номер провадження справи 11/64/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.08.2014 Справа № 908/2212/14
Господарський суд Запорізької області у складі:
головуючий - суддя Гончаренко С.А.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом : Концерн «Міські теплові мережі» (бул. Гвардійський, буд.137, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69091, код ЄДРПОУ 32121458) в особі Філії Концерну «Міські теплові мережі» Орджонікідзевського району (вул. Адмірала Нахімова, буд. 4, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69057),
до відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр здоров'я «Азовець» (юридична адреса: вул. Перемоги, буд. 63, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035; фактична адреса: вул. Рекордна, буд. 18 «В» , м. Запоріжжя, Запорізька область, 69037; код. ЄДРПОУ 35216018),
Відомості про представників сторін та учасників судового процесу:
від позивача: Нємна Т.І. - дов. № 558/1/27 від 03.02.2014;
від відповідача: не з'явився;
про: стягнення 201671,73 грн.,-
В С Т А Н О В И В :
До господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Концерну «Міські теплові мережі» в особі Філії Концерну «Міські теплові мережі» Орджонікідзевського району про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Центр здоров'я «Азовець» 201671,73 грн., які складаються із 193198,51 грн. заборгованості за поставлену теплову енергію, 6131,82 грн. пені, 2341,40 грн. 3% річних.
25.06.2014 порушено провадження по справі, призначені дата і час судового засідання, в порядку попередньої підготовки справи до слухання сторони зобов'язані вчинити дії та надати документи, необхідні для всебічного та об'єктивного вирішення спору.
У зв'язку з неявкою повноважного представника відповідача, з метою витребування додаткових доказів та для надання можливості сторонам нормативно та документально обґрунтувати свої доводи і заперечення, а також для проведення звіряння взаємних розрахунків судовий розгляд неодноразово відкладався.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених в позовній заяві, при цьому повідомив, що спір виник внаслідок неналежного виконання відповідачем взятих зобов'язань за договором № 200754 купівлі-продажу теплової енергії у гарячій воді від 01.12.2009р. в части повної та своєчасної оплати наданих послуг. Тривала затримка оплати вартості поставленої теплової енергії обумовила нарахування сум пені та 3% річних. Разом з цим, позивач просить судові витрати, пов'язані із розглядом справи віднести на відповідача.
Відповідач вимоги суду не виконав, відзив на позовну заяву та витребувані докази не надав, акт звіряння взаємних розрахунків, направлений на його адресу позивачем, не підписав. В судове засідання повноважного представника не направив. Слід зазначити, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і час судового засідання, про що свідчать повідомлення про вручення поштової кореспонденції.
За таких обставин, справа розглядається в порядку передбаченому ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними в матеріалах справи документами та за відсутністю повноважного представника відповідача.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, а також ретельно дослідивши додатково надані сторонами докази, встановив наступні обставини:
Статтею 11 Цивільного кодексу України закріплено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до п. 2 цієї статті підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Зобов'язанням, відповідно до п. п. 1, 2 ст. 509 цього Кодексу, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
01.12.2009р. між Концерном «Міські теплові мережі» (Теплопостачальна організація) та товариством з обмеженою відповідальністю «Центр здоров'я «Азовець» (Споживач) укладено договір № 200754 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді.
Згідно п. 1.1 вказаного договору, теплопостачальна організація бере на себе зобов'язання відпустити теплову енергію в гарячій воді споживачу, а останній, в свою чергу - прийняти та оплатити її вартість за діючими тарифами в терміни та порядку, передбачені умовами цього договору.
Статтею 655 Цивільного кодексу України передбачено, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Позивач, виконуючи договірні зобов'язання, за період з березня 2013 року по квітень 2013 року та з лютого 2014 року по березень 2014 року відпустив відповідачу теплову енергію на суму 193198,51 грн., що підтверджується рахунками та актами приймання-передачі за поставлену теплову енергію за вказаний період.
Стаття 692 Цивільного кодексу України визначає обов'язок покупця оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Згідно з п. 6.2 Договору розрахунковим періодом - є календарний місяць. Підставою для розрахунків відповідача з позивачем, згідно п. 6.3 договору, є рахунок та акт приймання-передачі.
Згідно з п. 6.7 договору споживач з 10 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим, повинен отримати документи за розрахунковий період: рахунок фактуру, акт приймання-передачі теплової енергії, податкову накладну (платникам ПДВ).
Позивач щомісяця направляв акти та рахунки на адресу відповідача.
Споживач, згідно п. 6.7.1 договору, отриманий акт приймання-передачі теплової енергії повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу теплопостачальної організації на протязі 5 (п'яти) днів з дати отримання.
Відповідно до п. 6.7.2 договору у разі неотримання Акту приймання-передачі, або обґрунтованих заперечень в його підписанні у термін, встановлений п. 6.7.1 договору, акт підписується теплопостачальною організацію з позначенням про відмову у підписанні його споживачем, та оформлений таким чином акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому розрахунковий період.
Відповідач заперечень щодо нарахувань, зазначених у рахунках та актах приймання - передачі теплової енергії не надав, тобто фактично погодився з кількістю спожитої теплової енергії та з сумами нарахованими позивачем до оплати у відповідному періоді.
Відповідно до п. 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 №1198, споживач зобов'язаний дотримуватись вимог норматипно-технічних документів та договору, вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.
Відповідно до п. 3.2.6 договору споживач теплової енергії зобов'язується виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, які передбачені договором.
Відповідно до п. 6.4 договору, споживач зобов'язаний до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, перерахувати на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації суму заборгованості за спожиту теплову енергію. Споживач має право здійснювати передплату.
Стаття 193 Господарського кодексу України передбачає, суб'єкти господарювання та учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Аналогічне положення закріплено в ст. 526 Цивільного кодексу України. Так, зобов'язання повинно виконуватися належним чином відповідно умовам договору та вимогам цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а у разі відсутності таких умов і вимог - згідно звичаїв ділового обігу або іншим вимогам, які звичайно ставляться.
Відповідач взяті на себе зобов'язання за договором в частині повної та своєчасної оплати вартості отриманої теплової енергії, належним чином не виконував у зв'язку з чим, на момент вирішення спору залишається неоплаченою поставлена теплова енергія на суму 193198,51 грн.
Відповідно до ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про теплопостачання» у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку. У разі несвоєчасної сплати платежів за споживання теплової енергії споживач сплачує пеню за встановленими законодавством або договором розмірами.
Відповідальність споживача за несвоєчасну оплату вартості отриманої теплової енергії в терміни, встановлені п. 6.4 договору закріплено в п. 7.2.8 договору у вигляді нарахування з наступного після закінчення терміну сплати дня пені у розмірі 0,5% від суми простроченого платежу, але не більше суми, обумовленої чинним законодавством за кожен день прострочення по день фактичної оплати.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» розмір пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань обчислюється від простроченої суми та не повинен перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача пеню в сумі 6131,82 грн. за період з 21.03.2014р. по 19.06.2014р.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України божник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
За порушення строків оплати позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача 2341,40 грн. річних.
Суми пені та 3% річних ретельно перевірені в судовому засіданні, розрахунок здійснено вірно.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю «Центр здоров'я «Азовець» 193198,51 грн. основного боргу, 6131,82 грн. пені та 2341,40 грн. річних позивачем заявлені правомірно та обґрунтовано, а тому підлягають задоволенню.
Судові витрати у справі слід віднести на відповідача, оскільки спір з його вини доведено до судового вирішення.
Крім цього, згідно ст. 4-5 Господарського процесуального Кодексу України, невиконання вимог рішень, ухвал, постанов господарських судів тягне відповідальність, встановлену цим кодексом та іншими законами України.
Згідно з Інформаційним листом Вищого господарського суду України від 15.03.2010р. № 01-08/140, матеріали справ, звернення господарських судів і учасників судового процесу та інша інформація, яка надходить до Вищого господарського суду України, свідчать, що в діяльності деяких сторін, третіх осіб у справах набула поширення практика зловживання своїми процесуальними правами.
Зокрема, мають місце заявлення численних необґрунтованих відводів суддям господарських судів, нез'явлення представників учасників судового процесу в судові засідання без поважних причин та без повідомлення причин , подання необґрунтованих клопотань про вчинення судом процесуальних дій, подання зустрічних позовів без дотримання вимог Господарського процесуального кодексу України, одночасного оскарження судових рішень в апеляційному і в касаційному порядку, подання апеляційних та касаційних скарг на судові акти, які не можуть бути оскаржені, тощо.
Подібна практика, спрямована на свідоме невиправдане затягування судового процесу, порушує права інших учасників судового процесу та суперечить вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судому продовж розумного строку.
Водночас згідно з частиною третьою статті 22 Господарського процесуального Кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
У разі нез'явлення в засідання господарського суду представника відповідача, господарський суд має право відкласти розгляд справи та вжити заходів, передбачених пунктом 5 статті 83 Господарського процесуального Кодексу України або статтею 90 Господарського процесуального Кодексу України".
Таким чином, відповідач порушив ч. 3 ст. 22, ст. ст. 28, 33 Господарського процесуального Кодексу України, не виконав вимоги суду, викладені в ухвалах від 25.06.2014р. та 16.07.2014р.
Користуючись правом суду, згідно з п. 5 ст. 83 Господарського процесуального Кодексу України, суд вважає за необхідне стягнути в доход Державного бюджету України з відповідача за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону, за неповагу до суду, що виразилась в безпідставному ухиленні від виконання законних вимог суду, штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 1700,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України,-
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Центр здоров'я «Азовець» (юридична адреса: вул. Перемоги, буд. 63, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035; фактична адреса: вул. Рекордна, буд. 18 «В» , м. Запоріжжя, Запорізька область, 69037; код. ЄДРПОУ 35216018) на користь Концерну «Міські теплові мережі» (бул. Гвардійський, буд. 137, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69091, код ЄДРПОУ 32121458) 193198 (сто дев'яносто три тисячі сто дев'яносто вісім) грн. 51 коп. основного боргу, 6131 (шість тисяч сто тридцять одну) грн. 82 коп. пені, 2341 (дві тисячі триста сорок одну) грн. 40 коп. річних та 4033 (чотири тисячі тридцять три) грн. 43 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Центр здоров'я «Азовець» (юридична адреса: вул. Перемоги, буд. 63, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69035; фактична адреса: вул. Рекордна, буд. 18 «В» , м. Запоріжжя, Запорізька область, 69037; код. ЄДРПОУ 35216018) на користь Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжі, код ЄДРПОУ 38025409, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, рахунок №31215206783007) 1700 (одну тисячу сімсот) грн. 00 коп. штрафу. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В засіданні 18.08.2014р. оголошена вступна і резолютивна частини рішення. Рішення в повному обсязі складено і підписане 18.08.2014р.
Суддя Гончаренко С.А.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 18.08.2014 |
Оприлюднено | 22.08.2014 |
Номер документу | 40195126 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Гончаренко С.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні