УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "14" серпня 2014 р. Справа № 906/856/14
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Лозинської І.В.
при секретарі Зарудяному А.В.
за участю представників сторін:
від позивача: Ковтун М. К. - представник за дов. № 35 від 31.03.2014 р.
від відповідача: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Лакма - Полісся" (м. Житомир)
до Дочірнього підприємства Публічного акціонерного товариства "Вібросепаратор" "ВС- Партнер" (м. Житомир)
про стягнення 4614,92 грн.
ТОВ Торговий дім "Лакма - Полісся" (м. Житомир) звернулось до господарського суду з позовною заявою до Дочірнього підприємства ПАТ "Вібросепаратор" "ВС -Партнер" (м. Житомир) про стягнення 4614,92 грн. заборгованості.
Ухвалою господарського суду від 27.06.2014 р. вказану позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, призначено засідання суду, зобов'язано сторони надати необхідні документи відповідно до резолютивної частини цієї ухвали.
Ухвалою від 24.07.2014 р. господарський суд розгляд справи відклав, зобов'язав сторони надати необхідні документи відповідно до резолютивної частини ухвали.
Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, подав для долучення до матеріалів справи опис документів поштової кореспонденції від 25.07.2014 р., копії листа №74 від 24.07.2014 р. та поштової квитанції від 25.07.2014 р. щодо направлення позовної заяви відповідачу.
Відповідач не скористався своїм правом надання письмового відзиву на позовну заяву та правом на участь в засіданні суду, про причини неявки суд не повідомив, хоча про розгляд справи повідомлений належним чином, про що свідчить копія реєстру Ф103 рекомендованої кореспонденції господарського суду від 27.06.2014 р. та витяг з сайту УДППЗ "Укрпошта", з якого вбачається, що відповідач отримав ухвалу господарського суду від 27.06.2014 р. про порушення провадження у даній справі, а. с. 23, 24).
Оскільки явка представника відповідача в судове засідання не визнана обов'язковою, а надання письмового відзиву відповідно до вимог ст.59 ГПК України є правом відповідача, а не його обов'язком, суд вважає, що неявка представника відповідача та неподання відзиву не перешкоджатиме розгляду справи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі усної домовленості 14.10.2013 р. та 11.02.2014 р. Товариство з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Лакма - Полісся" (позивач) передало Дочірньому підприємству Публічного акціонерного товариства "Вібросепаратор" "ВС - Партнер" (відповідач) товар на загальну суму 4614,92 грн.
Факт поставки товару підтверджується видатковими накладними №1291 від 14.10.2013 р. та №103 від 11.02.2014 р. (а. с. 12,14).
Судом встановлено, що відповідач свої зобов'язання по оплаті товару не виконав, в зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у розмірі 4614,92 грн., яка на час розгляду справи не змінилась.
Позивач направляв на адресу відповідача вимогу №61 від 10.06.2014 р., в якій просив перерахувати кошти за поставлений товар (а. с. 10), проте останній залишив її без відповіді та задоволення.
За вказаних обставин, позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з відповідача заборгованості за поставлений товар.
Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, господарський суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Стаття 11 Цивільного кодексу України вказує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Як зазначено в ст.174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно із ч.1 ст.175 ГК України, майново - господарськими визнаються цивільно -правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно з ч. 1 ст.205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
За своєю правовою природою правовідносини, що склалися між позивачем та відповідачем, є позадоговірними (заснованими на усних домовленостях) правовідносинами з купівлі - продажу, згідно з якими у відповідача, внаслідок передання йому позивачем товару на суму 4614,92 грн. виник обов'язок оплатити його.
Отже, згідно з приписами ст. ст.173, 174 ЦК України, між позивачем та відповідачем виникло майново - господарське зобов'язання, в силу якого відповідач повинен оплатити отриманий товар, а позивач має право вимагати від відповідача виконання його обов'язку.
Приписами ч.1 ст.692 ЦК України передбачено, що покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Отже із приписів ч.1 ст.692 Цивільного Кодексу України випливає обов'язок відповідача оплатити товар після його прийняття та прийняття товаророзпорядчих документів на нього.
Тобто, прийнявши від позивача товар по видаткових накладних, у відповідача відповідно до вищенаведених приписів ст. 692 ЦК України виник кореспондуючий обов'язок одразу оплатити його.
Відповідач своє зобов'язання належним чином не виконав (в матеріалах справи відсутні докази, що свідчать про протилежне), розрахунків з позивачем за поставлений товар в повному обсязі не провів.
Приписами ст. ст. 525, 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач доказів сплати заборгованості не надав, доводів позивача не спростував.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені відповідно до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, наявними в матеріалах справи та підлягають задоволенню на суму 4614,92 грн. основного боргу.
Судовий збір покладається на відповідача, оскільки він спонукав позивача звернутись з позовом до суду.
Керуючись ст.ст. 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства публічного акціонерного товариства "Вібросепаратор" "ВС-Партнер" (10001, м. Житомир, вул. Баранова, 93, код ЄДРПОУ 25309141 )
на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім "Лакма -Полісся" (10001, м. Житомир, вул.Ватутіна, 81-А, код ЄДРПОУ 30314620)
- 4614,92 грн. боргу;
- 1827,00 грн. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "15" серпня 2014 р.
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - до справи
2,3 - сторонам
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 14.08.2014 |
Оприлюднено | 19.08.2014 |
Номер документу | 40149109 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Лозинська І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні