8/330-08
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
П О С Т А Н О В АІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" травня 2008 р. № 8/330-08
Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Тофана В.М.,
суддів: Журавльова О.О., Михайлова М.В.
при секретарі судового засідання Бритавській Ю.С.
за участю представників сторін:
Від прокуратури: Іванова-Бажанова Н.В., посв.
Білокур О.А., посв.
Від позивача: Хрипко М.Ю., по дов.
Від відповідача: не з'явився, належним чином повідомлений,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області
на ухвалу господарського суду Одеської області від 28.03.2008 року
№ 8/330-08
про відмову у прийнятті позовної заяви
за позовом Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області в інтересах Державної екологічної інспекції в Одеській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Зоря”
про стягнення заподіяної шкоди у сумі 2 240,28 грн.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою місцевого господарського суду від 28.03.2008 р. № 8/330-08 (суддя Атанова Т.О.) на підставі п. 1 ст. 62 ГПК України відмовлено Одеському міжрайонному природоохоронному прокурору Одеської області (далі - прокурор) в інтересах Державної екологічної інспекції в Одеській області (далі - позивач) у прийнятті позовної заяви до Товариства з обмеженою відповідальністю „Зоря” (далі - відповідач) про стягнення з останнього збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу на суму 2 240,28 грн.
Зазначена ухвала суду мотивована тим, що спір між позивачем і відповідачем є публічно-правовим, в якому одна із сторін (позивач) здійснює по відношенню до відповідача владні управлінські функції на основі законодавства, а тому відповідно до положень Кодексу адміністративного судочинства України правосуддя по цьому спору між сторонами повинно здійснюватись в адміністративному суді України.
Не погоджуючись з прийнятою ухвалою суду, Одеський міжрайонний природоохоронний прокурор Одеської області подав апеляційне подання, в якому просить оскаржену ухвалу суду скасувати, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, оскільки спірні правовідносини між позивачем і відповідачем по стягненню збитків, спричинених природному середовищу не є публічно-правовими.
Заслухавши прокурора, представника позивача, розглянувши матеріали позовної заяви, доводи апеляційного подання, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, судова колегія апеляційної інстанції приходить до висновку про обґрунтованість апеляційного подання, яке підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Одеський міжрайонний природоохоронний прокурор Одеської області звернувся у місцевий господарський суд в інтересах Державної екологічної інспекції в Одеській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „Зоря” про стягнення з останнього 2 240,28 грн. збитків, спричинених навколишньому середовищу.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено у статті З КАС України - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійснен ні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Отже необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлін ських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом са ме у тих правовідносинах, і з яких виник спір. У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня по садова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказаних владних управлінських функцій (щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору), то такий суб'єкт не здійснює управлінські функції, та не має встановлених нормами КАС України необхідних ознак суб'єкта владних повноважень.
Тобто, на вирішення адміністративного суду може бути переданий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосов но їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншо го (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. У випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа) у спірних правовідносинах не здійснює вказані управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдик ції і, відповідно, не повинен вирішуватись адміністративним судом.
Відповідно до п. 19 Рекомендацій Президії Вищого Господарського суду України № 04-5/120 від 27.06.2007 року "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" за правилами господарського судочинства мають розглядатися справи зі спорів про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, в тому числі за позовами спеціально уповноважених державних органів управління в галузі охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до Положення «Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України»затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 листопада 2006 р. № 1524, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Мінприроди є головним (провідним) ор ганом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони на вколишнього природного середовища.
Відповідно до Положення «Про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі»затвердженого наказом Міністерства охоро ни навколишнього природного середовища України 19.12.2006 року № 548, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року № 120/13387, Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) є спеціальним підрозділом Мінприроди.
Правовідносини з приводу відшкодування матеріальної шкоди не є публічно-правовими, оскільки в межах цих відносин позивач не здійснює будь-яких владних функцій щодо відповідача і ці відносини врегульовані нормами циві льного законодавства.
Таким чином, позов Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області в інтересах Державної екологічної інспекції в Одеській області належить розглядати в порядку саме господарського судочинства, а не приписів адміністративного судочинства, оскільки ці спірні відно сини між сторонами не є публічно-правовими.
При зазначених вище обставинах оскаржена ухвала суду підлягає скасуванню як така, що прийнята судом з помилковим тлумаченням норм процесуального права.
Враховуючи викладене і керуючись ст. ст. 99, 101, 103-106 Господарського процесуального кодексу України,
апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційне подання Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області задовольнити.
Ухвалу господарського суду Одеської області від 28 березня 2008 року № 8/330-08 про відмову у прийнятті позовної заяви Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області в інтересах Державної екологічної інспекції в Одеській області скасувати.
Позовні матеріали надіслати до господарського суду Одеської області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя: В.М. Тофан
Судді: О.О. Журавльов
М.В. Михайлов
Суд | Одеський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 27.05.2008 |
Оприлюднено | 11.07.2009 |
Номер документу | 4017647 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Одеський апеляційний господарський суд
Тофан В.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні