Рішення
від 05.08.2014 по справі 923/817/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м. Херсон, вул. Горького, 18

тел. /0552/ 49-31-78

Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 серпня 2014 р. Справа № 923/817/14

Господарський суд Херсонської області у складі судді Литвинової В.В. при секретарі Короткій Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" в особі Обласного відділення "ПАТ "Промінвестбанк" в м.Херсоні", м.Херсон

до: Кредитної спілки "Таврія-Добробут", м.Херсон

про стягнення 83 725 грн. 26 коп.

за участю представників сторін:

від позивача - Кірієнко А.В. представник за дорученням № 09-32/1232 від 22.10.2013р.;

від відповідача - не прибув

Публічне акціонерне товариство "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" в особі Обласного відділення "ПАТ "Промінвестбанк" в м.Херсоні (позивач) звернулося до господарського суду Херсонської області з позовною заявою до Кредитної спілки "Таврія-Добробут" (відповідач) про стягнення 83 725 грн. 26 коп. на підставі договору найму (оренди) частини нежитлового приміщення № 1-2/20011 від 13.10.2011 р.

Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідач не скористався своїм правом на судовий захист - в судове засідання не прибув, причини неявки не повідомив, Ухвалу суду про порушення справи отримав 16.06.2014 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.118). Відповідач в судові засідання не з'являвся, хоч був належним чином повідомлений про час та місце їх проведення, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена. Як зазначив Вищий господарський суд України у п.19 Інформаційного листа від 13.08.08р. № 01-8/482 "Про деякі питання застосування норм господарського процесуального кодексу України", "… дана відмітка, за умови, що її оформлено відповідно до вимог Інструкції з діловодства в господарських судах України є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.

Враховуючи викладене, суд на підставі ст.75 ГПК України розглядає справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, який прибув в судове засідання, суд -

в с т а н о в и в:

13 жовтня 2011 року між Публічним акціонерним товариством "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" в особі Обласного відділення "ПАТ "Промінвестбанк" в м.Херсоні (позивач, орендодавець) та Кредитною спілкою "Таврія-Добробут" (відповідач, орендар) укладено договір №1-2/2011 найму частини нежитлового приміщення (далі - договір).

Відповідно до ч. 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до п.1.1. договору позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування частину нежитлового приміщення загальною площею 139,10 кв.м., яке розташоване на першому поверсі двоповерхової будівлі за адресою: м.Херсон, вул.Комкова, 94. Вищевикладене підтверджується актом приймання-передачі від 17.10.2011 р.

Пунктом 5.1. договору передбачено, що орендна плата нараховується та сплачується за кожен місяць найму (оренди) у порядку та терміні, передбачені договором. При цьому розмір орендної плати за договором встановлювався у розмірі 1669,20 грн. До розміру орендної плати не включається сплата платежів, зазначених в п.3.4. договору, які сплачуються відповідачем позивачу на підставі окремих рахунків (п.5.2. договору). Пунктом 3.4. договору передбачено, що тимчасово, до укладення прямих договорів з відповідними організаціями - постачальниками, відшкодування оплати за теплопостачання провадяться відповідачем позивачу на підставі рахунків, наданих останнім відповідно до діючих тарифів та пропорційно займаній площі. Оплата відповідачем вартості спожитої електроенергії, послуг з водопостачання та водовідведення провадяться відповідно до показань лічильників, встановлених на об'єкті оренди та на підставі рахунків, наданих позивачем. При цьому відповідач спільно з представником позивача не пізніше 10 числа кожного календарного місяця, але до виставлення позивачем відповідного рахунку, знімають показання з лічильників, зазначених вище. Оплата відповідачем послуг із спостереження за об'єктом оренди за допомогою засобів охоронно-пожежної сигналізації, робіт із обслуговування будинку та прибудинкової території проводяться на підставі рахунків, наданих позивачем. При цьому вартість таких послуг/робіт дорівнює половинній сумі, яка сплачена позивачем суб'єкту підприємницької діяльності, який надає позивачу такі послуги та/або виконує відповідні роботи. Рахунки, про які йдеться у п.3.4. договору надаються відповідачу разом з наданням рахунку про сплату орендної плати у відповідності до розділу 5 договору.

На підставі п.5.3. договору орендна плата, платежі, передбачені п.3.4. договору сплачуються відповідачем не пізніше двадцять п'ятого числа поточного місяця безготівковим перерахуванням на поточний рахунок позивача на підставі виставлених рахунків.

Під час розгляду справи судом встановлено, що за період оренди приміщення з 17.10.2011 року по 30.04.2014 року відповідач зобов'язаний був сплатити позивачу орендну плату та компенсацію комунальних витрат на загальну суму 130111,18 грн. (52552,88 грн. орендної плати та 77558,30 грн. відшкодування комунальних витрат). Фактично відповідач сплатив позивачу тільки 50759,19 грн., з яких 24176,48 грн. орендної плати, 26582,71 грн. відшкодування комунальних витрат.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до п.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи викладене, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача 28376,40 грн. заборгованості з орендної плати та 50975,59 грн. заборгованості з комунальних витрат є доведеними обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Пунктом 7.5. договору передбачено, що за невнесення (несвоєчасне внесення) орендної плати або внесення її не в повному обсязі відповідач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період за який сплачується пеня за кожний день прострочки платежу.

Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 454,03 грн. пені за несвоєчасну сплату орендних платежів.

Згідно частини 1 статті 230 ГК України пеня й штраф є господарськими штрафними санкціями, які учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Пункт 6 ст.231 Господарського кодексу України визначає, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Суд за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій системи «Ліга» (з врахуванням Порядку проведення підрахунку заборгованості та штрафних санкцій, затвердженого листом Верховного суду України від 03.04.97р. №62-97р «Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ») перевірив розрахунки в частині стягнення пені в сумі 454,03 грн. і зазначає, що позовні вимоги в цій частині обґрунтовані і підлягають задоволенню.

Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 3919,24 грн. 3 % річних за прострочення сплати орендної плати.

У відповідності до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Тому, відповідач зобов'язаний сплатити на користь позивача три відсотки річних з простроченої суми.

Суд за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості та штрафних санкцій системи «Ліга» (з врахуванням Порядку проведення підрахунку заборгованості та штрафних санкцій, затвердженого листом Верховного суду України від 03.04.97р. №62-97р «Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ») перевірив розрахунки в частині стягнення 3 % річних в сумі 3919,24 грн. і зазначає, що позовні вимоги в цій частині обґрунтовані і підлягають задоволенню.

З огляду на неявку представника відповідача, суд зазначає, що в силу статті 22 Господарського процесуального кодексу України сторони мають право брати участь в господарських засіданнях. Сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Відповідно до ст.28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють в межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.

Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.

Відповідно до ст.77 ГПК України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 ГПК України, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.

Суд зауважує, що відкладення на підставі ст.77 ГПК України розгляду справи у разі нез'явлення представника сторони за викликом господарського суду є правом, а не обов'язком суду , і використовується ним, якщо причини неявки є поважними та обґрунтованими, та неявка представника сторони перешкоджає вирішенню спору в даному судовому засіданні.

Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до положень ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

В силу ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. За приписами статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

З огляду на викладене, суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного рішення.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Позивачу на підставі ст..49 ГПК України відшкодовуються судові витрати за рахунок відповідача.

На підставі вищевикладених норм права та керуючись, ст.ст. 49, 75, 82-85 ГПК України, - суд

в и р і ш и в:

1.Позов задовольнити у повному обсязі.

2.Стягнути з Кредитної спілки "Таврія-Добробут" (73000, м.Херсон, вул.Комкова, 76-А, р/р 265020133375 в АТ «Сбербанк Росії» Херсонське відділення №1, МФО 320627, код ЄДРПОУ 33277938) на користь Публічного акціонерного товариства "Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк" (01001, м.Київ, пров.Шевченка, 12, п/р 37390822 ПАТ «Промінвестбанк» м.Київ, МФО 300012, код ЄДРПОУ 00039002) 28376,40 грн. заборгованості з орендної плати, 50975,59 грн. заборгованості по платежам у відшкодування комунальних витрат, 454,03 грн. пені , 3919,24 грн. 3% річних , в рахунок відшкодування витрат по сплаті судового збору в сумі 1827,00 грн.

3.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 08.08.2014 р.

Суддя В.В.Литвинова

СудГосподарський суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення05.08.2014
Оприлюднено11.08.2014
Номер документу40072744
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —923/817/14

Рішення від 05.08.2014

Господарське

Господарський суд Херсонської області

Литвинова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні