Справа № 627/609/14-ц
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2014 року смт. Краснокутськ
Краснокутський районний суд Харківської області в складі :
головуючого судді - Каліберди В.А.,
з участю секретаря - Ніколайчик А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Краснокутськ Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Козіївське" про розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення заборгованості, відшкодування збитків та завданої шкоди, -
в с т а н о в и в :
28 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ТОВ "Козіївське" про розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення заборгованості, відшкодування збитків та завданої шкоди.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідно до Державного акту на право власності на земельну ділянку, їй на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 9,7353 га, яка розташована на території Рябоконівської сільської ради.
15 березня 2007 року між ОСОБА_1 та ТОВ "Козіївське" був укладений договір оренди вищевказаної земельної ділянки.
Відповідно до умов даного договору було встановлено розмір орендної плати та строки її сплати, однак відповідач, незважаючи на умови договору, не сплатив позивачу орендну плату за 2013 рік. Також, неправомірні дії відповідача щодо невиплати орендної плати, завдали позивачу моральної шкоди.
Викладені обставини змусили позивача звернутися до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні представник позивача, що діє на підставі довіреності, підтримав заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги та прохав їх задовольнити.
Представник відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю "Козіївське" в судове засідання повторно не з'явився, про причини неявки суду не повідомив, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином та в установлений законом строк.
У відповідності до ст.ст. 224, 169 ч. 4 ЦПК України, враховуючи те, що відповідач про слухання справи повідомлений належним чином, однак в судове засідання повторно не з'явився, про причину неявки суду не повідомив, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача та постановити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини справи, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 9,7353 га, розташованої на території Рябоконівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ХР №124272.
15 березня 2007 року ОСОБА_1 уклала з ТОВ "Козіївське" договір оренди належної їй земельної ділянки. Вищезазначений договір 17 лютого 2012 року був зареєстрований у відділі Держкомзему у Краснокутському районі за №632358624000752.
Таким чином, між ОСОБА_1 та ТОВ "Козіївське" склалися договірні правовідносини, врегульовані нормами ЦК України, ЗК України та Законом України "Про оренду землі".
Зокрема, статтями 1 та 13 Закону України „Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ч.1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право оренди землі виникає після укладання договору оренди та його державної реєстрації.
Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Указом Президента України "Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян - власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)" від 02.02.2002 року N 92/2002, запроваджено плату за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю).
Як вбачається з розрахунку грошової оцінки земель сільськогосподарських угідь ділянки приватної власності гр. ОСОБА_1 нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 243496,06 грн., а тому орендна плата за 2013 рік становить 7304, 88 грн.
Згідно п. 11 Договору орендна плата вноситься у грошові формі до 30 грудня поточного року.
Згідно з ч.4 ст.23 Закону України "Про оренду землі" орендар зобов'язаний виконувати обов'язки відповідно до умов договору оренди.
Однак, як вбачається з пояснень представника позивача, відповідачем систематично порушувалися зобов'язання щодо своєчасності розрахунку за користування земельною ділянкою, а орендну плату за 2013 рік взагалі не сплачено та жодних побутових послуг зі сторони відповідача в рахунок орендної плати позивач також не отримував. Окрім цього, відповідачем в порушення п.14 Договору, жодного разу не сплачувалася пеня за несвоєчасну сплату орендної плати.
Натомість, відповідачем, на підтвердження виконання взятих на себе зобов'язань щодо оплати позивачу за орендовану земельну ділянку, не надано жодних доказів, а запити суду щодо надання відомостей про отримання позивачем орендної плати залишилися без реагування.
Відповідно ч.1 ст.57 ЦПК України, доказами є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно із ч.1 ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
За приписами ст.ст.31, 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Тобто, Законом передбачена можливість розірвання договору при невиконанні сторонами обов'язків, зокрема щодо сплати орендної плати.
Крім того, пунктом 38 укладеного між сторонами договору передбачено, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено чи розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим порушенням шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Зазначене положення ЦК України повністю відповідає захисту права власності, яке гарантується ст.1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з прав людини та основних свобод, що у відповідності до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства. Так, рішенням Європейського Суду з прав людини від 29.11.1991 року "Пайн Велей Девелопмент ЛТД" проти Ірландії, в якому розкрито зміст захисту права власності, зазначається, що власники мають право претендувати щонайменше на законне сподівання на можливість користування своєю власністю.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що невиплата передбаченої договором орендної плати та пені є порушенням істотних умов договору зі сторони відповідача, що, в свою чергу, є підставою для розірвання договору оренди, стягнення орендної плати за 2013 рік в розмірі 7304,88 грн. та пені в розмірі 1750,20 грн.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_1 щодо стягнення з відповідача моральної шкоди слід зазначити наступне.
Згідно вимог, ч.ч. 1, 2 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Пленум Верховного Суду України № 4 від 31 березня 1995 року "Про судову практику у справах про відшкодування моральної шкоди" вказав, що під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Разом з тим, згідно абзацу другого п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» № 4 від 31 березня 1995 року обов'язковому з'ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Позивач в позовній заяві вказує на спричинення неправомірними діями відповідача душевних страждань, невиконання зобов'язань перед іншими особами, однак не надала суду жодних відповідних доказів таких змін внаслідок неправомірних дій відповідача.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, ст.ст. 629, 651 ЦК України, ст.ст.13, 15, 23, 31, 32 Закону України „Про оренду землі", Постанови Пленуму Верховного суду України " Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» від 31.03.1995 року №4 (зі змінами, внесеними постановою від 25 травня 2001 року №5), суд -
в и р і ш и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю "Козіївське" про розірвання договору оренди земельної ділянки, стягнення заборгованості, відшкодування збитків та завданої шкоди - задовольнити частково.
Розірвати договір оренди землі від 15.03.2007 року укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «Козіївське» на оренду земельної ділянки площею 9,7353 га, кадастровий номер 6323586200:03:001:0090, зареєстрований у відділі Держкомзему у Краснокутському районі Харківської області про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.02.2012 року за N9-632358624000752.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Козіївське», юридична адреса: Харківська область, Краснокутський район, с. Козіївська, вул. Леніна, №40, (код ЄДРПОУ 30739637, р/р № 26009110744 в ПАТ Мегабанк. Харків, МФО 351629) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1
орендну плату за оренду земельної ділянки за 2013 рік в розмірі 7304 (сім тисяч триста вісім) грн.88 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Козіївське», юридична адреса: Харківська область, Краснокутський район, с. Козіївська, вул. Леніна, №40, (код ЄДРПОУ 30739637, р/р № 26009110744 в ПАТ Мегабанк. Харків, МФО 351629) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1 пеню в розмірі 1750 (одна тисяча сімсот п'ятдесят) грн. 20 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Козіївське», юридична адреса: Харківська область, Краснокутський район, с. Козіївська, вул. Леніна, №40, (код ЄДРПОУ 30739637, р/р № 26009110744 в ПАТ Мегабанк. Харків, МФО 351629) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код: НОМЕР_1 судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області через Краснокутський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний термін з дня його проголошення апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, що може бути подана протягом десяти днів з дня отримання ним копії рішення. Без попереднього подання такої заяви заочне рішення оскарженню відповідачем в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя В.А.Каліберда
Суд | Краснокутський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2014 |
Оприлюднено | 26.08.2014 |
Номер документу | 40210984 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Краснокутський районний суд Харківської області
Каліберда В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні