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, що становить в розмірі 5 737,05 грн. (розрахунок розміру шкоди додається).

Пред'являючи позов в інтересах держави прокуратура району виходить з того, що шкода завдана відповідачем, державі, щодо зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту земельній ділянці), без спеціального дозволу має бути відшкодована в повному обсязі.

Посилаючись на викладене просив, стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідент. код НОМЕР_1) майнову шкоду в сумі 5 737,05 гри., заподіяну внаслідок зняття ґрунтового покриву земельної ділянки без спеціального дозволу, яку перерахувати до місцевого бюджету с. Недобоївці Хотинського району на р/р 31413611700273, ід.код. 37921153, одержувач - ГУДКСУ у Хотинському районі, код платежу 24062200, МФО 856135 та судові витрати покласти на відповідача.

Представник позивача прокурор прокуратури Хотинського району Чернівецької області Фурлет А.В. підтримала позовні вимоги у повному обсязі і дала пояснення згідно заяви.

Відповідач ОСОБА_1.в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі та пояснив, що вказана земельна ділянка належить йому на праві власності згідно державного акту на праві власності та вона не є родючою.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, дослідивши докази, вважає, що позов не підлягає до задоволення зі слідуючих підстав.

Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯМ №146078 від 12.06.2012 року ОСОБА_1 належить на праві власності земельна ділянка площею 0,8086 га цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована за межами населеного пункту АДРЕСА_1.

Із акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 06 червня 2012 року, складеного державним інспектором сільського господарства Чернівецької області Мензаком Владиславом Івановичем, вбачається, що ОСОБА_1 зняв ґрунтовий покрив (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу на земельній ділянці орієнтовно площею 0,30 га в с.Недобоївці Хотинського району Чернівецької області землі сільськогосподарського призначення викопавши копань для поливу садів.

За вказане правопорушення державним інспектором сільського господарства в Чернівецькій області складено протокол про адміністративне правопорушення від 06.06.12 № 00086 за ст.53-3 Кодексу України про адміністративне правопорушення (зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу) та ч.І ст.211 Земельного кодексу України.

06.06.12 державним інспектором сільського господарства Чернівецької області Мензюком В.І. винесена постанова про накладення адміністративного стягнення відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за зняття верхнього родючого шару без спеціального дозволу на земельній ділянці загальною площею 0,30 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 200 (двісті) гривень.

Згідно довідки за № 4395 від 19.11.2011 року виданої виконавчим комітетом Недобоївської сільської ради Хотинського району Чернівецької області, вбачається, що Недобоївська сільська рада не заперечує щодо облаштування гр. ОСОБА_1 ставку - копані для збору ґрунтових вод для поливу саду на власній земельній ділянці в урочищі "Діброва" .

Також судом встановлено, що згідно оцінки впливу на навколишнє середовище будівництво ставку - копанки на стан, характеристику та властивості ґрунтів не впливає, та на площадці під будівництво ставу не ростуть дерева, діяльність не приведе до вирубки дерев та виснаження і деградації рослинних угрупувань прилеглих територій.

Згідно довідки від 10.07.2014 року за № 944 виданої виконавчим комітетом Недобоївської сільської ради Хотинського району Чернівецької області, вбачається, що викопаний водний об'єкт в урочищі " За ратушем" розміщений на приватній земельній ділянці відповідає проектній документації.

Згідно довідки Держземагенства у Чернівецькій області від 21.07.2014 року за № 028-03-116 вбачається, що земельна ділянка площею 0,8086 га, що знаходиться в адміністративних межах Недобоївської сільської ради, належить гр. ОСОБА_1 згідно державного акту серії ЯМ № 146078 - кадастровий номер 7325085600:02:004:0348. З загальної площі 0,6745 га займають кормові угіддя (сіножаті) - агровиробнича група ґрунтів 141-е, а саме "лучно - болотні, важко суглинкові ґрунти днищ балок ". На цих же ґрунтах розміщено копанку для збору води та поливу сільськогосподарських угідь.

Таким чином, судом достовірно встановлено, що відповідач ОСОБА_1 не порушив вимоги ст.211 ЗК України, а тому внаслідок його дій по факту використання земельної ділянки по факту зняття ґрунтового покриву на земельній ділянці без спеціального дозволу, не заподіяна майнова шкода державі.

Згідно статті 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охоронною земель" під невиконанням умов зняття, збереження і нанесення родючого шару ґрунту слід розуміти невиконання або неякісне виконання обов'язкових заходів, передбачених затвердженою відповідально до законодавства проектної документації, щодо знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту, що призвело до його псування чи знищення.

Відповідно до ст. 168 Земельного Кодексу України, ґрунти земельних ділянок є об'єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель.

Порядок видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок (далі - Порядок) затверджено наказом Державного комітету України по земельних ресурсах №1 від 04.01.2005 року. Вимоги зазначеного порядку є обов'язковими для власників земельних ділянок та землекористувачів, діяльність яких пов'язана з порушенням поверхневого (родючого) шару ґрунту.

Відповідно до п.3.1 Порядку власники земельних ділянок та землекористувачі, які проводять гірничодобувні, геологорозвідувальні, будівельні та інші роботи, зобов'язані отримати дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, якщо це призводить до порушення поверхневого (родючого) шару ґрунту.

Згідно з п.4.1 Порядку для отримання дозволу власник земельної ділянки, землекористувач або їх представник звертається із письмовою заявою до відповідного інспекційного органу Держкомзему.

Відповідно до п."и" ч.І ст.211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, зокрема, за невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту.

Оцінивши зібрані по справі докази, суд вважає позовні вимоги прокурора Хотинського району Чернівецької області в інтересах держави про відшкодування шкоди, завданої внаслідок зняття родючого шару ґрунту не обґрунтовані, та такі що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.91,168,211 ЗК України, ст.ст. 5,6, 88, 212-215 ЦПК України , суд-

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовної заяви прокурора Хотинського району Чернівецької області в інтересах держави до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок зняття родючого шару ґрунту - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду до Апеляційного суду Чернівецької області може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення через Хотинський районний суд Чернівецької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього-рішення

Суддя: О. Г. Єфтеньєв

СудХотинський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення01.08.2014
Оприлюднено07.08.2014
Номер документу40045092
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —724/1117/14-ц

Рішення від 01.08.2014

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Єфтеньєв О. Г.

Ухвала від 26.06.2014

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Єфтеньєв О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні