Справа № 527/701/14-ц
номер провадження 2/527/224/14
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2014 року Глобинський районний суд Полтавської області в складі :
головуючого - судді Левицької Т.В.,
при секретарі - Папенко Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області за участю третіх осіб: приватного нотаріуса ОСОБА_4, відділу держземагенства у Глобинському районі Полтавської області про визнання права власності в порядку спадкування на селянське (фермерське) господарство "Астрагал", про визнання права постійного користування земельною ділянкою відповідно до Державного акту в порядку спадкування,-
ВСТАНОВИВ :
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 17 березня 2014 року звернулися до суду з зазначеною позовною заявою до відповідача Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області за участю третіх осіб: приватного нотаріуса ОСОБА_4, відділу держземагенства у Глобинському районі Полтавської області про визнання права власності в порядку спадкування на селянське (фермерське) господарство "Астрагал", про визнання права постійного користування земельною ділянкою відповідно до Державного акту в порядку спадкування, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_5. Після його смерті залишилось спадкове майно: селянське (фермерське) господарство «Астрагал», ідентифікаційний код юридичної особи 24387529 юридична адреса село Манжелія Глобинського району Полтавської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, серія АОО №586230. Єдиним власником фермерського господарства був ОСОБА_5. Державну реєстрацію господарства проведено державним реєстратором Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області 23.04.1996 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 15611200000000316 з метою ведення фермерського господарства спадкодавцю ОСОБА_5 було надана на підставі розпорядження Глобинської райдержадміністрації.
Спадкоємцями за законом майна померлого є його дружина, ОСОБА_1 та дочка, ОСОБА_2 (позивачі по справі) ними подані заяви до приватного нотаріуса ОСОБА_4 про прийняття спадщини після померлого. Інші спадкоємці за законом та за заповітом відсутні. Спадкоємців, які б мали право на обов'язкову частку у спадщині, немає. Спадщина відумерлою не визнана.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями першої черги за законом, однак не можуть реалізувати право на спадкування, після смерті ОСОБА_5 і водночас засновника фермерського господарства, використовуючи своє право на захист, звернулися до суду з даним позовом, оскільки не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу) як об'єкта нерухомості.
Позивачі просять визнати за ними, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою м. Глобине Полтавської області та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою с. В.Кринки Глобинського району Полтавської області, в рівних частках, право власності на селянське (фермерське) господарство «Астрагал» (цілісний майновий комплекс), свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО № 586230 від 23.04.1996 року, юридична адреса: село Манжелія Глобинського району Полтавської області, в порядку спадкування за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4. Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку спадкування, після смерті ОСОБА_5, право постійного користування земельною ділянкою площею 41,1779 гектарів для ведення селянського (фермерського) господарства, яка розташована на території Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області та була надана ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ГОТ№007516 від 22 грудня 1995 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 95.
Заявою до суду позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 просять справу розглядати у їх відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач: Манжеліївська сільська рада звернулася до суду з аналогічною заявою, заявлені позовні вимоги визнає, заперечень проти задоволення позову не має.
Треті особи: приватного нотаріуса ОСОБА_4, відділ держземагенства у Глобинському районі Полтавської області, в судове засідання не з"явились, надіслали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, щодо задоволення позову заперечень не мають.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши та давши належну оцінку зібраним по справі доказам, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_5, про що в Книзі реєстрації смертей Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області зроблено відповідний актовий запис №16 від 20.07.2013 року.
Після його смерті залишилось спадкове майно: селянське (фермерське) господарство «Астрагал», ідентифікаційний код юридичної особи 24387529 юридична адреса село Манжелія Глобинського району Полтавської області, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, серія АОО № 586230. Єдиним власником фермерського господарства був ОСОБА_5. Державну реєстрацію господарства проведено державним реєстратором Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області 23.04.1996 року, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 15611200000000316 з метою ведення фермерського господарства спадкодавцю ОСОБА_5 було надана на підставі розпорядження Глобинської райдержадміністрації.
Спадкоємцями за законом майна померлого є його дружина, ОСОБА_1 та дочка, ОСОБА_2 (позивачі по справі) ними подані заяви до приватного нотаріуса ОСОБА_4 про прийняття спадщини після померлого. Інші спадкоємці за законом та за заповітом відсутні. Спадкоємців, які б мали право на обов'язкову частку у спадщині, немає. Спадщина відумерлою не визнана.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є спадкоємцями першої черги за законом, однак не можуть реалізувати право на спадкування, після смерті ОСОБА_5 і водночас засновника фермерського господарства, використовуючи своє право на захист, звернулися до суду з даним позовом, оскільки не передбачений порядок реєстрації підприємств (цілісного майнового комплексу) як об'єкта нерухомості.
Згідно Державного акту серії ІII-ПЛ № 007516 на право постійного користування землею від 12 березня 1996 року, виданого на підставі рішення Глобинської районної ради народних депутатів Глобинського району Полтавської області від 22 грудня 1995 року, ОСОБА_5 надана у постійне користування земельна ділянка в межах згідно з планом, яка розташована на території Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області для ведення селянського (фермерського) господарства.
Розпорядженням голови Глобинської районної державної адміністрації від 23 квітня 1996 року № 217 зареєстровано селянське (фермерське) господарство з назвою «Астрагал».
Відповідно до Статуту селянського (фермерського) господарства „Астрагал" зареєстрованого Глобинською районною державною адміністрацією. Господарство створене ОСОБА_5. Членами господарства є ОСОБА_5, ОСОБА_1, ОСОБА_2.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4, про що в книзі реєстрації смертей Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області 22 липня 2013 року зроблено відповідний актовий запис № 16.
На даний час позивачі займаються діяльністю, передбаченою Статутом селянського (фермерського) господарства «Астрагал», ведуть всі справи. Але відсутність свідоцтва про право на спадщину є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною засновника на підставі факту смерті фізичної особи.
Згідно п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Згідно ст. 41 Конституції України громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.
Згідно п. 5.2.Рішення Конституційного Суду України № 5-рп/2005 від 22 вересня 2005 року Конституційний Суд України вказав, що згідно з частиною третьою статті 41 Конституції України, громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Ця конституційна гарантія не може тлумачитися як така, що заперечує державний захист інших визнаних майнових прав громадян (крім права власності) або обмежує можливість такого захисту прав землекористувачів, набутих свого часу відповідно до чинного на той час законодавства.
Згідно до ст. 92 Земельного Кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановленого строку.
Спадкодавець набув право постійного користування земельною ділянкою для ведення селянського (фермерського) господарства відповідно до діючого на час прийняття рішення (1995 року) законодавства, а саме ст. 51 Земельного Кодексу України (ред. 1990 року).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Згідно ст. 19 Закону України «Про фермерське господарство» до складу майна фермерського господарства входить право користування землею.
Статтею 191 ЦК України визначено, що до складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки.
Згідно п. 11.1 Статуту передбачено, що діяльність господарства припиняється у разі, якщо не залишилось жодного члена господарства або спадкоємця, який бажає продовжити діяльність господарства, а також в разі припинення права власності чи користування на землю, визнання господарства банкрутом,реорганізація фермерського господарства, реорганізація фермерського господарства або за рішення членів господарства про припинення його діяльності.
Як видно з матеріалів справи, діяльність фермерського господарства не припинена, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи - селянського (фермерського) господарства «Астрагал».
Позивачі, як спадкоємці після смерті ОСОБА_5, прийняли спадщину з метою продовжити фермерську діяльність, що є підставою для визнання за ним права власності на селянське (фермерське) господарство.
Згідно до ч.1 ст. 14 Закону України Про фермерське господарство» фермерське господарство та його члени відповідно до закону мають право продавати або іншим способом відчужувати земельну ділянку, передавати її в оренду, заставу, спадщину.
Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України Про фермерське господарство» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов»язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 141 Земельного Кодексу України встановлені підстави припинення права користування земельною ділянкою, серед яких смерть особи - користувача земельної ділянки не є підставою припинення на право користування земельною ділянкою.
Згідно роз'яснень, які містяться в п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (із збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У порядку спадкування можуть передаватися також право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), право користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), право користування чужим майном (сервітут).
Пункт 6 Перехідних положень ЗК України визначає, що громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 01 січня 2008 року переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
Проте, обов'язок переоформлення права користування земельною ділянкою, який міститься у п. 6 Перехідних положень ЗК України, визнаний неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року.
У відповідності до норм ст. 3 ЦПК України та ст. 5 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Таким чином, враховуючи, що позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини у встановленому законом порядку, суд вважає, що визнання за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою м. Глобине Полтавської області та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженкою с. В .Кринки Глобинського району Полтавської області, в рівних частках, право власності на селянське (фермерське) господарство «Астрагал» (цілісний майновий комплекс), свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО № 586230 від 23.04.1996 року, юридична адреса: село Манжелія Глобинського району Полтавської області, в порядку спадкування за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 та визнання за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку спадкування, після смерті ОСОБА_5, право постійного користування земельною ділянкою площею 41,1779 гектарів для ведення селянського (фермерського) господарства, яка розташована на території Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області та була надана ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ГОТ№007516 від 22 грудня 1995 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 95, не оспорюється відповідачем та не порушує прав чи інтересів інших осіб.
Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 158, 212-215, 218 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ :
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою м. Глобине Полтавської області та ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_3,уродженкою с.В. Кринки Глобинського району Полтавської області, в рівних частках, право власності на селянське (фермерське) господарство «Астрагал» (цілісний майновий комплекс), свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО № 586230 від 23.04.1996 року, юридична адреса: село Манжелія Глобинського району Полтавської області, в порядку спадкування за законом, що відкрилася після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в порядку спадкування, після смерті ОСОБА_5, право постійного користування земельною ділянкою площею 41,1779 гектарів для ведення селянського (фермерського) господарства, яка розташована на території Манжеліївської сільської ради Глобинського району Полтавської області та була надана ОСОБА_5 на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІІ-ГОТ№007516 від 22 грудня 1995 року, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею № 95
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
СУДДЯ ГЛОБИНСЬКОГО РАЙОННОГО
СУДУ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ Т. В. Левицька
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2014 |
Оприлюднено | 11.08.2014 |
Номер документу | 40052842 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Левицька Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні