Рішення
від 16.06.2009 по справі 5020-9/308
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

5020-9/308

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД  МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

Іменем України

РІШЕННЯ

"16" червня 2009 р. справа № 5020-9/308

За позовом Відкритого акціонерного товариства „Енергетична компанія „Севастопольенерго” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, буд. 44)

до Приватного підприємства „Артистичний клуб „Бункер” (99011, м.Севастополь, вул. Батумська, буд. 36, кв. 37)

про стягнення 2263,38 грн.,

суддя Рибіна С. А.

представники сторін:

позивач - Гладченко Олена Іванівна, довіреність № 19058/о/2-08 від 25.12.2008;

відповідач -  Черкасова Еліна Георгіївна, довіреність № 5 від 05.06.2009;

Суть спору:

Відкрите акціонерне товариство „Енергетична компанія „Севастопольенерго” звернулося до господарського суду міста Севастополя з позовом до Приватного підприємства „Артистичний клуб „Бункер” про  стягнення 2263,38 грн., з яких: борг за активне споживання енергії  у розмірі 1827,01 грн., пеня у розмірі 150,29 грн., 3% річних у розмірі 40,58 грн., інфляційне відшкодування у розмірі 245,50 грн., а також судові витрати: державне мито у розмірі 102,00 грн. та інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 118,00 грн.

Ухвалою від 24.04.2009 порушено провадження у справі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем договірних зобов'язань, норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України „Про електроенергетику”.

Відповідач надав суду відзив на позов, позовні вимоги визнає, але просить розстрочити оплату заборгованості (а.с. 37-38).

За клопотанням представників сторін, відповідно до статті 10 Конституції України, статті 10 Закону України “Про судоустрій України”, пояснення та клопотання по справі надавалися ним російською мовою.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені докази, суд встановив:

17.03.2005 між Відкритим акціонерним товариством „Енергетична компанія “Севастопольенерго" (Постачальник) та Приватним підприємством „Артистичний клуб „Бункер” (Споживач) був укладений договір № 4745 на постачання електричної енергії (далі - Договір) (а.с.11-18), який відповідно до умов пункту 10.4 Договору був продовжений на наступні періоди.    

Згідно розділу 1 Договору Постачальник зобов'язувався постачати Споживачу електричну енергію, а Споживач оплачує Постачальнику  вартість електричної енергії та здійснує інші платежі відповідно до умов Договору та Додатків до нього.

Відповідно до пунктів 2.2.3- 2.2.5 Договору Споживач, зокрема, зобов'язався:

- дотримуватися режиму споживання електричної енергії у відповідності до умов розділу 5 Договору;

- сплачувати Постачальнику вартість електричної енергії у відповідності до умов Додатку № 3 „Перелік місць встановлення розрахункових приладів обліку та тарифів, за якими здійснюються розрахунки за поставлену електроенергію” та Додатку № 4 „Розрахунок витрат у мережах споживача” у відповідності з умовами, визначеними у розділі 8 цього Договору.

Згідно розділу 8 Договору розрахунковим вважається період з 13 календарного числа попереднього місяця до такого ж календарного числа поточного місяця.

Розрахунки за спожиту електроенергію здійснюються виключно грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника в уповноваженому банку. За дату оплати приймається дата надходження коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника або дата внесення Споживачем готівкових коштів у касу Постачальника. Всі рахунки на оплату електроенергії повинні оплачуватися Споживачем протягом 5 банківських днів з дня виписки рахунку.

Споживач щомісячно 13 числа надає Постачальнику звіт про обсяги  поставленої енергії за розрахунковий період за формою, яка передбачена Додатком № 6 „Звіт про обсяги поставки електричної енергії за розрахунковий період”. У випадку, якщо дата надання звіту приходиться на вихідний день або на святковий день, звіт надається протягом першого робочого дня після встановленої дати.

Споживач здійснює оплату спожитої електроенергії плановими платежами, строк остаточного рахунку –18 число календарного місяця.

Відповідно до звітів про обсяги  поставленої енергії за розрахунковий період, які надавались  відповідачем, позивач здійснював нарахування вартості спожитої електричної енергії за січень - лютий 2008 та виставляв відповідні рахунки. Рахунки виставлялися своєчасно та належним чином (а.с.19-20).

Але відповідачем зобов'язання щодо оплати виставлених рахунків належним чином не виконувались, у результаті чого у нього утворилася заборгованість по оплаті за спожиту активну електричну енергію перед позивачем за період 14.01.2008 по 11.03.2009 у розмірі 1827,01 грн.

Докази погашення відповідачем цієї суми заборгованості на день прийняття рішення відсутні.

Зазначене стало підставою для нарахування позивачем санкцій на суму заборгованості та звернення позивача до суду з даним позовом.

Суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, виходячи з наступного.

Відносини електроенергетики в Україні регулюються Законом України „Про електроенергетику” та Порядком постачання електричної енергії споживачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.1999 № 441, у відповідній редакції.

Відповідно до статті 275 Господарського кодексу України, частини першої статті 26 Закону України “Про електроенергетику” споживання енергії  можливе  лише  на  підставі  договору  з енергопостачальником.

Відповідно до статті 26 Закону України “Про електроенергетику” споживач енергії     зобов'язаний додержуватися вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Відповідно до положень статей 525, 526  Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином  відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Пунктом 7 статті 26  Закону України “Про електроенергетику” встановлено, що споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов'язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника.

Відповідачем належним чином не виконані зобов'язання за договором № 4745 від 17.03.2005, заборгованість на день прийняття рішення не погашена, у зв'язку з чим суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості за спожиту активну електричну енергію у сумі 1827,01 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, зобов'язаний сплатити кредитору суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір не встановлений договором або законом.

Позивач просить стягнути з відповідача за несвоєчасну оплату за  період з 01.02.2008 по 31.12.2008 інфляційне відшкодування у розмірі 245,50 грн. та за період  з 22.01.2008 по 31.12.2008  3% річних у розмірі 40,58 грн.

Суд перевірив розрахунки інфляційного відшкодування та 3% річних; встановив, що вони виконанні у відповідності до вимог чинного законодавства, тому вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Згідно положень статті 611  Цивільного кодексу України  у разі порушення зобов'язання настають  правові  наслідки, встановлені договором або законом.

Статтею 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними    санкціями  визнаються господарські санкції у вигляді грошової  суми  (неустойка,  штраф, пеня),  яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним  правил  здійснення  господарської  діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до статей 3-4 Закону України “Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань” платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, встановленому за погодженням сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.

Згідно з пунктом 4.2.1 Договору за недотримання строків платежів, передбачених пунктами 2.2.4, 2.2.5 цього Договору, вказаних в додатках „Порядок розрахунків”, Споживач оплачує Постачальнику електричної енергії пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України за кожний день прострочення. Пеня нараховується з дати остаточного рахунку, вказаного у Додатку № 6 „Звіт про обсяг постачання електроенергії за розрахунковий період”. Сума пені нараховується Споживачу до дня погашення заборгованості та включається до платіжної вимоги окремою стрічкою.

На підставі зазначеного позивачем нарахована пеня у розмірі 150,29 грн.

Суд, перевіривши розрахунок пені, вважає його обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Таким чином, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість в розмірі  2263,38 грн., з яких: 1827,01 грн. –основний борг,  150,29 грн. –пеня, 40,58 грн. –3% річних, 245,50  грн. –інфляційне відшкодування.

Крім того, відповідач звернувся до суду із заявою про розстрочку прийнятого рішення.

Позивач не заперечує проти задоволення вказаного клопотання.

Згідно статті 121 Господарського процесуального кодексу України при  наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять  його неможливим, за заявою сторони, або за своєю ініціативою господарський  суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин   справи,  може  відстрочити  або  розстрочити  виконання рішення,   ухвали,   постанови,   змінити  спосіб  та  порядок  їх виконання.

Відповідно до пункту 2 Роз'яснень президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/333 від 12.09.1996 ”Про деякі питання практики застосування статті 121 Господарського процесуального кодексу України ” (зі змінами та доповненнями) вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх  фінансовий стан, ступень вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини.   

Дослідивши доводи заявника, суд вважає можливим надати розстрочку виконання рішення на три місяці.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України витрати на сплату державного мита  та витрати на інформаційне –технічне забезпечення судового процесу покладаються  на відповідача пропорційно задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 49, 75, 82, 84-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В :

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Стягнути з Приватного підприємства „Артистичний клуб „Бункер” (99011, м.Севастополь, вул. Батумська, 36-37, р/р 26005301071478 в АКБ „Мрия”, МФО 384618, ідентифікаційний код 33117526) на користь відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” (99040, м.Севастополь, вул. Хрустальова, 44, ЄДРПОУ 05471081, рахунок зі спеціальним режимом використання № 2603830131168 у Севастопольському міському відділенні Ощадбанку 4548, МФО 384027) заборгованість за активне споживання електроенергії у розмірі 1827,01 грн.

Розстрочити виконання рішення в цій частини та здійснювати погашення наступнім чином:

липень 2009 року –600,00 грн.;

серпень 2009 року –600,00 грн.;

вересень 2009 року –627,01 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3.          Стягнути з Приватного підприємства „Артистичний клуб „Бункер” (99011, м.Севастополь, вул. Батумська, 36-37, р/р 26005301071478 в АКБ „Мрия”, МФО 384618, ідентифікаційний код 33117526) на користь відкритого акціонерного товариства “Енергетична компанія “Севастопольенерго” (99040, м.Севастополь, вул. Хрустальова, 44, код у ЄДРПОУ 05471081, п/р № 260073537 у АБ „Перший інвестиційний банк” м.Києва, МФО 300506) заборгованість у розмірі 656,37 грн. пеню у розмірі 150,29 грн., 3% річних у розмірі 40,58 грн., інфляційне відшкодування у розмірі 245,50 грн., витрати по сплаті державного мита у сумі 102,00 грн.; витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 118,00 грн.  

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя                                                         підпис                                                     С.А. Рибіна

Рішення оформлено відповідно до вимог

ст. 84 Господарського процесуального кодексу

України і підписано 22.06.2009

РОЗСИЛКА:

1.          ВАТ „Енергетична компанія „Севастопольенерго” (99040, м. Севастополь, вул. Хрустальова, буд. 44)

2.          ПП „Артистичний клуб „Бункер” (99011, м. Севастополь, вул. Батумська, буд. 36, кв. 37)

      3.          Справа

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення16.06.2009
Оприлюднено11.07.2009
Номер документу4021168
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-9/308

Рішення від 16.06.2009

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Рибіна С.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні