ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/2808/14-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 серпня 2014 року Чугуївський міський суд Харківської області в складі:
головуючого - судді Панаід І.В.
при секретарі - Зайцевій Т.Г.,
розглянувши у судовому засіданні в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора Харківської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
в с т а н о в и в :
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Чугуївського міського суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом.
Позивач вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла його мати - ОСОБА_3.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається з житлового будинку АДРЕСА_1; житлового будинку АДРЕСА_2 та земельної ділянки, площею 0,3812 га, без кадастрового номеру, призначеної для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства.
Однак Позивач не може отримати свідоцтво про право на спадщину, так як за життя ОСОБА_3 не оформила на себе спадщину після смерті ОСОБА_4. Окрім цього, відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок АДРЕСА_1.
Позивач - ОСОБА_1, в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, та просив суд позов задовольнити.
Відповідач - ОСОБА_2, в судове засідання не з'явилася, належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надав заяву про слухання справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Представник третьої особи до зали судових засідань також не з'явився, подав заяву відповідно до якої просив розглянути справу за його відсутності, та винести рішення у відповідності з чинним законодавством.
Згідно з ч. 4 ст. 174 ЦПК України , у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла бабуся Позивача - ОСОБА_4, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1, виданим 27.01.2006 року міським відділом реєстрації актів цивільного стану №4 Харківського обласного управління юстиції (а.с. 10).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, яка складається з: житлового будинку АДРЕСА_1. Документи на житловий будинок АДРЕСА_1, були втрачені за невідомих обставин; житлового будинку АДРЕСА_2. Даний житловий будинок належав ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок, виданий 15 листопада 1991 року Манченківською селищною радою та земельної ділянки, площею 0,3812 га, без кадастрового номеру, призначеної для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, яка належала ОСОБА_4 на підставі державного акту серії ХР 25-68-53326, виданого 05 жовтня 1998 року на підставі рішення виконкому Манченківської селищної ради від 14 січня 1998 року №91 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 882.
Після смерті ОСОБА_4 спадщину прийняла її донька - ОСОБА_3. Факт родинних відносин якої з померлою підтверджено свідоцтвом про народження. Відповідно до даного свідоцтва батьками ОСОБА_5 є ОСОБА_6 та ОСОБА_4. Згідно з Свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_7, та їй було присвоєно прізвище - «ОСОБА_5». (а.с. 13,14).
ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину після смерті матері, адже на момент смерті своєї матері постійно проживала разом із нею.
ОСОБА_3 з заявою про відмову від прийняття спадщини в нотаріальну контору не зверталась.
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_2, виданим 02.06.2012 р. відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції. (а.с. 15).
Успадковане майно ОСОБА_3 так і не встигла зареєструвати на себе.
Після смерті ОСОБА_3, Позивач є єдиним спадкоємцем першої черги.
ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3, що підтверджено свідоцтвом про народження. (а.с. 16).
ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_7 (чоловік ОСОБА_3 та батько Позивача), що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 (а.с. 17).
Отже, Позивач є єдиним спадкоємцем першої черги після сметрі ОСОБА_3
Відповідач ОСОБА_2, відповідно до ст. 1265 ЦК України є спадкоємцем п'ятої черги, так як є двоюрідним братом ОСОБА_3.
Відповідач в період, відведений для прийняття спадщини, заяву до нотаріуса про прийняття спадщини не подавав, фактично спадщину не приймав та в подальшому не претендує на прийняття спадщини.
Інших спадкоємців не має.
Позивач фактично прийняв спадщину, так як на момент смерті матері постійно проживав разом з нею. Окрім цього, місце моєї реєстрації проживання та місце реєстрації проживання матері Позивача є один й той самий житловий будинок № 65, що знаходиться за адресою: м. Харків, пр-кт Тракторобудівників.
Після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини Позивач звернувся до нотаріальної контори за видачею свідоцтва про право на спадщину, але у видачі свідоцтва про право на спадщину йому було відмовлено та рекомендовано звернутися до суду, через те, що за життя мати Позивача - ОСОБА_3 не оформила на себе спадщину після смерті ОСОБА_4 Окрім цього, відсутні правовстановлюючі документи на житловий будинок АДРЕСА_1.
Факти того, що після смерті ОСОБА_4 спадщину фактично прийняла мати Позивача - ОСОБА_3, а після її смерті спадщину фактично прийняв Позивач, ОСОБА_1, в судовому засіданні підтвердили наступні свідки: ОСОБА_8, який проживає за адресою: АДРЕСА_3; (а.с. 32), та ОСОБА_9, який проживає за адресою: АДРЕСА_4. (а.с. 31), які пояснили, що спадкодавці постійно проживали та вели спільне господарство зі спадкоємцем.
Згідно статті 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, згідно статті 1258 ЦКУ право на спадкування одержують спадкоємці за законом почергово.
Згідно статті 1261 ЦК України: у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 1 ст. 1265 ЦК України у п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Згідно ч.1 ст. 1298 ЦК України, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Відповідно до Глави 10 п. 4.9, 4.10 "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України" свідоцтво про право на спадщину видається на підставі письмової заяви спадкоємців після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
П. 10 Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 року N7 встановлено, що відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Згідно з частиною 3 статті 1296 Цивільного кодексу України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст. 41 Конституції України, право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом, крім того, право приватної власності є непорушним.
Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути - визнання права.
Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Що стосується визнання за позивачем права власності на житловий будинок АДРЕСА_1, в цій частині позовних вимог суд вважає за необхідним ОСОБА_1 відмовити, оскільки доказів належності вказаного будинку спадкодавцю під час судового розгляду позивачем не надано, клопотань про витребування відповідних документів до суду заявлено не було.
Згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 328, 1223, 1223, 1258, 1261, 1264, 1268, 1269, 1270, 1297, 1298 Цивільного кодексу України ст.ст. 10 , 60 , 130, 169 , 174 , 209 , 213-215, 256 ЦПК України , суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: Чугуївська державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцем м. Харків, право власності на житловий будинок АДРЕСА_2, який належав ОСОБА_4 на підставі свідоцтва про право приватної власності на житловий будинок, виданого 15 листопада 1991 року Манченківською селищною радою, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Харків та після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Харків.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженцем м. Харків, право власності на земельну ділянку, площею 0,3812 га, без кадастрового номеру, призначену для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, яка належала ОСОБА_4 вірі Макарівні на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії ХР 25-68-53326, виданого 05 жовтня 1998 року на підставі рішення виконкому Манченківської селищної ради від 14 січня 1998 року №91, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Харків та після смерті ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Харків.
В іншій частині в задоволенні позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції, шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня проголошення рішення, а для осіб, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.08.2014 |
Оприлюднено | 14.08.2014 |
Номер документу | 40101674 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Панаід І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні