Справа № 388/926/14-ц
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
08.08.2014 року Долинський районний суд Кіровоградської області в
складі : головуючого судді Степанов С.В.
при секретарі Поліщук Т.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Долинській справу за позовом фермерського господарства «АСК» до ОСОБА_1, ТОВ «Інтерагроком-К», відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області , третя особа , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача : реєстраційна служба Долинського РУЮ Кіровоградської області про визнання недійсним правочину - договору оренди земельної ділянки та усунення перешкод у користуванні майном ,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання недійсним правочину - договору оренди земельної ділянки та усунення перешкод у користуванні майном, мотивуючи свої вимоги тим, 26.09.2005 року між СФГ «АСК» та ОСОБА_2 укладено договір оренди землі. Згідно якого СФГ «АСК» приймає в строкове платне користування земельну ділянку № НОМЕР_1, яка знаходиться на території Кіровської сільської ради Долинського району, загальною площею 7,12 га. Цей договір зареєстрований у ДП «КРЦДЗК», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.09.2005 року за № 1311. Договір укладено на 10 років. Після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року земельну ділянку НОМЕР_1 успадкувала дружина ОСОБА_1.
ОСОБА_2 та ОСОБА_1 отримували орендну плату в повному обсязі та нарікань стосовно виконання умов договору від них не надходило. До позивача звернувся орендодавець - ОСОБА_1 і повідомила, що вона 03.02.2014 року уклала договір оренди належної їй земельної ділянки з ТОВ "Інтерагроком-К". В результаті зазначеного просила припинити орендні відносини між ним та ФГ «АСК».
Позивач вважає, що ОСОБА_1 не мала права укладати з іншими особами будь-яких договорів оренди, знаючи, що її земельна ділянка вже перебуває в оренді у ФГ «АСК», а вона отримує орендну плату. Більше того в даному випадку має місце невідповідність змісту договору оренди земельної ділянки площею 7,12 га, № НОМЕР_1, розташованої на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, укладеного 03.02.2014 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Інтерагроком-К", Цивільному кодексу та іншим актам цивільного законодавства, зокрема ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про оренду землі», моральним засадам суспільства.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з»явилась про день розгляду справи повідомлена своєчасно, що підтверджується поштовим повідомленням .
Представник відповідача ТОВ «Інтерагроком-К» в судовому засіданні заперечував проти позивних вимог вважає, що попередньо укладений договір оренди земельної ділянки між ФГ « АСК» та ОСОБА_2 не був належним чином зареєстрований.
Представник Держкомзему у Долинському районі Кіровоградської області в судове засідання не з»явився, надав письмове пояснення в якому вважає, що вимоги щодо визнання недійсним договору оренди земельної ділянки підлягають задоволенню , так як попередній договір укладений між ОСОБА_2 та СФГ « АСК» від 26.09.2005р. строком на 10 років зареєстрований відповідно до чинного на той момент законодавства . Заперечує , що відділ держземагенства по справі є співвідповідачем , оскільки на даний час відділом не здійснюється реєстрація договорів оренди землі та угод про розірвання таких договорів.
Представник реєстраційної служби Долинського управління юстиції в судове засідання не з'явився, про день розгляду справи був повідомлений своєчасно.
Вислухавши пояснення сторін та дослідивши письмові докази по справі суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно ст. 18 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно з ч. 5 ст. 126 ЗК України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону, або договором оренди землі та договором відчуження права оренди землі, зареєстрованими відповідно до закону. На договорі оренди земельної ділянки орган державної реєстрації речових прав на нерухоме майно робить відмітку про перехід права оренди земельної ділянки із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно із наказом Держкомзему України від 23.05.2003р. № 135, до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру, ведення реєстру земель та реєстрація державних актів на право власності на землю проводиться Державним підприємством "Центр державного земельного кадастру", його філіями та відділеннями на місцях.
Відповідно до Постанови КМУ від 17.07.2003р. №1088 «Про створення єдиної системи державної реєстрації земельних ділянок, нерухомого майна та прав на них у складі державного земельного кадастру», встановлено, що до створення Державного реєстру прав на землю та нерухоме майно, Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті по земельних ресурсах проводить реєстрацію земельних ділянок та прав на них шляхом внесення записів про реєстрацію земельних ділянок та прав на них до бази даних державного реєстру земель, а комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації вносять дані про об'єкти нерухомого майна, що об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках, та права на них до бази даних державного реєстру прав власності на нерухоме майно; адміністратором бази даних державного реєстру земель є Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті земельних ресурсах.
Відповідно до п. 4.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України від 02.07.2003р. № 174, зареєстрованим в
Мін'юсті України 25.07.2003р. за № 641/7965 державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Із копії договору оренди землі від 31.08.2005 року укладеного між СФГ «АСК» та ОСОБА_2 укладено договір оренди землі. Згідно якого СФГ «АСК» приймає в строкове платне користування земельну ділянку № НОМЕР_1, яка знаходиться на території Кіровської сільської ради Долинського району, загальною площею 7,12 га. Цей договір зареєстрований у ДП «КРЦДЗК» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.09.2005 року за № 1312. Договір укладено на 10 років.
Згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії КР № 3521984400:04:00:НОМЕР_1 виданого 19.10.2000 року земельна ділянка № НОМЕР_1, яка знаходиться на території Кіровської сільської ради Долинського району, загальною площею 7,12 га на праві власності належить ОСОБА_2
Із копії договору оренди земельної ділянки від 10.10.2013 року укладеного між ОСОБА_1 та ТОВ «Інтерагроком-К» слідує, що ОСОБА_1 передала, а ТОВ «Інтерагроком-К» прийняв в оренду земельну ділянку загальною площею 7,12 га, кадастровий номер 3521984400:04:00:НОМЕР_1. Об'єкт оренди належить орендодавцю згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії виданого 19.10.2000 року. Договір укладено строком на 10 років.
Актом приймання-передачі об'єкту оренди від 12.12.2013 року ОСОБА_1 передала, а ТОВ «Інтерагроком-К» в особі директора прийняв земельну ділянку площею 7,12 га., яка належить ОСОБА_1
Із копії витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права реєстраційної служби Долинського районного управління юстиції Кіровоградської області № 17436983 слідує, що договір оренди земельної ділянки площею 7,12га від 10.10.2013 року укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «Інтерагроком-К» зареєстрований 06.02.2014 року, строком на 10 років.
Актом встановлення та узгодження меж земельної ділянки від 12.12.2013 року було проведено встановлення в натурі та погодження меж земельної ділянки за адресою: Кіровоградська область, Долинський район, Кіровська сільська рада , яка належить ОСОБА_3
Із акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 12.12.2013 року слідує, що межі земельної ділянки площею 7,12га, наданої власнику земельної ділянки ОСОБА_1 закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками у кількості 4 шт.
Із копії кадастрового плану земельної ділянки площею 7,12 га, належної ОСОБА_1 слідує, що кадастровий номер земельної ділянки 3521984400:02:000:0035 .
Відповідно до положень ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Згідно норми ст. 6 Закону України "Про оренду землі" в редакції, яка діє з 01.01.2013, право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
За визначенням ч.1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Нормами Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 1 липня 2004 року № 1952-IV (в редакції, яка діє після 01.01.2013) визначено, що: права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.(ч.3 ст.3); права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов'язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень. (ч.4 ст.3); обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право оренди земельної ділянки. (п.2 ч.1 ст. 4).
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Судом встановлена та не заперечувалася сторонами обставина, що земельна ділянка № НОМЕР_1, площею 7,12 га, яка розташована на території Кіровської сільської ради Долинського району та належить на праві власності ОСОБА_1, яка була передана СФГ «АСК» за договором оренди землі від 31.08.2005 року, зареєстрованого ДП «КРЦДЗК» за № 1311 від 26.09.2005 року, у 2013 році передана в оренду ТОВ «Інтерагроком-К» з попереднім виготовленням технічної документації та присвоєнням земельній ділянці № НОМЕР_1 кадастрового номеру 3521984400:02:000:0035 державним реєстратором відділу Держземагенства в Долинському районі.
Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно ст. 228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави.
Згідно із ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що договір оренди землі між ОСОБА_1 та ТОВ "Інтерагроком-К" укладено неправомірно, так як він порушує публічний порядок укладення та державної реєстрації правочинів оренди нерухомого майна. Відповідно були відсутні підстави, як для укладення такого правочину так і для його державної реєстрації.
Вимога стосовно заборони ОСОБА_1 розпоряджатись (за винятком відчудження) власною земельною ділянкою є протиправною, оскільки суперечить конституційному праву власника майна володіти, користуватись, та розпоряджатись майном. Вказане право за умови передачі об'єкта у оренду(передача майна у платне користування), може бути обмежено лишу у частині користування ділянкою на визначений договором строк та не позбавляє права володіння та розпорядження майном з додержанням визначених договором обмежень.
Суд приходить до висновку, що наявність одночасно на одну й ту саму земельну ділянку права оренди у двох різних орендарів є не припустимим.
Враховуючи вищевикладене підлягають задоволенню вимоги позивача про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою до збирання врожаю ФГ «АСК» на цій земельній ділянці.
Стягненню з відповідачів на користь позивача підлягають понесені останнім та документально підтверджені судові витрати на сплату судового збору 243 , 60 грн. в рівних частках з кожного в сумі 121 грн. 80 коп.
Керуючись ст. ст. 213, 215, 218 ЦПК України , суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов АСК» до ОСОБА_1, ТОВ «Інтерагроком-К», відділу Держземагенства у Долинському районі Кіровоградської області , третя особа , яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача : реєстраційна служба Долинського РУЮ Кіровоградської області про визнання недійсним правочину - договору оренди земельної ділянки та усунення перешкод у користуванні майном задовільнити частково.
Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, площею 7,12 га, № НОМЕР_1, розташованої на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, укладений 10.10.2013 між орендодавцем - ОСОБА_1 та орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю "Інтерагроком-К" (місцезнаходження: 28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Нова, 86 кв. 1, ідентифікаційний код 38758348).
Усунути перешкоди в користуванні майном, а саме земельною ділянкою площею 7,12 га, № НОМЕР_1, розташованої на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області шляхом заборони товариству з обмеженою відповідальністю "Інтерагроком-К" (місцезнаходження: 28500, Кіровоградська область, м. Долинська, вул. Нова, 86 кв. 1, ідентифікаційний код 38758348) користуватися у будь-який спосіб земельною ділянкою площею 7,12 га, № НОМЕР_1, розташованою на території Кіровської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, яка належить ОСОБА_1 , до припинення дії договору оренди землі від 31.08.2005 року зареєстрованого у ДП «КРЦДЗК»,.
У решті вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ТОВ « Інтерагроком -К» на користь ФГ» АСК» судові витрати по справі в рівних часках по 121 грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області відповідно до ст.294 ЦПК України.
Суддя Долинського районного суду С. В. Степанов
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2014 |
Оприлюднено | 15.08.2014 |
Номер документу | 40123326 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Степанов С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні