Справа № 218/1070/14-а
№ провадження 2-а/218/29/14
ПОСТАНОВА
30 липня 2014 року Амвросіївський районний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Федченко В.М.,
при секретарі Безкровній Н.М.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
представника
відповідача Пасюкова І.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залу суду м. Амвросіївка адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до суду з кадміністративним позовом до відповідача в особі Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання зарахувати до його пенсійного страхового стажу періоду роботи в місцевості, прирівненій до районів Крайньої Півночі. Свої вимоги позивач мотивує тим, що наприкінці 2013 року він звертався до відповідача з питанням про необхідність зарахування до його страхового стажу періоду роботи в районах Крайньої Півночі в пільговому обчисленні за період роботи на Бестяхському заводі залізобетонних виробів з 11.01.1984 рокупо 10.01.1992 року. У квітні 2014 року позивачем була отримана відповідь про відмову, оскільки ним не були надані письмові трудові договори, а отримана відповідачем архівна довідка з Республіки Саха Якутія, на погляд відповідача, не свідчить про наявність у позивача пільгового стажу та письмових трудових договорів. Позивач вважажє відмову відповідача необгрунтованою і тому змушений звернутися до суду за захистом свого порушеного права.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги, в тому числі й з підстав, викладених у позовній заяві. Суду пояснив, що у період з 11.01.1984 року по 10.01.1992 року він працював на Бестяхському заводі залізобетонних виробів у Республиці Саха Якутія у місцевості, прирівненій до районів Крайньої Півночі. Тому має право на пільгове обчислення стажу роботи. З цього приводу наприкінці 2013 року звертався до відповідача, але у квітні 2014 року отримав письмову відмову. Відмову відповідач мотивував відсутністю трудового договору. Вважає відмову необгрунтованим. Просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову. Заперечення проти позову мотивував тим, що пільгове обчислення страхового стажу роботи проводиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими відповідним законодавством колишнього Союзу РСР, що діяло до 01.01.1991 року. Зокрема, Указом Президії Верховної Ради СРСР від 10.02.1960 року встановлено, що пільги по обчисленню стажу роботи з розрахунку один рік за півтора надавалися переведенним, направленим або запрошеним на роботу в районах Крайньої Півночі і місцевості, прирівнені до цих районів з інших місцевостей країни за умови, що вказані працівники заключили трудові договори на роботу в цих районах на термін п"ять років. Трудова книжка не підтверджує наявності у позивача таких пільг, а у наданій ним архівній довідці від 09.11.2012 року відсутні дані про те, що позивач мав пільги як особа, що працює в районах Крайньох Півночі або в місцевості, прирівненої до районів Кррайньої Півночі. Просив суд відмовити позивачві в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з"ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об"єктивно оцінивши докази, які мають юричичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що згідно записам за №№17-19 у трудовій книжці серії НОМЕР_1, виданої 05.10.1976 року, позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у період з 11.01.1984 року по 10.01.1992 року працював в якості слюсаря-ремонтника четвертого та п"ятого розрядів на Бестяхському заводі заводі залізобетонних виробів „Головякутбуд" ЯАРСР (рос. - „Главякутстрой" Якутской Автономной Советской Социалистичекой Республики). Звільнений у зв"язку із закінченням трудового договору.
Згідно наданій позивачем Архівній довідці від 09.11.2012 року №656, виданої Відділом у справах Архівів Адміністрації муніціпального району „Хангаласскій улус" Республіка Саха (Якутія), - він дійсно у період з 11.01.1984 року по 10.01.1992 року працював в місцевості, що відноситься до районів Крайньої Півночі, в якому встановлений централізований північний коефіцієнт до заробітної плати в розмірі 1,4. Також у довідці є примітка про те, що трудові договори, укладені між керівником та робітником, на зберігання до архіву не надходили.
Однак, зазначена довідка не була прийнята до уваги відповідачем, у зв"язку із чим останнім надсилався запит за №10139/03 від 06.11.2013 до Управління Пенсійного фонду в м.Якутськ Республіки Саха з приводу надання довідки, що підтверджує пільговий характер роботи позивача в районах Крайньої Півночі та укладення трудових договорів за період роботи з 11.01.1984 по 10.01.1992 на Бестяхському заводі залізобетонних виробів.
25.03.2014 відповідачем була отримана відповідь з Державної установи - Управління Пенсійного фонду Російської Федерації в Хангалаському улусі (районі) Республіки Саха (Якутія) про те, що вищезазначена довідка за №656 від 09.11.2012 року відповідає встановленим вимогам і містить усі необхідні реквізити та посилання не первісні документи роботодавця, на підставі яких вона видана. Підстави для перевірки відомостей, які містяться у довідці, відсутні.
У зв"язку із чим відповідачем 07.04.2014 за вих.№2985/04 була надіслана відповідь позивачеві про відмову в обчисленні пільгового стажу роботи як працівника, який працював в районах Крайньої Півночі. Свою відмову відповідач мотивував тим, що пільгове обчислення стажу роботи проводиться на підставі письмового трудового договору, в якому обумовлено термін дії договору та пільги, що надавалися працівнику або на підставі інших документів, які підтверджують право на пільги працівників, що працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівнених до Крайньої Півночі.
Таким чином, відмова відповідача має формальний характер, оскільки той посилається лише на відсутність у позивача трудового договору та даних в архівній довідці за №656 від 09.11.2012 про право позивача на пільги.
Разом із тим, записи у трудовій книжці та архівній довідці свідчать про те, що позивач ОСОБА_1 відповідно до законодавства України та Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення, має право на отримання пільгової пенсії
Так, згідно з пункту 5 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-VI) пільгове обчислення страхового стажу провадиться на підставі трудової книжки, або письмового трудового договору, або довідки, в яких зазначено період роботи в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та користування пільгами, передбаченими вищезазначеними нормативно-правовими актами.
Трудова книжка позивача, а також архівна довідка підтверджують факт роботи позивача в особливих умовах. Вказані документи містять всю необхідну інформацію для пільгового обчислення страхового стажу, а тому відмова відповідача в такому обчисленні є протиправною.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону N 1058-VI, який набрав чинності з 01.01.2004 року, передбачено тимчасово, до ухвалення відповідного закону, період роботи до 01.01.91 року в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до цих районів, колишнього СРСР, а також: на острові Шпіцберген зараховувати до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що було чинним до 01.01.91 року.
Порядок надання пільг особам, які працювали в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до цих районів, було встановлено указами Президії Верховної Ради СРСР від 01.08.45 року "Про пільги для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі", від 10.02.60 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" та від 26.09.67 року "Про розширення пільг для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі і місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", а також Інструкцією про порядок надання пільг, затвердженою постановою Держкомпраці і Президії ВЦРПС від 16.12.67 року.
Відповідно до Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", постанови Ради Міністрів Союзу РСР від 10 лютого 1960 року N 148 "Про порядок застосування Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 10 лютого 1960 року "Про впорядкування пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі", Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР від 26 вересня 1967 року "Про розширення пільг для осіб, які працюють в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі" пільгове обчислення страхового стажу застосовується для осіб, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, та на яких поширювалися пільги, передбачені для працюючих в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі.
Під пунктом "д" пункту 5 цього Указу передбачено, що робітникам, які переводяться, направляються або запрошуються на роботу в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, з інших місцевостей держави, на умовах укладення ними трудових договорів на роботу в цих районах на строк 5 років, а на островах Північного Льодовитого океану два роки, надавати додаткові наступні пільги: зараховувати один рік роботи в районах Крайньої Півночі і в місцевостях, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за один рік і шість місяців при обчисленні стажу, який дає право на отримання пенсії за віком і по інвалідності. Пільги, які передбачені цією статтею, надаються також особам, які прибули в райони Крайньої Півночі і в місцевості, які прирівнюються до районів Крайньої Півночі, за власним бажанням і які уклали строковий договір про роботу в цих районах.
Тобто, на позивача поширюються пільгове обчислення страхового стажу, оскільки він укладав строковий трудовий договір, що підтверджується записом в його трудовій книжці та відповідною архівною довідкою.
Вищезазаначена правова позиція викладена й в Ухвалі Вищого Адміністративного Суду України від 06.09.2012 року у справі №К/9991/93885/11 за результатами розгляду касаційної скарги на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2009 року у справі за позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Скадовському районі Херсонської області „Про визнання відмови в пільговому зарахуванні стажу роботи в районах Крайньої Півночі неправомірною, зобов'язання перерахувати з 01.10.2002 року пенсію в пільговому обчисленні за період з 15.10.92 року по 05.08.95 року"
З оглядом на викладене суд задовольняє заявлені позовні вимоги в повному обсязі, визнає неправомірною відмову відповідача в зарахуванні до страхового стажу позивача періоду роботи на Бестяхському заводі залізобетонних виробів, а також покладає на відповідача зобов"язання зарахувати до пенсійного стажу позивача період роботи з 11.01.1984 року по 01.01.1991 року на Бестяхському заводі залізобетонних виробів з врахуванням його права на пенсію за період роботи в місцевості, припівненій до районів Крайньої Півночі, виходячи з обрахунку одного року роботи за один рік і шість місяців роботи в цій місцевості, та зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.02.1991 року по 10.01.1992 року без врахування пільг.
Також суд стягує з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 73,08 грн., сплачений ним при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст.2, 8-12, 17, 18, 71, 72, 87, 99,100, 159, 160 ч.3, 161, 162, 163, 167, 186, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до його страхового стажу періоду роботи на Бестяхському заводі залізобетонних виробів у період з 11.01.1984 року по 10.01.1992 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області зарахувати до пенсійного стажу ОСОБА_1 період роботи з 11.01.1984 року по 01.01.1991 року на Бестяхському заводі залізобетонних виробів з врахуванням його права на пенсію за період роботи в місцевості, припівненій до районів Крайньої Півночі, виходячи з обрахунку одного року роботи за один рік і шість місяців роботи в цій місцевості, та зарахувати до страхового стажу період роботи з 01.02.1991 року по 10.01.1992 року без врахування пільг.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Амвросіївському районі Донецької області (87302, Донецька область, м.Амвросіївка, вул..Щорса, 15, код ЄДРПОУ 20397330) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1), судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок, сплачений ним при зверненні до суду.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення через Амвросіївський районний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлений 04 серпня 2014 року.
СуддяВ.М. Федченко
Суд | Амвросіївський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2014 |
Оприлюднено | 12.08.2014 |
Номер документу | 40084590 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Амвросіївський районний суд Донецької області
Федченко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні