Справа № 639/2610/14-ц
№ 2/639/1081/14
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 липня 2014 року Жовтневий районний суд м.Харкова у складі:
головуючого судді - Срокіної І.І.
за участю секретаря - Макушенко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ЖСК "Будсоюз" про розірвання договору та стягнення коштів-,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2014 р. позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, у якому просила розірвати договір асоційованого членства в кооперативі від 17.08.2010 р. № 3-163, укладений між ОСОБА_1 та ЖСК «Будсоюз»; стягнути з відповідача на користь позивача суму пайового внеску у розмірі 100400,00 грн.; стягнути з відповідача суму інфляції за період з 01.10.2013 р. по 24.03.2014 р. у розмірі 1907,6 грн.; стягнути з відповідача 3 % річних за період з 01.10.2013 р. у розмірі 1444,10 грн. та суму сплаченого судового збору у розмірі 1037,52 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначала, що 17.08.2010 р. між нею та ЖСК «Будсоюз» укладено договір асоційованого членства в кооперативі № 3-163., відповідно до умов якого позивачу перераховані на рахунок відповідача грошові кошти в розмірі 1000 грн. - вступний внесок та 100400,00 грн. - перший внесок.
Даним договором визначено, що кооператив зобов'язаний здійснювати будівництво об'єкта в строк, зазначений у ньому. Запланований строк завершення будівництва - 3-й квартал 2013 р., проте на теперішній час (станом на березень 2014 р.) будівництво будинку , в якому за позивачем закріплена квартира за адресою: АДРЕСА_1, не ведеться, згідно з планом строки будівництва вже порушені і взагалі невідомі строки здачі будинку, отже подальша сплата внесків є безрезультатною.
Вважає, що з боку відповідача порушено строки виконання договору від 17.08.2010 р. в частині не закінчення будівництва будинку в строк, яким визначено 3-й квартал 2013 р.
Враховуючи значно прострочені терміни будівництва, вона направила до ЖСК «Будсоюз» на фактичну адресу знаходження лист з повідомленням про вручення з заявою про вихід з членства кооперативу, розірвання договору асоційованого членства № 3-163 від 17.08.2010 р. та повернення внесеного паю. Жодної відповіді від відповідача не було.
Зазначає, що протягом всього часу позивачем велися переговори з керівництвом відповідача щодо вирішення даної ситуації, при цьому позивачу щоразу пропонували зачекати декілька місяців для вирішення фінансових питань і відмовляли у розірванні договору та поверненні внесених паїв.
На даний час жодної інформації з боку відповідача щодо досудового врегулювання виниклого спору не надходило. Протягом 4 кварталу 2013 року та поточного року відповідач уникає будь-яких контактів з позивачем, будівництво житлового будинку, згідно взятих на себе зобов'язань, відповідачем не здійснювалося.
Загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем складає 103751,7 грн.: сума першого внеску- 100400,00 грн., сума інфляційних витрат - 1907,6 грн. (індекс інфляції у жовтні 2013 р. склав 100,4 %, у листопаді 2013 р. - 100,2 %, у грудні 2013 р. - 100,5 %, у січні 2014 р. - 100,2 %, у лютому 2014 р. - 100,6 %), сума 3 % річних - 1444,1 грн. (175 днів прострочення).
У останнє судове засідання позивач не з'явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Представник відповідача у судове засідання жодного разу не з'явився, уся кореспонденція, яка направлялася на його адресу, повернулась до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Враховуючи вимоги ст.ст. 224-226 ЦПК України, судом проведено заочний розгляд справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судовим розглядом встановлено, що 17.08.2010 року ОСОБА_1 уклала з Житлово-споживчим кооперативом «Будсоюз» договір асоційованого членства в ЖСК «Будсоюз» № 3-163 ( а.с.9-20).
Відповідно до ст. 2 вказаного договору кооператив приймає пайовика в асоціативні члени кооперативу , пайовик зобов'язується приймати участь в реалізації статутних цілей і задач кооперативу шляхом внесення в повному обсязі своєї частки в кооперативі з метою будівництва кооперативом будинку за рахунок внесеного пайовиком паю, а також прийняти на себе у розмірі цільового внеску на забезпечення поточної діяльності кооперативу та виконання кооперативом статутних задач, частина витрат ,пов'язаних з утриманням кооперативу та реалізацією ним статутних задач на умовах цього договору, а кооператив зобов'язується здійснити будівництво будинку , та після передання будинку в експлуатацію , передати пайовику закріплену за ним квартиру, при виконанні пайовиком своїх зобов'язань за вказаним договором.
Пунктом 3.1 договору передбачено, що пайовик у порядку та умовах цього договору зобов'язується внести частку у розмірі 202852 грн., а відповідно до п. 3.8 договору внесення частки здійснюється шляхом внесення або перерахунку грошових коштів в національній валюті України на поточний рахунок кооперативу.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст. 598 ЦК України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Частиною 1 ст. 1230 ЦК України передбачено, що до спадкоємця переходить право на відшкодування збитків, завданих спадкодавцеві у договірних зобов'язаннях.
Відповідно до п.п. 3.12, 6.7 договору у випадку , коли за умовами договору передбачено повернення частки пайовика , мова йде тільки про ту частку ,яка була фактично внесена ним на момент повернення.
Після укладення договору, позивачем внесено вступний внесок у сумі 1000 грн. в строк до 03.10.2008 року, а також внески на загальну суму 100400 грн. , що підтверджується квитанціями до прибуткового касового ордеру від 17.08.2010 р. ( а.с.21).
Відповідно до умов договору 10.02.2014року позивач звернулась до ЖСК «Будсоюз» з письмовою заявою про виплату внесків сплачених нею відповідно умов договору асоційованого членства у розмірі 100400 грн., однак у добровільному порядку відповідач не виконав умови договору (а.с. 22-24).
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача на її користь інфляційні виплатита 3% річних.
Ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про кооперацію» №1087-15 членство в кооперативі припиняється у разі добровільного виходу з нього.
Згідно зі ст.ст. 651, 653 ЦК України, особа, яка вважає, що її майнові права порушені, має право звернутися до суду з позовом про розірвання договору внаслідок істотного порушення договору другою стороною та відшкодування завданих збитків. Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої ним шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Статтею 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив зобов'язання, якщо він не приступив до його виконання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Виходячи з вищевикладеного, з боку відповідача було порушено строки виконання договору від 17.08.2010 року внаслідок не закінчення будівництва будинку та не здача його в експлуатацію в строк, яким визначено 3-й квартал 2013 року.
Дане порушення договору є істотним, адже, укладаючи договір сторони розраховували на отримання житлового приміщення у встановлений в договорі строк. Зазначене дає підстави вважати порушеними з боку відповідача зобов'язань, передбачених Законом України «Про фінансово-кредитний механізм і управління майном при будівництві та операціях з нерухомістю». Згідно зі ст.ст. 18, 20 вказаного Закону України, у разі порушення забудовником строків спорудження об'єкту будівництва або у разі неналежного виконання відповідачем своїх обов'язків, позивачі мають право вимагати від ЖСК «Будсоюз» дострокового розірвання договору та виплату їм коштів, які не можуть бути меншими за суму, внесену ними на рахунок відповідача.
Втрати внаслідок інфляційних процесів необхідно розцінювати як суму знецінення грошових коштів за прострочення грошового зобов'язання за певний період і вони є невід'ємною складовою суми основних коштів.
У відповідності до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідні індекси інфляції розраховуються Міністерством статистики України починаючи з серпня 1991 року щомісячно і публікуються у газеті «Урядовий кур'єр». Повідомлені друкованими засобами масової інформації з посиланням на Державний комітет статистики України ці показники згідно зі ст.ст. 19, 21, 22 Закону України «Про інформацію» є офіційними і можуть використовуватися для перерахунку розміру завданих збитків.
Запланований строк завершення будівництва згідно зі ст.2 п.2.6 договору - 3-й квартал 2013 року, і мало бути виконане не пізніше 30.09.2013 року включно. Отже, індекс інфляції та 3% річних нараховуються з 01.10.2013 року по день ухвалення рішення по справі.
Відповідно до розрахунку з відповідача підлягають стягненню на користь позивача: сума першого внеску - 100400,00 грн., сума інфляційних витрат - 1907,6 грн. (індекс інфляції у жовтні 2013 р. склав 100,4 %, у листопаді 2013 р. - 100,2 %, у грудні 2013 р. - 100,5 %, у січні 2014 р. - 100,2 %, у лютому 2014 р. - 100,6 %), сума 3 % річних - 1444,1 грн. (175 днів прострочення), а всього - 103751,7 грн.
Питання про стягнення судових витрат , повинно бути вирішено відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 3,4, 8,10,15,60,88,209,212-215,218,224-226, 294 ЦПК України , ст. ст. 525,526,530,651,653,612 ЦК України , суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ЖСК "Будсоюз" про розірвання договору та стягнення коштів - задовольнити.
Розірвати договір асоційованого членства № 3-163 від 17 серпня 2010 року, який був укладений між Житлово-споживчим кооперативом "Будсоюз" та ОСОБА_1.
Стягнути з Житлово-споживчого кооперативу "Будсоюз" , ( 61064, м. Харків, Комсомольське шосе, 71 , кв.21, код ЄДРПОУ 33901657) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2) суму пайового внеску у розмірі 100400 ( сто тисяч чотириста) грн. 00 коп.
Стягнути з Житлово-споживчого кооперативу "Будсоюз" , ( 61064, м. Харків, Комсомольське шосе, 71 , кв.21, код ЄДРПОУ 33901657) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2) суму інфляції за період з 01.10.2013 р. по 24.03.2014 р. у розмірі 1907 (одна тисяча дев'ятсот сім) грн. 60 коп.
Стягнути з Житлово-споживчого кооперативу "Будсоюз" , ( 61064, м. Харків, Комсомольське шосе, 71 , кв.21, код ЄДРПОУ 33901657) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2) 3 % річних за період з 01.10.2013 р. по 24.03.2014 р. у розмірі 1444 (одна тисяча чотириста сорок чотири) грн. 10 коп.
Стягнути з Житлово-споживчого кооперативу "Будсоюз" , ( 61064, м. Харків, Комсомольське шосе, 71 , кв.21, код ЄДРПОУ 33901657) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН: НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2) судовий збір в розмірі у розмірі 1037 (одна тисяча тридцять сім) грн. 52 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку подання відповідачем заяви про його перегляд, подання апеляційної скарги позивачем, у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання до апеляційного суду Харківської області через Жовтневий районний суд м. Харкова протягом десяти днів апеляційної скарги.
Суддя І.І. Срокіна
Суд | Жовтневий районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 05.08.2014 |
Оприлюднено | 12.08.2014 |
Номер документу | 40064999 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Харкова
Срокіна І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні