Рішення
від 19.08.2014 по справі 728/1846/14
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 728/1846/14

Номер провадження 2/728/601/14

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 серпня 2014 року місто Бахмач

Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді Пархоменка П.І.

за участю секретаря Петренко О.Г.

сторони не з'явилися,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Бахмацького районного суду Чернігівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Красилівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визнання права власності на земельну ділянку,-

В С Т А Н О В И В :

06 серпня 2014 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до суду з позовом до Красилівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області (далі відповідач) з вимогою про визнання права власності на земельну ділянку. Позов обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2, після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка розміром 4,50 га, розташована на території Красилівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області. Спадщину після померлої ОСОБА_2 прийняв її син ОСОБА_3 - рідний брат позивача, який отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на вказану земельну ділянку, але право власності на неї не оформив. ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2. Позивач є спадкоємцем за законом після померлого, у зв'язку із чим вона звернулася до Бахмацької районної державної нотаріальної контори, але їй було відмовлено в оформленні права власності на земельну ділянку, так як, спадкодавець за життя не отримав правовстановлюючого документу на вказану земельну ділянку.

У судове засідання позивач та її представник ОСОБА_4 не з'явились, представник позивача надіслав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги визнав.

Судом на підставі частини другої статті 197 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК України), у зв'язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Судом встановленні такі обставини та визначені відповідно до них правовідносини

Згідно із свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.3) ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2.

Свідоцтвом про право на спадщину за законом від 11 жовтня 2012 року (а.с.4) підтверджується, що ОСОБА_3 успадкував після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 земельну ділянку розміром 4,50 га надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Красилівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, яка належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЯА № 758768 (а.с.8).

За інформацією відділу Держземагентства у Бахмацькому районі Чернігівської області від 06 серпня 2014 року (а.с.10) ОСОБА_3 після отримання свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку згідно державного акту ЯА № 758768 за відміткою про перехід права власності від ОСОБА_2 до відділу Держземагентства не звертався.

Свідоцтвами про народження серії НОМЕР_2 (а.с.6) та серії НОМЕР_3 (а.с.5) підтверджується, що померлий ОСОБА_3 був рідним братом позивача, яка змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 після реєстрації шлюбу (свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 (а.с.7)).

Відповідно до інформації з Бахмацької районної державної нотаріальної контори та витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи) спадкова справа до майна померлого ОСОБА_3 відкрита за заявою позивача.

Витягом з технічної документації нормативно-грошової оцінки земельної ділянки від 30 липня 2014 року № 06-15/8242 (а.с.9) підтверджується вартість спірної земельної ділянки.

Позивач не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на спірну земельну ділянку, оскільки державний акт на право приватної власності на землю не був зареєстрований на ім`я ОСОБА_3 в відділі Держкомзему у Бахмацькому районі Чернігівської області (лист Бахмацької районної державної нотаріальної контори від 07 серпня 2014 року № 1616/02-14 (а.с. 19)).

З встановленого випливають наступні висновки.

Згідно пункту 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року „Про судову практику у справах про спадкування", відповідно до статті 1225 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

За змістом статей 1216; 1217; 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до пункту „г" статті 81, частини першої статті 131 Земельного кодексу України (далі ЗК України), громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини. Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується свідоцтвом про право на спадщину (п. б) ч. 2 ст. 126 ЗК України).

Таким чином, оскільки ОСОБА_3 за життя було отримано свідоцтво про право на спадщину за законом на спірну земельну ділянку після померлої матері ОСОБА_2, якій земельна ділянка належала відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 набув її у власність, а позивач успадкувала право власності на спірну земельну ділянку.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Виходячи з викладеного та враховуючи, що позивач прийняла спадщину в установленому законом порядку після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 брата ОСОБА_3, але отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкування на вказану вище земельну ділянку в нотаріальній конторі не може в зв'язку з тим, що спадкодавець за життя не отримав Державний акт на право приватної власності на землю, порушене право позивача підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.

Спір про право власності на зазначену земельну ділянку підлягає розгляду в судовому порядку, оскільки іншим шляхом його вирішити неможливо, а набуття позивачем права власності на земельну ділянку не порушує права та законні інтереси інших осіб. Крім того, судом враховується, що відповідач позовні вимоги визнав, що відповідно до частини четвертої статті 174 ЦПК України є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову, оскільки для цього наявні законні підставив, а визнання позову є безумовним і не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача).

Керуючись статтями 10, 60, 61, 213 - 215, 218 Цивільно процесуального кодексу України, статтями 328, 1216-1218, 1225, 1268 Цивільного кодексу України, статтею 81 Земельного кодексу України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Красилівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області про визнання права власності на земельну ділянку - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку площею 4,50 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Красилівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, кадастровий номер 7420384500:03:000:0159.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Чернігівської області через Бахмацький районний суд Чернігівської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Бахмацького районного суду

Чернігівської області П. І. Пархоменко

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення19.08.2014
Оприлюднено26.08.2014
Номер документу40205861
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —728/1846/14

Рішення від 19.08.2014

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

Ухвала від 11.08.2014

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

Ухвала від 07.08.2014

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Пархоменко П. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні