Рішення
від 18.08.2014 по справі 403/671/14-ц
УСТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №403/671/14-ц Провадження № 2/403/150/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 серпня 2014 р. Устинівський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого: Годованець І. А.

при секретарі: Гарбар С.І.

з участю:

позивача: ОСОБА_1

третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Димитровської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про припинення права спільної часткової власності та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,-

В С Т А Н О В И В :

Позивачем подано до суду позов до відповідача про припинення права спільної часткової власності та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом. Вимоги мотивуються тим, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

В судовому засіданні позивач настоює на позовних вимогах про припинення права спільної часткової власності та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, так як власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

В судове засідання представник відповідача - Димитровської сільської ради не з'явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи у його відсутність чи про причини неявки не подано.

В судовому засіданні третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 не заперечує проти позовних вимог про припинення права спільної часткової власності та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, так як власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

В судове засідання третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_3 не з'явився, про день і час розгляду справи повідомлений належним чином, заяви про розгляд справи у його відсутність чи про причини неявки не подано.

Заслухавши позивача, третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав. Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 03 грудня 2011 року, виданого державним нотаріусом Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області, спадкоємцями спадкового майна - земельної ділянки площею 6.56 га, кадастровий номер 3525882300:02:000:0952, розташованої на території Димитровської сільської ради, що належить на праві власності ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, є: на 1/3 частку - чоловік ОСОБА_3, на 1/3 частку - дочка ОСОБА_2, на 1/3 частку - ОСОБА_1. Статтею 210 ЦК України встановлено, що правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації. Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.

Статтею 125 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 346 ЦК України встановлено, що право власності припиняється у разі: відчуження власником свого майна; відмови власника від права власності; припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі;знищення майна; викупу пам'яток культурної спадщини;примусового відчуження земельних ділянок приватної власності, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності відповідно до закону; звернення стягнення на майно за зобов'язаннями власника; реквізиції;конфіскації; припинення юридичної особи чи смерті власника. Право власності може бути припинене в інших випадках, встановлених законом. Статтею 365 ЦК України встановлено, що право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо: частка є незначною і не може бути виділена в натурі; річ є неподільною; спільне володіння і користування майном є неможливим; таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї. Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.

Статтею 140 ЗК України встановлено, що підставами припинення права власності на земельну ділянку є: добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; відчуження земельної ділянки за рішенням власника; звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; конфіскація за рішенням суду; невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.

Спадкове майно - земельна ділянка площею 6.56 га, кадастровий номер 3525882300:02:000:0952, розташована на території Димитровської сільської ради, що належала на праві власності ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не належить на праві спільної часткової власності двом або більше особам. Встановлені обставини підтверджуються тим, що позивачем, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 03 грудня 2011 року, виданого державним нотаріусом Бобринецької державної нотаріальної контори - про визнання спадкоємцем на 1/3 частку за ОСОБА_1, виготовлена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку, площею 2.1858 га, кадастровий номер 3525882300:02:000:0952, розташованої на території Димитровської сільської ради, форма власності приватна. Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Устинівського районного управління юстиції Кіровоградської області від 30 травня 2014 року, ОСОБА_1 у державній реєстрації права власності на 1/3 частку земельної ділянки, кадастровий номер 3525882300:02:000:0952, розташованої на території Димитровської сільської ради - відмовлено, так як згідно витягу з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки НВ-3500205542013 від 23 травня 2013 року, виданого відділом Держеземагенства в Устинівському районі Кіровоградської області, у Державному земельному кадастрі 23 травня 2013 року зареєстровано земельну ділянку площею 2.1857 га, кадастровий номер 3525882300:02:000:0952, що не відповідає площі успадкованої земельної ділянки.

При встановлених обставинах, позовні вимоги в частині припинення права спільної часткової власності задоволенню не підлягають, як необґрунтовані та незаконні.

Стаття 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Частиною 1 статті 1225 ЦК України передбачено, що право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Статтею 1216 ЦК України встановлено, що спадкуванням є перехід права та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Свідоцтво про право на спадщину, відповідно до ст.67 Закону України "Про нотаріат", видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством, а тому за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину не підлягають судовому розглядові. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися в суд за правилами позовного провадження.

Пунктами 2,10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7 встановлено, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Під час розгляду справи встановлено, що позивача відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 03 грудня 2011 року, виданого державним нотаріусом Бобринецької державної нотаріальної контори Кіровоградської області, визнано спадкоємцем спадкового майна на 1/3 частку земельної ділянки площею 6.56 га, кадастровий номер 3525882300:02:000:0952, розташованої на території Димитровської сільської ради, що належала на праві власності ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. При встановлених обставинах, позовні вимоги про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом задоволенню не підлягають, як необґрунтовані.

Судові витрати по справі позивачу відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України, відшкодуванню не підлягають, так як в позовних вимогах відмовлено.

Керуючись ст. ст. 212-215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В позовних вимогах відмовити.

В позовних вимогах ОСОБА_1 до Димитровської сільської ради Устинівського району Кіровоградської області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про припинення права спільної часткової власності та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом - відмовити.

Судові витрати по справі позивачу відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України, відшкодуванню не підлягають, так як в позовних вимогах відмовлено.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Кіровоградської області через Устинівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а для Димитровської сільської ради та ОСОБА_3 - з дня отримання його копії.

Суддя: підпис.

Згідно з оригіналом.

Суддя Устинівського

районного суду: І. А. Годованець

СудУстинівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення18.08.2014
Оприлюднено26.08.2014
Номер документу40211941
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —403/671/14-ц

Рішення від 18.08.2014

Цивільне

Устинівський районний суд Кіровоградської області

Годованець І. А.

Ухвала від 05.08.2014

Цивільне

Устинівський районний суд Кіровоградської області

Годованець І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні