Рішення
від 23.07.2014 по справі 495/3757/14-ц
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 495/3757/14-ц

З а о ч н е р і ш е н н я

ІМЕНЕМ УКрАЇНи

23 липня 2014 року м. Білгород-Дністровський

Білгород - Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Матяш Т.Л.,

за участю секретаря - Іванової А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Білгород - Дністровський цивільну справу за позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до виконавчого комітету Бритівської сільської ради про встановлення факту належності, фактичне прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до Білгород - Дністровського міськрайонного суду Одеської області із позовом до виконавчого комітету Бритівської сільської ради про встановлення факту належності, фактичне прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно, посилаючись на наступне.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх син ОСОБА_3. Після смерті сина відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та земельної ділянки, розташованої за адресою: Одеська область, Білгород - Дністровський район, Бритівська сільська рада, за межами населеного пункту, масив №348, ділянка №8, кадастровий № 5120881200:01:005:0635.

Нотаріальним чином оформити право власності позивачі не в змозі, оскільки нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом по причині відсутності правовстановлюючих документів на нерухоме майно, а й тому вони були змушені звернутися до суду з метою захисту своїх прав, як єдиних спадкоємців спадкового майна.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про час, місце та дату судового засідання був сповіщений належним чином.

ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, про час, місце та дату судового засідання була сповіщена належним чином.

Представник Бритівської сільської ради у судове засідання не з'явився, про час, місце та дату судового засідання сповіщався належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд у зв'язку з неявкою відповідача та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 169 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача, ухвалив слухати справу за відсутності відповідача, що не з'явився, у порядку заочного розгляду справи.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне задовольнити позовну заяву з наступних підстав.

Судом встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_1, яке було видано та зареєстровано відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Білгород - Дністровського міськрайонного управління юстиції в Одеській області, про що складено 11.06.2013 року відповідний актовий запис за № 348.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді:

- житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1, який складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею 167,2 кв. м., житловою площею 48,1 кв. м., підвал літ. «а» - загальною площею 18,7 кв. м., сарай літ. «Б» - площею 12,8*3,5 м, балкон літ. «а2» - площею 4,1 кв. м., споруд №1-4;

- земельної ділянки, площею 2,000 га в межах згідно з планом, що розташована на території Бритівської сільської ради, масив НОМЕР_2, ділянка НОМЕР_3, яка надана для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 5120881200:01:005:0635.

Ч.1 ст. 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Як вбачається з відповіді приватного нотаріуса Білгород - Дністровського міського нотаріального округу ОСОБА_4 за № 348/02-14 від 13.06.2014 року, для отримання свідоцтва про право на спадщину позивачами не було надано правовстановлюючих документів, зареєстрованих відповідно до чинного законодавства, а й тому нотаріусом їм було відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину.

За життя спадкодавець на встиг зареєструвати належним чином нерухоме майно, однак судом встановлені наступні факти.

Згідно з рішенням Білгород - Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 26 червня 2006 року (справа № 2-3515/2006)було визнано за ОСОБА_3 право власності на незавершене будівництво , готовністю 64%, розташоване по АДРЕСА_1, яке розташоване на земельній ділянці, площею 0,17 га, на якій також розташована цистерна.

За життя ОСОБА_3 завершив будівництво вказаного житлового будинку, але не встиг зареєструвати належним чином. В результаті будівництва права інших осіб не порушені. Будівництво житлового будинку та господарчих будівель не суперечить будівельним нормам ДБН 3602-92 «Планування і забудова міських і сільських поселень».

Згідно з ч.2 ст.331 ЦК України , право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, та інше) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Однак померлим не було здійснено вказаних дій по причині смерті.

З оглядом на ч. 1 ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями норм і правил.

Враховуючи наведене, той факт, що самочинне будівництво померлим здійснено на земельній ділянці, відведеній для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, без порушення будівельних норм і правил, нормативних актів з пожежної безпеки, а тому суд приходить до переконання, що таке будівництво не суперечить суспільним інтересам, не порушує прав інших осіб та не суперечить вимогам генерального плану міста.

Згідно акту прийомки - передачі межових знаків на зберігання від 15.01.2012 року межі земельної ділянки, площею 2,000 га, яка розташована на території Бритівської сільської ради за межами населеного пункту, масив НОМЕР_2, ділянка НОМЕР_3, надана власнику земельної ділянки ОСОБА_3 для ведення селянського господарства, закріплена в натурі (на місцевості) медовими знаками. Власники (користувачі) суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не заявлено.

Відповідно до розпорядження Білгород - Дністровської районної державної адміністрації від 11.12.2012 троку за № 960/А-2012, було передано у власність земельну ділянку, площею 2,000 га, що розташована на території Бритівської сільської ради, за межами населеного пункту, масив НОМЕР_2, ділянка НОМЕР_3, яка надана для ведення особистого селянського господарства, кадастровий №5120881200:01:005:0635.

Факт родинних відносин між позивачами та ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_4, яке було зареєстровано відділом РАЦС в м. Дрезден Німецької демократичної республіки 09.09.1982 року, про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис за № 1119.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. ч.1 ст.1222 спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Інших осіб, які б мали право на обов'язкову частку у спадковому майні померлих спадкодавців відповідно до ст. 1241 ЦК України, немає.

Відповідно до ч. 2 ст. 325 ЦК України фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь - якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Після смерті ОСОБА_3, позивачі здійснюють роботи, постійно проживають в житловому будинку, сплачують платежі і збори, користуються землею, що відповідності до ст. 1268 ЦК України, свідчить про прийняття спадщини.

У відповідності зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом має право прийняти спадщину, і незалежно від часу його прийняття вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Отже, виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що спадкове майно дійсно належало померлому, але він не встиг належним чином оформити право власності, спадкоємці у встановлений законом шестимісячний строк звернулися до нотаріальної контори, але їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, тому суд вважає постановити рішення із задоволенням позову.

Керуючись ст.ст. 325, 328, 331, 376, 1234, 1258,1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 174, 209, 212, 213-215, 224-226 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 до виконавчого комітету Бритівської сільської ради про встановлення факту належності, фактичне прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити у повному обсязі.

Встановити факт належності житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1, який складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею 167,2 кв. м., житловою площею 48,1 кв. м., підвал літ. «а» - загальною площею 18,7 кв. м., сарай літ. «Б» - площею 12,8*3,5 м, балкон літ. «а2» - площею 4,1 кв. м., споруд №1-4 - ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Встановити факт належності земельної ділянки, площею 2,000 га в межах згідно з планом, що розташована на території Бритівської сільської ради, масив НОМЕР_2, ділянка НОМЕР_3, яка надана для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 5120881200:01:005:0635 - ОСОБА_3, який помер 13 червня 2013 року.

Встановити факт прийняття ОСОБА_1, ОСОБА_2 спадщини у вигляді:

- житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_1, який складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею 167,2 кв. м., житловою площею 48,1 кв. м., підвал літ. «а» - загальною площею 18,7 кв. м., сарай літ. «Б» - площею 12,8*3,5 м, балкон літ. «а2» - площею 4,1 кв. м., споруд №1-4;

- земельної ділянки, площею 2,000 га в межах згідно з планом, що розташована на території Бритівської сільської ради, масив НОМЕР_2, ділянка НОМЕР_3, яка надана для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 5120881200:01:005:0635, що відкрилась після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності в рівних частках на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1, який складається з: житлового будинку літ. «А», загальною площею 167,2 кв. м., житловою площею 48,1 кв. м., підвал літ. «а» - загальною площею 18,7 кв. м., сарай літ. «Б» - площею 12,8*3,5 м, балкон літ. «а2» - площею 4,1 кв. м., споруд №1-4.

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право власності в рівних частках на земельну ділянку, площею 2,000 га в межах згідно з планом, що розташована на території Бритівської сільської ради, масив НОМЕР_2, ділянка НОМЕР_3, яка надана для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 5120881200:01:005:0635.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення23.07.2014
Оприлюднено21.08.2014
Номер документу40184355
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —495/3757/14-ц

Рішення від 23.07.2014

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Матяш Т. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні